Kreiz Breizh Elites - 2019

Stage Overall

Pos Time
01 Beat Cycling Club 14:19
Guillaume Seye Martijn Budding (00) Luuc Bugter (00) Piotr Havik (00) Alex Mengoulas (01:05) Daniel Abraham Gebru (04:09)
02 Great Britain + 09
Rhys Britton Fred Wright Jim Brown Ethan Vernon William Tidball (+ 01:09) Joe Nally (+ 02:10)
03 Vital Concept - B&B Hotels + 10
Justin Mottier Lorrenzo Manzin Jérémy Lecroq Maxime Cam Adrien Garel (+ 53) Patrick Müller (+ 01:33)
04 Team Arkéa - Samsic + 13
Benoît Jarrier Romain Hardy Laurent Pichon Franck Bonnamour Alan Riou (+ 17) Maxime Jarnet (+ 03:10)
05 Wallonie Bruxelles + 14
Luc Wirtgen Kenny Molly Julien Mortier Dimitri Peyskens Mathijs Paasschens Lucas Spengler (+ 25)
06 Team Coop + 16
Kristian Aasvold Olav Hjemsæter Håkon Aalrust Louis Bendixen Trond Håkon Trondsen Eirik Lunder (+ 02:14)
07 Swiss Racing Academy + 16
Alex Vogel Mauro Schmid Jonathan Bögli Ruben Eggenberg (+ 01:00) Reto Müller (+ 01:00) Yves Lütolf (+ 01:00)
08 Metec - TKH + 21
Stef Krul Sjoerd Bax Lars Van Den Berg Thijs De Lange Arvid De Kleijn Rick Ottema (+ 37)
09 CR4C Roanne + 21
Louis Louvet Jérôme Mainard Jimmy Raibaud Alexandre Jamet Fabien Rondeau Eliot Pauchard (+ 23)
10 Alecto Cycling Team + 24
Marco Doets Daan Van Sintmaartensdijk Adne Koster Coen Vermeltfoort Abe Celi (+ 01:03) Arne Peters (+ 01:03)
11 V.C.Rouen 76 + 26
Matis Louvel Enzo Anti Dylan Kowalski Clément Saint-Martin (+ 01:16) Maximilien Picoux (+ 01:16) Jordan Levasseur (+ 03:04)
12 Akros-Thömus + 28
Nico Selenati Valere Thiebaud Antoine Aebi Justin Paroz Lois Dufaux (+ 02:37) Jonas Döring (+ 41)
13 Sojasun espoir-ACNC + 02:21
Grégoire Salmon Willy Artus (+ 29) Adrien Lagrée (+ 29) Jean-Louis Le Ny (+ 29) Stylianos Farantakis (+ 50) Baptiste Renault (+ 03:56)
14 Team U Nantes Atlantique + 30
Yannis Yssaad Louis Barré Julian Lino Léo Danès Axel Mariault Kévin Lebreton (+ 01:05)
15 Monkey Town - À Bloc CT + 31
Adriaan Janssen Ivar Slik Maarten De Jonge Mel Van Der Veekens (+ 01:27) Martins Pluto (+ 01:40) Chiel Breukelman (+ 02:28)
16 Côtes d'Armor-Marie Morin + 33
Alexis Renard Stuart Balfour Aurélien Le Lay David Boutville Camille Guérin Owen James (+ 02:48)
17 Volker-Wessels-Merckx + 36
Max Kroonen Robin Blummel Nils Wolfenbuttel Tijmen Eising (+ 57) Ruben Buitendijk (+ 01:46) Nick Van der Meer (+ 02:33)
18 Team Pays de Dinan + 41
Alan Boileau Brendan Le Cam Florentin Lecamus-Lambert Aurélien Daniel Matthieu Gaultier (+ 02:38) Thibault Lévêque (+ 03:58)
19 Wales Racing Academy + 42
Peter Kibble Joseph Beckingsale Joshua Price James Tillett William Roberts Matthew Burke
20 Ireland + 43
Dillon Corkery Conor Hennebry Luke Smith James Curry (+ 01:04) Liam Curley (+ 01:04) Darragh O'Mahony (+ 02:40)
21 CM Aubervilliers 93 + 44
Théo Sagnier Dylan Guinet Enzo Boisset Baptiste Bleier Baptiste Constantin Matthieu Demeautis (+ 01:50)
22 Vlasman CT + 47
Jaap Kooijman Beau Duvigneau Kelvin Van Den Dool Melvin Van Zijl Joost Van der Burg (+ 51)
23 Team Peltrax-CSD + 49
Valentin Ortillon Matthieu Legrand Alexis Dulin Ludovic Bideau Clement Patat Bryan Alaphilippe
24 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 55
Thomas Acosta Emile Brenans Dimitri Bussard Simon Buttner Abderrahim Zahiri Romain Guillot
25 Aluvano Development Team + 01:01
Vincent Van Hemelen Ferre Debloudts Elias Maris Thomas Dhooge Angelo Van Den Bossche (+ 01:05) Dorian De Maeght (+ 01:08)
26 Bretagne + 01:03
Alan Sidaner Nicolas Malle Erwann Guenneugues Yaël Joalland Jordan Jegat Maxime Jolly
Pos Rider Team Time
01 Guillaume Seye Beat Cycling Club 14:19
02 Martijn Budding Beat Cycling Club + 00
03 Luuc Bugter Beat Cycling Club + 00
04 Piotr Havik Beat Cycling Club + 00
05 Rhys Britton Great Britain + 09
06 Fred Wright Great Britain + 09
07 Jim Brown Great Britain + 09
08 Ethan Vernon Great Britain + 09
09 Justin Mottier Vital Concept - B&B Hotels + 10
10 Maxime Cam Vital Concept - B&B Hotels + 10
11 Lorrenzo Manzin Vital Concept - B&B Hotels + 10
12 Jérémy Lecroq Vital Concept - B&B Hotels + 10
13 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 13
14 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 13
15 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 13
16 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 13
17 Luc Wirtgen Wallonie Bruxelles + 14
18 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 14
19 Julien Mortier Wallonie Bruxelles + 14
20 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 14
21 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 14
22 Kristian Aasvold Team Coop + 16
23 Olav Hjemsæter Team Coop + 16
24 Håkon Aalrust Team Coop + 16
25 Louis Bendixen Team Coop + 16
26 Trond Håkon Trondsen Team Coop + 16
27 Alex Vogel Swiss Racing Academy + 16
28 Mauro Schmid Swiss Racing Academy + 16
29 Jonathan Bögli Swiss Racing Academy + 16
30 Alan Riou Team Arkéa - Samsic + 17
31 Stef Krul Metec - TKH + 21
32 Sjoerd Bax Metec - TKH + 21
33 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 21
34 Thijs De Lange Metec - TKH + 21
35 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 21
36 Louis Louvet CR4C Roanne + 21
37 Jérôme Mainard CR4C Roanne + 21
38 Jimmy Raibaud CR4C Roanne + 21
39 Alexandre Jamet CR4C Roanne + 21
40 Fabien Rondeau CR4C Roanne + 21
41 Eliot Pauchard CR4C Roanne + 23
42 Marco Doets Alecto Cycling Team + 24
43 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 24
44 Adne Koster Alecto Cycling Team + 24
45 Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team + 24
46 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 25
47 Matis Louvel V.C.Rouen 76 + 26
48 Enzo Anti V.C.Rouen 76 + 26
49 Dylan Kowalski V.C.Rouen 76 + 26
50 Nico Selenati Akros-Thömus + 28
51 Valere Thiebaud Akros-Thömus + 28
52 Antoine Aebi Akros-Thömus + 28
53 Justin Paroz Akros-Thömus + 28
54 Jean-Louis Le Ny Sojasun espoir-ACNC + 29
55 Willy Artus Sojasun espoir-ACNC + 29
56 Adrien Lagrée Sojasun espoir-ACNC + 29
57 Yannis Yssaad Team U Nantes Atlantique + 30
58 Louis Barré Team U Nantes Atlantique + 30
59 Julian Lino Team U Nantes Atlantique + 30
60 Léo Danès Team U Nantes Atlantique + 30
61 Axel Mariault Team U Nantes Atlantique + 30
62 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 31
63 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 31
64 Maarten De Jonge Monkey Town - À Bloc CT + 31
65 Alexis Renard Côtes d'Armor-Marie Morin + 33
66 Stuart Balfour Côtes d'Armor-Marie Morin + 33
67 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 33
68 David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin + 33
69 Camille Guérin Côtes d'Armor-Marie Morin + 33
70 Max Kroonen Volker-Wessels-Merckx + 36
71 Robin Blummel Volker-Wessels-Merckx + 36
72 Nils Wolfenbuttel Volker-Wessels-Merckx + 36
73 Rick Ottema Metec - TKH + 37
74 Alan Boileau Team Pays de Dinan + 41
75 Brendan Le Cam Team Pays de Dinan + 41
76 Florentin Lecamus-Lambert Team Pays de Dinan + 41
77 Aurélien Daniel Team Pays de Dinan + 41
78 Jonas Döring Akros-Thömus + 41
79 Peter Kibble Wales Racing Academy + 42
80 Joseph Beckingsale Wales Racing Academy + 42
81 Joshua Price Wales Racing Academy + 42
82 James Tillett Wales Racing Academy + 42
83 William Roberts Wales Racing Academy + 42
84 Matthew Burke Wales Racing Academy + 42
85 Dillon Corkery Ireland + 43
86 Conor Hennebry Ireland + 43
87 Luke Smith Ireland + 43
88 Théo Sagnier CM Aubervilliers 93 + 44
89 Dylan Guinet CM Aubervilliers 93 + 44
90 Enzo Boisset CM Aubervilliers 93 + 44
91 Baptiste Bleier CM Aubervilliers 93 + 44
92 Baptiste Constantin CM Aubervilliers 93 + 44
93 Jaap Kooijman Vlasman CT + 47
94 Beau Duvigneau Vlasman CT + 47
95 Kelvin Van Den Dool Vlasman CT + 47
96 Melvin Van Zijl Vlasman CT + 47
97 Valentin Ortillon Team Peltrax-CSD + 49
98 Matthieu Legrand Team Peltrax-CSD + 49
99 Alexis Dulin Team Peltrax-CSD + 49
100 Ludovic Bideau Team Peltrax-CSD + 49
101 Clement Patat Team Peltrax-CSD + 49
102 Bryan Alaphilippe Team Peltrax-CSD + 49
103 Stylianos Farantakis Sojasun espoir-ACNC + 50
104 Joost Van der Burg Vlasman CT + 51
105 Adrien Garel Vital Concept - B&B Hotels + 53
106 Thomas Acosta Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 55
107 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 55
108 Dimitri Bussard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 55
109 Simon Buttner Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 55
110 Abderrahim Zahiri Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 55
111 Romain Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 55
112 Tijmen Eising Volker-Wessels-Merckx + 57
113 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 01:00
114 Reto Müller Swiss Racing Academy + 01:00
115 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 01:00
116 Vincent Van Hemelen Aluvano Development Team + 01:01
117 Ferre Debloudts Aluvano Development Team + 01:01
118 Elias Maris Aluvano Development Team + 01:01
119 Thomas Dhooge Aluvano Development Team + 01:01
120 Abe Celi Alecto Cycling Team + 01:03
121 Arne Peters Alecto Cycling Team + 01:03
122 Alan Sidaner Bretagne + 01:03
123 Nicolas Malle Bretagne + 01:03
124 Erwann Guenneugues Bretagne + 01:03
125 Yaël Joalland Bretagne + 01:03
126 Jordan Jegat Bretagne + 01:03
127 Maxime Jolly Bretagne + 01:03
128 James Curry Ireland + 01:04
129 Liam Curley Ireland + 01:04
130 Kévin Lebreton Team U Nantes Atlantique + 01:05
131 Angelo Van Den Bossche Aluvano Development Team + 01:05
132 Alex Mengoulas Beat Cycling Club + 01:05
133 Dorian De Maeght Aluvano Development Team + 01:08
134 William Tidball Great Britain + 01:09
135 Clément Saint-Martin V.C.Rouen 76 + 01:16
136 Maximilien Picoux V.C.Rouen 76 + 01:16
137 Mel Van Der Veekens Monkey Town - À Bloc CT + 01:27
138 Patrick Müller Vital Concept - B&B Hotels + 01:33
139 Martins Pluto Monkey Town - À Bloc CT + 01:40
140 Ruben Buitendijk Volker-Wessels-Merckx + 01:46
141 Matthieu Demeautis CM Aubervilliers 93 + 01:50
142 Joe Nally Great Britain + 02:10
143 Eirik Lunder Team Coop + 02:14
144 Grégoire Salmon Sojasun espoir-ACNC + 02:21
145 Chiel Breukelman Monkey Town - À Bloc CT + 02:28
146 Nick Van der Meer Volker-Wessels-Merckx + 02:33
147 Lois Dufaux Akros-Thömus + 02:37
148 Matthieu Gaultier Team Pays de Dinan + 02:38
149 Darragh O'Mahony Ireland + 02:40
150 Owen James Côtes d'Armor-Marie Morin + 02:48
151 Jordan Levasseur V.C.Rouen 76 + 03:04
152 Maxime Jarnet Team Arkéa - Samsic + 03:10
153 Baptiste Renault Sojasun espoir-ACNC + 03:56
154 Thibault Lévêque Team Pays de Dinan + 03:58
155 Daniel Abraham Gebru Beat Cycling Club + 04:09
Information
Nation France
Date 2nd August
Where Ploumagoar -> Ploumagoar
What 1st stage
Distance 12.4 km
Leader G.Seye
Youth R.Britton
Other
Embed Results