FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Kreiz Breizh Elites
UCI, Stage race, 2nd -5th August 2019, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
GC
Youth
Points
Mountain
Combination
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Belgium
Denmark
France
Great Britain
Greece
Ireland
Latvia
Luxembourg
Morocco
Netherlands
Norway
Switzerland
Teams
Akros-Thömus
Alecto Cycling Team
Aluvano Development Team
Beat Cycling Club
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
Bretagne
CM Aubervilliers 93
Côtes d'Armor - Marie Morin
CR4C Roanne
Great Britain
Ireland
Metec - TKH
Monkey Town - À Bloc CT
Sojasun espoir-ACNC
Swiss Racing Academy
Team Arkéa - Samsic
Team Coop
Team Pays de Dinan
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
Team U Nantes Atlantique
V.C.Rouen 76
Vital Concept-B&B Hotels
Vlasman CT
Volker-Wessels-Merckx
Wales Racing Academy
Wallonie Bruxelles
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Paasschens
Mathijs
1996
Wallonie Bruxelles
13:21:13
40
02
Budding
Martijn
1995
Beat Cycling Club
+ 09
30
03
Cam
Maxime
1992
Vital Concept-B&B Hotels
+ 10
25
04
Louvet
Louis
1997
CR4C Roanne
+ 13
20
05
Pichon
Laurent
1986
Team Arkéa - Samsic
+ 22
15
06
Krul
Stef
1995
Metec - TKH
+ 30
10
07
Havik
Piotr
1994
Beat Cycling Club
+ 30
5
08
Bonnamour
Franck
1995
Team Arkéa - Samsic
+ 39
3
09
Jarrier
Benoît
1989
Team Arkéa - Samsic
+ 39
3
10
van den Berg
Lars
1998
Metec - TKH
+ 39
3
11
Balfour
Stuart
1997
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 40
12
Trondsen
Trond Håkon
1994
Team Coop
+ 42
13
Schmid
Mauro
1999
Swiss Racing Academy
+ 42
14
de Kleijn
Arvid
1994
Metec - TKH
+ 42
15
Doets
Marco
1995
Alecto Cycling Team
+ 45
16
Aasvold
Kristian
1995
Team Coop
+ 49
17
Slik
Ivar
1993
Monkey Town - À Bloc CT
+ 52
18
Louvel
Matis
1999
V.C.Rouen 76
+ 56
19
Raibaud
Jimmy
1991
CR4C Roanne
+ 56
20
Molly
Kenny
1996
Wallonie Bruxelles
+ 57
21
Peyskens
Dimitri
1991
Wallonie Bruxelles
+ 57
22
Lagrée
Adrien
1997
Sojasun espoir-ACNC
+ 01:04
23
De Jonge
Maarten
1985
Monkey Town - À Bloc CT
+ 01:06
24
Bögli
Jonathan
2000
Swiss Racing Academy
+ 01:06
25
Boileau
Alan
1999
Team Pays de Dinan
+ 01:11
26
Rondeau
Fabien
1997
CR4C Roanne
+ 01:16
27
Danès
Léo
1996
Team U Nantes Atlantique
+ 01:17
28
Paroz
Justin
1996
Akros-Thömus
+ 01:18
29
Maris
Elias
1999
Aluvano Development Team
+ 01:25
30
Le Ny
Jean-Louis
1998
Sojasun espoir-ACNC
+ 01:30
31
Zahiri
Abderrahim
1996
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 01:30
32
Dhooge
Thomas
1998
Aluvano Development Team
+ 01:36
33
van den Bossche
Angelo
1996
Aluvano Development Team
+ 01:40
34
Lütolf
Yves
1997
Swiss Racing Academy
+ 01:50
35
Hardy
Romain
1988
Team Arkéa - Samsic
+ 01:55
36
Bussard
Dimitri
1996
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 01:59
37
Lino
Julian
1995
Team U Nantes Atlantique
+ 01:59
38
Malle
Nicolas
1998
Bretagne
+ 02:04
39
Bax
Sjoerd
1996
Metec - TKH
+ 02:15
40
Janssen
Adriaan
1995
Monkey Town - À Bloc CT
+ 02:21
41
Mainard
Jérôme
1986
CR4C Roanne
+ 02:44
42
Pauchard
Eliot
1999
CR4C Roanne
+ 02:46
43
Guillot
Romain
1996
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 02:55
44
Guenneugues
Erwann
1999
Bretagne
+ 02:57
45
Le Cam
Brendan
1999
Team Pays de Dinan
+ 03:04
46
Saint-Martin
Clément
1991
V.C.Rouen 76
+ 03:05
47
Brenans
Emile
1998
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 03:32
48
Wirtgen
Luc
1998
Wallonie Bruxelles
+ 06:57
49
Hennebry
Conor
1993
Ireland
+ 06:57
50
Manzin
Lorrenzo
1994
Vital Concept-B&B Hotels
+ 07:01
51
Artus
Willy
1994
Sojasun espoir-ACNC
+ 07:14
52
Jarnet
Maxime
1998
Team Arkéa - Samsic
+ 07:27
53
Britton
Rhys
1999
Great Britain
+ 07:33
54
Demeautis
Matthieu
1997
CM Aubervilliers 93
+ 07:58
55
Renard
Alexis
1999
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 08:07
56
Mortier
Julien
1997
Wallonie Bruxelles
+ 08:47
57
Bugter
Luuc
1993
Beat Cycling Club
+ 08:51
58
Barré
Louis
2000
Team U Nantes Atlantique
+ 09:45
59
van den Dool
Kelvin
1995
Vlasman CT
+ 09:55
60
Van Sintmaartensdijk
Daan
1998
Alecto Cycling Team
+ 10:05
61
Kowalski
Dylan
1994
V.C.Rouen 76
+ 10:35
62
Koster
Adne
2000
Alecto Cycling Team
+ 11:17
63
Guérin
Camille
1994
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 11:36
64
Müller
Patrick
1996
Vital Concept-B&B Hotels
+ 12:29
65
Seye
Guillaume
1996
Beat Cycling Club
+ 13:58
66
de Lange
Thijs
1994
Metec - TKH
+ 14:34
67
Brown
Jim
2000
Great Britain
+ 14:59
68
Bendixen
Louis
1995
Team Coop
+ 15:23
69
Spengler
Lucas
1994
Wallonie Bruxelles
+ 15:41
70
Kooijman
Jaap
1993
Vlasman CT
+ 16:15
71
Duvigneau
Beau
1995
Vlasman CT
+ 16:24
72
Vernon
Ethan
2000
Great Britain
+ 16:36
73
James
Owen
1995
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 16:59
74
Jegat
Jordan
1999
Bretagne
+ 17:38
75
Garel
Adrien
1996
Vital Concept-B&B Hotels
+ 17:58
76
Farantakis
Stylianos
1995
Sojasun espoir-ACNC
+ 18:23
77
Hjemsæter
Olav
1999
Team Coop
+ 18:27
78
Pluto
Martin
1998
Monkey Town - À Bloc CT
+ 19:02
79
Dulin
Alexis
1992
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
+ 20:25
80
Daniel
Aurélien
1991
Team Pays de Dinan
+ 21:44
81
Mariault
Axel
1998
Team U Nantes Atlantique
+ 21:48
82
Tillett
James
1999
Wales Racing Academy
+ 23:13
83
Müller
Reto
1998
Swiss Racing Academy
+ 25:34
84
Curry
James
1997
Ireland
+ 25:38
85
Kroonen
Max
2000
Volker-Wessels-Merckx
+ 26:22
86
Salmon
Grégoire
1997
Sojasun espoir-ACNC
+ 26:55
87
O'Mahony
Darragh
1997
Ireland
+ 27:14
88
Roberts
William
1998
Wales Racing Academy
+ 29:36
89
Lunder
Eirik
1999
Team Coop
+ 30:20
90
Eggenberg
Ruben
2000
Swiss Racing Academy
+ 34:49
91
Corkery
Dillon
1999
Ireland
+ 34:52
92
Debloudts
Ferre
2000
Aluvano Development Team
+ 35:25
93
Celi
Abe
1996
Alecto Cycling Team
+ 35:31
94
Renault
Baptiste
1995
Sojasun espoir-ACNC
+ 36:44
95
Thiebaud
Valere
1999
Akros-Thömus
+ 39:08
96
Van der Burg
Joost
1993
Vlasman CT
+ 39:27
97
Gaultier
Matthieu
1991
Team Pays de Dinan
+ 39:29
98
Eising
Tijmen
1991
Volker-Wessels-Merckx
+ 40:19
99
Wolfenbuttel
Nils
1996
Volker-Wessels-Merckx
+ 41:38
100
Mengoulas
Alex
1997
Beat Cycling Club
+ 42:25
101
Abraham Gebru
Daniel
1985
Beat Cycling Club
+ 42:33
102
van der Meer
Nick
1993
Volker-Wessels-Merckx
+ 42:58
103
Jolly
Maxime
2000
Bretagne
+ 47:16
104
Price
Joshua
2000
Wales Racing Academy
+ 52:50
105
Tidball
Will
2000
Great Britain
+ 53:17
DNF
Joalland
Yaël
2000
Bretagne
DNF
Sidaner
Alan
1999
Bretagne
DNF
Nally
Joe
1999
Great Britain
DNF
Wright
Fred
1999
Great Britain
DNF
Curley
Liam
2000
Ireland
DNF
Smith
Luke
1999
Ireland
DNF
Aebi
Antoine
1998
Akros-Thömus
DNF
Dufaux
Loïs
1998
Akros-Thömus
DNF
Döring
Jonas
1998
Akros-Thömus
DNF
Selenati
Nico
1996
Akros-Thömus
DNF
Peters
Arne
1995
Alecto Cycling Team
DNF
Vermeltfoort
Coen
1988
Alecto Cycling Team
DNF
De Maeght
Dorian
1997
Aluvano Development Team
DNF
Van Hemelen
Vincent
2000
Aluvano Development Team
DNF
Acosta
Thomas
1997
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF
Buttner
Simon
1992
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF
Bleier
Baptiste
1995
CM Aubervilliers 93
DNF
Boisset
Enzo
1996
CM Aubervilliers 93
DNF
Constantin
Baptiste
1994
CM Aubervilliers 93
DNF
Guinet
Dylan
1997
CM Aubervilliers 93
DNF
Sagnier
Théo
1997
CM Aubervilliers 93
DNF
Boutville
David
1988
Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF
Le Lay
Aurélien
1994
Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF
Jamet
Alexandre
1993
CR4C Roanne
DNF
Ottema
Rick
1992
Metec - TKH
DNF
Breukelman
Chiel
1997
Monkey Town - À Bloc CT
DNF
van der Veekens
Mel
1998
Monkey Town - À Bloc CT
DNF
Vogel
Alex
1999
Swiss Racing Academy
DNF
Riou
Alan
1997
Team Arkéa - Samsic
DNF
Aalrust
Håkon
1998
Team Coop
DNF
Lecamus-Lambert
Florentin
1999
Team Pays de Dinan
DNF
Lévêque
Thibault
1997
Team Pays de Dinan
DNF
Alaphilippe
Bryan
1995
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
DNF
Bideau
Ludovic
1992
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
DNF
Legrand
Matthieu
1998
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
DNF
Ortillon
Valentin
1996
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
DNF
Patat
Clément
1993
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
DNF
Lebreton
Kévin
1993
Team U Nantes Atlantique
DNF
Yssaad
Yannis
1993
Team U Nantes Atlantique
DNF
Anti
Enzo
1998
V.C.Rouen 76
DNF
Levasseur
Jordan
1995
V.C.Rouen 76
DNF
Picoux
Maximilien
1995
V.C.Rouen 76
DNF
Lecroq
Jérémy
1995
Vital Concept-B&B Hotels
DNF
Mottier
Justin
1993
Vital Concept-B&B Hotels
DNF
Van Zijl
Melvin
1991
Vlasman CT
DNF
Blummel
Robin
1999
Volker-Wessels-Merckx
DNF
Buitendijk
Ruben
2000
Volker-Wessels-Merckx
DNF
Beckingsale
Joseph
2000
Wales Racing Academy
DNF
Burke
Matthew
2000
Wales Racing Academy
DNF
Kibble
Peter
1998
Wales Racing Academy
Information
Kreiz Breizh Elites
France
2nd -5th August 2019
2.2