2018 Kreiz Breizh Elites

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Jimmy Janssens 1989 Cibel - Cebon 02:24:1105+ 01:54
02 Robert Scott 1998 Team Wiggins + 01:1606+ 02:55
03 Jason Van Dalen 1994 Delta Cycling Rotterdam + 01:2410+ 03:03
04 Emils Liepins 1992 ONE Pro Cycling + 01:2409+ 03:03
05 Gian Friesecke 1994 Vorarlberg - Santic + 01:2420+ 03:03
06 Clément Davy 1998 Groupama - FDJ + 01:2435+ 03:18
07 Stylianos Farantakis 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 01:2408+ 03:03
08 Simon Guglielmi 1997 CR4C Roanne + 01:2411+ 03:03
09 Cedric Raymackers 1992 Cibel - Cebon + 01:2426+ 03:03
10 Conor Swift 1995 Madison - Genesis + 01:2402+ 00
11 Clement Champoussin 1998 AG2R La Mondiale + 01:2412+ 03:03
12 Jasper De Laat 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 01:2407+ 03:03
13 Damien Touze 1996 St. Michel - Auber 93 + 01:240108:51:33
14 Frederic Guillemot 1992 Côtes d’Armor-Marie Morin + 01:2440+ 04:16
15 Camille Thominet 1990 St. Michel - Auber 93 + 01:2429+ 03:03
16 Damian Lüscher 1997 Swiss Racing Academy + 01:2416+ 03:03
17 Michael Cools 1994 T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:2415+ 03:03
18 Lars Van Den Berg 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 01:2417+ 03:03
19 Jens Van Den Dool 1998 Delta Cycling Rotterdam + 01:2419+ 03:03
20 Simon Verger 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 01:2414+ 03:03
21 Nicolas Prodhomme 1997 AG2R La Mondiale + 01:2404+ 05
22 Stefan Bennett 1992 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 01:2443+ 05:07
23 Alistair Slater 1993 JLT - Condor + 01:2418+ 03:03
24 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 01:2413+ 03:03
25 Emmanuel Morin 1995 Cofidis + 01:2428+ 03:03
26 Stuart Balfour 1997 Côtes d’Armor-Marie Morin + 01:2432+ 03:03
27 Lennert Teugels 1993 Cibel - Cebon + 01:2403+ 00
28 Julian Lino 1995 U.C.Nantes Atlantique + 01:2436+ 03:18
29 Gianni Marchand 1990 Cibel - Cebon + 01:2427+ 03:03
30 James Oram 1993 ONE Pro Cycling + 01:2431+ 03:03
31 Jimmy Raibaud 1991 Groupama - FDJ + 01:2423+ 03:03
32 Adriaan Janssen 1995 Delta Cycling Rotterdam + 01:2433+ 03:03
33 Alan Riou 1997 Team Pays de Dinan + 01:2424+ 03:03
34 Matthias Reutimann 1994 Swiss Racing Academy + 01:2422+ 03:03
35 Yoann Paillot 1991 St. Michel - Auber 93 + 01:2430+ 03:03
36 Clement Saint-Martin 1991 Océane Top 16 + 01:2434+ 03:03
37 Antoine Raugel 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 01:2425+ 03:03
38 Matthew Holmes 1993 Madison - Genesis + 01:2421+ 03:03
39 Stef Krul 1995 Metec - TKH p/b Mantel + 01:4242+ 04:39
40 Raphael Krähemann 1996 Swiss Racing Academy + 02:0437+ 03:43
41 Maxime Urruty 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 02:1138+ 03:50
42 Gaëtan Lemoine 1995 V.C.Pays de Loudeac + 02:1639+ 03:55
43 Jannick Steimle 1996 Vorarlberg - Santic + 03:1641+ 04:36
44 Tijl Pauwels 1998 Marlux - Bingoal + 03:4347+ 13:09
45 Taruia Krainer 1991 V.C.Rouen 76 + 04:1244+ 05:51
46 Richard Handley 1990 Madison - Genesis + 05:1545+ 07:22
47 Flavien Maurelet 1991 St. Michel - Auber 93 + 06:4146+ 10:24
48 Anthony Maldonado 1991 St. Michel - Auber 93 + 11:5293+ 21:22
49 Kevin Le Cunff 1988 St. Michel - Auber 93 + 11:5548+ 13:34
50 Joeri Stallaert 1991 Vorarlberg - Santic + 12:3149+ 14:10
51 Manuel Bosch 1989 Vorarlberg - Santic + 14:1751+ 16:49
52 Dillon Corkery 1999 Team Gerard DHL + 14:1750+ 15:56
53 Joris Vincent 1996 U.C.Nantes Atlantique + 16:0552+ 17:44
54 Bastian Kuratli 1998 IAM Excelsior + 16:1990+ 20:13
55 Quentin Fournier 1998 Vendée U + 16:1986+ 20:02
56 Christopher Latham 1994 ONE Pro Cycling + 16:1980+ 20:02
57 Dylan Kerfoot Robson 1996 Team Wiggins + 16:1955+ 17:58
58 Dennis Coenen 1991 Cibel - Cebon + 16:1954+ 17:58
59 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 16:1977+ 18:56
60 Justin Timmermans 1996 Delta Cycling Rotterdam + 16:1961+ 17:58
61 Luke Smith 1999 Viner-Caremark–Pactimo Cycling Team + 16:1984+ 20:02
62 Thomas Stewart 1990 JLT - Condor + 16:1959+ 17:58
63 Jarno Gmelich Meijling 1989 Metec - TKH p/b Mantel + 16:1967+ 17:58
64 Szymon Tracz 1998 ONE Pro Cycling + 16:1964+ 17:58
65 Campbell Stewart 1998 Team Wiggins + 16:1981+ 20:02
66 Thibault Guernalec 1997 Team Pays de Dinan + 16:1963+ 17:58
67 Scott Quincey 1999 IAM Excelsior + 16:1995+ 22:28
68 Camille Guerin 1994 V.C.Pays de Loudeac + 16:1982+ 20:02
69 Gijs Meijer 1998 Delta Cycling Rotterdam + 16:1997+ 25:45
70 Edward Walsh 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 16:1962+ 17:58
71 Jeremy Montauban 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 16:1956+ 17:58
72 Nicolas Malle 1998 Sojasun Espoir- ACNC + 16:1970+ 17:58
73 Robert Retschke 1980 Team Lotto - Kern Haus + 16:1985+ 20:02
74 Maxime Cam 1992 V.C.Pays de Loudeac + 16:1953+ 17:45
75 Nicolas Primas 1996 V.C.Pays de Loudeac + 16:1987+ 20:02
76 Thomas Joseph 1996 Marlux - Bingoal + 16:1957+ 17:58
77 Owen James 1995 Côtes d’Armor-Marie Morin + 16:1966+ 17:58
78 Dylan Bouwmans 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 16:1983+ 20:02
79 Peter Williams 1986 ONE Pro Cycling + 16:1969+ 17:58
80 Sebastian Berwick 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 16:1974+ 18:51
81 Maximilien Picoux 1995 V.C.Rouen 76 + 16:1958+ 17:58
82 Tomas Petit 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 16:1996+ 23:02
83 Theo Nicolas 1997 V.C.Rouen 76 + 16:1988+ 20:02
84 Giacomo Ballabio 1998 IAM Excelsior + 16:1998+ 25:45
85 Aurelien Daniel 1991 Team Pays de Dinan + 16:1976+ 18:51
86 Florentin Lecamus-Lambert 1999 Team Fortuneo - Samsic + 16:1975+ 18:51
87 Ewen Henrio 1997 V.C.Pays de Loudeac + 16:1989+ 20:11
88 David Rivière 1995 Direct Energie + 16:1971+ 17:58
89 Florian Dufour 1996 CR4C Roanne + 16:1965+ 17:58
90 Ian Bibby 1986 JLT - Condor + 16:1972+ 17:58
91 Thomas Moses 1992 JLT - Condor + 16:1968+ 17:58
92 Rudy Fiefvez 1993 Océane Top 16 + 16:19100+ 30:10
93 William Elliott 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon + 16:1994+ 21:40
94 Vadim Deslandes 1994 Océane Top 16 + 16:1979+ 18:56
95 Eli Iserbyt 1997 Marlux - Bingoal + 16:1999+ 26:13
96 Erick Rowsell 1990 Madison - Genesis + 16:1992+ 20:24
97 Michiel Dieleman 1990 Cibel - Cebon + 16:1973+ 17:58
98 Karol Domagalski 1989 ONE Pro Cycling + 16:1978+ 18:56
99 George Pym 1994 Madison - Genesis + 16:1960+ 17:58
100 Jonathan McEvoy 1989 Madison - Genesis + 16:1991+ 20:24
OOT Lucas Eamon Franck 1992 Delta Cycling Rotterdam 999
OOT Romain Campistrous 1992 GSC Blagnac Vélo Sport 31 999
OOT Maxime Gossard 1995 GSC Blagnac Vélo Sport 31 999
OOT Alex Vogel 1999 Ind-SUI 999
OOT Adam Lewis 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon 999
OOT Darnell Moore 1996 Team Caldwell Cycles 999
OOT Daniel Westmattelmann 1987 Team Lotto - Kern Haus 999
OOT Corentin Navarro 1997 Team Wiggins 999
DNF Fabien Schmidt 1989 Côtes d’Armor-Marie Morin 999
DNF Jeremy Bescond 1991 Côtes d’Armor-Marie Morin 999
DNF Lewis Bulley 1998 Côtes d’Armor-Marie Morin 999
DNF Maxence Bonjean 1997 CR4C Roanne 999
DNF Valentin Deverchere 1995 CR4C Roanne 999
DNF Aurelien Lionnet 1994 CR4C Roanne 999
DNF Arthur Troy 1996 GSC Blagnac Vélo Sport 31 999
DNF Quentin Guex 1996 IAM Excelsior 999
DNF Anthony Rappo 1995 IAM Excelsior 999
DNF Jonathan Mould 1991 JLT - Condor 999
DNF Edmund Bradbury 1992 JLT - Condor 999
DNF Michael Vanthourenhout 1993 Marlux - Bingoal 999
DNF Dieter Vanthourenhout 1985 Marlux - Bingoal 999
DNF Louis Lapierre 1997 Océane Top 16 999
DNF Alexis Diligeart 1996 Océane Top 16 999
DNF Adrien Legros 1993 Océane Top 16 999
DNF Jamie Blanchfield 1996 Panduit Carrick Wheelers CC 999
DNF Tony Hurel 1987 Sojasun Espoir- ACNC 999
DNF Julien Guay 1986 Sojasun Espoir- ACNC 999
DNF Benoit Guinchard 1998 Swiss Racing Academy 999
DNF Dorian Lübbers 1997 Team Lotto - Kern Haus 999
DNF Alan Boileau 1999 Team Pays de Dinan 999
DNF Axel Mariault 1998 Team Pays de Dinan 999
DNF Gabriel Cullaigh 1996 Team Wiggins 999
DNF Thibault Ferasse 1994 U.C.Nantes Atlantique 999
DNF Bruno Hattier 1998 V.C.Pays de Loudeac 999
DNF Enzo Bernard 1997 Vendée U 999
DNF Thomas Denis 1997 Vendée U 999
DNF Théo Menant 1997 Vendée U 999

Info

Race Kreiz Breizh Elites
Nation France
Stage 03.stage
Type Flat
Distance 91.8 km
StartCarhaix
FinishCarhaix
DateJuly 29th (2018)
Leader D.Touze
Youth D.Touze
Points D.Touze
Mountain C.Swift

Jimmy Janssens