Kreiz Breizh Elites - 2018

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Jimmy Janssens Cibel - Cebon 02:24:117
02 Robert Scott Team Wiggins + 01:163
03 Jason Van Dalen Delta Cycling Rotterdam + 01:241
04 Emils Liepins ONE Pro Cycling + 01:24
05 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 01:24
06 Clément Davy Sojasun Espoir- ACNC + 01:24
07 Stylianos Farantakis Sojasun Espoir- ACNC + 01:24
08 Simon Guglielmi CR4C Roanne + 01:24
09 Cedric Raymackers Cibel - Cebon + 01:24
10 Connor Swift Madison - Genesis + 01:24
11 Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation + 01:24
12 Jasper De Laat Metec - TKH p/b Mantel + 01:24
13 Damien Touzé St. Michel - Auber 93 + 01:24
14 Frédéric Guillemot Côtes d’Armor-Marie Morin + 01:24
15 Camille Thominet St. Michel - Auber 93 + 01:24
16 Damian Lüscher Swiss Cycling + 01:24
17 Michael Cools T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:24
18 Lars Van Den Berg Metec - TKH p/b Mantel + 01:24
19 Jens Van Den Dool Delta Cycling Rotterdam + 01:24
20 Simon Verger Chambéry Cyclisme Formation + 01:24
21 Nicolas Prodhomme Chambéry Cyclisme Formation + 01:24
22 Stefan Bennett GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 01:24
23 Alistair Slater JLT - Condor + 01:24
24 Fabian Paumann Swiss Cycling + 01:24
25 Emmanuel Morin Sojasun Espoir- ACNC + 01:24
26 Stuart Balfour Côtes d’Armor-Marie Morin + 01:24
27 Lennert Teugels Cibel - Cebon + 01:24
28 Julian Lino U.C.Nantes Atlantique + 01:24
29 Gianni Marchand Cibel - Cebon + 01:24
30 James Oram ONE Pro Cycling + 01:24
31 Jimmy Raibaud CR4C Roanne + 01:24
32 Adriaan Janssen Delta Cycling Rotterdam + 01:24
33 Alan Riou Team Pays de Dinan + 01:24
34 Matthias Reutimann Swiss Cycling + 01:24
35 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 01:24
36 Clément Saint-Martin Océane Top 16 + 01:24
37 Antoine Raugel Chambéry Cyclisme Formation + 01:24
38 Matthew Holmes Madison - Genesis + 01:24
39 Stef Krul Metec - TKH p/b Mantel + 01:42
40 Raphael Krähemann Swiss Cycling + 02:04
41 Maxime Urruty GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 02:11
42 Gaëtan Lemoine V.C.Pays de Loudéac + 02:16
43 Jannik Steimle Vorarlberg - Santic + 03:16
44 Tijl Pauwels Marlux - Bingoal + 03:43
45 Taruia Krainer V.C.Rouen 76 + 04:12
46 Richard Handley Madison - Genesis + 05:15
47 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 06:41
48 Anthony Maldonado St. Michel - Auber 93 + 11:52
49 Kévin Le Cunff St. Michel - Auber 93 + 11:55
50 Joeri Stallaert Vorarlberg - Santic + 12:31
51 Manuel Bosch Vorarlberg - Santic + 14:17
52 Dillon Corkery Ireland + 14:17
53 Joris Vincent U.C.Nantes Atlantique + 16:05
54 Bastian Kuratli IAM Excelsior + 16:19
55 Quentin Fournier Vendée U + 16:19
56 Christopher Latham ONE Pro Cycling + 16:19
57 Dylan Kerfoot Robson Team Wiggins + 16:19
58 Dennis Coenen Cibel - Cebon + 16:19
59 Dennis Van Der Horst Metec - TKH p/b Mantel + 16:19
60 Justin Timmermans Delta Cycling Rotterdam + 16:19
61 Luke Smith Ireland + 16:19
62 Thomas Stewart JLT - Condor + 16:19
63 Jarno Gmelich Meijling Metec - TKH p/b Mantel + 16:19
64 Szymon Tracz ONE Pro Cycling + 16:19
65 Campbell Stewart Team Wiggins + 16:19
66 Thibault Guernalec Team Pays de Dinan + 16:19
67 Scott Quincey IAM Excelsior + 16:19
68 Camille Guérin V.C.Pays de Loudéac + 16:19
69 Gijs Meijer Delta Cycling Rotterdam + 16:19
70 Edward Walsh T.Palm - Pole Continental Wallon + 16:19
71 Jeremy Montauban Chambéry Cyclisme Formation + 16:19
72 Nicolas Malle Sojasun Espoir- ACNC + 16:19
73 Robert Retschke Team Lotto - Kern Haus + 16:19
74 Maxime Cam V.C.Pays de Loudéac + 16:19
75 Nicolas Primas V.C.Pays de Loudéac + 16:19
76 Thomas Joseph Marlux - Bingoal + 16:19
77 Owen James Côtes d’Armor-Marie Morin + 16:19
78 Dylan Bouwmans Metec - TKH p/b Mantel + 16:19
79 Peter Williams ONE Pro Cycling + 16:19
80 Sebastian Berwick Chambéry Cyclisme Formation + 16:19
81 Maximilien Picoux V.C.Rouen 76 + 16:19
82 Tomas Petit T.Palm - Pole Continental Wallon + 16:19
83 Theo Nicolas V.C.Rouen 76 + 16:19
84 Giacomo Ballabio IAM Excelsior + 16:19
85 Aurélien Daniel Team Pays de Dinan + 16:19
86 Florentin Lecamus-Lambert Team Pays de Dinan + 16:19
87 Ewen Henrio V.C.Pays de Loudéac + 16:19
88 David Rivière Vendée U + 16:19
89 Florian Dufour CR4C Roanne + 16:19
90 Ian Bibby JLT - Condor + 16:19
91 Thomas Moses JLT - Condor + 16:19
92 Rudy Fiefvez Océane Top 16 + 16:19
93 William Elliott T.Palm - Pole Continental Wallon + 16:19
94 Vadim Deslandes Océane Top 16 + 16:19
95 Eli Iserbyt Marlux - Bingoal + 16:19
96 Erick Rowsell Madison - Genesis + 16:19
97 Michiel Dieleman Cibel - Cebon + 16:19
98 Karol Domagalski ONE Pro Cycling + 16:19
99 George Pym Madison - Genesis + 16:19
100 Jonathan McEvoy Madison - Genesis + 16:19
OOT Darnell Moore Ireland
OOT Alex Vogel Swiss Cycling
OOT Lucas Eamon Franck Delta Cycling Rotterdam
OOT Romain Campistrous GSC Blagnac Vélo Sport 31
OOT Maxime Gossard GSC Blagnac Vélo Sport 31
OOT Adam Lewis T.Palm - Pole Continental Wallon
OOT Daniel Westmattelmann Team Lotto - Kern Haus
OOT Corentin Navarro Team Wiggins
DNF Jamie Blanchfield Ireland
DNF Benoit Guinchard Swiss Cycling
DNF Fabien Schmidt Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Jérémy Bescond Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Lewis Bulley Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Maxence Bonjean CR4C Roanne
DNF Valentin Deverchère CR4C Roanne
DNF Aurélien Lionnet CR4C Roanne
DNF Arthur Troy GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF Quentin Guex IAM Excelsior
DNF Anthony Rappo IAM Excelsior
DNF Jonathan Mould JLT - Condor
DNF Edmund Bradbury JLT - Condor
DNF Michael Vanthourenhout Marlux - Bingoal
DNF Dieter Vanthourenhout Marlux - Bingoal
DNF Louis Lapierre Océane Top 16
DNF Alexis Diligeart Océane Top 16
DNF Adrien Legros Océane Top 16
DNF Tony Hurel Sojasun Espoir- ACNC
DNF Julien Guay Sojasun Espoir- ACNC
DNF Dorian Lübbers Team Lotto - Kern Haus
DNF Alan Boileau Team Pays de Dinan
DNF Axel Mariault Team Pays de Dinan
DNF Gabriel Cullaigh Team Wiggins
DNF Thibault Ferasse U.C.Nantes Atlantique
DNF Bruno Hattier V.C.Pays de Loudéac
DNF Enzo Bernard Vendée U
DNF Thomas Denis Vendée U
DNF Théo Menant Vendée U
Pos Rider Team Time
01 - Damien Touzé St. Michel - Auber 93 08:51:33
02 - Connor Swift Madison - Genesis + 00
03 - Lennert Teugels Cibel - Cebon + 00
04 1 Nicolas Prodhomme Chambéry Cyclisme Formation + 05
05 71 Jimmy Janssens Cibel - Cebon + 01:54
06 23 Robert Scott Team Wiggins + 02:55
07 4 Jasper De Laat Metec - TKH p/b Mantel + 03:03
08 4 Stylianos Farantakis Sojasun Espoir- ACNC + 03:03
09 4 Emils Liepins ONE Pro Cycling + 03:03
10 10 Jason Van Dalen Delta Cycling Rotterdam + 03:03
11 10 Simon Guglielmi CR4C Roanne + 03:03
12 7 Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation + 03:03
13 1 Fabian Paumann Swiss Cycling + 03:03
14 3 Simon Verger Chambéry Cyclisme Formation + 03:03
15 11 Michael Cools T.Palm - Pole Continental Wallon + 03:03
16 14 Damian Lüscher Swiss Cycling + 03:03
17 16 Lars Van Den Berg Metec - TKH p/b Mantel + 03:03
18 13 Alistair Slater JLT - Condor + 03:03
19 17 Jens Van Den Dool Delta Cycling Rotterdam + 03:03
20 24 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 03:03
21 7 Matthew Holmes Madison - Genesis + 03:03
22 17 Matthias Reutimann Swiss Cycling + 03:03
23 18 Jimmy Raibaud CR4C Roanne + 03:03
24 18 Alan Riou Team Pays de Dinan + 03:03
25 15 Antoine Raugel Chambéry Cyclisme Formation + 03:03
26 31 Cedric Raymackers Cibel - Cebon + 03:03
27 21 Gianni Marchand Cibel - Cebon + 03:03
28 24 Emmanuel Morin Sojasun Espoir- ACNC + 03:03
29 32 Camille Thominet St. Michel - Auber 93 + 03:03
30 20 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 03:03
31 25 James Oram ONE Pro Cycling + 03:03
32 27 Stuart Balfour Côtes d’Armor-Marie Morin + 03:03
33 32 Adriaan Janssen Delta Cycling Rotterdam + 03:03
34 39 Clément Saint-Martin Océane Top 16 + 03:03
35 44 Clément Davy Sojasun Espoir- ACNC + 03:18
36 42 Julian Lino U.C.Nantes Atlantique + 03:18
37 10 Raphael Krähemann Swiss Cycling + 03:43
38 14 Maxime Urruty GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 03:50
39 24 Gaëtan Lemoine V.C.Pays de Loudéac + 03:55
40 53 Frédéric Guillemot Côtes d’Armor-Marie Morin + 04:16
41 34 Jannik Steimle Vorarlberg - Santic + 04:36
42 52 Stef Krul Metec - TKH p/b Mantel + 04:39
43 67 Stefan Bennett GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 05:07
44 23 Taruia Krainer V.C.Rouen 76 + 05:51
45 36 Richard Handley Madison - Genesis + 07:22
46 52 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 10:24
47 75 Tijl Pauwels Marlux - Bingoal + 13:09
48 13 Kévin Le Cunff St. Michel - Auber 93 + 13:34
49 40 Joeri Stallaert Vorarlberg - Santic + 14:10
50 8 Dillon Corkery Ireland + 15:56
51 33 Manuel Bosch Vorarlberg - Santic + 16:49
52 14 Joris Vincent U.C.Nantes Atlantique + 17:44
53 45 Maxime Cam V.C.Pays de Loudéac + 17:45
54 44 Dennis Coenen Cibel - Cebon + 17:58
55 40 Dylan Kerfoot Robson Team Wiggins + 17:58
56 40 Jeremy Montauban Chambéry Cyclisme Formation + 17:58
57 39 Thomas Joseph Marlux - Bingoal + 17:58
58 36 Maximilien Picoux V.C.Rouen 76 + 17:58
59 27 Thomas Stewart JLT - Condor + 17:58
60 37 George Pym Madison - Genesis + 17:58
61 24 Justin Timmermans Delta Cycling Rotterdam + 17:58
62 28 Edward Walsh T.Palm - Pole Continental Wallon + 17:58
63 10 Thibault Guernalec Team Pays de Dinan + 17:58
64 9 Szymon Tracz ONE Pro Cycling + 17:58
65 22 Florian Dufour CR4C Roanne + 17:58
66 12 Owen James Côtes d’Armor-Marie Morin + 17:58
67 3 Jarno Gmelich Meijling Metec - TKH p/b Mantel + 17:58
68 17 Thomas Moses JLT - Condor + 17:58
69 1 Peter Williams ONE Pro Cycling + 17:58
70 1 Nicolas Malle Sojasun Espoir- ACNC + 17:58
71 5 David Rivière Vendée U + 17:58
72 3 Ian Bibby JLT - Condor + 17:58
73 3 Michiel Dieleman Cibel - Cebon + 17:58
74 12 Sebastian Berwick Chambéry Cyclisme Formation + 18:51
75 10 Florentin Lecamus-Lambert Team Pays de Dinan + 18:51
76 11 Aurélien Daniel Team Pays de Dinan + 18:51
77 12 Dennis Van Der Horst Metec - TKH p/b Mantel + 18:56
78 12 Karol Domagalski ONE Pro Cycling + 18:56
79 12 Vadim Deslandes Océane Top 16 + 18:56
80 17 Christopher Latham ONE Pro Cycling + 20:02
81 18 Campbell Stewart Team Wiggins + 20:02
82 19 Camille Guérin V.C.Pays de Loudéac + 20:02
83 17 Dylan Bouwmans Metec - TKH p/b Mantel + 20:02
84 20 Luke Smith Ireland + 20:02
85 18 Robert Retschke Team Lotto - Kern Haus + 20:02
86 22 Quentin Fournier Vendée U + 20:02
87 22 Nicolas Primas V.C.Pays de Loudéac + 20:02
88 19 Theo Nicolas V.C.Rouen 76 + 20:02
89 22 Ewen Henrio V.C.Pays de Loudéac + 20:11
90 22 Bastian Kuratli IAM Excelsior + 20:13
91 23 Jonathan McEvoy Madison - Genesis + 20:24
92 23 Erick Rowsell Madison - Genesis + 20:24
93 35 Anthony Maldonado St. Michel - Auber 93 + 21:22
94 22 William Elliott T.Palm - Pole Continental Wallon + 21:40
95 23 Scott Quincey IAM Excelsior + 22:28
96 23 Tomas Petit T.Palm - Pole Continental Wallon + 23:02
97 24 Gijs Meijer Delta Cycling Rotterdam + 25:45
98 25 Giacomo Ballabio IAM Excelsior + 25:45
99 30 Eli Iserbyt Marlux - Bingoal + 26:13
100 33 Rudy Fiefvez Océane Top 16 + 30:10
Information
Nation France
Date 29th July
Where Carhaix -> Carhaix
What 3rd stage
Distance 91.8 km
Leader D.Touzé
Youth D.Touzé
Points D.Touzé
Mountain C.Swift