Did you know that you can embed results directly from FirstCycling onto your own website? Check it out here

Front Races Teams Riders Ranking Fantasy

Okolo Slovenska

2020 | https://www.okoloslovenska.com/

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Rudy Barbier Israel Start-Up Nation 03:56:3714
02 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 005
03 Martin Laas Bora-Hansgrohe + 003
04 David Van Der Poel Alpecin-Fenix + 00
05 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 00
06 Erik Resell Uno-X Pro Cycling Team + 00
07 Jempy Drucker Bora-Hansgrohe + 00
08 Nico Denz Team Sunweb + 00
09 Sean De Bie Bingoal-Wallonie Bruxelles + 00
10 Jannik Steimle Deceuninck-Quick Step + 00
11 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 00
12 Jasha Sütterlin Team Sunweb + 00
13 Emmanuel Morin Cofidis + 00
14 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 00
15 Alexis Renard Israel Start-Up Nation + 00
16 Charles Planet Team Novo Nordisk + 00
17 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú-KTM + 00
18 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 00
19 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 00
20 Shane Archbold Deceuninck-Quick Step + 00
21 Fernando Barceló Cofidis + 00
22 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 00
23 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 00
24 Jenthe Biermans Israel Start-Up Nation + 00
25 Jose Herrada Cofidis + 00
26 Cyril Lemoine Cofidis + 00
27 Adrian Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 00
28 Ben Tulett Alpecin-Fenix + 00
29 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli + 00
30 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 00
31 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 00
32 Eliot Lietaer Bingoal-Wallonie Bruxelles + 00
33 Mattia Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 00
34 Andreas Leknessund Uno-X Pro Cycling Team + 00
35 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 00
36 Robert Power Team Sunweb + 00
37 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 00
38 Roberto Gonzalez Vini Zabú-KTM + 00
39 Ilan Van Wilder Team Sunweb + 00
40 Chad Haga Team Sunweb + 00
41 Jesper Hansen Cofidis + 00
42 Stepan Kurianov Gazprom-RusVelo + 00
43 Lubomir Petrus Alpecin-Fenix + 00
44 Davide Bais Cycling Team Friuli + 00
45 Lucas Kubis Dukla Banska Bystrica + 00
46 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 00
47 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 00
48 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 00
49 Yves Lampaert Deceuninck-Quick Step + 00
50 Ludovic Robeet Bingoal-Wallonie Bruxelles + 00
51 Mathias Le Turnier Cofidis + 00
52 Janez Brajkovic Adria Mobil + 00
53 Sam Brand Team Novo Nordisk + 00
54 Jay McCarthy Bora-Hansgrohe + 00
55 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 00
56 David Lozano Team Novo Nordisk + 00
57 Alexandar Richardson Alpecin-Fenix + 00
58 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 22
59 Andreas Schillinger Bora-Hansgrohe + 28
60 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 29
61 Patrick Gamper Bora-Hansgrohe + 34
62 Joel Suter Bingoal-Wallonie Bruxelles + 34
63 Kenny Molly Bingoal-Wallonie Bruxelles + 34
64 Mihkel Räim Israel Start-Up Nation + 45
65 Juraj Sagan Bora-Hansgrohe + 48
66 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli + 48
67 Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team + 48
68 Lasse Norman Hansen Alpecin-Fenix + 48
69 Sacha Modolo Alpecin-Fenix + 01:02
70 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 01:02
71 Simone Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 01:02
72 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 01:05
73 Marek Canecky Dukla Banska Bystrica + 01:07
74 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 01:25
75 Adrian Kurek Mazowsze - Serce Polski + 01:25
76 Evgeny Shalunov Gazprom-RusVelo + 01:32
77 Johan Price-Pejtersen Uno-X Pro Cycling Team + 01:37
78 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 01:37
79 Mauri Vansevenant Deceuninck-Quick Step + 01:46
80 Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 00
81 Mathijs Paasschens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 02:11
82 Pieter Serry Deceuninck-Quick Step + 02:11
83 Thymen Arensman Team Sunweb + 02:11
84 Michael Storer Team Sunweb + 02:11
85 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 02:31
86 Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team + 02:48
87 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 02:48
88 Oscar Gatto Bora-Hansgrohe + 02:48
89 Ian Garrison Deceuninck-Quick Step + 02:59
90 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 06:18
91 Jan Koller Hrinkow Advarics Cycleang + 06:18
92 Alessandro Iacchi Vini Zabú-KTM + 06:18
93 Gorazd Per Adria Mobil + 06:18
94 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 06:18
95 Andrea Di Renzo Vini Zabú-KTM + 06:18
96 Hannes Brandecker Hrinkow Advarics Cycleang + 06:18
97 Lubos Malovec Slovakia + 06:18
98 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 06:18
99 Samuel Oros Slovakia + 06:18
100 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 06:18
101 Yauheni Karaliok Gazprom-RusVelo + 06:18
102 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 06:18
103 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 06:18
104 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 06:18
105 Brian Kamstra Team Novo Nordisk + 06:18
106 Simon Nagy Slovakia + 06:18
107 Guillaume Boivin Israel Start-Up Nation + 06:42
DNF Dimitri Peyskens Bingoal-Wallonie Bruxelles
DNF Daniel Staniszewski Mazowsze - Serce Polski
Pos Rider Team Time
01 - Jannik Steimle Deceuninck-Quick Step 15:49:04
02 - Nico Denz Team Sunweb + 00
03 - Shane Archbold Deceuninck-Quick Step + 18
04 - Andreas Leknessund Uno-X Pro Cycling Team + 21
05 - Jasha Sütterlin Team Sunweb + 23
06 - Chad Haga Team Sunweb + 26
07 - Jempy Drucker Bora-Hansgrohe + 26
08 - Yves Lampaert Deceuninck-Quick Step + 26
09 2 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 29
10 1 Jenthe Biermans Israel Start-Up Nation + 29
11 1 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 31
12 - Michael Kukrle Elkov - Kasper + 38
13 - Alexis Renard Israel Start-Up Nation + 38
14 - Robert Power Team Sunweb + 40
15 - Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 40
16 - Adam Toupalik Elkov - Kasper + 42
17 1 Cyril Lemoine Cofidis + 45
18 1 Eliot Lietaer Bingoal-Wallonie Bruxelles + 46
19 1 Jose Herrada Cofidis + 49
20 1 Fernando Barceló Cofidis + 49
21 1 Emmanuel Morin Cofidis + 50
22 2 Mathias Le Turnier Cofidis + 55
23 2 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 55
24 2 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 57
25 2 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 58
26 3 David Van Der Poel Alpecin-Fenix + 01:00
27 3 Ludovic Robeet Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:00
28 3 Charles Planet Team Novo Nordisk + 01:02
29 3 Jesper Hansen Cofidis + 01:03
30 3 Jay McCarthy Bora-Hansgrohe + 01:09
31 3 Lubomir Petrus Alpecin-Fenix + 01:16
32 15 Patrick Gamper Bora-Hansgrohe + 01:16
33 2 Ben Tulett Alpecin-Fenix + 01:19
34 11 Joel Suter Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:26
35 1 Davide Bais Cycling Team Friuli + 01:34
36 1 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 01:37
37 9 Evgeny Shalunov Gazprom-RusVelo + 02:30
38 - Mihkel Räim Israel Start-Up Nation + 02:40
39 1 Stepan Kurianov Gazprom-RusVelo + 02:51
40 1 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 04:15
41 4 Lucas Kubis Dukla Banska Bystrica + 04:31
42 1 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 04:57
43 1 Mauri Vansevenant Deceuninck-Quick Step + 05:29
44 3 Janez Brajkovic Adria Mobil + 05:33
45 3 Michael Storer Team Sunweb + 07:55
46 3 Mathijs Paasschens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 08:00
47 8 Gorazd Per Adria Mobil + 08:22
48 8 Rudy Barbier Israel Start-Up Nation + 09:25
49 2 Thymen Arensman Team Sunweb + 09:25
50 5 Sean De Bie Bingoal-Wallonie Bruxelles + 09:27
51 6 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 09:45
52 2 Kenny Molly Bingoal-Wallonie Bruxelles + 09:52
53 6 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 10:03
54 6 Erik Resell Uno-X Pro Cycling Team + 10:07
55 3 Pieter Serry Deceuninck-Quick Step + 10:08
56 5 Roberto Gonzalez Vini Zabú-KTM + 10:42
57 13 Guillaume Boivin Israel Start-Up Nation + 10:48
58 12 Andrea Di Renzo Vini Zabú-KTM + 11:01
59 4 Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 11:13
60 2 Sacha Modolo Alpecin-Fenix + 11:46
61 3 Andreas Schillinger Bora-Hansgrohe + 11:58
62 4 Sam Brand Team Novo Nordisk + 13:08
63 4 David Lozano Team Novo Nordisk + 13:44
64 11 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 15:23
65 4 Ilan Van Wilder Team Sunweb + 16:06
66 8 Brian Kamstra Team Novo Nordisk + 16:07
67 3 Martin Laas Bora-Hansgrohe + 17:19
68 3 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 17:21
69 3 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 17:54
70 3 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 18:06
71 6 Yauheni Karaliok Gazprom-RusVelo + 18:33
72 2 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú-KTM + 19:08
73 5 Lubos Malovec Slovakia + 20:21
74 7 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 20:37
75 9 Mattia Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 21:16
76 4 Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team + 21:17
77 2 Simone Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 21:31
78 1 Adrian Kurek Mazowsze - Serce Polski + 21:38
79 4 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 22:46
80 4 Ian Garrison Deceuninck-Quick Step + 22:50
81 3 Oscar Gatto Bora-Hansgrohe + 23:17
82 7 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 25:39
83 1 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 27:01
84 3 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 27:18
85 - Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 28:10
86 6 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli + 28:19
87 1 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 28:22
88 1 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 28:38
89 7 Adrian Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 28:45
90 2 Lasse Norman Hansen Alpecin-Fenix + 28:51
91 3 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 29:01
92 10 Alexandar Richardson Alpecin-Fenix + 29:16
93 5 Marek Canecky Dukla Banska Bystrica + 29:58
94 3 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 30:11
95 10 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli + 31:28
96 11 Juraj Sagan Bora-Hansgrohe + 31:34
97 4 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 31:50
98 8 Johan Price-Pejtersen Uno-X Pro Cycling Team + 32:19
99 5 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 32:33
100 10 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 34:32
101 8 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 34:49
102 7 Simon Nagy Slovakia + 35:01
103 4 Hannes Brandecker Hrinkow Advarics Cycleang + 35:15
104 4 Alessandro Iacchi Vini Zabú-KTM + 35:22
105 2 Samuel Oros Slovakia + 36:06
106 3 Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team + 38:53
107 1 Jan Koller Hrinkow Advarics Cycleang + 39:07
Pos Rider Team Points
1 Martin Laas Bora-Hansgrohe 52
2 Nico Denz Team Sunweb 47
3 Jannik Steimle Deceuninck-Quick Step 43
4 Shane Archbold Deceuninck-Quick Step 37
5 Jenthe Biermans Israel Start-Up Nation 31
6 Sean De Bie Bingoal-Wallonie Bruxelles 29
7 Rudy Barbier Israel Start-Up Nation 28
8 David Van Der Poel Alpecin-Fenix 25
9 Jempy Drucker Bora-Hansgrohe 24
10 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step 17
11 Emmanuel Morin Cofidis 16
12 Adam Toupalik Elkov - Kasper 15
13 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang 13
14 Guillaume Boivin Israel Start-Up Nation 12
15 Peter Kusztor Team Novo Nordisk 10
16 Jay McCarthy Bora-Hansgrohe 10
17 Mihkel Räim Israel Start-Up Nation 10
18 Jakub Otruba Elkov - Kasper 8
19 Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team 8
20 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo 6
21 Kristijan Hocevar Adria Mobil 6
22 Marcel Meisen Alpecin-Fenix 6
23 Erik Resell Uno-X Pro Cycling Team 6
24 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team 6
25 Michael Kukrle Elkov - Kasper 5
26 Yves Lampaert Deceuninck-Quick Step 4
27 Joel Suter Bingoal-Wallonie Bruxelles 4
28 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli 3
29 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica 3
30 Andreas Leknessund Uno-X Pro Cycling Team 2
31 Charles Planet Team Novo Nordisk 2
32 Mathijs Paasschens Bingoal-Wallonie Bruxelles 2
33 Kenny Molly Bingoal-Wallonie Bruxelles 2
34 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú-KTM 2
35 Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team 2
36 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation 2
37 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo 2
38 Jasha Sütterlin Team Sunweb 1
39 Chad Haga Team Sunweb 1
40 Dominik Neuman Elkov - Kasper 1
41 Pieter Serry Deceuninck-Quick Step 1
42 Oscar Gatto Bora-Hansgrohe 1
43 Martin Haring Dukla Banska Bystrica 1
Info
Nation Slovakia
Date September 19
Where Topolčianky -> Skalica
What 05.Stage
Distance 173.4 km