Did you know that you can embed results directly from FirstCycling onto your own website? Check it out here

Front Races Teams Riders Ranking Fantasy

Okolo Slovenska

2020 | https://www.okoloslovenska.com/

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Martin Laas Bora-Hansgrohe 04:12:2414
02 Sean De Bie Bingoal-Wallonie Bruxelles + 005
03 David Van Der Poel Alpecin-Fenix + 003
04 Emmanuel Morin Cofidis + 00
05 Jannik Steimle Deceuninck-Quick Step + 00
06 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 00
07 Guillaume Boivin Israel Start-Up Nation + 00
08 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 00
09 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú-KTM + 00
10 Jempy Drucker Bora-Hansgrohe + 00
11 Eliot Lietaer Bingoal-Wallonie Bruxelles + 00
12 Charles Planet Team Novo Nordisk + 00
13 Jenthe Biermans Israel Start-Up Nation + 00
14 Jasha Sütterlin Team Sunweb + 00
15 Nico Denz Team Sunweb + 00
16 Ben Tulett Alpecin-Fenix + 00
17 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 00
18 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 00
19 Lucas Kubis Dukla Banska Bystrica + 00
20 Rudy Barbier Israel Start-Up Nation + 00
21 Jay McCarthy Bora-Hansgrohe + 00
22 Joel Suter Bingoal-Wallonie Bruxelles + 00
23 Patrick Gamper Bora-Hansgrohe + 00
24 Davide Bais Cycling Team Friuli + 00
25 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 00
26 Jose Herrada Cofidis + 00
27 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 00
28 Fernando Barceló Cofidis + 00
29 Andreas Leknessund Uno-X Pro Cycling Team + 00
30 Andreas Schillinger Bora-Hansgrohe + 00
31 Lubomir Petrus Alpecin-Fenix + 00
32 Evgeny Shalunov Gazprom-RusVelo + 00
33 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 00
34 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 00
35 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 00
36 Ludovic Robeet Bingoal-Wallonie Bruxelles + 00
37 Brian Kamstra Team Novo Nordisk + 00
38 Cyril Lemoine Cofidis + 00
39 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 00
40 Alexis Renard Israel Start-Up Nation + 00
41 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 00
42 Robert Power Team Sunweb + 00
43 Yves Lampaert Deceuninck-Quick Step + 00
44 Chad Haga Team Sunweb + 00
45 Shane Archbold Deceuninck-Quick Step + 00
46 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 00
47 Mathias Le Turnier Cofidis + 00
48 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 00
49 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 00
50 Jesper Hansen Cofidis + 00
51 Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 00
52 Roberto Gonzalez Vini Zabú-KTM + 00
53 Kenny Molly Bingoal-Wallonie Bruxelles + 00
54 Michael Storer Team Sunweb + 00
55 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 11
56 Sacha Modolo Alpecin-Fenix + 13
57 Erik Resell Uno-X Pro Cycling Team + 16
58 Lubos Malovec Slovakia + 32
59 Gorazd Per Adria Mobil + 32
60 Mihkel Räim Israel Start-Up Nation + 55
61 Janez Brajkovic Adria Mobil + 01:06
62 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 01:06
63 Stepan Kurianov Gazprom-RusVelo + 01:19
64 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 01:24
65 Andrea Di Renzo Vini Zabú-KTM + 01:53
66 Sam Brand Team Novo Nordisk + 02:28
67 David Lozano Team Novo Nordisk + 02:28
68 Ilan Van Wilder Team Sunweb + 02:28
69 Thymen Arensman Team Sunweb + 02:28
70 Dimitri Peyskens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 02:28
71 Mathijs Paasschens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 02:28
72 Yauheni Karaliok Gazprom-RusVelo + 02:28
73 Ian Garrison Deceuninck-Quick Step + 02:28
74 Mauri Vansevenant Deceuninck-Quick Step + 02:28
75 Simone Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 02:32
76 Oscar Gatto Bora-Hansgrohe + 02:45
77 Juraj Sagan Bora-Hansgrohe + 02:45
78 Pieter Serry Deceuninck-Quick Step + 03:33
79 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 03:35
80 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 05:31
81 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli + 10:39
82 Mattia Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 10:39
83 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 10:39
84 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli + 10:39
85 Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team + 10:39
86 Simon Nagy Slovakia + 10:39
87 Hannes Brandecker Hrinkow Advarics Cycleang + 10:39
88 Adrian Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 10:39
89 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 10:39
90 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 10:39
91 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 10:39
92 Jan Koller Hrinkow Advarics Cycleang + 10:39
93 Daniel Staniszewski Mazowsze - Serce Polski + 10:39
94 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 10:39
95 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 10:39
96 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 10:39
97 Alexandar Richardson Alpecin-Fenix + 10:39
98 Alessandro Iacchi Vini Zabú-KTM + 10:39
99 Adrian Kurek Mazowsze - Serce Polski + 10:39
100 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 10:39
101 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 10:39
102 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 10:39
103 Marek Canecky Dukla Banska Bystrica + 10:39
104 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 10:39
105 Samuel Oros Slovakia + 10:39
106 Lasse Norman Hansen Alpecin-Fenix + 10:39
107 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 10:39
108 Johan Price-Pejtersen Uno-X Pro Cycling Team + 10:39
109 Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team + 10:39
DNS Jan Barta Elkov - Kasper
DNF Matus Stocek Slovakia
DNF Matej Blasko Slovakia
DNF Marek Gajdula Slovakia
DNF David Per Adria Mobil
DNF Ziga Horvat Adria Mobil
DNF Filippo Ferronato Cycling Team Friuli
Pos Rider Team Time
01 - Jannik Steimle Deceuninck-Quick Step 11:52:31
02 - Nico Denz Team Sunweb + 00
03 - Shane Archbold Deceuninck-Quick Step + 14
04 - Andreas Leknessund Uno-X Pro Cycling Team + 17
05 - Jasha Sütterlin Team Sunweb + 19
06 - Chad Haga Team Sunweb + 22
07 1 Jempy Drucker Bora-Hansgrohe + 22
08 1 Yves Lampaert Deceuninck-Quick Step + 22
09 3 Jenthe Biermans Israel Start-Up Nation + 25
10 1 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 27
11 1 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 28
12 1 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 34
13 1 Alexis Renard Israel Start-Up Nation + 34
14 1 Robert Power Team Sunweb + 36
15 3 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 36
16 - Adam Toupalik Elkov - Kasper + 38
17 - Patrick Gamper Bora-Hansgrohe + 38
18 1 Cyril Lemoine Cofidis + 41
19 1 Eliot Lietaer Bingoal-Wallonie Bruxelles + 42
20 1 Jose Herrada Cofidis + 45
21 1 Fernando Barceló Cofidis + 45
22 1 Emmanuel Morin Cofidis + 46
23 1 Joel Suter Bingoal-Wallonie Bruxelles + 48
24 1 Mathias Le Turnier Cofidis + 51
25 1 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 51
26 1 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 53
27 1 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 54
28 1 Evgeny Shalunov Gazprom-RusVelo + 54
29 5 David Van Der Poel Alpecin-Fenix + 56
30 1 Ludovic Robeet Bingoal-Wallonie Bruxelles + 56
31 1 Charles Planet Team Novo Nordisk + 58
32 1 Jesper Hansen Cofidis + 59
33 2 Jay McCarthy Bora-Hansgrohe + 01:05
34 3 Lubomir Petrus Alpecin-Fenix + 01:12
35 3 Ben Tulett Alpecin-Fenix + 01:15
36 5 Davide Bais Cycling Team Friuli + 01:30
37 5 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 01:33
38 8 Mihkel Räim Israel Start-Up Nation + 01:51
39 1 Gorazd Per Adria Mobil + 02:00
40 1 Stepan Kurianov Gazprom-RusVelo + 02:47
41 2 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 03:07
42 6 Mauri Vansevenant Deceuninck-Quick Step + 03:39
43 5 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 03:51
44 5 Guillaume Boivin Israel Start-Up Nation + 04:02
45 7 Lucas Kubis Dukla Banska Bystrica + 04:27
46 2 Andrea Di Renzo Vini Zabú-KTM + 04:39
47 4 Janez Brajkovic Adria Mobil + 05:29
48 6 Michael Storer Team Sunweb + 05:40
49 4 Mathijs Paasschens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 05:45
50 4 Dimitri Peyskens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 05:56
51 2 Thymen Arensman Team Sunweb + 07:10
52 2 Pieter Serry Deceuninck-Quick Step + 07:53
53 6 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 09:01
54 1 Kenny Molly Bingoal-Wallonie Bruxelles + 09:14
55 1 Sean De Bie Bingoal-Wallonie Bruxelles + 09:23
56 2 Rudy Barbier Israel Start-Up Nation + 09:31
57 2 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 09:41
58 3 Brian Kamstra Team Novo Nordisk + 09:45
59 5 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 09:59
60 3 Erik Resell Uno-X Pro Cycling Team + 10:03
61 11 Roberto Gonzalez Vini Zabú-KTM + 10:38
62 7 Sacha Modolo Alpecin-Fenix + 10:40
63 11 Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 11:09
64 14 Andreas Schillinger Bora-Hansgrohe + 11:26
65 5 Yauheni Karaliok Gazprom-RusVelo + 12:11
66 5 Sam Brand Team Novo Nordisk + 13:04
67 8 David Lozano Team Novo Nordisk + 13:40
68 11 Lubos Malovec Slovakia + 13:59
69 11 Ilan Van Wilder Team Sunweb + 16:02
70 16 Martin Laas Bora-Hansgrohe + 17:19
71 13 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 17:23
72 21 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 17:50
73 27 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 18:02
74 33 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú-KTM + 19:04
75 19 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 19:17
76 6 Ian Garrison Deceuninck-Quick Step + 19:47
77 20 Adrian Kurek Mazowsze - Serce Polski + 20:09
78 13 Oscar Gatto Bora-Hansgrohe + 20:25
79 16 Simone Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 20:25
80 18 Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team + 20:25
81 16 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 20:33
82 15 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 20:39
83 5 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 21:05
84 14 Mattia Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 21:12
85 12 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 21:48
86 9 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 22:00
87 6 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 27:14
88 5 Lasse Norman Hansen Alpecin-Fenix + 27:59
89 4 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 28:05
90 3 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 28:10
91 2 Daniel Staniszewski Mazowsze - Serce Polski + 28:14
92 2 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli + 28:15
93 1 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 28:27
94 3 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 28:35
95 3 Simon Nagy Slovakia + 28:39
96 3 Adrian Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 28:41
97 4 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 28:42
98 4 Marek Canecky Dukla Banska Bystrica + 28:47
99 4 Hannes Brandecker Hrinkow Advarics Cycleang + 28:53
100 4 Alessandro Iacchi Vini Zabú-KTM + 29:00
101 4 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 29:01
102 4 Alexandar Richardson Alpecin-Fenix + 29:12
103 5 Samuel Oros Slovakia + 29:44
104 5 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 29:58
105 5 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli + 30:36
106 5 Johan Price-Pejtersen Uno-X Pro Cycling Team + 30:38
107 8 Juraj Sagan Bora-Hansgrohe + 30:42
108 4 Jan Koller Hrinkow Advarics Cycleang + 32:45
109 5 Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team + 36:04
Info
Nation Slovakia
Date September 18
Where Banská Bystrica -> Žiar nad Hronom
What 04.Stage
Distance 181.3 km