Did you know that you can embed results directly from FirstCycling onto your own website? Check it out here

Front Races Teams Riders Ranking Fantasy

Okolo Slovenska

2020 | https://www.okoloslovenska.com/

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Jannik Steimle Deceuninck-Quick Step 15:49:04125
02 Nico Denz Team Sunweb + 0085
03 Shane Archbold Deceuninck-Quick Step + 1870
04 Andreas Leknessund Uno-X Pro Cycling Team + 2160
05 Jasha Sütterlin Team Sunweb + 2350
06 Chad Haga Team Sunweb + 2640
07 Jempy Drucker Bora-Hansgrohe + 2635
08 Yves Lampaert Deceuninck-Quick Step + 2630
09 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 2925
10 Jenthe Biermans Israel Start-Up Nation + 2920
11 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 3115
12 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 3810
13 Alexis Renard Israel Start-Up Nation + 385
14 Robert Power Team Sunweb + 405
15 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 405
16 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 423
17 Cyril Lemoine Cofidis + 453
18 Eliot Lietaer Bingoal-Wallonie Bruxelles + 463
19 Jose Herrada Cofidis + 493
20 Fernando Barceló Cofidis + 493
21 Emmanuel Morin Cofidis + 503
22 Mathias Le Turnier Cofidis + 553
23 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 553
24 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 573
25 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 583
26 David Van Der Poel Alpecin-Fenix + 01:00
27 Ludovic Robeet Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:00
28 Charles Planet Team Novo Nordisk + 01:02
29 Jesper Hansen Cofidis + 01:03
30 Jay McCarthy Bora-Hansgrohe + 01:09
31 Lubomir Petrus Alpecin-Fenix + 01:16
32 Patrick Gamper Bora-Hansgrohe + 01:16
33 Ben Tulett Alpecin-Fenix + 01:19
34 Joel Suter Bingoal-Wallonie Bruxelles + 01:26
35 Davide Bais Cycling Team Friuli + 01:34
36 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 01:37
37 Evgeny Shalunov Gazprom-RusVelo + 02:30
38 Mihkel Räim Israel Start-Up Nation + 02:40
39 Stepan Kurianov Gazprom-RusVelo + 02:51
40 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 04:15
41 Lucas Kubis Dukla Banska Bystrica + 04:31
42 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 04:57
43 Mauri Vansevenant Deceuninck-Quick Step + 05:29
44 Janez Brajkovic Adria Mobil + 05:33
45 Michael Storer Team Sunweb + 07:55
46 Mathijs Paasschens Bingoal-Wallonie Bruxelles + 08:00
47 Gorazd Per Adria Mobil + 08:22
48 Rudy Barbier Israel Start-Up Nation + 09:25
49 Thymen Arensman Team Sunweb + 09:25
50 Sean De Bie Bingoal-Wallonie Bruxelles + 09:27
51 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 09:45
52 Kenny Molly Bingoal-Wallonie Bruxelles + 09:52
53 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 10:03
54 Erik Resell Uno-X Pro Cycling Team + 10:07
55 Pieter Serry Deceuninck-Quick Step + 10:08
56 Roberto Gonzalez Vini Zabú-KTM + 10:42
57 Guillaume Boivin Israel Start-Up Nation + 10:48
58 Andrea Di Renzo Vini Zabú-KTM + 11:01
59 Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 11:13
60 Sacha Modolo Alpecin-Fenix + 11:46
61 Andreas Schillinger Bora-Hansgrohe + 11:58
62 Sam Brand Team Novo Nordisk + 13:08
63 David Lozano Team Novo Nordisk + 13:44
64 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 15:23
65 Ilan Van Wilder Team Sunweb + 16:06
66 Brian Kamstra Team Novo Nordisk + 16:07
67 Martin Laas Bora-Hansgrohe + 17:19
68 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 17:21
69 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 17:54
70 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 18:06
71 Yauheni Karaliok Gazprom-RusVelo + 18:33
72 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú-KTM + 19:08
73 Lubos Malovec Slovakia + 20:21
74 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 20:37
75 Mattia Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 21:16
76 Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team + 21:17
77 Simone Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 21:31
78 Adrian Kurek Mazowsze - Serce Polski + 21:38
79 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 22:46
80 Ian Garrison Deceuninck-Quick Step + 22:50
81 Oscar Gatto Bora-Hansgrohe + 23:17
82 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 25:39
83 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 27:01
84 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 27:18
85 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 28:10
86 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli + 28:19
87 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 28:22
88 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 28:38
89 Adrian Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 28:45
90 Lasse Norman Hansen Alpecin-Fenix + 28:51
91 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 29:01
92 Alexandar Richardson Alpecin-Fenix + 29:16
93 Marek Canecky Dukla Banska Bystrica + 29:58
94 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 30:11
95 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli + 31:28
96 Juraj Sagan Bora-Hansgrohe + 31:34
97 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 31:50
98 Johan Price-Pejtersen Uno-X Pro Cycling Team + 32:19
99 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 32:33
100 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 34:32
101 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 34:49
102 Simon Nagy Slovakia + 35:01
103 Hannes Brandecker Hrinkow Advarics Cycleang + 35:15
104 Alessandro Iacchi Vini Zabú-KTM + 35:22
105 Samuel Oros Slovakia + 36:06
106 Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team + 38:53
107 Jan Koller Hrinkow Advarics Cycleang + 39:07
DNF Matej Blasko Slovakia
DNF Marek Gajdula Slovakia
DNF Stefan Michalicka Slovakia
DNF Matus Stocek Slovakia
DNF Ziga Horvat Adria Mobil
DNF Aljaz Omerzel Adria Mobil
DNF David Per Adria Mobil
DNF Dimitri Peyskens Bingoal-Wallonie Bruxelles
DNF Luis Angel Mate Cofidis
DNF Filippo Ferronato Cycling Team Friuli
DNF Jonathan Milan Cycling Team Friuli
DNF Pavol Rovder Dukla Banska Bystrica
DNF Jan Barta Elkov - Kasper
DNF Alan Banaszek Mazowsze - Serce Polski
DNF Norbert Banaszek Mazowsze - Serce Polski
DNF Pawel Bernas Mazowsze - Serce Polski
DNF Jakub Kaczmarek Mazowsze - Serce Polski
DNF Daniel Staniszewski Mazowsze - Serce Polski
Information
Nation Slovakia
Date September 16-19
CAT 2.1