Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Okolo Slovenska
UCI, Stage race, 18th -21st September 2019, Slovakia
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Croatia
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Hungary
Israel
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Romania
Russia
Serbia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Teams
Adria Mobil
Androni Giocattoli - Sidermec
Bora - Hansgrohe
CCC Team
Deceuninck-Quick Step
Delko-Marseille Provence
Development Team Sunweb
Dukla Banska Bystrica
Elkov - Author
Gazprom - RusVelo
Groupama - FDJ
Israel Cycling Academy
Pannon Cycling Team
Riwal Readynez Cycling
Roompot - Charles
Slovakia
Team Felbermayr - Simplon Wels
Team Novo Nordisk
UAE Team Emirates
Uno-X Norwegian DT
Voster ATS Team
Wallonie Bruxelles
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Sleen
Torjus
1997
Uno-X Norwegian DT
17:15:05
02
Heinschke
Leon
1999
Development Team Sunweb
+ 01
03
Rajovic
Dusan
1997
Adria Mobil
+ 54
04
Naberman
Tim
1999
Development Team Sunweb
+ 02:18
05
Märkl
Niklas
1999
Development Team Sunweb
+ 02:35
06
Rikunov
Petr
1997
Gazprom - RusVelo
+ 02:40
07
Kubis
Lukas
2000
Dukla Banska Bystrica
+ 02:46
08
Stocek
Matus
1999
Slovakia
+ 02:50
09
Venchiarutti
Nicola
1998
Androni Giocattoli - Sidermec
+ 02:51
10
Omrzel
Aljaz
2000
Adria Mobil
+ 02:52
11
Renard
Alexis
1999
Israel Cycling Academy
+ 03:03
12
Kulikovskiy
Alexandr
1997
Gazprom - RusVelo
+ 03:10
13
Salmon
Martin
1997
Development Team Sunweb
+ 03:11
14
Delettre
Alexandre
1997
Delko-Marseille Provence
+ 03:29
15
Zimmermann
Georg
1997
CCC Team
+ 04:48
16
Jarc
Aljaz
1999
Adria Mobil
+ 04:52
17
Kierner
Florian
1999
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 05:01
18
Carr
Simon
1998
Delko-Marseille Provence
+ 05:01
19
Horvat
Ziga
1998
Adria Mobil
+ 05:06
20
Bugge
Martin Urianstad
1999
Uno-X Norwegian DT
+ 05:10
21
Steininger
Fabian
2000
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 05:34
22
Sinschek
Nils
1998
Development Team Sunweb
+ 06:06
23
Maas
Edo
2000
Development Team Sunweb
+ 06:57
24
Krawczyk
Szymon
1998
Voster ATS Team
+ 07:24
25
Hvideberg
Jonas Iversby
1999
Uno-X Norwegian DT
+ 09:40
26
Kasko
David
1997
Slovakia
+ 12:42
27
Andersen
Idar
1999
Uno-X Norwegian DT
+ 14:37
28
Forray
Andras
2000
Pannon Cycling Team
+ 15:07
29
Vlcak
Martin
1998
Dukla Banska Bystrica
+ 18:24
30
Orosz
Gergely
1999
Pannon Cycling Team
+ 19:27
31
Coma
Richard
2000
Slovakia
+ 24:23
32
Wacker
Ludvig Anton
2000
Development Team Sunweb
+ 24:29
Information
Okolo Slovenska
Slovakia
18th -21st September 2019
2.1