Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 Okolo Slovenska - Tour de Slovaquie

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (10) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Alexander Kristoff 1987 UAE Team Emirates 03:21:482514
02 Michael Mørkøv 1985 Deceuninck - Quick Step + 00205
03 Elia Viviani 1989 Deceuninck - Quick Step + 00153
04 Erik Baska 1994 Bora - Hansgrohe + 0013
05 Arnaud Démare 1991 Groupama - FDJ + 0011
06 Rudy Barbier 1992 Israel Cycling Academy + 0010
07 Emils Liepins 1992 Wallonie Bruxelles + 009
08 Andrea Peron 1988 Team Novo Nordisk + 008
09 Boy van Poppel 1988 Roompot - Charles + 007
10 Yves Lampaert 1991 Deceuninck - Quick Step + 007
11 Lukas Pöstlberger 1992 Bora - Hansgrohe + 006
12 Edo Maas 2000 Development Team Sunweb + 006
13 Ramon Sinkeldam 1989 Groupama - FDJ + 005
14 Florian Sénéchal 1993 Deceuninck - Quick Step + 005
15 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 004
16 Markus Hoelgaard 1994 Uno-X Norwegian DT + 004
17 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 004
18 Dominik Neuman 1995 Elkov - Author + 003
19 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 003
20 Alexandr Kulikovskiy 1997 Gazprom - RusVelo + 003
21 Lukasz Owsian 1990 CCC Team + 003
22 Jonas Iversby Hvideberg 1999 Uno-X Norwegian DT + 002
23 Gijs Van Hoecke 1991 CCC Team + 002
24 Alexandr Riabushenko 1995 UAE Team Emirates + 002
25 Georg Zimmerman 1997 CCC Team + 002
26 Nicola Venchiarutti 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 001
27 Lucas Kubis 2000 Dukla Banska Bystrica + 001
28 Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy + 001
29 Peter Kusztor 1984 Team Novo Nordisk + 001
30 Lars Boom 1985 Roompot - Charles + 00-
31 Amaro Antunes 1990 CCC Team + 00
32 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 00
33 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 00
34 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 00
35 Justin Jules 1986 Wallonie Bruxelles + 00
36 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
37 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 00
38 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 00
39 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 00
40 Kamil Gradek 1990 CCC Team + 00
41 Kim Magnusson 1992 Riwal Readynez Cycling + 00
42 Marek Canecky 1988 Dukla Banska Bystrica + 00
43 Julien El Fares 1985 Delko Marseille - Provence + 00
44 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 00
45 Tom Bohli 1994 UAE Team Emirates + 00
46 Stefan Küng 1993 Groupama - FDJ + 00
47 Sergey Shilov 1988 Gazprom - RusVelo + 00
48 Justin Timmermans 1996 Roompot - Charles + 00
49 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 00
50 Bob Jungels 1992 Deceuninck - Quick Step + 00
51 Alexander Porsev 1986 Gazprom - RusVelo + 00
52 Leon Heinschke 1999 Development Team Sunweb + 00
53 Petr Vakoc 1992 Deceuninck - Quick Step + 00
54 Tim Naberman 1999 Development Team Sunweb + 00
55 Robert Malik 1993 Slovakia + 00
56 Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 00
57 Martin Bugge Urianstad 1999 Uno-X Norwegian DT + 00
58 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Riwal Readynez Cycling + 00
59 Daniel Moricz 1996 Pannon Cycling Team + 00
60 Anders Skaarseth 1995 Uno-X Norwegian DT + 00
61 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 00
62 Torjus Sleen 1997 Uno-X Norwegian DT + 00
63 Pieter Weening 1981 Roompot - Charles + 00
64 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
65 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
66 Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
67 Anton Vorobyev 1990 Gazprom - RusVelo + 00
68 Fabian Steininger 2000 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
69 Vegard Stake Laengen 1989 UAE Team Emirates + 00
70 Jakub Varhanovsky 1999 Dukla Banska Bystrica + 00
71 Brian Kamstra 1993 Team Novo Nordisk + 00
72 Rasmus Christian Quaade 1990 Riwal Readynez Cycling + 00
73 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 00
74 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 00
75 Tobias Mørch Kongstad 1996 Riwal Readynez Cycling + 00
76 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk + 00
77 Martin Haring 1986 Dukla Banska Bystrica + 00
78 Vladislav Kulikov 1996 Gazprom - RusVelo + 00
79 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 00
80 Juraj Sagan 1988 Bora - Hansgrohe + 00
81 Matus Stocek 1999 Slovakia + 00
82 Adrian Babic 1996 Slovakia + 00
83 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 00
84 Tim Wollenberg 2000 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
85 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 00
86 Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
87 Idar Andersen 1999 Uno-X Norwegian DT + 00
88 Matteo Montaguti 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
89 Erik Fetter 2000 Pannon Cycling Team + 00
90 Aljaz Omerzel 2000 Adria Mobil + 00
91 Matt Beers 1994 UAE Team Emirates + 00
92 Rémy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 00
93 Kevyn Ista 1984 Wallonie Bruxelles + 00
94 Jan Andrej Cully 1995 Dukla Banska Bystrica + 00
95 Lucas Spengler 1994 Wallonie Bruxelles + 00
96 Juraj Bellan 1996 Dukla Banska Bystrica + 00
97 Laurens Ten Dam 1980 CCC Team + 00
98 Petr Rikunov 1997 Gazprom - RusVelo + 00
99 Martin Vlcak 1998 Dukla Banska Bystrica + 00
100 Andreas Schillinger 1983 Bora - Hansgrohe + 00
101 Szymon Krawczyk 1998 Voster ATS Team + 00
102 Mihkel Räim 1993 Israel Cycling Academy + 00
103 David Lozano Riba 1988 Team Novo Nordisk + 00
104 Adam Stachowiak 1989 Voster ATS Team + 00
105 Sam Brand 1991 Team Novo Nordisk + 00
106 Oscar Gatto 1985 Bora - Hansgrohe + 00
107 Riccardo Zoidl 1988 CCC Team + 00
108 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 00
109 Stanislav Beres 1992 Slovakia + 00
110 Rasmus Wallin 1996 Riwal Readynez Cycling + 00
111 Simon Carr 1998 Delko Marseille - Provence + 00
112 Nils Sinschek 1998 Development Team Sunweb + 00
113 Mateusz Grabis 1994 Voster ATS Team + 00
114 Franklin Six 1996 Wallonie Bruxelles + 00
115 Juraj Lajcha 1994 Slovakia + 00
116 Rory Sutherland 1982 UAE Team Emirates + 00
117 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author + 00
118 Alexandre Delettre 1997 Delko Marseille - Provence + 00
119 David Kasko 1997 Slovakia + 00
120 Alexis Renard 1999 Israel Cycling Academy + 00
121 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 00
122 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Norwegian DT + 00
123 Jacopo Guarnieri 1987 Groupama - FDJ + 00
124 Andras Forray 2000 Pannon Cycling Team + 52
125 Sebastien Reichenbach 1989 Groupama - FDJ + 00
126 Ignatas Konovalovas 1985 Groupama - FDJ + 00
127 Umberto Poli 1996 Team Novo Nordisk + 01:17
128 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 01:19
129 Emanuel Buchmann 1992 Bora - Hansgrohe + 01:19
130 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 01:24
131 Pawel Franczak 1991 Voster ATS Team + 00
132 Mamyr Stash 1993 Gazprom - RusVelo + 01:36
133 Guy Sagiv 1994 Israel Cycling Academy + 01:36
134 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:40
135 Iljo Keisse 1982 Deceuninck - Quick Step + 01:57
136 Miklos Szabo 1998 Pannon Cycling Team + 01:57
137 Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team + 01:57
138 Jesper Asselman 1990 Roompot - Charles + 00
139 Maurits Lammertink 1990 Roompot - Charles + 00
140 David Gaudu 1996 Groupama - FDJ + 01:57
141 Niklas Märkl 1999 Development Team Sunweb + 00
142 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 00
143 Maciej Bodnar 1985 Bora - Hansgrohe + 00
144 Nicolai Brøchner 1993 Riwal Readynez Cycling + 00
145 Richard Coma 2000 Slovakia + 03:28
146 Ludvig Anton Wacker 2000 Development Team Sunweb + 06:19
DNF Viktor Filutas 1996 Pannon Cycling Team
Pos Name Born Team Time
01 Alexander Kristoff 1987 UAE Team Emirates 03:21:42
02 Michael Mørkøv 1985 Deceuninck - Quick Step + 02
03 Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels + 03
04 Elia Viviani 1989 Deceuninck - Quick Step + 04
05 Anders Skaarseth 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 04
06 Rasmus Wallin 1996 Riwal Readynez Cycling Team + 05
07 Erik Baska 1994 Bora - Hansgrohe + 06
08 Arnaud Démare 1991 Groupama - FDJ + 06
09 Rudy Barbier 1992 Israel Cycling Academy + 06
10 Emils Liepins 1992 Wallonie Bruxelles + 06
11 Andrea Peron 1988 Team Novo Nordisk + 06
12 Boy van Poppel 1988 Roompot - Charles + 06
13 Yves Lampaert 1991 Deceuninck - Quick Step + 06
14 Lukas Pöstlberger 1992 Bora - Hansgrohe + 06
15 Edo Maas 2000 Development Team Sunweb + 06
16 Ramon Sinkeldam 1989 Groupama - FDJ + 06
17 Florian Sénéchal 1993 Deceuninck - Quick Step + 06
18 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 06
19 Markus Hoelgaard 1994 Uno-X Norwegian Development Team + 06
20 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 06
21 Dominik Neuman 1995 Elkov - Author + 06
22 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 06
23 Alexandr Kulikovskiy 1997 Gazprom - RusVelo + 06
24 Lukasz Owsian 1990 CCC Team + 06
25 Jonas Iversby Hvideberg 1999 Uno-X Norwegian Development Team + 06
26 Gijs Van Hoecke 1991 CCC Team + 06
27 Alexandr Riabushenko 1995 UAE Team Emirates + 06
28 Georg Zimmerman 1997 CCC Team + 06
29 Nicola Venchiarutti 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 06
30 Lucas Kubis 2000 Dukla Banska Bystrica + 06
31 Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy + 06
32 Peter Kusztor 1984 Team Novo Nordisk + 06
33 Lars Boom 1985 Roompot - Charles + 06
34 Amaro Antunes 1990 CCC Team + 06
35 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 06
36 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 06
37 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 06
38 Justin Jules 1986 Wallonie Bruxelles + 06
39 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 06
40 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 06
41 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 06
42 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 06
43 Kamil Gradek 1990 CCC Team + 06
44 Kim Magnusson 1992 Riwal Readynez Cycling Team + 06
45 Marek Canecky 1988 Dukla Banska Bystrica + 06
46 Julien El Fares 1985 Delko Marseille - Provence + 06
47 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 06
48 Tom Bohli 1994 UAE Team Emirates + 06
49 Stefan Küng 1993 Groupama - FDJ + 06
50 Sergey Shilov 1988 Gazprom - RusVelo + 06
51 Justin Timmermans 1996 Roompot - Charles + 06
52 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 06
53 Bob Jungels 1992 Deceuninck - Quick Step + 06
54 Alexander Porsev 1986 Gazprom - RusVelo + 06
55 Leon Heinschke 1999 Development Team Sunweb + 06
56 Petr Vakoc 1992 Deceuninck - Quick Step + 06
57 Tim Naberman 1999 Development Team Sunweb + 06
58 Robert Malik 1993 Slovakia + 06
59 Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 06
60 Martin Bugge Urianstad 1999 Uno-X Norwegian Development Team + 06
61 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Riwal Readynez Cycling Team + 06
62 Daniel Moricz 1996 Pannon Cycling Team + 06
63 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 06
64 Torjus Sleen 1997 Uno-X Norwegian Development Team + 06
65 Pieter Weening 1981 Roompot - Charles + 06
66 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 06
67 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 06
68 Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec + 06
69 Anton Vorobyev 1990 Gazprom - RusVelo + 06
70 Fabian Steininger 2000 Team Felbermayr - Simplon Wels + 06
71 Vegard Stake Laengen 1989 UAE Team Emirates + 06
72 Jakub Varhanovsky 1999 Dukla Banska Bystrica + 06
73 Brian Kamstra 1993 Team Novo Nordisk + 06
74 Rasmus Christian Quaade 1990 Riwal Readynez Cycling Team + 06
75 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 06
76 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 06
77 Tobias Mørch Kongstad 1996 Riwal Readynez Cycling Team + 06
78 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk + 06
79 Martin Haring 1986 Dukla Banska Bystrica + 06
80 Vladislav Kulikov 1996 Gazprom - RusVelo + 06
81 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 06
82 Juraj Sagan 1988 Bora - Hansgrohe + 06
83 Matus Stocek 1999 Slovakia + 06
84 Adrian Babic 1996 Slovakia + 06
85 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 06
86 Tim Wollenberg 2000 Team Felbermayr - Simplon Wels + 06
87 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 06
88 Idar Andersen 1999 Uno-X Norwegian Development Team + 06
89 Matteo Montaguti 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 06
90 Erik Fetter 2000 Pannon Cycling Team + 06
91 Aljaz Omerzel 2000 Adria Mobil + 06
92 Matt Beers 1994 UAE Team Emirates + 06
93 Rémy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 06
94 Kevyn Ista 1984 Wallonie Bruxelles + 06
95 Jan Andrej Cully 1995 Dukla Banska Bystrica + 06
96 Lucas Spengler 1994 Wallonie Bruxelles + 06
97 Juraj Bellan 1996 Dukla Banska Bystrica + 06
98 Laurens Ten Dam 1980 CCC Team + 06
99 Petr Rikunov 1997 Gazprom - RusVelo + 06
100 Martin Vlcak 1998 Dukla Banska Bystrica + 06
101 Andreas Schillinger 1983 Bora - Hansgrohe + 06
102 Szymon Krawczyk 1998 Voster ATS Team + 06
103 Mihkel Räim 1993 Israel Cycling Academy + 06
104 David Lozano Riba 1988 Team Novo Nordisk + 06
105 Adam Stachowiak 1989 Voster ATS Team + 06
106 Sam Brand 1991 Team Novo Nordisk + 06
107 Oscar Gatto 1985 Bora - Hansgrohe + 06
108 Riccardo Zoidl 1988 CCC Team + 06
109 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 06
110 Stanislav Beres 1992 Slovakia + 06
111 Simon Carr 1998 Delko Marseille - Provence + 06
112 Nils Sinschek 1998 Development Team Sunweb + 06
113 Mateusz Grabis 1994 Voster ATS Team + 06
114 Franklin Six 1996 Wallonie Bruxelles + 06
115 Juraj Lajcha 1994 Slovakia + 06
116 Rory Sutherland 1982 UAE Team Emirates + 06
117 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author + 06
118 Alexandre Delettre 1997 Delko Marseille - Provence + 06
119 David Kasko 1997 Slovakia + 06
120 Alexis Renard 1999 Israel Cycling Academy + 06
121 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 06
122 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 06
123 Jesper Asselman 1990 Roompot - Charles + 06
124 Maurits Lammertink 1990 Roompot - Charles + 06
125 Niklas Märkl 1999 Development Team Sunweb + 06
126 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 06
127 Maciej Bodnar 1985 Bora - Hansgrohe + 06
128 Nicolai Brøchner 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 06
129 Jacopo Guarnieri 1987 Groupama - FDJ + 56
130 Andras Forray 2000 Pannon Cycling Team + 58
131 Sebastien Reichenbach 1989 Groupama - FDJ + 01:05
132 Ignatas Konovalovas 1985 Groupama - FDJ + 01:20
133 Umberto Poli 1996 Team Novo Nordisk + 01:23
134 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 01:25
135 Emanuel Buchmann 1992 Bora - Hansgrohe + 01:25
136 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 01:30
137 Pawel Franczak 1991 Voster ATS Team + 01:30
138 Mamyr Stash 1993 Gazprom - RusVelo + 01:42
139 Guy Sagiv 1994 Israel Cycling Academy + 01:42
140 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:46
141 Iljo Keisse 1982 Deceuninck - Quick Step + 02:03
142 Miklos Szabo 1998 Pannon Cycling Team + 02:03
143 Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team + 02:03
144 David Gaudu 1996 Groupama - FDJ + 02:03
145 Richard Coma 2000 Slovakia + 03:34
146 Ludvig Anton Wacker 2000 Development Team Sunweb + 06:25

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Okolo Slovenska - Tour de Slovaquie
Slovakia
01.stage Flat
138.2 km
Bardejov -> Bardejov
September 18th (2019)
Leader A.Kristoff
Youth F.Kierner
Points A.Kristoff
Mountain K.Molly
Combative A.Skaarseth