Okolo Slovenska - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Matteo Pelucchi Bora - Hansgrohe 04:22:1114
02 Fabio Jakobsen Quick-Step Floors + 005
03 Yves Lampaert Quick-Step Floors + 003
04 Christophe Laporte Cofidis + 00
05 Rüdiger Selig Bora - Hansgrohe + 00
06 Szymon Sajnok CCC Sprandi Polkowice + 00
07 Dusan Rajovic Adria Mobil + 00
08 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 00
09 Marco Maronese Bardiani - CSF + 00
10 Ahmed Galdoune Kobanya Cycling Team + 00
11 Vojtech Hacecky Elkov - Author + 00
12 Jonas Rutsch Germany + 00
13 Ben Hermans Belgium + 00
14 Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed + 00
15 Cesare Benedetti Bora - Hansgrohe + 00
16 Julian Mertens Belgium + 00
17 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 00
18 Andreas Stokbro Riwal CeramicSpeed + 00
19 Philip Walsleben Germany + 00
20 Gorazd Per Adria Mobil + 00
21 Jesper Asselman Roompot - Ned.Loterij + 00
22 Stepan Kurianov Gazprom - RusVelo + 00
23 Erik Baska Bora - Hansgrohe + 00
24 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 00
25 Steff Cras Belgium + 00
26 Attila Valter Pannon Cycling Team + 00
27 Josef Cerný Elkov - Author + 00
28 Yegor Dementyev Team Novak + 00
29 Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice + 00
30 Marek Canecky Dukla Banska Bystrica + 00
31 Radoslav Rogina Adria Mobil + 00
32 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 00
33 Christian Koch Germany + 00
34 Ildar Arslanov Gazprom - RusVelo + 00
35 Julian Alaphilippe Quick-Step Floors + 00
36 Oleksandr Prevar Team Novak + 00
37 Adrian Babic Slovakia + 00
38 Ziga Groselj Adria Mobil + 00
39 Aljaz Jarc Adria Mobil + 00
40 Juraj Michalicka Slovakia + 00
41 Jakub Otruba Elkov - Author + 00
42 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 00
43 Marton Dina Pannon Cycling Team + 00
44 Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 00
45 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 00
46 Botond Hollo Pannon Cycling Team + 00
47 Alberto Marengo Kobanya Cycling Team + 00
48 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 00
49 Zdenek Stybar Quick-Step Floors + 00
50 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 00
51 Matej Zahalka Elkov - Author + 00
52 Paul Taebling Germany + 00
53 Simone Andreetta Bardiani - CSF + 00
54 Jonas Aaen Jørgensen Riwal CeramicSpeed + 00
55 Josip Rumac Adria Mobil + 00
56 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 00
57 Kamil Zielinski Team Hurom + 00
58 Matus Stocek Slovakia + 00
59 Aleksandr Vlasov Gazprom - RusVelo + 00
60 Nicolae Tanovitchii Team Novak + 00
61 Hans-Jörg Leopold WSA Pushbikers + 00
62 Manuel Senni Bardiani - CSF + 00
63 Jan Tratnik CCC Sprandi Polkowice + 00
64 Juraj Karas Slovakia + 00
65 Daniel Teklehaimanot Cofidis + 00
66 Andras Szatmary Pannon Cycling Team + 00
67 Maxim Van Gils Belgium + 00
68 Vitaliy Buts Team Hurom + 00
69 Jan Barta Elkov - Author + 00
70 Bert Van Lerberghe Cofidis + 00
71 Kevin Inkelaar Roompot - Ned.Loterij + 00
72 Brent Van Moer Belgium + 00
73 Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice + 00
74 Sergey Shilov Gazprom - RusVelo + 00
75 Denis Nekrasov Gazprom - RusVelo + 00
76 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 00
77 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 00
78 Giulio Ciccone Bardiani - CSF + 00
79 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 00
80 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 00
81 Serge Pauwels Belgium + 00
82 Viktor Verschaeve Belgium + 00
83 Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 00
84 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 00
85 Nikolai Trusov Gazprom - RusVelo + 00
86 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 00
87 Michael Kukrle Elkov - Author + 00
88 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 00
89 Johannes Schinnagel Bora - Hansgrohe + 00
90 Oleg Zemlyakov Apple Team + 00
91 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 00
92 Oscar Riesebeek Roompot - Ned.Loterij + 00
93 Piotr Konwa Elkov - Author + 00
94 Andrii Bratashchuk Team Novak + 00
95 Kamil Gradek CCC Sprandi Polkowice + 00
96 Florian Stork Germany + 00
97 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 00
98 Jan Hugger Germany + 00
99 Stefan Poll WSA Pushbikers + 00
100 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 00
101 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 00
102 Anders Skaarseth Cofidis + 00
103 Jodok Salzmann WSA Pushbikers + 00
104 Bob Jungels Quick-Step Floors + 24
105 Martin Mortensen Riwal CeramicSpeed + 44
106 Jesper Mørkøv Riwal CeramicSpeed + 45
107 Juraj Sagan Bora - Hansgrohe + 45
108 Felix Großschartner Bora - Hansgrohe + 45
109 Tobias Kongstad Riwal CeramicSpeed + 45
110 Iljo Keisse Quick-Step Floors + 50
111 Yuriy Chsherbinin Apple Team + 56
112 Rostyslav Zhukovskyy Kobanya Cycling Team + 56
113 Stefan Kolb WSA Pushbikers + 58
114 Niki Terpstra Quick-Step Floors + 01:11
115 Hugo Hofstetter Cofidis + 01:21
116 Sebastian Lander Riwal CeramicSpeed + 01:33
117 Samuel Oros Dukla Banska Bystrica + 03:48
118 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 03:48
119 Robert Malik Slovakia + 03:53
120 Stefan Nota Slovakia + 03:53
121 Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice + 04:48
122 Miklos Szabo Pannon Cycling Team + 05:05
123 Anton Lavrentyev Apple Team + 05:05
124 Juraj Lajcha Slovakia + 05:08
125 Paul Rudys Germany + 07:38
126 Daniel Moricz Kobanya Cycling Team + 08:03
127 Samuele Oliveto Kobanya Cycling Team + 08:03
128 Etienne Van Empel Roompot - Ned.Loterij + 08:03
DNS Geoffrey Soupe Cofidis
DNS Peter Simon Pannon Cycling Team
DNS Felix Ritzinger WSA Pushbikers
DNF Hurgali Turebekov Apple Team
DNF Victor Lafay Cofidis
DNF Mateusz Manowski Team Hurom
Pos Rider Team Time
01 - Julian Alaphilippe Quick-Step Floors 13:11:15
02 - Jan Tratnik CCC Sprandi Polkowice + 16
03 - Cesare Benedetti Bora - Hansgrohe + 22
04 - Ben Hermans Belgium + 26
05 - Josef Cerný Elkov - Author + 28
06 - Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 31
07 - Steff Cras Belgium + 31
08 - Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 31
09 - Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 34
10 - Ildar Arslanov Gazprom - RusVelo + 35
11 - Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice + 36
12 - Radoslav Rogina Adria Mobil + 36
13 - Manuel Senni Bardiani - CSF + 39
14 - Attila Valter Pannon Cycling Team + 46
15 - Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice + 46
16 - Simone Andreetta Bardiani - CSF + 51
17 - Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 54
18 - Daniel Teklehaimanot Cofidis + 01:02
19 1 Hans-Jörg Leopold WSA Pushbikers + 01:03
20 1 Viktor Verschaeve Belgium + 01:04
21 1 Kevin Inkelaar Roompot - Ned.Loterij + 01:07
22 2 Jan Barta Elkov - Author + 01:07
23 - Ziga Groselj Adria Mobil + 01:09
24 1 Aleksandr Vlasov Gazprom - RusVelo + 01:17
25 1 Marton Dina Pannon Cycling Team + 01:19
26 1 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 01:19
27 8 Bob Jungels Quick-Step Floors + 01:27
28 - Philip Walsleben Germany + 01:51
29 - Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 01:51
30 - Piotr Konwa Elkov - Author + 02:00
31 - Josip Rumac Adria Mobil + 02:13
32 1 Yves Lampaert Quick-Step Floors + 02:19
33 1 Jonas Rutsch Germany + 02:21
34 - Johannes Schinnagel Bora - Hansgrohe + 02:43
35 - Denis Nekrasov Gazprom - RusVelo + 02:50
36 - Oscar Riesebeek Roompot - Ned.Loterij + 02:52
37 - Michael Kukrle Elkov - Author + 03:02
38 - Matus Stocek Slovakia + 03:08
39 - Serge Pauwels Belgium + 03:27
40 1 Stefan Poll WSA Pushbikers + 04:50
41 1 Zdenek Stybar Quick-Step Floors + 05:16
42 1 Maxim Van Gils Belgium + 05:27
43 1 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 05:31
44 1 Aljaz Jarc Adria Mobil + 05:36
45 5 Niki Terpstra Quick-Step Floors + 05:42
46 - Yegor Dementyev Team Novak + 05:43
47 - Andras Szatmary Pannon Cycling Team + 05:51
48 - Kamil Zielinski Team Hurom + 06:12
49 - Brent Van Moer Belgium + 07:28
50 - Umberto Orsini Bardiani - CSF + 07:33
51 - Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 07:34
52 - Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 07:36
53 1 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 08:08
54 1 Stepan Kurianov Gazprom - RusVelo + 08:10
55 1 Nicolae Tanovitchii Team Novak + 08:11
56 1 Alberto Marengo Kobanya Cycling Team + 08:20
57 1 Florian Stork Germany + 08:29
58 2 Jakub Otruba Elkov - Author + 08:46
59 2 Vitaliy Buts Team Hurom + 08:54
60 2 Jonas Aaen Jørgensen Riwal CeramicSpeed + 09:04
61 2 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 09:05
62 2 Andrii Bratashchuk Team Novak + 10:11
63 2 Christophe Laporte Cofidis + 11:15
64 2 Sergey Shilov Gazprom - RusVelo + 11:17
65 2 Jesper Asselman Roompot - Ned.Loterij + 11:24
66 2 Oleksandr Prevar Team Novak + 11:25
67 2 Kamil Gradek CCC Sprandi Polkowice + 11:40
68 2 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 11:41
69 3 Christian Koch Germany + 11:47
70 4 Jan Hugger Germany + 12:19
71 4 Giulio Ciccone Bardiani - CSF + 12:20
72 1 Felix Großschartner Bora - Hansgrohe + 12:37
73 4 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 12:49
74 4 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 13:14
75 4 Rüdiger Selig Bora - Hansgrohe + 13:18
76 - Juraj Sagan Bora - Hansgrohe + 13:30
77 3 Andreas Stokbro Riwal CeramicSpeed + 13:36
78 3 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 14:22
79 4 Gorazd Per Adria Mobil + 15:37
80 27 Etienne Van Empel Roompot - Ned.Loterij + 15:42
81 3 Nikolai Trusov Gazprom - RusVelo + 15:43
82 3 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 15:47
83 12 Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice + 16:35
84 2 Hugo Hofstetter Cofidis + 16:35
85 1 Anders Skaarseth Cofidis + 16:38
86 2 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 17:29
87 2 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 18:09
88 2 Matej Zahalka Elkov - Author + 18:12
89 2 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 18:12
90 2 Vojtech Hacecky Elkov - Author + 18:13
91 3 Julian Mertens Belgium + 18:18
92 1 Sebastian Lander Riwal CeramicSpeed + 19:48
93 3 Bert Van Lerberghe Cofidis + 21:16
94 7 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 21:17
95 2 Juraj Karas Slovakia + 21:56
96 2 Juraj Michalicka Slovakia + 22:00
97 3 Oleg Zemlyakov Apple Team + 22:22
98 1 Rostyslav Zhukovskyy Kobanya Cycling Team + 23:15
99 2 Dusan Rajovic Adria Mobil + 23:30
100 2 Adrian Babic Slovakia + 23:35
101 3 Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 23:37
102 4 Erik Baska Bora - Hansgrohe + 23:39
103 6 Paul Taebling Germany + 24:23
104 6 Jodok Salzmann WSA Pushbikers + 24:25
105 2 Martin Mortensen Riwal CeramicSpeed + 24:28
106 2 Yuriy Chsherbinin Apple Team + 24:40
107 6 Matteo Pelucchi Bora - Hansgrohe + 25:28
108 4 Szymon Sajnok CCC Sprandi Polkowice + 25:38
109 6 Marco Maronese Bardiani - CSF + 25:43
110 7 Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed + 25:45
111 10 Botond Hollo Pannon Cycling Team + 25:48
112 17 Fabio Jakobsen Quick-Step Floors + 26:06
113 17 Marek Canecky Dukla Banska Bystrica + 26:19
114 - Tobias Kongstad Riwal CeramicSpeed + 26:25
115 8 Jesper Mørkøv Riwal CeramicSpeed + 26:36
116 2 Stefan Kolb WSA Pushbikers + 26:43
117 11 Iljo Keisse Quick-Step Floors + 26:52
118 13 Anton Lavrentyev Apple Team + 28:43
119 3 Samuel Oros Dukla Banska Bystrica + 29:32
120 1 Robert Malik Slovakia + 29:39
121 1 Stefan Nota Slovakia + 29:41
122 10 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 29:53
123 1 Juraj Lajcha Slovakia + 30:58
124 1 Miklos Szabo Pannon Cycling Team + 31:02
125 14 Paul Rudys Germany + 32:35
126 2 Samuele Oliveto Kobanya Cycling Team + 33:54
127 - Daniel Moricz Kobanya Cycling Team + 34:01
128 6 Ahmed Galdoune Kobanya Cycling Team + 41:47
Information
Nation Slovakia
Date 15th September
Where Dubnica nad Váhom -> Nitra
What 3rd stage
Distance 180.6 km
Leader J.Alaphilippe
Youth T.Foss
Points M.Haring
Mountain G.Ciccone
Other
Embed Results