Front Races Teams Riders Ranking

Okolo Slovenska - Tour de Slovaquie | 2015 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 02.Stage

Pos Name Team Time
01 Maksym Averin Synergy Baku Cycling 03:45:52
02 Mykhailo Kononenko Kolss - BDC Cycling Team + 00
03 Davide Vigano Team Idea 2010 ASD + 00
04 Fabio Chinello Unieuro - Willier + 00
05 Lucas Gaday Unieuro - Willier + 00
06 Matvey Nikitin Kazakhstan + 00
07 Pavel Gatskiy Kazakhstan + 00
08 Matej Mugerli Synergy Baku Cycling + 00
09 Andriy Kulyk Kolss - BDC Cycling Team + 00
10 Jaap Kooijman Parkhotel Valkenburg + 00
11 Corne Van Kessel Telenet - Fidea + 00
12 Bob Schoonbroodt Parkhotel Valkenburg + 00
13 Renzo Zanelli Kemo - Dukla Trencin + 00
14 Cristiano Monguzzi Meridiana - Kamen Team + 00
15 Frederik Frison Lotto - Soudal U23 + 00
16 Jose Hernandez GM Cycling Team + 00
17 Przemyslaw Kasperkiewicz AWT - GreenWay + 00
18 Maxim Pokidov Itera - Katusha + 00
19 Emiel Planckaert Lotto - Soudal U23 + 00
20 Martin Boubal CK Pribram - Fany Gastro + 00
21 Pawel Cieslik Whirlpool - Author + 00
22 Filippo Fortin GM Cycling Team + 00
23 Juraj Sagan Slovakia + 00
24 Enea Cambianica Meridiana - Kamen Team + 00
25 Toon Aerts Telenet - Fidea + 00
26 Petr Hampl Czech Republic + 00
27 James Judd Parkhotel Valkenburg + 00
28 Matej Marin Felbermayr - Simplon + 00
29 Matthias Krizek Felbermayr - Simplon + 00
30 Anatoliy Pakhtusov ISD Continental Team + 00
31 Sergey Nikolaev Itera - Katusha + 00
32 Alexandre Mercier Team Humard Velo-Passion + 00
33 Alexis Guérin AWT - GreenWay + 00
34 Lubos Malovec Cycling Academy Team + 00
35 Patrik Tybor Kemo - Dukla Trencin + 00
36 Matteo Spreafico Team Idea 2010 ASD + 00
37 Thomas Buchacek Whirlpool - Author + 00
38 Tomas Koudela Czech Republic + 00
39 Martin Mahdar Kemo - Dukla Trencin + 00
40 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 00
41 Marco Tizza Team Idea 2010 ASD + 00
42 Oleg Zemlyakov Kazakhstan + 00
43 Lorenzo Rota Unieuro - Willier + 00
44 Maarten Craeghs Lotto - Soudal U23 + 00
45 Michal Schlegel AWT - GreenWay + 00
46 Jiri Polnicky Whirlpool - Author + 00
47 Daniel Turek Cycling Academy Team + 00
48 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 00
49 Dmitry Samokhvalov Itera - Katusha + 00
50 Michael Kolar Slovakia + 00
51 Anton Samokhvalov Itera - Katusha + 00
52 Galym Akhmetov Kazakhstan + 00
53 Ioannis Tamouridis Synergy Baku Cycling + 00
54 Tomas Okrouhlicky CK Pribram - Fany Gastro + 00
55 Martin Hunal Whirlpool - Author + 00
56 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Cycling Team + 00
57 Marco D'Urbano GM Cycling Team + 00
58 Adrien Chenaux Team Humard Velo-Passion + 00
59 Nubolat Kulimbetov Kazakhstan + 00
60 Sebastian Stamegna GM Cycling Team + 00
61 Marc Garby Team Idea 2010 ASD + 00
62 Timur Maleiev ISD Continental Team + 00
63 Maros Kovac Kemo - Dukla Trencin + 00
64 Nicolas Cleppe Telenet - Fidea + 00
65 Johannes Schinnagel Felbermayr - Simplon + 00
66 Rinat Udod ISD Continental Team + 00
67 Michael Kukrle Czech Republic + 00
68 Maxim Razumov Itera - Katusha + 00
69 Oleksandr Prevar Kolss - BDC Cycling Team + 00
70 Bram Nolten Parkhotel Valkenburg + 00
71 Markus Eibegger Synergy Baku Cycling + 00
72 Niels Wubben Telenet - Fidea + 00
73 Bartosz Warchol Cycling Academy Team + 00
74 Igor Frolov Itera - Katusha + 00
75 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling + 00
76 Thijs Van Amerongen Telenet - Fidea + 00
77 Maksym Vasilyv ISD Continental Team + 00
78 Artyom Zakharov Kazakhstan + 00
79 Daniele Cavasin GM Cycling Team + 23
80 Alessandro Maria Ferrarotti GM Cycling Team + 31
81 Davide Ballerini Unieuro - Willier + 51
82 Martin Haring CK Banska Bystrika + 02:23
83 Balazs Rozsa Utensilnord + 03:50
84 Tom Meeusen Telenet - Fidea + 04:16
85 Alvaro Cuadros AWT - GreenWay + 04:48
86 Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling + 04:48
87 Luca Cappelli Team Idea 2010 ASD + 04:48
88 Filip Taragel Slovakia + 05:09
89 Vasyl Malyvnivskiy Kolss - BDC Cycling Team + 16:29
90 Yves Mercier Team Humard Velo-Passion + 16:29
91 Romain Aubert Team Humard Velo-Passion + 16:29
92 Oleksandr Golovash Kolss - BDC Cycling Team + 16:29
93 Michael Goolaerts Lotto - Soudal U23 + 16:29
94 Mathias Krigbaum Lotto - Soudal U23 + 16:29
95 Rick Van Breda Parkhotel Valkenburg + 16:29
96 Matej Krajicek Slovakia + 16:29
97 Laurent Beuret Team Humard Velo-Passion + 16:29
98 Dmitro Krivtsov ISD Continental Team + 16:29
99 Marek Sipos Czech Republic + 16:29
100 Roman Bronis Kemo - Dukla Trencin + 16:33
101 Erik Baska AWT - GreenWay + 16:33
102 Alois Kankovsky Whirlpool - Author + 16:33
103 Josef Hosek Whirlpool - Author + 16:33
104 Matteo Malucelli Team Idea 2010 ASD + 16:33
105 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 16:33
106 Botond Hollo Utensilnord + 18:49
107 Viktor Filutas Utensilnord + 18:49
108 Vojtech Hacecky Czech Republic + 18:49
109 Rino Gasparrini Unieuro - Willier + 18:49
110 Ido Zilberstein Cycling Academy Team + 18:49
111 Juraj Bellan Slovakia + 18:49
112 Yoav Bar Cycling Academy Team + 18:49
113 Ben Einhorn Cycling Academy Team + 18:49
114 Zoltan Lengyel Utensilnord + 18:49
115 Jozef Palcak CK Banska Bystrika + 18:49
116 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 18:52
117 Juraj Lajcha Kemo - Dukla Trencin + 18:52
118 Alexander Geuens Lotto - Soudal U23 + 27:20
OOT Ivan Viglasky CK Banska Bystrika
DNF Juraj Kovacik Slovakia
DNF Martin Frano CK Banska Bystrika
DNF Maximilian Schachmann AWT - GreenWay
DNF Sebastian Martin Jr. Trillini Unieuro - Willier
DNF Janos Pelikan Utensilnord
DNF Filip Cengic Meridiana - Kamen Team
DNF Matej Krajicek Slovakia
DNF Thomas Terretaz Team Humard Velo-Passion
Pos Name Team Time
01 2 Maksym Averin Synergy Baku Cycling Project 07:43:28
02 1 Filippo Fortin GM Cycling Team + 06
03 1 Davide Vigano Team Idea 2010 ASD + 08
04 2 Maros Kovac Kemo - Dukla Trencin + 09
05 37 Mykhailo Kononenko Kolss - BDC Cycling Team + 10
06 1 Andriy Kulyk Kolss - BDC Cycling Team + 12
07 1 Matej Marin Team Felbermayr - Simplon Wels + 12
08 38 Jiri Polnicky Whirlpool - Author + 12
09 24 Juraj Sagan Slovakia National Team + 13
10 28 Oleg Zemlyakov Kazakhstan National Team + 13
11 29 Sergey Nikolaev Itera - Katusha + 14
12 41 Dmitry Samokhvalov Itera - Katusha + 14
13 93 Anton Samokhvalov Itera - Katusha + 14
14 25 Martin Mahdar Kemo - Dukla Trencin + 15
15 7 Anatoliy Pakhtusov ISD Continental Team + 15
16 81 Thijs Van Amerongen Telenet - Fidea + 15
17 6 Lucas Gaday Unieuro - Willier + 16
18 9 Matej Mugerli Synergy Baku Cycling Project + 16
19 6 Matvey Nikitin Kazakhstan National Team + 16
20 4 Pavel Gatskiy Kazakhstan National Team + 16
21 11 Cristiano Monguzzi Meridiana - Kamen Team + 16
22 - Corne Van Kessel Telenet - Fidea + 16
23 5 Martin Boubal CK Pribram - Fany Gastro + 16
24 4 Jaap Kooijman Parkhotel Valkenburg CT + 16
25 2 Pawel Cieslik Whirlpool - Author + 16
26 9 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 16
27 7 Frederik Frison Lotto - Soudal U23 + 16
28 9 Lubos Malovec Cycling Academy Team + 16
29 12 Bob Schoonbroodt Parkhotel Valkenburg CT + 16
30 5 Patrik Tybor Kemo - Dukla Trencin + 16
31 4 Petr Hampl Czech Republic National Team + 16
32 16 Jose Hernandez GM Cycling Team + 16
33 18 Ioannis Tamouridis Synergy Baku Cycling Project + 16
34 3 Alexandre Mercier Team Humard Velo-Passion + 16
35 8 Alexis Guérin AWT - GreenWay + 16
36 27 Renzo Zanelli Kemo - Dukla Trencin + 16
37 22 Emiel Planckaert Lotto - Soudal U23 + 16
38 14 Adrien Chenaux Team Humard Velo-Passion + 16
39 9 Tomas Okrouhlicky CK Pribram - Fany Gastro + 16
40 18 Toon Aerts Telenet - Fidea + 16
41 8 Matteo Spreafico Team Idea 2010 ASD + 16
42 18 James Judd Parkhotel Valkenburg CT + 16
43 11 Sebastian Stamegna GM Cycling Team + 16
44 1 Michael Kolar Slovakia National Team + 16
45 27 Enea Cambianica Meridiana - Kamen Team + 16
46 8 Lorenzo Rota Unieuro - Willier + 16
47 21 Igor Frolov Itera - Katusha + 16
48 13 Thomas Buchacek Whirlpool - Author + 16
49 17 Tomas Koudela Czech Republic National Team + 16
50 7 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 16
51 38 Przemyslaw Kasperkiewicz AWT - GreenWay + 16
52 51 Fabio Chinello Unieuro - Willier + 16
53 3 Nubolat Kulimbetov Kazakhstan National Team + 16
54 15 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 16
55 19 Maksym Vasilyv ISD Continental Team + 16
56 18 Marco Tizza Team Idea 2010 ASD + 16
57 10 Bram Nolten Parkhotel Valkenburg CT + 16
58 7 Galym Akhmetov Kazakhstan National Team + 16
59 14 Daniel Turek Cycling Academy Team + 16
60 8 Oleksandr Prevar Kolss - BDC Cycling Team + 16
61 7 Martin Hunal Whirlpool - Author + 16
62 8 Marc Garby Team Idea 2010 ASD + 16
63 4 Michael Kukrle Czech Republic National Team + 16
64 31 Maarten Craeghs Lotto - Soudal U23 + 16
65 20 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Cycling Team + 16
66 32 Michal Schlegel AWT - GreenWay + 16
67 21 Marco D'Urbano GM Cycling Team + 16
68 3 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling Project + 16
69 17 Timur Maleiev ISD Continental Team + 16
70 10 Markus Eibegger Synergy Baku Cycling Project + 16
71 5 Artyom Zakharov Kazakhstan National Team + 16
72 10 Bartosz Warchol Cycling Academy Team + 16
73 20 Nicolas Cleppe Telenet - Fidea + 16
74 18 Maxim Razumov Itera - Katusha + 16
75 26 Rinat Udod ISD Continental Team + 16
76 32 Johannes Schinnagel Team Felbermayr - Simplon Wels + 16
77 6 Alessandro Maria Ferrarotti GM Cycling Team + 47
78 45 Niels Wubben Telenet - Fidea + 01:32
79 45 Maxim Pokidov Itera - Katusha + 01:35
80 36 Daniele Cavasin GM Cycling Team + 01:49
81 32 Davide Ballerini Unieuro - Willier + 02:04
82 9 Martin Haring CK Banska Bystrika + 02:39
83 28 Balazs Rozsa Utensilnord + 04:26
84 70 Tom Meeusen Telenet - Fidea + 04:32
85 58 Alvaro Cuadros AWT - GreenWay + 05:04
86 35 Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling Project + 05:04
87 25 Luca Cappelli Team Idea 2010 ASD + 05:04
88 10 Filip Taragel Slovakia National Team + 05:25
89 68 Michael Goolaerts Lotto - Soudal U23 + 16:45
90 34 Vasyl Malyvnivskiy Kolss - BDC Cycling Team + 16:45
91 16 Marek Sipos Czech Republic National Team + 16:45
92 11 Dmitro Krivtsov ISD Continental Team + 16:45
93 7 Yves Mercier Team Humard Velo-Passion + 16:45
94 5 Rick Van Breda Parkhotel Valkenburg CT + 16:45
95 1 Matej Krajicek Slovakia National Team + 16:45
96 89 Josef Hosek Whirlpool - Author + 16:47
97 68 Erik Baska AWT - GreenWay + 16:49
98 67 Alois Kankovsky Whirlpool - Author + 16:49
99 9 Roman Bronis Kemo - Dukla Trencin + 16:49
100 7 Matteo Malucelli Team Idea 2010 ASD + 16:49
101 13 Mathias Krigbaum Lotto - Soudal U23 + 17:51
102 19 Romain Aubert Team Humard Velo-Passion + 17:57
103 19 Oleksandr Golovash Kolss - BDC Cycling Team + 17:57
104 14 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 18:01
105 20 Laurent Beuret Team Humard Velo-Passion + 18:40
106 62 Botond Hollo Utensilnord + 19:05
107 43 Ido Zilberstein Cycling Academy Team + 19:05
108 31 Viktor Filutas Utensilnord + 19:05
109 22 Juraj Bellan Slovakia National Team + 19:05
110 14 Vojtech Hacecky Czech Republic National Team + 19:05
111 32 Juraj Lajcha Kemo - Dukla Trencin + 19:08
112 3 Zoltan Lengyel Utensilnord + 19:53
113 3 Yoav Bar Cycling Academy Team + 19:56
114 2 Rino Gasparrini Unieuro - Willier + 20:00
115 4 Ben Einhorn Cycling Academy Team + 20:06
116 4 Jozef Palcak CK Banska Bystrika + 20:17
117 2 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 20:20
118 106 Alexander Geuens Lotto - Soudal U23 + 27:36
Info
Nations Slovakia
Date June 11th
Where Telgárt -> Poprad
What 02.Stage
Distance 158.6 km
Leader M.Averin
Youth O.Zemlyakov
Points M.Averin
Mountain J.Hernandez