Okolo Slovenska - 2014

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Maros Kovac Dukla Trencin - Trek 04:20:12
02 Trond Håkon Trondsen Frøy - Bianchi + 00
03 Matej Mugerli Adria Mobil + 00
04 Christian Delle Stelle Team Idea + 00
05 Jan Tratnik Amplatz - BMC + 00
06 Artur Fedosseyev Continental Team Astana + 00
07 Matteo Busato MG Kvis - Trevigiani + 00
08 Liam Bertazzo MG Kvis - Trevigiani + 00
09 Jesper Asselman Metec - TKH Continental Cycling Tea + 00
10 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 00
11 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 00
12 Roman Van Uden CCN Cycling Team + 00
13 Matthew Brammeier Synergy Baku + 00
14 Kristian Forbord Frøy - Bianchi + 00
15 Peeter Pruus Rietumu - Delfin + 00
16 Matej Jurco Dukla Trencin - Trek + 00
17 Radoslav Rogina Adria Mobil + 00
18 Sjoerd Van Ginneken Metec - TKH Continental Cycling Tea + 00
19 Maxim Pokidov Itera - Katusha + 00
20 Thomas Buchacek Bauknecht - Author + 00
21 Pawel Cieslik Bauknecht - Author + 00
22 Patrik Tybor Dukla Trencin - Trek + 00
23 Andrei Nechita MG Kvis - Trevigiani + 00
24 Andi Bajc Amplatz - BMC + 00
25 Maxim Razumov Itera - Katusha + 00
26 Kamil Gradek BDC - Marcpol Team + 00
27 Bruno Maltar Adria Mobil + 00
28 Hayden McCormick Lotto - Belisol U23 + 00
29 Pawel Bernas BDC - Marcpol Team + 00
30 Tilegen Maidos Continental Team Astana + 00
31 Peter Koning Metec - TKH Continental Cycling Tea + 00
32 Pavel Ptashkin Itera - Katusha + 00
33 Patrick Konrad Team Gourmetfein + 12
34 Dimitri Peyskens Lotto - Belisol U23 + 12
35 Kristjan Fajt Adria Mobil + 12
36 Josef Hosek Bauknecht - Author + 12
37 Matej Marin Team Gourmetfein + 12
38 Matija Kvasina Team Gourmetfein + 12
39 Piotr Kirpsza BDC - Marcpol Team + 12
40 Dmitro Krivtsov Kolss Cycling Team + 12
41 Karel Hnik Etixx + 12
42 Samuel Spokes Etixx + 12
43 David Dvorsky Bauknecht - Author + 12
44 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 12
45 Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team + 12
46 Martin Mahdar Dukla Trencin - Trek + 12
47 Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 12
48 Marek Canecky Amplatz - BMC + 12
49 Lukasz Wisniowski Etixx + 12
50 Dries Hollanders Metec - TKH Continental Cycling Tea + 17
51 Leszek Plucinski BDC - Marcpol Team + 17
52 Radovan Dolezel Etixx + 17
53 Tim Kerkhof Etixx + 17
54 Jan Hirt Etixx + 17
55 Stefan Poll Amplatz - BMC + 17
56 Alessandro Mazzi Utensilnord + 17
57 Dmitriy Ignatiev Itera - Katusha + 17
58 Jarno Gmelich Meijling Metec - TKH Continental Cycling Tea + 17
59 Sebastian Schönberger Team Gourmetfein + 17
60 Andzs Flaksis Rietumu - Delfin + 17
61 Primoz Roglic Adria Mobil + 17
62 Dmitriy Kosyakov Itera - Katusha + 17
63 Andreas Landa Frøy - Bianchi + 56
64 Dennis Jensen Team Designa Køkken + 01:01
65 Andris Vosekalns Rietumu - Delfin + 01:01
66 Christoffer Lisson Team Designa Køkken + 02:16
67 Blaz Furdi Meridiana - Kamen Team + 02:16
68 Jesper Hansen Team Designa Køkken + 02:16
69 Sergey Nikolaev Itera - Katusha + 02:23
70 Daniel Biedermann Team Gourmetfein + 02:23
71 Ariya Phounsavath CCN Cycling Team + 02:23
72 Gregely Varro Utensilnord + 02:23
73 Michael Gaubitzer Amplatz - BMC + 02:23
74 Dejan Bajt Amplatz - BMC + 02:23
75 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 02:23
76 Andris Smirnovs Rietumu - Delfin + 02:23
77 Martin Hunal Bauknecht - Author + 02:23
78 Rob Leemans Lotto - Belisol U23 + 02:23
79 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 02:42
80 John Ebsen CCN Cycling Team + 04:01
81 Siarhei Papok Rietumu - Delfin + 04:01
82 Krists Neilands Rietumu - Delfin + 04:01
83 Daniele Aldegheri MG Kvis - Trevigiani + 04:01
84 Michele Scartezzini Continental Team Astana + 04:01
85 Domen Novak Adria Mobil + 04:05
86 Mateusz Komar BDC - Marcpol Team + 04:07
87 Paul Illenberger Team Gourmetfein + 04:54
88 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 05:02
89 Pavel Gatskiy Continental Team Astana + 05:05
90 Jozef Palcak CK Banska Bystrika + 05:05
91 Jakob Gye Madsen Team Designa Køkken + 05:08
92 Jan Chalupcik EPIC Janom Greenway + 06:54
93 Erik Baska Dukla Trencin - Trek + 06:54
94 Jiri Polnicky Bauknecht - Author + 06:54
95 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 07:25
96 Andrii Kulyk Kolss Cycling Team + 07:25
97 Christian Nyvang Lund Team Designa Køkken + 07:25
98 Jan Sokol Synergy Baku + 07:30
99 Elchin Asadov Synergy Baku + 07:30
100 Robert Malik EPIC Janom Greenway + 07:32
101 Lubos Malovec Dukla Trencin - Trek + 07:32
102 Daniel McLay Lotto - Belisol U23 + 07:44
103 Zsolt Der Utensilnord + 11:39
104 Lex Nederlof CCN Cycling Team + 26:08
105 Rino Gasparrini MG Kvis - Trevigiani + 26:08
106 Henrik Evensen Frøy - Bianchi + 26:08
107 Robert Jenko Amplatz - BMC + 26:08
108 Oscar Riesebeek Metec - TKH Continental Cycling Tea + 26:08
109 Maarten Craeghs Lotto - Belisol U23 + 26:08
110 Johann Schwabik - + 26:08
111 Sigurd Nesset Frøy - Bianchi + 27:14
DNS Kenneth Van Rooy Lotto - Belisol U23
DNS Samir Jabrayilov Synergy Baku
DNF Martin Wachs -
DNF Jaroslav Chalas -
DNF Adam Stachowiak BDC - Marcpol Team
DNF Roman Zrelica CK Banska Bystrika
DNF Oleksandr Golovash Kolss Cycling Team
DNF Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team
DNF Bernard Bendeguz Utensilnord
Pos Rider Team Time
01 - Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team 09:19:34
02 - Kristjan Fajt Adria Mobil + 10
03 - Matija Kvasina Team Gourmetfein + 19
04 - Peter Koning Metec - TKH Continental Cycling Tea + 30
05 - Jesper Asselman Metec - TKH Continental Cycling Tea + 32
06 9 Matej Mugerli Adria Mobil + 36
07 5 Sjoerd Van Ginneken Metec - TKH Continental Cycling Tea + 37
08 5 Pawel Bernas BDC - Marcpol Team + 38
09 5 Kamil Gradek BDC - Marcpol Team + 40
10 6 Radoslav Rogina Adria Mobil + 40
11 6 Bruno Maltar Adria Mobil + 40
12 17 Peeter Pruus [*] Rietumu - Delfin + 43
13 19 Maxim Pokidov Itera - Katusha + 44
14 20 Maxim Razumov Itera - Katusha + 44
15 6 Dmitro Krivtsov Kolss Cycling Team + 46
16 10 Jarno Gmelich Meijling Metec - TKH Continental Cycling Tea + 49
17 24 Thomas Buchacek Bauknecht - Author + 50
18 25 Pawel Cieslik Bauknecht - Author + 50
19 35 Maros Kovac Dukla Trencin - Trek + 53
20 4 Karel Hnik Etixx + 53
21 2 Lukasz Wisniowski Etixx + 53
22 4 Samuel Spokes Etixx + 53
23 22 Hayden McCormick Lotto - Belisol U23 + 57
24 6 Andzs Flaksis Rietumu - Delfin + 57
25 5 Leszek Plucinski BDC - Marcpol Team + 57
26 5 Primoz Roglic Adria Mobil + 57
27 2 Tim Kerkhof Etixx + 58
28 1 Jan Hirt Etixx + 58
29 19 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 59
30 21 Artur Fedosseyev [*] Continental Team Astana + 59
31 7 Patrick Konrad Team Gourmetfein + 59
32 7 Matej Marin Team Gourmetfein + 59
33 19 Tilegen Maidos Continental Team Astana + 59
34 1 Radovan Dolezel Etixx + 01:01
35 1 Dmitriy Ignatiev Itera - Katusha + 01:01
36 8 David Dvorsky Bauknecht - Author + 01:02
37 16 Matej Jurco Dukla Trencin - Trek + 01:03
38 17 Patrik Tybor Dukla Trencin - Trek + 01:03
39 21 Jan Tratnik Amplatz - BMC + 01:13
40 22 Andi Bajc Amplatz - BMC + 01:13
41 25 Andrei Nechita MG Kvis - Trevigiani + 01:15
42 25 Matteo Busato MG Kvis - Trevigiani + 01:15
43 25 Liam Bertazzo MG Kvis - Trevigiani + 01:15
44 12 Martin Mahdar Dukla Trencin - Trek + 01:15
45 13 Piotr Kirpsza BDC - Marcpol Team + 01:18
46 15 Marek Canecky Amplatz - BMC + 01:25
47 16 Stefan Poll Amplatz - BMC + 01:30
48 35 Trond Håkon Trondsen Frøy - Bianchi + 01:38
49 25 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 01:39
50 35 Kristian Forbord Frøy - Bianchi + 01:44
51 21 Dries Hollanders Metec - TKH Continental Cycling Tea + 01:48
52 21 Dimitri Peyskens Lotto - Belisol U23 + 01:50
53 38 Matthew Brammeier Synergy Baku + 01:51
54 23 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 01:51
55 24 Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 01:51
56 25 Alessandro Mazzi Utensilnord + 02:00
57 2 Andris Vosekalns Rietumu - Delfin + 02:10
58 11 Dennis Jensen Team Designa Køkken + 02:24
59 39 Roman Van Uden CCN Cycling Team + 02:35
60 42 Christian Delle Stelle Team Idea + 02:38
61 25 Andreas Landa Frøy - Bianchi + 02:40
62 35 Dmitriy Kosyakov Itera - Katusha + 02:50
63 52 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 02:57
64 31 Sergey Nikolaev Itera - Katusha + 03:02
65 37 Andris Smirnovs Rietumu - Delfin + 03:06
66 29 Daniel Biedermann Team Gourmetfein + 03:10
67 27 Martin Hunal Bauknecht - Author + 03:13
68 58 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 03:16
69 5 Dejan Bajt Amplatz - BMC + 03:36
70 5 Michael Gaubitzer Amplatz - BMC + 03:36
71 1 Christoffer Lisson Team Designa Køkken + 03:40
72 1 Jesper Hansen Team Designa Køkken + 03:40
73 3 Blaz Furdi Meridiana - Kamen Team + 03:55
74 8 Gregely Varro Utensilnord + 04:06
75 31 Sebastian Schönberger Team Gourmetfein + 04:35
76 46 Krists Neilands Rietumu - Delfin + 04:44
77 46 Siarhei Papok Rietumu - Delfin + 04:44
78 56 Domen Novak Adria Mobil + 04:45
79 22 Ariya Phounsavath CCN Cycling Team + 04:58
80 30 Michele Scartezzini Continental Team Astana + 05:00
81 24 Mateusz Komar BDC - Marcpol Team + 05:08
82 21 Rob Leemans Lotto - Belisol U23 + 05:09
83 34 Pavel Gatskiy Continental Team Astana + 06:04
84 16 John Ebsen CCN Cycling Team + 06:36
85 3 Paul Illenberger Team Gourmetfein + 06:42
86 1 Jakob Gye Madsen Team Designa Køkken + 06:55
87 6 Jozef Palcak CK Banska Bystrika + 07:03
88 46 Jiri Polnicky Bauknecht - Author + 07:42
89 15 Daniele Aldegheri MG Kvis - Trevigiani + 07:53
90 82 Andrii Kulyk Kolss Cycling Team + 07:59
91 4 Jan Chalupcik EPIC Janom Greenway + 09:12
92 3 Christian Nyvang Lund Team Designa Køkken + 09:13
93 3 Jan Sokol Synergy Baku + 09:21
94 2 Elchin Asadov Synergy Baku + 09:21
95 1 Robert Malik EPIC Janom Greenway + 09:50
96 9 Daniel McLay Lotto - Belisol U23 + 11:37
97 11 Josef Hosek Bauknecht - Author + 11:44
98 17 Pavel Ptashkin Itera - Katusha + 15:50
99 14 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 17:47
100 9 Erik Baska Dukla Trencin - Trek + 18:44
101 9 Zsolt Der Utensilnord + 24:07
102 95 Oscar Riesebeek Metec - TKH Continental Cycling Tea + 26:40
103 57 Maarten Craeghs Lotto - Belisol U23 + 27:05
104 29 Robert Jenko Amplatz - BMC + 27:47
105 25 Rino Gasparrini MG Kvis - Trevigiani + 27:47
106 22 Henrik Evensen Frøy - Bianchi + 27:52
107 10 Lubos Malovec Dukla Trencin - Trek + 28:37
108 9 Lex Nederlof CCN Cycling Team + 28:43
109 5 Johann Schwabik - + 39:11
110 1 Sigurd Nesset Frøy - Bianchi + 39:43
111 7 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 39:44
Information
Nation Slovakia
Date 5th June
Where Liptovsky Hradok -> Handlova
What 3rd stage
Distance 173.8 km
Leader O.Polivoda
Youth S.Van Ginneken
Points O.Polivoda
Mountain A.Santoro
Other
Embed Results