Okolo Slovenska - 2014

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team 04:42:01
02 Kristjan Fajt Adria Mobil + 00
03 Matija Kvasina Team Gourmetfein + 00
04 Andris Smirnovs Rietumu - Delfin + 36
05 Jesper Asselman Metec - TKH Continental Cycling Tea + 36
06 Mateusz Komar BDC - Marcpol Team + 36
07 Kamil Gradek BDC - Marcpol Team + 36
08 Christian Delle Stelle Team Idea + 36
09 Matej Mugerli Adria Mobil + 36
10 Matej Jurco Dukla Trencin - Trek + 36
11 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 36
12 Pawel Bernas BDC - Marcpol Team + 36
13 Daniel Biedermann Team Gourmetfein + 36
14 Andrei Nechita MG Kvis - Trevigiani + 36
15 Lukasz Wisniowski Etixx + 36
16 Maxim Pokidov Itera - Katusha + 36
17 Andrii Kulyk Kolss Cycling Team + 36
18 Peeter Pruus Rietumu - Delfin + 36
19 Radoslav Rogina Adria Mobil + 36
20 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 36
21 Karel Hnik Etixx + 36
22 Dmitro Krivtsov Kolss Cycling Team + 36
23 Robert Jenko Amplatz - BMC + 36
24 Jan Tratnik Amplatz - BMC + 36
25 Maros Kovac Dukla Trencin - Trek + 36
26 Trond Håkon Trondsen Frøy - Bianchi + 36
27 Peter Koning Metec - TKH Continental Cycling Tea + 36
28 Roman Van Uden CCN Cycling Team + 36
29 Sjoerd Van Ginneken Metec - TKH Continental Cycling Tea + 36
30 Tim Kerkhof Etixx + 36
31 Jarno Gmelich Meijling Metec - TKH Continental Cycling Tea + 36
32 Andris Vosekalns Rietumu - Delfin + 36
33 Alessandro Mazzi Utensilnord + 36
34 Bruno Maltar Adria Mobil + 36
35 Andzs Flaksis Rietumu - Delfin + 36
36 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 36
37 Oscar Riesebeek Metec - TKH Continental Cycling Tea + 36
38 Dimitri Peyskens Lotto - Belisol U23 + 36
39 Krists Neilands Rietumu - Delfin + 36
40 Dennis Jensen Team Designa Køkken + 36
41 Daniele Aldegheri MG Kvis - Trevigiani + 36
42 Martin Hunal Bauknecht - Author + 36
43 Piotr Kirpsza BDC - Marcpol Team + 36
44 Patrick Konrad Team Gourmetfein + 36
45 Thomas Buchacek Bauknecht - Author + 36
46 Blaz Furdi Meridiana - Kamen Team + 36
47 Hayden McCormick Lotto - Belisol U23 + 36
48 Matteo Busato MG Kvis - Trevigiani + 36
49 Jan Sokol Synergy Baku + 36
50 Jiri Polnicky Bauknecht - Author + 36
51 Samuel Spokes Etixx + 36
52 Adam Stachowiak BDC - Marcpol Team + 36
53 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 36
54 Pavel Gatskiy Continental Team Astana + 36
55 Lex Nederlof CCN Cycling Team + 36
56 Michele Scartezzini Continental Team Astana + 36
57 Sergey Nikolaev Itera - Katusha + 36
58 Robert Malik EPIC Janom Greenway + 36
59 Matthew Brammeier Synergy Baku + 36
60 Christoffer Lisson Team Designa Køkken + 36
61 Artur Fedosseyev Continental Team Astana + 36
62 Pawel Cieslik Bauknecht - Author + 36
63 Henrik Evensen Frøy - Bianchi + 36
64 Leszek Plucinski BDC - Marcpol Team + 36
65 Sebastian Schönberger Team Gourmetfein + 36
66 Maxim Razumov Itera - Katusha + 36
67 Radovan Dolezel Etixx + 36
68 Jesper Hansen Team Designa Køkken + 36
69 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 36
70 Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 36
71 Kristian Forbord Frøy - Bianchi + 36
72 Patrik Tybor Dukla Trencin - Trek + 36
73 Jozef Palcak CK Banska Bystrika + 36
74 Marek Canecky Amplatz - BMC + 36
75 Martin Mahdar Dukla Trencin - Trek + 36
76 Siarhei Papok Rietumu - Delfin + 36
77 David Dvorsky Bauknecht - Author + 36
78 Matej Marin Team Gourmetfein + 36
79 Andi Bajc Amplatz - BMC + 36
80 Stefan Poll Amplatz - BMC + 36
81 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 36
82 Dmitriy Ignatiev Itera - Katusha + 36
83 John Ebsen CCN Cycling Team + 36
84 Samir Jabrayilov Synergy Baku + 36
85 Dejan Bajt Amplatz - BMC + 36
86 Dries Hollanders Metec - TKH Continental Cycling Tea + 36
87 Liam Bertazzo MG Kvis - Trevigiani + 36
88 Tilegen Maidos Continental Team Astana + 36
89 Dmitriy Kosyakov Itera - Katusha + 36
90 Ariya Phounsavath CCN Cycling Team + 36
91 Paul Illenberger Team Gourmetfein + 36
92 Jan Hirt Etixx + 36
93 Gregely Varro Utensilnord + 36
94 Elchin Asadov Synergy Baku + 36
95 Rob Leemans Lotto - Belisol U23 + 36
96 Jan Chalupcik EPIC Janom Greenway + 36
97 Michael Gaubitzer Amplatz - BMC + 36
98 Primoz Roglic Adria Mobil + 36
99 Maarten Craeghs Lotto - Belisol U23 + 36
100 Andreas Landa Frøy - Bianchi + 36
101 Kenneth Van Rooy Lotto - Belisol U23 + 36
102 Domen Novak Adria Mobil + 36
103 Jakob Gye Madsen Team Designa Køkken + 59
104 Christian Nyvang Lund Team Designa Køkken + 01:00
105 Rino Gasparrini MG Kvis - Trevigiani + 01:00
106 Daniel McLay Lotto - Belisol U23 + 03:32
107 Pavel Ptashkin Itera - Katusha + 11:21
108 Zsolt Der Utensilnord + 11:21
109 Johann Schwabik - + 11:21
110 Josef Hosek Bauknecht - Author + 11:21
111 Sigurd Nesset Frøy - Bianchi + 11:21
112 Bernard Bendeguz Utensilnord + 11:23
113 Erik Baska Dukla Trencin - Trek + 11:23
114 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 11:23
115 Oleksandr Golovash Kolss Cycling Team + 11:23
116 Martin Wachs - + 17:28
117 Lubos Malovec Dukla Trencin - Trek + 18:03
118 Roman Zrelica CK Banska Bystrika + 30:57
119 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 30:57
120 Jaroslav Chalas - + 30:57
DNS Roman Semyonov Continental Team Astana
DNS Abel Kenyeres Utensilnord
DNF Kamil Juhaniak -
DNF Marian Stanzik -
DNF Michal Predajna -
DNF Lukas Batora CK Banska Bystrika
DNF Rudolf Rusina CK Banska Bystrika
DNF Juraj Kovacik EPIC Janom Greenway
DNF Juraj Lajcha EPIC Janom Greenway
DNF Matej Krajicek EPIC Janom Greenway
DNF Martin Duben EPIC Janom Greenway
DNF Tural Isgandarov Synergy Baku
DNF Mads Lilholm Meyer Team Designa Køkken
Pos Rider Team Time
01 5 Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team 04:59:10
02 16 Kristjan Fajt Adria Mobil + 10
03 34 Matija Kvasina Team Gourmetfein + 19
04 3 Peter Koning Metec - TKH Continental Cycling Tea + 42
05 3 Jesper Asselman Metec - TKH Continental Cycling Tea + 44
06 3 Jarno Gmelich Meijling Metec - TKH Continental Cycling Tea + 44
07 3 Oscar Riesebeek Metec - TKH Continental Cycling Tea + 44
08 1 Andrii Kulyk Kolss Cycling Team + 46
09 1 Dmitro Krivtsov Kolss Cycling Team + 46
10 3 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 46
11 3 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 46
12 1 Sjoerd Van Ginneken Metec - TKH Continental Cycling Tea + 49
13 2 Pawel Bernas BDC - Marcpol Team + 50
14 2 Kamil Gradek BDC - Marcpol Team + 52
15 5 Matej Mugerli Adria Mobil + 52
16 3 Radoslav Rogina Adria Mobil + 52
17 1 Bruno Maltar Adria Mobil + 52
18 10 Andzs Flaksis Rietumu - Delfin + 52
19 5 Adam Stachowiak BDC - Marcpol Team + 52
20 7 Leszek Plucinski BDC - Marcpol Team + 52
21 - Primoz Roglic Adria Mobil + 52
22 5 Domen Novak Adria Mobil + 52
23 3 Lukasz Wisniowski Etixx + 53
24 1 Karel Hnik Etixx + 53
25 1 Tim Kerkhof Etixx + 53
26 1 Samuel Spokes Etixx + 53
27 5 Jan Hirt Etixx + 53
28 2 Andris Smirnovs Rietumu - Delfin + 55
29 - Peeter Pruus Rietumu - Delfin + 55
30 3 Krists Neilands Rietumu - Delfin + 55
31 - Siarhei Papok Rietumu - Delfin + 55
32 - Maxim Pokidov Itera - Katusha + 56
33 - Sergey Nikolaev Itera - Katusha + 56
34 - Maxim Razumov Itera - Katusha + 56
35 1 Radovan Dolezel Etixx + 56
36 1 Dmitriy Ignatiev Itera - Katusha + 56
37 3 Daniel Biedermann Team Gourmetfein + 59
38 1 Patrick Konrad Team Gourmetfein + 59
39 1 Matej Marin Team Gourmetfein + 59
40 6 Martin Hunal Bauknecht - Author + 01:02
41 3 Thomas Buchacek Bauknecht - Author + 01:02
42 3 Jiri Polnicky Bauknecht - Author + 01:02
43 2 Pawel Cieslik Bauknecht - Author + 01:02
44 1 David Dvorsky Bauknecht - Author + 01:02
45 5 Hayden McCormick Lotto - Belisol U23 + 01:09
46 1 Maarten Craeghs Lotto - Belisol U23 + 01:09
47 2 Kenneth Van Rooy Lotto - Belisol U23 + 01:09
48 6 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 01:11
49 4 Pavel Gatskiy Continental Team Astana + 01:11
50 1 Michele Scartezzini Continental Team Astana + 01:11
51 4 Artur Fedosseyev [*] Continental Team Astana + 01:11
52 4 Tilegen Maidos Continental Team Astana + 01:11
53 7 Matej Jurco Dukla Trencin - Trek + 01:15
54 4 Maros Kovac Dukla Trencin - Trek + 01:15
55 2 Patrik Tybor Dukla Trencin - Trek + 01:15
56 3 Martin Mahdar Dukla Trencin - Trek + 01:15
57 6 Mateusz Komar BDC - Marcpol Team + 01:18
58 4 Piotr Kirpsza BDC - Marcpol Team + 01:18
59 5 Andris Vosekalns Rietumu - Delfin + 01:21
60 7 Jan Tratnik Amplatz - BMC + 01:25
61 4 Marek Canecky Amplatz - BMC + 01:25
62 6 Andi Bajc Amplatz - BMC + 01:25
63 3 Stefan Poll Amplatz - BMC + 01:25
64 5 Dejan Bajt Amplatz - BMC + 01:25
65 5 Michael Gaubitzer Amplatz - BMC + 01:25
66 8 Andrei Nechita MG Kvis - Trevigiani + 01:27
67 4 Matteo Busato MG Kvis - Trevigiani + 01:27
68 4 Liam Bertazzo MG Kvis - Trevigiani + 01:27
69 6 Dennis Jensen Team Designa Køkken + 01:35
70 7 Christoffer Lisson Team Designa Køkken + 01:36
71 5 Jesper Hansen Team Designa Køkken + 01:36
72 9 Dries Hollanders Metec - TKH Continental Cycling Tea + 01:43
73 9 Dimitri Peyskens Lotto - Belisol U23 + 01:50
74 10 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 01:51
75 13 Robert Jenko Amplatz - BMC + 01:51
76 9 Blaz Furdi Meridiana - Kamen Team + 01:51
77 6 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 01:51
78 8 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 01:51
79 8 Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 01:51
80 7 Rino Gasparrini MG Kvis - Trevigiani + 01:51
81 10 Alessandro Mazzi Utensilnord + 01:55
82 10 Gregely Varro Utensilnord + 01:55
83 10 Trond Håkon Trondsen Frøy - Bianchi + 01:56
84 10 Henrik Evensen Frøy - Bianchi + 01:56
85 12 Kristian Forbord Frøy - Bianchi + 01:56
86 9 Andreas Landa Frøy - Bianchi + 01:56
87 8 Jakob Gye Madsen Team Designa Køkken + 01:59
88 10 Paul Illenberger Team Gourmetfein + 02:00
89 9 Christian Nyvang Lund Team Designa Køkken + 02:00
90 9 Jan Sokol Synergy Baku + 02:03
91 11 Matthew Brammeier Synergy Baku + 02:03
92 8 Elchin Asadov Synergy Baku + 02:03
93 12 Jozef Palcak CK Banska Bystrika + 02:10
94 23 Robert Malik EPIC Janom Greenway + 02:30
95 19 Jan Chalupcik EPIC Janom Greenway + 02:30
96 26 Samir Jabrayilov Synergy Baku + 02:45
97 24 Dmitriy Kosyakov Itera - Katusha + 02:45
98 25 Roman Van Uden CCN Cycling Team + 02:47
99 26 Lex Nederlof CCN Cycling Team + 02:47
100 26 John Ebsen CCN Cycling Team + 02:47
101 23 Ariya Phounsavath CCN Cycling Team + 02:47
102 25 Christian Delle Stelle Team Idea + 02:50
103 25 Rob Leemans Lotto - Belisol U23 + 02:58
104 26 Daniele Aldegheri MG Kvis - Trevigiani + 04:04
105 57 Daniel McLay Lotto - Belisol U23 + 04:05
106 25 Sebastian Schönberger Team Gourmetfein + 04:30
107 102 Oleksandr Golovash Kolss Cycling Team + 11:33
108 66 Josef Hosek Bauknecht - Author + 11:44
109 48 Erik Baska Dukla Trencin - Trek + 12:02
110 20 Zsolt Der Utensilnord + 12:40
111 15 Sigurd Nesset Frøy - Bianchi + 12:41
112 23 Bernard Bendeguz Utensilnord + 12:42
113 6 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 12:57
114 5 Johann Schwabik - + 13:15
115 18 Pavel Ptashkin Itera - Katusha + 16:02
116 5 Martin Wachs - + 19:22
117 12 Lubos Malovec Dukla Trencin - Trek + 21:17
118 15 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 32:31
119 13 Roman Zrelica CK Banska Bystrika + 32:31
120 7 Jaroslav Chalas - + 32:51
Information
Nation Slovakia
Date 4th June
Where Stropkov -> Liptovosky Hradok
What 2nd stage
Distance 200.6 km
Leader O.Polivoda
Youth O.Riesebeek
Points O.Polivoda
Mountain A.Santoro
Other
Embed Results