Okolo Slovenska - 2014

Stage Overall

Pos Time
01 Metec - TKH Continental Cycling Tea 17:17
Peter Koning Jesper Asselman (00) Jarno Gmelich Meijling (00) Oscar Riesebeek (00) Sjoerd Van Ginneken (05) Dries Hollanders (59)
02 Kolss Cycling Team + 02
Oleksandr Golovash Oleksandr Polivoda Oleksandr Prevar Oleksandr Kvachuk Andrii Kulyk Dmitro Krivtsov
03 BDC - Marcpol Team + 08
Kamil Gradek Leszek Plucinski Adam Stachowiak Pawel Bernas Mateusz Komar (+ 34) Piotr Kirpsza (+ 34)
04 Adria Mobil + 08
Bruno Maltar Domen Novak Kristjan Fajt Radoslav Rogina Matej Mugerli Primoz Roglic
05 Etixx + 09
Jan Hirt Karel Hnik Tim Kerkhof Samuel Spokes Lukasz Wisniowski Radovan Dolezel (+ 12)
06 Rietumu - Delfin + 11
Krists Neilands Andzs Flaksis Peeter Pruus Andris Smirnovs Siarhei Papok Andris Vosekalns (+ 37)
07 Itera - Katusha + 12
Maxim Pokidov Sergey Nikolaev Maxim Razumov Dmitriy Ignatiev Dmitriy Kosyakov (+ 02:01) Pavel Ptashkin (+ 04:33)
08 Team Gourmetfein + 15
Matija Kvasina Matej Marin Patrick Konrad Daniel Biedermann Paul Illenberger (+ 01:17) Sebastian Schönberger (+ 03:46)
09 Bauknecht - Author + 18
Pawel Cieslik Josef Hosek David Dvorsky Thomas Buchacek Jiri Polnicky Martin Hunal
10 Lotto - Belisol U23 + 25
Maarten Craeghs Daniel McLay Kenneth Van Rooy Hayden McCormick Dimitri Peyskens (+ 01:06) Rob Leemans (+ 02:14)
11 Continental Team Astana + 27
Michele Scartezzini Roman Semyonov Pavel Gatskiy Ilya Davidenok Artur Fedosseyev Tilegen Maidos
12 Dukla Trencin - Trek + 31
Patrik Tybor Maros Kovac Martin Mahdar Matej Jurco Erik Baska Lubos Malovec (+ 03:06)
13 Amplatz - BMC + 41
Marek Canecky Stefan Poll Jan Tratnik Andi Bajc Dejan Bajt Michael Gaubitzer
14 MG Kvis - Trevigiani + 43
Matteo Busato Liam Bertazzo Rino Gasparrini Andrei Nechita Christian Delle Stelle (+ 02:06) Daniele Aldegheri (+ 03:20)
15 Team Designa Køkken + 52
Dennis Jensen Jesper Hansen Christoffer Lisson Mads Lilholm Meyer Jakob Gye Madsen Christian Nyvang Lund
16 Meridiana - Kamen Team + 01:07
Emanuel Kiserlovski Davide Mucelli Blaz Furdi Mateo Frankovic Antonio Santoro Robert Jenko
17 Utensilnord + 01:11
Bernard Bendeguz Zsolt Der Alessandro Mazzi Gregely Varro Abel Kenyeres (+ 03:50)
18 Frøy - Bianchi + 01:12
Trond Håkon Trondsen Henrik Evensen Andreas Landa Sigurd Nesset Kristian Forbord
19 Synergy Baku + 01:19
Jan Sokol Elchin Asadov Tural Isgandarov Matthew Brammeier Samir Jabrayilov (+ 02:01)
20 CK Banska Bystrika + 01:26
Miroslav Debnar Lukas Batora Jozef Palcak Roman Zrelica Tomas Harag Rudolf Rusina (+ 01:42)
21 West Slovakia + 01:46
Johann Schwabik Marian Stanzik Martin Wachs Michal Predajna Jaroslav Chalas Kamil Juhaniak (+ 01:52)
22 EPIC Janom Greenway + 01:46
Jan Chalupcik Martin Duben Juraj Lajcha Robert Malik Matej Krajicek Juraj Kovacik
23 CCN Cycling Team + 02:03
Roman Van Uden Ariya Phounsavath Lex Nederlof John Ebsen
Pos Rider Team Time
01 Peter Koning Metec - TKH Continental Cycling Tea 17:17
02 Jesper Asselman Metec - TKH Continental Cycling Tea + 00
03 Jarno Gmelich Meijling Metec - TKH Continental Cycling Tea + 00
04 Oscar Riesebeek Metec - TKH Continental Cycling Tea + 00
05 Oleksandr Golovash Kolss Cycling Team + 02
06 Oleksandr Polivoda Kolss Cycling Team + 02
07 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 02
08 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 02
09 Andrii Kulyk Kolss Cycling Team + 02
10 Dmitro Krivtsov Kolss Cycling Team + 02
11 Sjoerd Van Ginneken Metec - TKH Continental Cycling Tea + 05
12 Kamil Gradek BDC - Marcpol Team + 08
13 Leszek Plucinski BDC - Marcpol Team + 08
14 Adam Stachowiak BDC - Marcpol Team + 08
15 Pawel Bernas BDC - Marcpol Team + 08
16 Bruno Maltar Adria Mobil + 08
17 Domen Novak Adria Mobil + 08
18 Kristjan Fajt Adria Mobil + 08
19 Radoslav Rogina Adria Mobil + 08
20 Matej Mugerli Adria Mobil + 08
21 Primoz Roglic Adria Mobil + 08
22 Jan Hirt Etixx + 09
23 Karel Hnik Etixx + 09
24 Tim Kerkhof Etixx + 09
25 Samuel Spokes Etixx + 09
26 Lukasz Wisniowski Etixx + 09
27 Krists Neilands Rietumu - Delfin + 11
28 Andzs Flaksis Rietumu - Delfin + 11
29 Peeter Pruus Rietumu - Delfin + 11
30 Andris Smirnovs Rietumu - Delfin + 11
31 Siarhei Papok Rietumu - Delfin + 11
32 Maxim Pokidov Itera - Katusha + 12
33 Sergey Nikolaev Itera - Katusha + 12
34 Maxim Razumov Itera - Katusha + 12
35 Dmitriy Ignatiev Itera - Katusha + 12
36 Radovan Dolezel Etixx + 12
37 Matija Kvasina Team Gourmetfein + 15
38 Matej Marin Team Gourmetfein + 15
39 Patrick Konrad Team Gourmetfein + 15
40 Daniel Biedermann Team Gourmetfein + 15
41 Pawel Cieslik Bauknecht - Author + 18
42 Josef Hosek Bauknecht - Author + 18
43 David Dvorsky Bauknecht - Author + 18
44 Thomas Buchacek Bauknecht - Author + 18
45 Jiri Polnicky Bauknecht - Author + 18
46 Martin Hunal Bauknecht - Author + 18
47 Maarten Craeghs Lotto - Belisol U23 + 25
48 Daniel McLay Lotto - Belisol U23 + 25
49 Kenneth Van Rooy Lotto - Belisol U23 + 25
50 Hayden McCormick Lotto - Belisol U23 + 25
51 Michele Scartezzini Continental Team Astana + 27
52 Roman Semyonov Continental Team Astana + 27
53 Pavel Gatskiy Continental Team Astana + 27
54 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 27
55 Artur Fedosseyev [*] Continental Team Astana + 27
56 Tilegen Maidos Continental Team Astana + 27
57 Patrik Tybor Dukla Trencin - Trek + 31
58 Maros Kovac Dukla Trencin - Trek + 31
59 Martin Mahdar Dukla Trencin - Trek + 31
60 Matej Jurco Dukla Trencin - Trek + 31
61 Erik Baska Dukla Trencin - Trek + 31
62 Piotr Kirpsza BDC - Marcpol Team + 34
63 Mateusz Komar BDC - Marcpol Team + 34
64 Andris Vosekalns Rietumu - Delfin + 37
65 Marek Canecky Amplatz - BMC + 41
66 Stefan Poll Amplatz - BMC + 41
67 Jan Tratnik Amplatz - BMC + 41
68 Andi Bajc Amplatz - BMC + 41
69 Dejan Bajt Amplatz - BMC + 41
70 Michael Gaubitzer Amplatz - BMC + 41
71 Matteo Busato MG Kvis - Trevigiani + 43
72 Liam Bertazzo MG Kvis - Trevigiani + 43
73 Rino Gasparrini MG Kvis - Trevigiani + 43
74 Andrei Nechita MG Kvis - Trevigiani + 43
75 Dennis Jensen Team Designa Køkken + 52
76 Jesper Hansen Team Designa Køkken + 52
77 Christoffer Lisson Team Designa Køkken + 52
78 Mads Lilholm Meyer Team Designa Køkken + 52
79 Jakob Gye Madsen Team Designa Køkken + 52
80 Christian Nyvang Lund Team Designa Køkken + 52
81 Dries Hollanders Metec - TKH Continental Cycling Tea + 59
82 Dimitri Peyskens Lotto - Belisol U23 + 01:06
83 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 01:07
84 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 01:07
85 Blaz Furdi Meridiana - Kamen Team + 01:07
86 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 01:07
87 Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 01:07
88 Robert Jenko Meridiana - Kamen Team + 01:07
89 Bernard Bendeguz Utensilnord + 01:11
90 Zsolt Der Utensilnord + 01:11
91 Alessandro Mazzi Utensilnord + 01:11
92 Gregely Varro Utensilnord + 01:11
93 Trond Håkon Trondsen Frøy - Bianchi + 01:12
94 Henrik Evensen Frøy - Bianchi + 01:12
95 Andreas Landa Frøy - Bianchi + 01:12
96 Sigurd Nesset Frøy - Bianchi + 01:12
97 Kristian Forbord Frøy - Bianchi + 01:12
98 Paul Illenberger Team Gourmetfein + 01:17
99 Jan Sokol Synergy Baku + 01:19
100 Elchin Asadov Synergy Baku + 01:19
101 Tural Isgandarov Synergy Baku + 01:19
102 Matthew Brammeier Synergy Baku + 01:19
103 Miroslav Debnar CK Banska Bystrika + 01:26
104 Lukas Batora CK Banska Bystrika + 01:26
105 Jozef Palcak CK Banska Bystrika + 01:26
106 Roman Zrelica CK Banska Bystrika + 01:26
107 Tomas Harag CK Banska Bystrika + 01:26
108 Rudolf Rusina CK Banska Bystrika + 01:42
109 Johann Schwabik West Slovakia + 01:46
110 Marian Stanzik West Slovakia + 01:46
111 Martin Wachs West Slovakia + 01:46
112 Michal Predajna West Slovakia + 01:46
113 Jaroslav Chalas West Slovakia + 01:46
114 Jan Chalupcik EPIC Janom Greenway + 01:46
115 Martin Duben EPIC Janom Greenway + 01:46
116 Juraj Lajcha EPIC Janom Greenway + 01:46
117 Robert Malik EPIC Janom Greenway + 01:46
118 Matej Krajicek EPIC Janom Greenway + 01:46
119 Juraj Kovacik EPIC Janom Greenway + 01:46
120 Kamil Juhaniak West Slovakia + 01:52
121 Dmitriy Kosyakov Itera - Katusha + 02:01
122 Samir Jabrayilov Synergy Baku + 02:01
123 Roman Van Uden CCN Cycling Team + 02:03
124 Ariya Phounsavath CCN Cycling Team + 02:03
125 Lex Nederlof CCN Cycling Team + 02:03
126 John Ebsen CCN Cycling Team + 02:03
127 Christian Delle Stelle MG Kvis - Trevigiani + 02:06
128 Rob Leemans Lotto - Belisol U23 + 02:14
129 Lubos Malovec Dukla Trencin - Trek + 03:06
130 Daniele Aldegheri MG Kvis - Trevigiani + 03:20
131 Sebastian Schönberger Team Gourmetfein + 03:46
132 Abel Kenyeres Utensilnord + 03:50
133 Pavel Ptashkin Itera - Katusha + 04:33
Information
Nation Slovakia
Date 3rd June
Where Stropkov -> Stropkov
What 1st stage
Distance 15.4 km
Leader P.Koning
Youth O.Riesebeek
Other
Embed Results