Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2013 Okolo Slovenska - Tour de Slovaquie

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Petr Vakoc 1992 Etixx - iHNed CT 15:39:1735
02 Tim Mekelj 1992 Sava + 2928
03 Maros Kovac 1977 Dukla Trencin - Trek + 3621
04 Jorne Carolus 1992 - + 3018
05 Sergey Nikolaev 1988 Itera - Katusha + 4216
06 Nicola Dal Santo 1988 Ceramica Flaminia - Fondriest + 4214
07 Thomas Buchacek 1978 Bauknecht - Author + 4613
08 Tadej Valjavec 1977 Sava + 4711
09 Jiri Hudecek 1986 Bauknecht - Author + 4810
10 Yonder Godoy 1993 Androni Giocattoli - Venezuela + 509
11 Luc Hagenaars 1987 Metec - TKH Cyclingteam + 528
12 Martin Grøn 1993 Concordia Forskning + 538
13 Mats Andersson 1990 Concordia Forskning + 567
14 Matej Jurco 1984 Dukla Trencin - Trek + 576
15 Maxim Pokidov 1989 Itera - Katusha + 1:346
16 Josef Hosek 1991 Bauknecht - Author + 1:405
17 Dennis Smit 1981 Metec - TKH Cyclingteam + 1:425
18 Victor De La Parte 1986 SP Tableware + 1:575
19 Kasper Klostergaard 1983 Concordia Forskning + 2:054
20 Roman Bronis 1976 Dukla Trencin - Trek + 2:204
21 Patrik Tybor 1987 Dukla Trencin - Trek + 2:384
22 Heinrich Berger 1985 - + 2:473
23 Gabriele Bosisio 1980 Utensilnord - ora24.eu + 2:483
24 Jose Franco 1988 - + 2:482
25 Frantisek Padour 1988 Bauknecht - Author + 2:492
26 Martin Mortensen 1984 Concordia Forskning + 2:562
27 Jarno Gmelich Meijling 1989 - + 3:071
28 Patrik Sinkewitz [*] 1980 Meridiana - Kamen Team + 3:171
29 Daniel Holm Foder 1983 Blue Water Cycling + 3:221
30 Anass Ait El Abdia 1993 - + 3:26-
31 Martin Haring 1986 - + 3:27
32 Vitaliy Buts 1986 Kolss Cycling Team + 3:59
33 Federico Rocchetti 1986 Utensilnord - ora24.eu + 4:05
34 Alberto Di Lorenzo 1982 Meridiana - Kamen Team + 5:10
35 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 6:17
36 Walt De Winter 1988 - + 6:24
37 Maxim Razumov 1990 Itera - Katusha + 7:18
38 Jiri Polnicky 1989 Bauknecht - Author + 7:52
39 Emanuel Piaskowy 1991 - + 8:07
40 Zsolt Der 1983 Utensilnord - ora24.eu + 8:54
41 Mykhailo Kononenko 1987 Kolss Cycling Team + 9:53
42 Andrea Fedi 1991 Ceramica Flaminia - Fondriest + 10:24
43 Jacek Morajko 1981 CCC Polsat Polkowice + 10:27
44 Peter Van Dijk 1986 SP Tableware + 12:38
45 Johann Schwabik 1992 - + 12:53
46 David Dvorsky 1992 Bauknecht - Author + 13:26
47 Karel Hnik 1991 Etixx - iHNed CT + 13:29
48 Kirill Zakharov 1991 - + 14:10
49 Marek Canecky 1988 - + 14:23
50 Erik Baska 1994 Dukla Trencin - Trek + 14:42
51 Hans Pirius 1992 - + 14:55
52 Peter Koning 1990 Metec - TKH Cyclingteam + 14:57
53 Paulius Siskevicius 1993 - + 16:31
54 Joaquin Sobrino 1982 SP Tableware + 16:51
55 Peter Simon 1991 Utensilnord - ora24.eu + 18:40
56 Andreiy Khripta 1986 Kolss Cycling Team + 19:31
57 Igor Frolov 1990 Itera - Katusha + 20:26
58 Nik Burjek 1987 Sava + 23:38
59 Evgeniy Zheltobryuhov 1991 - + 23:41
60 Aske Louring Vorre 1993 Blue Water Cycling + 23:46
61 Ivan Rovny 1987 Ceramica Flaminia - Fondriest + 24:38
62 Daniel Harnisch 1992 - + 24:39
63 Mathias Møller Nielsen 1994 Blue Water Cycling + 27:32
64 Juraj Kovacik 1994 - + 27:45
65 Roniel Campos 1993 - + 28:11
66 Neofytos Sakellaridis 1989 SP Tableware + 30:47
67 Ole Quast 1989 - + 31:59
68 Pawel Franczak 1991 Team Wibatech - Brzeg + 32:10
69 Maximilian Beyer 1993 - + 32:19
70 Bartosz Warchol 1992 - + 32:21
71 Daniel McLay 1992 - + 32:25
72 Dominik Oborsky 1992 - + 33:26
73 Louis Verhelst 1990 Etixx - iHNed CT + 33:30
74 Nikola Aistrup 1987 Concordia Forskning + 34:24
75 Juraj Lajcha 1994 - + 34:46
76 Michael Kolar 1992 Dukla Trencin - Trek + 34:51
77 Enrico Rossi 1982 Meridiana - Kamen Team + 35:47
78 Joey Van Rhee 1992 Metec - TKH Cyclingteam + 35:57
79 Jan Chalupcik 1993 - + 35:58
80 Dennis Sckarbath 1992 - + 36:19
81 Jurrien Bosters 1991 Metec - TKH Cyclingteam + 36:56
82 Reda Aadel 1990 - + 37:44
83 Antonio Barbio 1993 Ceramica Flaminia - Fondriest + 40:52
84 Jure Bitenc 1991 Sava + 41:44
85 Evgeny Zotov 1994 - + 42:36
86 Massimo Demarin 1979 Meridiana - Kamen Team + 42:43
87 Evgeny Zverkov 1993 Itera - Katusha + 44:21
88 Volodymyr Gomenyuk 1985 Kolss Cycling Team + 45:06
89 Andriy Vasylyuk 1987 Kolss Cycling Team + 45:23
90 Anthony Maldonado 1991 - + 45:50
91 Lukas Batora 1985 - + 49:54
92 Filippo Baggio 1988 Ceramica Flaminia - Fondriest + 49:54
93 Miroslav Debnar 1983 - + 49:57
94 Robert Malik 1993 - + 50:12
95 Panagiotis Chatzakis 1992 SP Tableware + 51:36
96 Matej Krajicek 1994 - + 54:29
97 Jozef Palcak 1987 - + 54:30
98 Ziga Groselj 1993 Sava + 57:23
99 Ziga Marolt 1993 Sava + 1:02:44
100 Viktor Shmalko 1990 Itera - Katusha + 1:05:04
DNF Essaid Abelouache 1988 -
DNF Julien Ammendola 1992 -
DNF Ismail Ayoune 1987 -
DNF Stig Broeckx 1990 -
DNF Denis Chuporshnev 1992 -
DNF Mathieu Delaroziere 1985 -
DNF Enrique Luis Diaz Cedeño 1992 -
DNF Frederik Frison 1992 -
DNF Soufiane Haddi 1991 -
DNF Adil Jelloul 1982 -
DNF Denys Kostyuk 1982 -
DNF Rob Leemans 1993 -
DNF Carlos Molina 1994 -
DNF Renaud Pioline 1984 -
DNF Ivan Popp 1993 -
DNF Xavier Quevedo 1991 -
DNF Danil Spolnik 1994 -
DNF Roman Zrelica 1985 -
DNF Rasmus Guldhammer 1989 Blue Water Cycling
DNF Jacob Mantuz Kjeldsen 1982 Blue Water Cycling
DNF Fredrik Thalund Jensen 1993 Blue Water Cycling
DNF Marek Rutkiewicz 1981 CCC Polsat Polkowice
DNF Matteo Fedi 1988 Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF Mikkel Mortensen 1988 Concordia Forskning
DNF Markus Hoelgaard 1994 Etixx - iHNed CT
DNF Tomas Koudela 1992 Etixx - iHNed CT
DNF Endi Sirol 1992 Meridiana - Kamen Team
DNF Jesper Asselman 1990 Metec - TKH Cyclingteam
DNF Peter Kusztor 1984 Utensilnord - ora24.eu
DNF Krisztian Lovassy 1988 Utensilnord - ora24.eu