Okolo Slovenska - 2012

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team 03:47:06
02 Alexander Prishpetnyy Itera - Katusha + 00
03 Maros Kovac Dukla Trencin - Trek + 03:39
04 Blazej Janiaczyk Bank BGZ + 05:00
05 Werner Riebenbauer RC Arbö Wels - Gourmetfein + 05:00
06 Juraj Sagan Liquigas-Cannondale + 05:00
07 Niels Reynvoet - + 05:00
08 Michael Kolar Dukla Trencin - Trek + 05:00
09 Andris Smirnovs Rietumu - Delfin + 05:00
10 Sylwester Janiszewski CCC Polsat Polkowice + 05:00
11 Gabor Kazsa Salcano - Arnavutkoy + 05:00
12 Joey Van Rhee Metec Continental CT + 05:00
13 Flavio Pasquino Metec Continental CT + 05:00
14 Pavel Kochetkov Itera - Katusha + 05:00
15 Matej Jurco Whirpool - Author + 05:00
16 Jakub Buco - + 05:00
17 Lukas Batora - + 05:00
18 Stefan Ganser Team Eddy Merckx - Indeland + 05:00
19 Thomas Buchacek Whirpool - Author + 05:00
20 Martin Pedersen Christina Watches - Onfone + 05:00
21 Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice + 05:00
22 Paul Illenberger RC Arbö Wels - Gourmetfein + 05:00
23 Stig Broeckx - + 05:00
24 Andreas Stauff Team Eddy Merckx - Indeland + 05:00
25 Mykhaylo Kononenko Kolss Cycling Team + 05:00
26 Andi Bajc Salcano - Arnavutkoy + 05:00
27 Riccardo Zoidl RC Arbö Wels - Gourmetfein + 05:00
28 Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice + 05:00
29 Emils Liepins Rietumu - Delfin + 05:00
30 Roman Bronis Dukla Trencin - Trek + 05:00
31 Andreiy Khripta Kolss Cycling Team + 05:00
32 Essaïd Abelouache - + 05:00
33 Indulis Bekmanis Rietumu - Delfin + 05:00
34 Oleksandr Grygorenko Kolss Cycling Team + 05:00
35 Soufiane Haddi - + 05:00
36 Stef Van Zummeren - + 05:00
37 Rasmus Guldhammer Christina Watches - Onfone + 05:00
38 Adil Jelloul - + 05:00
39 Lukasz Bodnar Bank BGZ + 05:00
40 Davide Rebellin Meridiana - Kamen Team + 05:00
41 Luc Hagenaars Metec Continental CT + 05:00
42 Willem Wauters Vacansoleil - DCM + 05:00
43 Thomas Schneider Team Eddy Merckx - Indeland + 05:00
44 Ismail Ayoune - + 05:00
45 Ahmet Akdilek Salcano - Arnavutkoy + 05:00
46 Benjamin Edmüller Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 05:00
47 Daniel Holm Foder Christina Watches - Onfone + 05:00
48 Alexander Schrangl Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 05:00
49 Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team + 05:00
50 Patrik Tybor Dukla Trencin - Trek + 05:00
51 Lukasz Owsian CCC Polsat Polkowice + 05:00
52 Dries Hollanders Metec Continental CT + 05:00
53 Andriy Vasylyuk Kolss Cycling Team + 05:00
54 Tarik Chaoufi - + 05:00
55 Markus Eibegger RC Arbö Wels - Gourmetfein + 05:00
56 Josef Manousek - + 05:00
57 Jiri Hudecek Whirpool - Author + 05:00
58 Jan Hirt Leopard - Trek CT + 05:00
59 Michael Rasmussen Christina Watches - Onfone + 05:00
60 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 05:00
61 Robert Gavenda Dukla Trencin - Trek + 05:00
62 Frederik Wilmann Christina Watches - Onfone + 05:00
63 Mariusz Witecki Bank BGZ + 05:00
64 Andris Vosekalns Rietumu - Delfin + 05:00
65 Tomasz Smolen Bank BGZ + 05:00
66 Petr Vakoc - + 05:00
67 Andrey Solomennikov Itera - Katusha + 05:00
68 Tomas Azaltovic - + 05:00
69 Dmitry Mokrov Itera - Katusha + 05:00
70 Dmitriy Kosyakov Itera - Katusha + 05:00
71 Daniel McLay - + 05:00
72 Mouhssine Lahsaini - + 05:00
73 Pawel Cieslik Bank BGZ + 05:00
74 Tobias Erler Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 05:00
75 Christian Pavitschitz Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 05:00
76 Stanislav Kozubek Whirpool - Author + 05:00
77 Nikolay Mihaylov CCC Polsat Polkowice + 05:00
78 Jiri Polnicky Whirpool - Author + 05:00
79 Robert Malik - + 05:00
80 Maurizio Biondo Meridiana - Kamen Team + 05:00
81 Andreas Graf RC Arbö Wels - Gourmetfein + 05:00
82 Maarten Craeghs - + 05:00
83 Marek Canecky Salcano - Arnavutkoy + 05:00
84 Josef Cerný Wibatech - LMGK Ziemia Brzeska + 05:00
85 Artis Pujats Rietumu - Delfin + 05:00
86 Robert Nagy - + 05:00
87 Sergey Rudaskov Itera - Katusha + 05:00
88 Johann Schwabik - + 05:00
89 Bob Van den Hengel Metec Continental CT + 05:00
90 Felix Großschartner RC Arbö Wels - Gourmetfein + 05:00
91 Pavol Polievka - + 05:00
92 Josef Hosek Whirpool - Author + 05:00
93 Thomas Zechmeister - + 05:00
94 Jiri Skalicky - + 05:00
95 Martin Haring - + 05:00
96 Ivars Prokofjevs Rietumu - Delfin + 05:00
97 Pawel Charucki CCC Polsat Polkowice + 05:00
98 Roman Zrelica - + 05:00
99 Stefan Stadler Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 05:00
100 Jan Subovits - + 05:00
101 Ivan Stevic Salcano - Arnavutkoy + 05:00
102 Daniel Reiter Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 05:00
103 Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team + 05:00
104 Ivan Viglasky - + 05:00
105 Jakub Novak - + 05:00
106 Bruno Radotic Meridiana - Kamen Team + 05:00
107 Matus Macak - + 05:00
108 Matthias Bertling Team Eddy Merckx - Indeland + 05:00
109 Fatih Harmanci Salcano - Arnavutkoy + 05:00
110 Adam Stachowiak Bank BGZ + 05:00
111 Miroslav Debnar - + 06:13
112 Jeffrey Wiersma Metec Continental CT + 07:00
113 Jan Chalupcik - + 14:48
114 Martin Frano - + 15:14
115 Imrich Krestianko - + 15:14
DNF Angelo Furlan Christina Watches - Onfone
DNF Martin Mahdar Dukla Trencin - Trek
DNF Vitaly Kondrut Kolss Cycling Team
Information
Nation Slovakia
Date 5th June
Where Liptovsky Mikulas -> Liptovsky Mikulas
What 1st stage
Distance 158 km
Leader E.Rossi
Other
Embed Results