Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid

2019 Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (24) Fantasy

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 06.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo 02:54:122514
02 Patrick Schelling 1990 Team Vorarlberg Santic + 02205
03 Amanuel Gebreigzabhier 1994 Team Dimension Data + 20153
04 Eduardo Sepulveda 1991 Movistar Team + 2413
05 Stefan De Bod 1996 Team Dimension Data + 2911
06 Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Team Vorarlberg Santic + 3810
07 Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy + 389
08 Riccardo Zoidl 1988 CCC Team + 388
09 Victor De La Parte 1986 CCC Team + 537
10 Eliot Lietaer 1990 Wallonie Bruxelles + 597
11 Delio Fernandez Cruz 1986 Delko Marseille - Provence + 01:056
12 Winner Anacona 1988 Movistar Team + 01:066
13 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics Cycling Team + 01:175
14 Aleksey Rybalkin 1993 Gazprom - RusVelo + 01:295
15 Pawel Cieslik 1986 Wibatech Merx 7R + 01:384
16 Ben O'Connor 1995 Team Dimension Data + 01:384
17 Anatoliy Budyak 1995 Wibatech Merx 7R + 01:384
18 Daniel Geysmayr 1989 Team Vorarlberg Santic + 01:383
19 Thomas Degand 1986 Wanty - Groupe Gobert + 02:183
20 Carlos Betancur 1989 Movistar Team + 02:223
21 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:243
22 Romain Hardy 1988 Team Arkéa - Samsic + 02:282
23 Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 02:352
24 Lukasz Owsian 1990 CCC Team + 02:402
25 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:522
26 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 02:571
27 Vadim Pronskiy 1998 Vino - Astana Motors + 03:031
28 Franck Bonnamour 1995 Team Arkéa - Samsic + 03:111
29 Brice Feillu 1985 Team Arkéa - Samsic + 03:141
30 Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 03:17-
31 Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 03:37
32 Ruben Fernandez 1991 Movistar Team + 03:39
33 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 03:46
34 Bart De Clercq 1986 Wanty - Groupe Gobert + 03:51
35 Awet Andemeskel 1992 Israel Cycling Academy + 04:04
36 Marek Rutkiewicz 1981 Wibatech Merx 7R + 04:06
37 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:12
38 Colin Stüssi 1993 Team Vorarlberg Santic + 04:17
39 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 04:26
40 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:42
41 Thibault Guernalec 1997 Team Arkéa - Samsic + 04:59
42 Laurent Pichon 1986 Team Arkéa - Samsic + 05:16
43 Jonas Koch 1993 CCC Team + 05:25
44 August Jensen 1991 Israel Cycling Academy + 05:25
45 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 05:25
46 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 05:37
47 Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 05:47
48 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 05:56
49 Vladislav Kulikov 1996 Gazprom - RusVelo + 06:03
50 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 06:09
51 Michal Podlaski 1988 Wibatech Merx 7R + 06:16
52 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 06:20
53 Gordian Banzer 1996 Team Vorarlberg Santic + 06:55
54 Rafael Valls 1987 Movistar Team + 06:55
55 Enrico Gasparotto 1982 Team Dimension Data + 07:10
56 Tom Jelte Slagter 1989 Team Dimension Data + 07:10
57 Alexandr Ovsyannikov 1997 Vino - Astana Motors + 07:15
58 Matvey Nikitin 1992 Vino - Astana Motors + 07:26
59 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 07:34
60 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 07:43
61 Daniel Turek 1993 Israel Cycling Academy + 08:08
62 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 08:15
63 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 08:15
64 Samuele Rivi 1998 Tirol KTM Cycling Team + 08:15
65 Felix Engelhardt 2000 Tirol KTM Cycling Team + 08:29
66 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle + 08:39
67 Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 08:48
68 Jannik Steimle 1996 Team Vorarlberg Santic + 08:53
69 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 08:53
70 Jaime Castrillo 1996 Movistar Team + 08:53
71 Alexandr Semenov 1999 Vino - Astana Motors + 09:03
72 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 09:14
73 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 09:16
74 Yannick Achterberg 1994 Maloja Pushbikers + 09:23
75 Alexis Guérin 1992 Delko Marseille - Provence + 09:36
76 William Barta 1996 CCC Team + 09:36
77 Alessandro Fedeli 1996 Delko Marseille - Provence + 10:00
78 Etienne Van Empel 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 10:15
79 Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 10:15
80 Connor Swift 1995 Team Arkéa - Samsic + 10:35
81 Luka Pajek 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 10:39
82 Guy Sagiv 1994 Israel Cycling Academy + 11:03
83 Mario Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 11:31
84 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 11:33
85 Scott Davies 1995 Team Dimension Data + 11:49
86 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 11:49
87 Nicholas Dlamini 1995 Team Dimension Data + 11:49
88 Roberto Carlos Gonzalez Castillo 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 11:51
89 Grzegorz Stepniak 1989 Wibatech Merx 7R + 12:00
90 Lukas Malgay 1990 Hrinkow Advarics Cycling Team + 12:46
91 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 12:51
92 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 12:53
93 Zakkari Dempster 1987 Israel Cycling Academy + 13:02
94 Lucas Spengler 1994 Wallonie Bruxelles + 13:07
95 Mathijs Paasschens 1996 Wallonie Bruxelles + 13:07
96 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 13:07
97 Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert + 13:23
98 Stefan Kolb 1997 Maloja Pushbikers + 13:32
99 Josef Cerny 1993 CCC Team + 13:38
100 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 13:44
101 Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics Cycling Team + 13:53
102 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 13:53
103 Marvin Hammerschmid 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 13:56
104 Raphael Hammerschmidt 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 13:56
105 Florian Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 14:47
DNS Carlos Barbero 1991 Movistar Team
DNS Tom Devriendt 1991 Wanty - Groupe Gobert
DNS Giovanni Visconti 1983 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
Pos Name Born Team Time
01 - Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy 22:31:22
02 2 Eduardo Sepulveda 1991 Movistar Team + 20
03 2 Stefan De Bod 1996 Team Dimension Data + 38
04 1 Winner Anacona 1988 Movistar Team + 41
05 4 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 52
06 4 Ben O'Connor 1995 Team Dimension Data + 01:08
07 1 Riccardo Zoidl 1988 CCC Team + 01:10
08 - Amanuel Gebreigzabhier 1994 Team Dimension Data + 01:13
09 2 Patrick Schelling 1990 Team Vorarlberg Santic + 01:29
10 3 Victor De La Parte 1986 CCC Team + 01:48
11 1 Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Team Vorarlberg Santic + 01:56
12 2 Eliot Lietaer 1990 Wallonie Bruxelles + 03:20
13 1 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics Cycling Team + 03:33
14 2 Delio Fernandez Cruz 1986 Delko Marseille - Provence + 03:53
15 - Anatoliy Budyak 1995 Wibatech Merx 7R + 04:05
16 1 Aleksey Rybalkin 1993 Gazprom - RusVelo + 04:24
17 4 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 04:45
18 - Thomas Degand 1986 Wanty - Groupe Gobert + 05:21
19 5 Daniel Geysmayr 1989 Team Vorarlberg Santic + 06:06
20 2 Lukasz Owsian 1990 CCC Team + 06:40
21 - Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 06:45
22 1 Brice Feillu 1985 Team Arkéa - Samsic + 07:37
23 3 Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 07:38
24 4 Colin Stüssi 1993 Team Vorarlberg Santic + 07:51
25 - Franck Bonnamour 1995 Team Arkéa - Samsic + 08:02
26 1 Bart De Clercq 1986 Wanty - Groupe Gobert + 09:09
27 2 Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 09:47
28 3 Ruben Fernandez 1991 Movistar Team + 11:22
29 4 Carlos Betancur 1989 Movistar Team + 11:24
30 7 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 12:15
31 3 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 14:18
32 - Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 14:20
33 1 Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 14:54
34 4 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:57
35 - Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 15:18
36 2 Vadim Pronskiy 1998 Vino - Astana Motors + 15:34
37 1 Rafael Valls 1987 Movistar Team + 16:10
38 1 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 16:18
39 2 Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 16:55
40 4 Marek Rutkiewicz 1981 Wibatech Merx 7R + 19:09
41 1 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 19:09
42 2 Gordian Banzer 1996 Team Vorarlberg Santic + 19:56
43 5 Awet Andemeskel 1992 Israel Cycling Academy + 20:33
44 5 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 20:47
45 1 Laurent Pichon 1986 Team Arkéa - Samsic + 21:32
46 1 Tom Jelte Slagter 1989 Team Dimension Data + 22:20
47 4 Connor Swift 1995 Team Arkéa - Samsic + 24:26
48 7 Pawel Cieslik 1986 Wibatech Merx 7R + 25:04
49 3 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 25:13
50 1 Jonas Koch 1993 CCC Team + 25:25
51 1 Michal Podlaski 1988 Wibatech Merx 7R + 25:37
52 5 Alessandro Fedeli 1996 Delko Marseille - Provence + 26:20
53 1 Enrico Gasparotto 1982 Team Dimension Data + 29:55
54 2 August Jensen 1991 Israel Cycling Academy + 30:21
55 2 Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 30:21
56 4 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 32:24
57 - Daniel Turek 1993 Israel Cycling Academy + 33:11
58 - Nicholas Dlamini 1995 Team Dimension Data + 37:09
59 3 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 37:48
60 3 Vladislav Kulikov 1996 Gazprom - RusVelo + 38:01
61 8 Romain Hardy 1988 Team Arkéa - Samsic + 38:41
62 3 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 40:01
63 1 Alexis Guérin 1992 Delko Marseille - Provence + 41:43
64 13 Thibault Guernalec 1997 Team Arkéa - Samsic + 43:37
65 9 Alexandr Ovsyannikov 1997 Vino - Astana Motors + 44:59
66 6 Samuele Rivi 1998 Tirol KTM Cycling Team + 45:23
67 3 Jannik Steimle 1996 Team Vorarlberg Santic + 45:54
68 1 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 46:01
69 7 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 46:08
70 10 Matvey Nikitin 1992 Vino - Astana Motors + 47:09
71 4 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 47:17
72 6 Josef Cerny 1993 CCC Team + 47:31
73 6 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 47:51
74 6 Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert + 48:21
75 2 Mario Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 48:45
76 2 Yannick Achterberg 1994 Maloja Pushbikers + 48:45
77 6 Scott Davies 1995 Team Dimension Data + 48:52
78 4 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 50:29
79 4 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 51:10
80 6 Felix Engelhardt 2000 Tirol KTM Cycling Team + 52:34
81 - Marvin Hammerschmid 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 54:42
82 2 Zakkari Dempster 1987 Israel Cycling Academy + 56:46
83 6 William Barta 1996 CCC Team + 57:25
84 3 Roberto Carlos Gonzalez Castillo 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 57:30
85 - Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 57:31
86 2 Mathijs Paasschens 1996 Wallonie Bruxelles + 59:47
87 5 Guy Sagiv 1994 Israel Cycling Academy + 01:00:28
88 2 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 01:00:58
89 6 Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 01:01:06
90 1 Raphael Hammerschmidt 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 01:02:17
91 2 Grzegorz Stepniak 1989 Wibatech Merx 7R + 01:02:21
92 9 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:02:41
93 5 Etienne Van Empel 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:03:19
94 3 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 01:04:35
95 1 Stefan Kolb 1997 Maloja Pushbikers + 01:04:41
96 4 Jaime Castrillo 1996 Movistar Team + 01:04:46
97 3 Florian Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 01:05:31
98 6 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle MP + 01:08:08
99 - Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics Cycling Team + 01:08:15
100 2 Lucas Spengler 1994 Wallonie Bruxelles + 01:09:35
101 2 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 01:11:13
102 3 Lukas Malgay 1990 Hrinkow Advarics Cycling Team + 01:12:33
103 3 Luka Pajek 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 01:14:17
104 3 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 01:22:40
105 3 Alexandr Semenov 1999 Vino - Astana Motors + 01:32:08

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria
Austria
06.stage Mountain MF
116.7 km
Kitzbühel -> Kitzbüheler Horn
July 12th (2019)
Leader B.Hermans
Youth V.Pronskiy
Points J.Koch
Mountain G.Zimmerman