Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (24) Fantasy

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 05.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Jannik Steimle 1996 Team Vorarlberg Santic 04:04:092514
02 Jonas Koch 1993 CCC Team + 00205
03 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 00153
04 August Jensen 1991 Israel Cycling Academy + 0013
05 Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 0011
06 Laurent Pichon 1986 Team Arkéa - Samsic + 0010
07 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 009
08 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 008
09 Colin Stüssi 1993 Team Vorarlberg Santic + 007
10 Eliot Lietaer 1990 Wallonie Bruxelles + 007
11 Tom Jelte Slagter 1989 Team Dimension Data + 006
12 Josef Cerny 1993 CCC Team + 006
13 Ruben Fernandez 1991 Movistar Team + 005
14 Stefan De Bod 1996 Team Dimension Data + 005
15 Vadim Pronskiy 1998 Vino - Astana Motors + 004
16 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 004
17 Tom Devriendt 1991 Wanty - Groupe Gobert + 004
18 Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 003
19 Eduardo Sepulveda 1991 Movistar Team + 003
20 Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 003
21 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 003
22 Victor De La Parte 1986 CCC Team + 002
23 Bart De Clercq 1986 Wanty - Groupe Gobert + 002
24 Ben O'Connor 1995 Team Dimension Data + 002
25 Delio Fernandez Cruz 1986 Delko Marseille - Provence + 002
26 Aleksey Rybalkin 1993 Gazprom - RusVelo + 001
27 Connor Swift 1995 Team Arkéa - Samsic + 001
28 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 001
29 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 001
30 Riccardo Zoidl 1988 CCC Team + 00-
31 Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 00
32 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 00
33 Winner Anacona 1988 Movistar Team + 00
34 Lukasz Owsian 1990 CCC Team + 00
35 Michal Podlaski 1988 Wibatech Merx 7R + 00
36 Anatoliy Budyak 1995 Wibatech Merx 7R + 00
37 Pawel Cieslik 1986 Wibatech Merx 7R + 00
38 Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 00
39 Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy + 00
40 Vladislav Kulikov 1996 Gazprom - RusVelo + 00
41 Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Team Vorarlberg Santic + 00
42 Thomas Degand 1986 Wanty - Groupe Gobert + 00
43 Rafael Valls 1987 Movistar Team + 00
44 Gordian Banzer 1996 Team Vorarlberg Santic + 00
45 Franck Bonnamour 1995 Team Arkéa - Samsic + 00
46 Matvey Nikitin 1992 Vino - Astana Motors + 00
47 Daniel Turek 1993 Israel Cycling Academy + 00
48 Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 00
49 Thibault Guernalec 1997 Team Arkéa - Samsic + 00
50 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics Cycling Team + 00
51 Daniel Geysmayr 1989 Team Vorarlberg Santic + 00
52 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 00
53 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 00
54 Amanuel Gebreigzabhier 1994 Team Dimension Data + 00
55 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 00
56 Nicholas Dlamini 1995 Team Dimension Data + 00
57 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 00
58 Enrico Gasparotto 1982 Team Dimension Data + 00
59 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 00
60 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
61 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 00
62 Carlos Betancur 1989 Movistar Team + 00
63 Patrick Schelling 1990 Team Vorarlberg Santic + 00
64 Mario Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 00
65 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
66 Brice Feillu 1985 Team Arkéa - Samsic + 00
67 Romain Hardy 1988 Team Arkéa - Samsic + 00
68 Scott Davies 1995 Team Dimension Data + 02:41
69 Alessandro Fedeli 1996 Delko Marseille - Provence + 00
70 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 04:49
71 Alexandr Ovsyannikov 1997 Vino - Astana Motors + 04:49
72 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 04:55
73 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 00
74 Marvin Hammerschmid 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 07:13
75 Luka Pajek 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 07:13
76 Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 07:13
77 Stefan Kolb 1997 Maloja Pushbikers + 07:13
78 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 07:13
79 Felix Engelhardt 2000 Tirol KTM Cycling Team + 07:13
80 Roberto Carlos Gonzalez Castillo 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 07:13
81 Grzegorz Stepniak 1989 Wibatech Merx 7R + 07:13
82 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 07:13
83 Yannick Achterberg 1994 Maloja Pushbikers + 07:13
84 Guy Sagiv 1994 Israel Cycling Academy + 07:13
85 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 07:13
86 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 07:13
87 Marek Rutkiewicz 1981 Wibatech Merx 7R + 07:13
88 Jaime Castrillo 1996 Movistar Team + 07:13
89 Zakkari Dempster 1987 Israel Cycling Academy + 07:13
90 Lukas Malgay 1990 Hrinkow Advarics Cycling Team + 07:13
91 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 07:13
92 Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics Cycling Team + 07:13
93 Samuele Rivi 1998 Tirol KTM Cycling Team + 07:13
94 Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert + 07:13
95 Awet Andemeskel 1992 Israel Cycling Academy + 07:13
96 William Barta 1996 CCC Team + 07:13
97 Alexis Guérin 1992 Delko Marseille - Provence + 07:13
98 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 08:03
99 Florian Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 11:09
100 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle + 11:09
101 Etienne Van Empel 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 12:49
102 Lucas Spengler 1994 Wallonie Bruxelles + 12:49
103 Alexandr Semenov 1999 Vino - Astana Motors + 12:49
104 Mathijs Paasschens 1996 Wallonie Bruxelles + 12:49
105 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 12:49
106 Raphael Hammerschmidt 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 12:49
107 Carlos Barbero 1991 Movistar Team + 00
108 Giovanni Visconti 1983 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 00
DNF Laurens Ten Dam 1980 CCC Team
DNF Stefan Mastaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle
DNF Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors
Pos Name Born Team Time
01 - Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy 19:36:32
02 - Ben O'Connor 1995 Team Dimension Data + 08
03 - Winner Anacona 1988 Movistar Team + 13
04 - Eduardo Sepulveda 1991 Movistar Team + 34
05 - Stefan De Bod 1996 Team Dimension Data + 47
06 - Riccardo Zoidl 1988 CCC Team + 01:10
07 - Victor De La Parte 1986 CCC Team + 01:33
08 - Amanuel Gebreigzabhier 1994 Team Dimension Data + 01:35
09 - Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 01:40
10 - Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Team Vorarlberg Santic + 01:56
11 - Patrick Schelling 1990 Team Vorarlberg Santic + 02:11
12 - Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics Cycling Team + 02:54
13 - Dayer Quintana 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:59
14 - Eliot Lietaer 1990 Wallonie Bruxelles + 02:59
15 - Anatoliy Budyak 1995 Wibatech Merx 7R + 03:05
16 - Delio Fernandez Cruz 1986 Delko Marseille - Provence + 03:26
17 - Aleksey Rybalkin 1993 Gazprom - RusVelo + 03:33
18 - Thomas Degand 1986 Wanty - Groupe Gobert + 03:41
19 - Giovanni Visconti 1983 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 03:54
20 - Colin Stüssi 1993 Team Vorarlberg Santic + 04:12
21 - Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 04:31
22 - Lukasz Owsian 1990 CCC Team + 04:38
23 - Brice Feillu 1985 Team Arkéa - Samsic + 05:01
24 - Daniel Geysmayr 1989 Team Vorarlberg Santic + 05:06
25 - Franck Bonnamour 1995 Team Arkéa - Samsic + 05:29
26 - Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 05:41
27 - Bart De Clercq 1986 Wanty - Groupe Gobert + 05:56
28 - Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 06:41
29 - Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 06:48
30 - Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 08:04
31 - Ruben Fernandez 1991 Movistar Team + 08:21
32 1 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 09:21
33 1 Carlos Betancur 1989 Movistar Team + 09:40
34 1 Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 09:45
35 1 Lucas De Rossi 1995 Delko Marseille - Provence + 09:47
36 1 Rafael Valls 1987 Movistar Team + 09:53
37 2 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 09:56
38 2 Vadim Pronskiy 1998 Vino - Astana Motors + 13:09
39 2 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 13:10
40 2 Gordian Banzer 1996 Team Vorarlberg Santic + 13:39
41 2 Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 14:16
42 2 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 14:22
43 2 Connor Swift 1995 Team Arkéa - Samsic + 14:31
44 12 Marek Rutkiewicz 1981 Wibatech Merx 7R + 15:41
45 1 Tom Jelte Slagter 1989 Team Dimension Data + 15:48
46 1 Laurent Pichon 1986 Team Arkéa - Samsic + 16:54
47 1 Alessandro Fedeli 1996 Delko Marseille - Provence + 16:58
48 10 Awet Andemeskel 1992 Israel Cycling Academy + 17:07
49 - Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 17:13
50 - Michal Podlaski 1988 Wibatech Merx 7R + 19:59
51 - Jonas Koch 1993 CCC Team + 20:38
52 - Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 21:25
53 - Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 22:11
54 - Enrico Gasparotto 1982 Team Dimension Data + 23:23
55 1 Pawel Cieslik 1986 Wibatech Merx 7R + 24:04
56 2 August Jensen 1991 Israel Cycling Academy + 25:37
57 2 Daniel Turek 1993 Israel Cycling Academy + 25:41
58 2 Nicholas Dlamini 1995 Team Dimension Data + 25:58
59 3 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 27:35
60 3 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 28:22
61 5 Carlos Barbero 1991 Movistar Team + 32:27
62 5 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 32:30
63 5 Vladislav Kulikov 1996 Gazprom - RusVelo + 32:36
64 7 Alexis Guérin 1992 Delko Marseille - Provence + 32:45
65 5 Tom Devriendt 1991 Wanty - Groupe Gobert + 32:54
66 8 Josef Cerny 1993 CCC Team + 34:31
67 6 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 35:06
68 4 Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert + 35:36
69 10 Romain Hardy 1988 Team Arkéa - Samsic + 36:51
70 12 Jannik Steimle 1996 Team Vorarlberg Santic + 37:39
71 4 Scott Davies 1995 Team Dimension Data + 37:42
72 7 Samuele Rivi 1998 Tirol KTM Cycling Team + 37:46
73 10 Mario Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 37:52
74 3 Alexandr Ovsyannikov 1997 Vino - Astana Motors + 38:22
75 9 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 38:41
76 9 Kenny Molly 1996 Wallonie Bruxelles + 39:03
77 10 Thibault Guernalec 1997 Team Arkéa - Samsic + 39:16
78 9 Yannick Achterberg 1994 Maloja Pushbikers + 40:00
79 3 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 40:14
80 10 Matvey Nikitin 1992 Vino - Astana Motors + 40:21
81 9 Marvin Hammerschmid 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 41:24
82 12 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 42:14
83 6 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 42:32
84 4 Zakkari Dempster 1987 Israel Cycling Academy + 44:22
85 3 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 44:26
86 5 Felix Engelhardt 2000 Tirol KTM Cycling Team + 44:43
87 1 Roberto Carlos Gonzalez Castillo 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 46:17
88 15 Mathijs Paasschens 1996 Wallonie Bruxelles + 47:18
89 3 William Barta 1996 CCC Team + 48:27
90 3 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 48:45
91 13 Raphael Hammerschmidt 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 48:59
92 3 Guy Sagiv 1994 Israel Cycling Academy + 50:03
93 3 Grzegorz Stepniak 1989 Wibatech Merx 7R + 50:59
94 5 Florian Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 51:22
95 2 Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 51:29
96 3 Stefan Kolb 1997 Maloja Pushbikers + 51:47
97 3 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 52:20
98 7 Etienne Van Empel 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 53:42
99 2 Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics Cycling Team + 55:00
100 3 Jaime Castrillo 1996 Movistar Team + 56:31
101 3 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 56:59
102 4 Lucas Spengler 1994 Wallonie Bruxelles + 57:09
103 3 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 01:00:02
104 2 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle MP + 01:00:07
105 2 Lukas Malgay 1990 Hrinkow Advarics Cycling Team + 01:00:25
106 3 Luka Pajek 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 01:04:16
107 1 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 01:09:25
108 3 Alexandr Semenov 1999 Vino - Astana Motors + 01:23:43

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria
Austria
05.stage Hills
161.9 km
Bruck -> Kitzbühel
July 11th (2019)
Leader B.Hermans
Youth V.Pronskiy
Points J.Koch
Mountain G.Zimmerman