Front Races Teams Riders Ranking

Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 02.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert 04:18:3514
02 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 005
03 Jonas Koch CCC Team + 003
04 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 00
05 August Jensen Israel Cycling Academy + 00
06 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 00
07 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 00
08 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 00
09 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 00
10 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 00
11 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 00
12 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 00
13 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 00
14 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 00
15 Amanuel Gebreigzabhier Team Dimension Data + 00
16 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 00
17 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 00
18 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 00
19 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 00
20 Nicholas Dlamini Team Dimension Data + 00
21 Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 00
22 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 00
23 Carlos Barbero Movistar Team + 00
24 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 00
25 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 00
26 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 00
27 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
28 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 00
29 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 00
30 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
31 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia + 00
32 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 00
33 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 00
34 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 00
35 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 00
36 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia + 00
37 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 00
38 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 00
39 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 00
40 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 00
41 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 00
42 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 00
43 Awet Andemeskel Israel Cycling Academy + 00
44 Ruben Fernandez Movistar Team + 00
45 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 00
46 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 00
47 Carlos Betancur Movistar Team + 00
48 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 00
49 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle + 00
50 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 00
51 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 00
52 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 00
53 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 00
54 Ben O'Connor Team Dimension Data + 00
55 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 00
56 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 00
57 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 00
58 Stefan De Bod Team Dimension Data + 00
59 Riccardo Zoidl CCC Team + 00
60 Roberto Gonzalez Neri Sottoli - Selle Italia + 00
61 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 00
62 Victor De La Parte CCC Team + 00
63 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 00
64 Marceli Boguslawski Wibatech Merx 7R + 00
65 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 00
66 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 00
67 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 00
68 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 00
69 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 00
70 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 00
71 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 00
72 Winner Anacona Movistar Team + 00
73 Enrico Gasparotto Team Dimension Data + 00
74 Lukasz Owsian CCC Team + 00
75 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 00
76 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 00
77 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 00
78 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 00
79 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 00
80 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia + 00
81 Rafael Valls Movistar Team + 00
82 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
83 Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 00
84 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 00
85 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 00
86 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 00
87 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 00
88 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
89 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 00
90 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 00
91 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
92 Tom-Jelte Slagter Team Dimension Data + 00
93 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 00
94 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 00
95 Laurens Ten Dam CCC Team + 00
96 Scott Davies Team Dimension Data + 00
97 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 00
98 William Barta CCC Team + 14
99 Jaime Castrillo Movistar Team + 14
100 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 14
101 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 14
102 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 14
103 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 14
104 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 14
105 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 14
106 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 14
107 Josef Černý CCC Team + 20
108 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 24
109 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 44
110 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 57
111 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 02:00
112 Alexandr Semenov Vino - Astana Motors + 06:34
113 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 07:01
114 Stefan Mastaller SportLand Niederösterreich Selle + 07:01
115 Michael Holland SportLand Niederösterreich Selle + 07:01
116 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle + 07:01
DNS Przemyslaw Kasperkiewicz Delko Marseille - Provence
Pos Name Team Time
01 2 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic 07:37:19
02 4 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 01
03 2 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 04
04 7 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 05
05 3 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 05
06 2 Carlos Barbero Movistar Team + 08
07 3 Jonas Koch CCC Team + 08
08 3 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 10
09 37 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 11
10 3 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 12
11 3 Lukasz Owsian CCC Team + 12
12 3 Enrico Gasparotto Team Dimension Data + 12
13 1 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 13
14 1 Ruben Fernandez Movistar Team + 13
15 1 Tom-Jelte Slagter Team Dimension Data + 13
16 1 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 13
17 1 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 13
18 1 August Jensen Israel Cycling Academy + 14
19 1 Carlos Betancur Movistar Team + 14
20 1 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 14
21 1 Nicholas Dlamini Team Dimension Data + 14
22 1 Winner Anacona Movistar Team + 14
23 1 Riccardo Zoidl CCC Team + 14
24 - Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 14
25 - Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 14
26 - Ben O'Connor Team Dimension Data + 14
27 - Stefan De Bod Team Dimension Data + 15
28 - Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 15
29 - Daniel Auer Maloja Pushbikers + 15
30 - Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 15
31 - Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 15
32 - Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 15
33 - Amanuel Gebreigzabhier Team Dimension Data + 16
34 1 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 16
35 1 Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 16
36 1 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 17
37 1 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 17
38 1 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 17
39 1 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 17
40 1 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 17
41 1 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 17
42 1 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 18
43 1 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 18
44 1 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 18
45 2 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 18
46 2 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 18
47 2 Rafael Valls Movistar Team + 19
48 2 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 19
49 2 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 19
50 2 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 19
51 2 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 19
52 2 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 19
53 2 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 19
54 3 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 20
55 1 Laurens Ten Dam CCC Team + 20
56 2 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 20
57 2 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 20
58 2 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 20
59 2 Victor De La Parte CCC Team + 20
60 2 Awet Andemeskel Israel Cycling Academy + 20
61 2 Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 21
62 2 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 21
63 2 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 21
64 2 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 21
65 2 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 21
66 2 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 21
67 3 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 22
68 3 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 22
69 3 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 22
70 3 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 22
71 3 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 23
72 3 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 23
73 3 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 24
74 3 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 25
75 3 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 25
76 3 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 26
77 54 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 28
78 9 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 01:06
79 1 Josef Černý CCC Team + 02:12
80 1 Scott Davies Team Dimension Data + 03:34
81 1 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 03:41
82 2 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle MP + 03:49
83 2 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle MP + 03:51
84 1 William Barta CCC Team + 03:59
85 1 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 04:59
86 2 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 05:04
87 2 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 05:08
88 3 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 05:11
89 2 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 05:14
90 - Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 05:22
91 1 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 05:28
92 2 Marceli Boguslawski Wibatech Merx 7R + 09:17
93 2 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 09:18
94 2 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 09:22
95 3 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 09:22
96 3 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 09:22
97 5 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 09:25
98 5 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 09:25
99 5 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 09:36
100 - Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 09:37
101 4 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 09:37
102 5 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 09:46
103 3 Jaime Castrillo Movistar Team + 09:57
104 3 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 09:58
105 3 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 10:01
106 5 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 10:19
107 2 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle MP + 11:54
108 3 Roberto Gonzalez Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 13:09
109 3 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 13:12
110 3 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 13:15
111 18 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 16:15
112 2 Alexandr Semenov Vino - Astana Motors + 16:28
113 2 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle MP + 17:42
114 - Michael Holland SportLand Niederösterreich Selle MP + 24:41
115 1 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle MP + 24:46
116 1 Stefan Mastaller SportLand Niederösterreich Selle MP + 24:50
Info
Nations Austria
Date July 8th
Where Zwettl -> Wiener Neustadt
What 02.Stage
Distance 176.9 km
Leader J.Steimle
Youth P.Gamper
Points E.Liepins
Mountain S.Davies