Front Races Teams Riders Ranking

Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 01.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Carlos Barbero Movistar Team 03:16:0014
02 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 005
03 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 003
04 Jonas Koch CCC Team + 00
05 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 00
06 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 00
07 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 00
08 Enrico Gasparotto Team Dimension Data + 00
09 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 00
10 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 00
11 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 00
12 Amanuel Gebreigzabhier Team Dimension Data + 00
13 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 00
14 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 00
15 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 00
16 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 00
17 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 00
18 Awet Andemeskel Israel Cycling Academy + 00
19 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 00
20 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 00
21 Nicholas Dlamini Team Dimension Data + 00
22 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 00
23 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 00
24 Rafael Valls Movistar Team + 00
25 Lukasz Owsian CCC Team + 00
26 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 00
27 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 00
28 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 00
29 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
30 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 00
31 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 00
32 Stefan De Bod Team Dimension Data + 00
33 Ruben Fernandez Movistar Team + 00
34 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia + 00
35 Carlos Betancur Movistar Team + 00
36 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 00
37 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 00
38 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 00
39 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 00
40 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 00
41 Ben O'Connor Team Dimension Data + 00
42 Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 00
43 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 00
44 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
45 Winner Anacona Movistar Team + 00
46 Victor De La Parte CCC Team + 00
47 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 00
48 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 00
49 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 00
50 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 00
51 Laurens Ten Dam CCC Team + 00
52 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 00
53 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 00
54 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 00
55 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 00
56 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 00
57 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 00
58 Tom-Jelte Slagter Team Dimension Data + 00
59 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 00
60 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 00
61 Riccardo Zoidl CCC Team + 00
62 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 00
63 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 00
64 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 00
65 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 00
66 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 00
67 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 00
68 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
69 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 00
70 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 00
71 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 00
72 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 00
73 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
74 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 00
75 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 00
76 August Jensen Israel Cycling Academy + 00
77 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 00
78 Josef Černý CCC Team + 01:41
79 Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 00
80 William Barta CCC Team + 03:26
81 Scott Davies Team Dimension Data + 03:26
82 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle + 03:26
83 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 03:26
84 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 03:26
85 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 04:46
86 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 04:46
87 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 04:46
88 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 04:46
89 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 04:46
90 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 04:46
91 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 04:46
92 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia + 09:01
93 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia + 09:01
94 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 09:01
95 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 09:01
96 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 09:01
97 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 09:01
98 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 09:01
99 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 09:01
100 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 09:01
101 Marceli Boguslawski Wibatech Merx 7R + 09:01
102 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 09:01
103 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 09:22
104 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 09:22
105 Jaime Castrillo Movistar Team + 09:22
106 Alexandr Semenov Vino - Astana Motors + 09:22
107 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 09:22
108 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 09:22
109 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 09:22
110 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 12:50
111 Roberto Gonzalez Neri Sottoli - Selle Italia + 12:50
112 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 12:50
113 Stefan Mastaller SportLand Niederösterreich Selle + 17:17
114 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 17:17
115 Michael Holland SportLand Niederösterreich Selle + 17:17
116 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle + 17:17
117 Przemyslaw Kasperkiewicz Delko Marseille - Provence + 00
DNS Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert
DNF Matthias Brändle Israel Cycling Academy
Pos Name Team Time
01 4 Emils Liepins Wallonie Bruxelles 03:18:48
02 1 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 01
03 2 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 02
04 50 Carlos Barbero Movistar Team + 04
05 1 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 06
06 1 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 07
07 1 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 08
08 1 Lukasz Owsian CCC Team + 08
09 1 Enrico Gasparotto Team Dimension Data + 08
10 1 Jonas Koch CCC Team + 08
11 1 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 09
12 1 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 09
13 1 Ruben Fernandez Movistar Team + 09
14 1 Tom-Jelte Slagter Team Dimension Data + 09
15 2 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 09
16 2 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 09
17 2 August Jensen Israel Cycling Academy + 10
18 2 Carlos Betancur Movistar Team + 10
19 3 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 10
20 4 Nicholas Dlamini Team Dimension Data + 10
21 4 Winner Anacona Movistar Team + 10
22 4 Riccardo Zoidl CCC Team + 10
23 4 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 10
24 4 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 10
25 4 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 10
26 4 Ben O'Connor Team Dimension Data + 10
27 5 Stefan De Bod Team Dimension Data + 11
28 5 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 11
29 5 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 11
30 5 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 11
31 6 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 11
32 6 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 11
33 6 Amanuel Gebreigzabhier Team Dimension Data + 12
34 7 Przemyslaw Kasperkiewicz Delko Marseille - Provence + 12
35 7 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 12
36 8 Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 12
37 8 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 13
38 22 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 13
39 7 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 13
40 7 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 13
41 9 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 13
42 9 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 13
43 9 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 14
44 9 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 14
45 10 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 14
46 16 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 14
47 9 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 14
48 10 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 14
49 10 Rafael Valls Movistar Team + 15
50 11 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 15
51 12 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 15
52 12 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 15
53 12 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 15
54 13 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 15
55 13 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 15
56 13 Laurens Ten Dam CCC Team + 16
57 13 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 16
58 13 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 16
59 13 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 16
60 13 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 16
61 13 Victor De La Parte CCC Team + 16
62 13 Awet Andemeskel Israel Cycling Academy + 16
63 15 Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 17
64 15 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 17
65 16 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 17
66 16 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 17
67 16 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 17
68 18 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 17
69 20 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 18
70 20 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 18
71 21 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 18
72 23 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 18
73 24 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 18
74 24 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 19
75 26 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 19
76 28 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 20
77 32 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 21
78 33 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 21
79 34 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 22
80 74 Josef Černý CCC Team + 01:48
81 45 Scott Davies Team Dimension Data + 03:30
82 51 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 03:37
83 17 William Barta CCC Team + 03:41
84 16 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle MP + 03:45
85 25 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle MP + 03:47
86 70 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 04:55
87 64 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 04:56
88 31 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 05:00
89 2 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 05:04
90 6 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 05:04
91 21 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 05:08
92 23 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 05:10
93 53 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 09:10
94 51 Marceli Boguslawski Wibatech Merx 7R + 09:13
95 46 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 09:14
96 20 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 09:18
97 20 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 09:18
98 18 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 09:18
99 15 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 09:18
100 12 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 09:19
101 1 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 09:20
102 1 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 09:21
103 2 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 09:21
104 83 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 09:32
105 57 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 09:33
106 21 Jaime Castrillo Movistar Team + 09:39
107 16 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 09:40
108 - Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 09:43
109 8 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle MP + 09:50
110 8 Alexandr Semenov Vino - Astana Motors + 09:50
111 17 Roberto Gonzalez Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 13:05
112 19 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 13:08
113 7 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 13:11
114 15 Michael Holland SportLand Niederösterreich Selle MP + 17:36
115 8 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle MP + 17:38
116 2 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle MP + 17:41
117 2 Stefan Mastaller SportLand Niederösterreich Selle MP + 17:45
Info
Nations Austria
Date July 7th
Where Grieskirchen -> Freistadt
What 01.Stage
Distance 138.8 km
Leader E.Liepins
Youth P.Gamper
Points C.Barbero
Mountain S.Davies