Front Races Teams Riders Ranking

Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: Prologue

Pos Name Team Time UCI
01 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic 02:5014
02 Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 015
03 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 033
04 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 04
05 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 04
06 Josef Černý CCC Team + 05
07 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 05
08 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 06
09 Lukasz Owsian CCC Team + 06
10 Enrico Gasparotto Team Dimension Data + 06
11 Jonas Koch CCC Team + 06
12 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 07
13 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 07
14 Ruben Fernandez Movistar Team + 07
15 Tom-Jelte Slagter Team Dimension Data + 07
16 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 07
17 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 07
18 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 07
19 August Jensen Israel Cycling Academy + 08
20 Carlos Betancur Movistar Team + 08
21 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 08
22 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 08
23 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 08
24 Nicholas Dlamini Team Dimension Data + 08
25 Winner Anacona Movistar Team + 08
26 Riccardo Zoidl CCC Team + 08
27 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 08
28 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 08
29 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 08
30 Ben O'Connor Team Dimension Data + 08
31 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 09
32 Stefan De Bod Team Dimension Data + 09
33 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 09
34 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 09
35 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia + 09
36 Scott Davies Team Dimension Data + 09
37 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 09
38 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 09
39 Amanuel Gebreigzabhier Team Dimension Data + 10
40 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 10
41 Przemyslaw Kasperkiewicz Delko Marseille - Provence + 10
42 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 10
43 Marceli Boguslawski Wibatech Merx 7R + 10
44 Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 10
45 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 11
46 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 11
47 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 11
48 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 11
49 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 11
50 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 11
51 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 11
52 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 12
53 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 12
54 Carlos Barbero Movistar Team + 12
55 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 12
56 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 12
57 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 12
58 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 12
59 Rafael Valls Movistar Team + 13
60 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 13
61 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 13
62 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 13
63 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 13
64 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 13
65 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 13
66 William Barta CCC Team + 13
67 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 13
68 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 13
69 Laurens Ten Dam CCC Team + 14
70 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 14
71 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 14
72 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 14
73 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 14
74 Victor De La Parte CCC Team + 14
75 Awet Andemeskel Israel Cycling Academy + 14
76 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia + 15
77 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 15
78 Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 15
79 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 15
80 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 15
81 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 15
82 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 15
83 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 15
84 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 15
85 Jaime Castrillo Movistar Team + 15
86 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 15
87 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 16
88 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 16
89 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 16
90 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 16
91 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 16
92 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 16
93 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 16
94 Roberto Gonzalez Neri Sottoli - Selle Italia + 16
95 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 16
96 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 16
97 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 16
98 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 17
99 Michael Holland SportLand Niederösterreich Selle + 17
100 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle + 17
101 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 17
102 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 17
103 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia + 18
104 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 18
105 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 18
106 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 19
107 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 19
108 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 19
109 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 19
110 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 19
111 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 19
112 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 20
113 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 20
114 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle + 22
115 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 22
116 Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert + 25
117 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 26
118 Alexandr Semenov Vino - Astana Motors + 26
119 Stefan Mastaller SportLand Niederösterreich Selle + 26
120 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:21
DNS Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels
Pos Name Team Time
01 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic 02:50
02 Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 01
03 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 03
04 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 04
05 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 04
06 Josef Černý CCC Team + 05
07 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 05
08 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 06
09 Lukasz Owsian CCC Team + 06
10 Enrico Gasparotto Team Dimension Data + 06
11 Jonas Koch CCC Team + 06
12 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 07
13 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 07
14 Ruben Fernandez Movistar Team + 07
15 Tom-Jelte Slagter Team Dimension Data + 07
16 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 07
17 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 07
18 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 07
19 August Jensen Israel Cycling Academy + 08
20 Carlos Betancur Movistar Team + 08
21 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 08
22 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 08
23 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 08
24 Nicholas Dlamini Team Dimension Data + 08
25 Winner Anacona Movistar Team + 08
26 Riccardo Zoidl CCC Team + 08
27 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 08
28 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 08
29 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 08
30 Ben O'Connor Team Dimension Data + 08
31 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 09
32 Stefan De Bod Team Dimension Data + 09
33 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 09
34 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 09
35 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 09
36 Scott Davies Team Dimension Data + 09
37 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 09
38 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 09
39 Amanuel Gebreigzabhier Team Dimension Data + 10
40 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 10
41 Przemyslaw Kasperkiewicz Delko Marseille - Provence + 10
42 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 10
43 Marceli Boguslawski Wibatech Merx 7R + 10
44 Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 10
45 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 11
46 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 11
47 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 11
48 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 11
49 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 11
50 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 11
51 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 11
52 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 12
53 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 12
54 Carlos Barbero Movistar Team + 12
55 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 12
56 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 12
57 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 12
58 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 12
59 Rafael Valls Movistar Team + 13
60 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 13
61 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 13
62 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 13
63 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 13
64 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 13
65 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 13
66 William Barta CCC Team + 13
67 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 13
68 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 13
69 Laurens Ten Dam CCC Team + 14
70 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 14
71 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 14
72 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 14
73 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 14
74 Victor De La Parte CCC Team + 14
75 Awet Andemeskel Israel Cycling Academy + 14
76 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 15
77 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 15
78 Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 15
79 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 15
80 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 15
81 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 15
82 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 15
83 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 15
84 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 15
85 Jaime Castrillo Movistar Team + 15
86 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 15
87 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 16
88 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 16
89 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 16
90 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 16
91 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 16
92 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 16
93 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 16
94 Roberto Gonzalez Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 16
95 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 16
96 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 16
97 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 16
98 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 17
99 Michael Holland SportLand Niederösterreich Selle MP + 17
100 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle MP + 17
101 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 17
102 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 17
103 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 18
104 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 18
105 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 18
106 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 19
107 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle MP + 19
108 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 19
109 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 19
110 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle MP + 19
111 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 19
112 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 20
113 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 20
114 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle MP + 22
115 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 22
116 Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert + 25
117 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle MP + 26
118 Alexandr Semenov Vino - Astana Motors + 26
119 Stefan Mastaller SportLand Niederösterreich Selle MP + 26
120 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:21
Info
Nations Austria
Date July 6th
Where Wels -> Wels
What Prologue
Distance 2.5 km
Leader J.Steimle
Youth P.Gamper