Front Races Teams Riders Ranking

Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria | 2019 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 06.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo 02:54:1214
02 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 025
03 Amanuel Gebreigzabhier Team Dimension Data + 203
04 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 24
05 Stefan De Bod Team Dimension Data + 29
06 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 38
07 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 38
08 Riccardo Zoidl CCC Team + 38
09 Victor De La Parte CCC Team + 53
10 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 59
11 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 01:05
12 Winner Anacona Movistar Team + 01:06
13 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 01:17
14 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 01:29
15 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 01:38
16 Ben O'Connor Team Dimension Data + 01:38
17 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 01:38
18 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 01:38
19 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 02:18
20 Carlos Betancur Movistar Team + 02:22
21 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 02:24
22 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 02:28
23 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 02:35
24 Lukasz Owsian CCC Team + 02:40
25 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 02:52
26 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 02:57
27 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 03:03
28 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 03:11
29 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 03:14
30 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 03:17
31 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 03:37
32 Ruben Fernandez Movistar Team + 03:39
33 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 03:46
34 Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 03:51
35 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 04:04
36 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 04:06
37 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:12
38 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 04:17
39 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 04:26
40 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:42
41 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 04:59
42 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 05:16
43 Jonas Koch CCC Team + 05:25
44 August Jensen Israel Cycling Academy + 05:25
45 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 05:25
46 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 05:37
47 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 05:47
48 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 05:56
49 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 06:03
50 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 06:09
51 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 06:16
52 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 06:20
53 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 06:55
54 Rafael Valls Movistar Team + 06:55
55 Enrico Gasparotto Team Dimension Data + 07:10
56 Tom-Jelte Slagter Team Dimension Data + 07:10
57 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 07:15
58 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 07:26
59 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 07:34
60 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 07:43
61 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 08:08
62 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia + 08:15
63 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 08:15
64 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 08:15
65 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 08:29
66 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 08:39
67 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 08:48
68 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 08:53
69 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 08:53
70 Jaime Castrillo Movistar Team + 08:53
71 Alexandr Semenov Vino - Astana Motors + 09:03
72 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 09:14
73 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 09:16
74 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 09:23
75 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 09:36
76 William Barta CCC Team + 09:36
77 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 10:00
78 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia + 10:15
79 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 10:15
80 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 10:35
81 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 10:39
82 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 11:03
83 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 11:31
84 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 11:33
85 Scott Davies Team Dimension Data + 11:49
86 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 11:49
87 Nicholas Dlamini Team Dimension Data + 11:49
88 Roberto Gonzalez Neri Sottoli - Selle Italia + 11:51
89 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 12:00
90 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 12:46
91 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 12:51
92 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 12:53
93 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 13:02
94 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 13:07
95 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 13:07
96 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 13:07
97 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 13:23
98 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 13:32
99 Josef Černý CCC Team + 13:38
100 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 13:44
101 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 13:53
102 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 13:53
103 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle + 13:56
104 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 13:56
105 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 14:47
DNS Carlos Barbero Movistar Team
DNS Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert
DNS Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia
Pos Name Team Time
01 - Ben Hermans Israel Cycling Academy 22:31:22
02 2 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 20
03 2 Stefan De Bod Team Dimension Data + 38
04 1 Winner Anacona Movistar Team + 41
05 4 Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 52
06 4 Ben O'Connor Team Dimension Data + 01:08
07 1 Riccardo Zoidl CCC Team + 01:10
08 - Amanuel Gebreigzabhier Team Dimension Data + 01:13
09 2 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 01:29
10 3 Victor De La Parte CCC Team + 01:48
11 1 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 01:56
12 2 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 03:20
13 1 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 03:33
14 2 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 03:53
15 - Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 04:05
16 1 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 04:24
17 4 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 04:45
18 - Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 05:21
19 5 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 06:06
20 2 Lukasz Owsian CCC Team + 06:40
21 - Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 06:45
22 1 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 07:37
23 3 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 07:38
24 4 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 07:51
25 - Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 08:02
26 1 Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 09:09
27 2 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 09:47
28 3 Ruben Fernandez Movistar Team + 11:22
29 4 Carlos Betancur Movistar Team + 11:24
30 7 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 12:15
31 3 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 14:18
32 - Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 14:20
33 1 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 14:54
34 4 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:57
35 - Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 15:18
36 2 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 15:34
37 1 Rafael Valls Movistar Team + 16:10
38 1 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 16:18
39 2 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 16:55
40 4 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 19:09
41 1 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 19:09
42 2 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 19:56
43 5 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 20:33
44 5 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 20:47
45 1 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 21:32
46 1 Tom-Jelte Slagter Team Dimension Data + 22:20
47 4 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 24:26
48 7 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 25:04
49 3 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 25:13
50 1 Jonas Koch CCC Team + 25:25
51 1 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 25:37
52 5 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 26:20
53 1 Enrico Gasparotto Team Dimension Data + 29:55
54 2 August Jensen Israel Cycling Academy + 30:21
55 2 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 30:21
56 4 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 32:24
57 - Daniel Turek Israel Cycling Academy + 33:11
58 - Nicholas Dlamini Team Dimension Data + 37:09
59 3 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 37:48
60 3 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 38:01
61 8 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 38:41
62 3 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 40:01
63 1 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 41:43
64 13 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 43:37
65 9 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 44:59
66 6 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 45:23
67 3 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 45:54
68 1 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 46:01
69 7 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 46:08
70 10 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 47:09
71 4 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 47:17
72 6 Josef Černý CCC Team + 47:31
73 6 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 47:51
74 6 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 48:21
75 2 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 48:45
76 2 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 48:45
77 6 Scott Davies Team Dimension Data + 48:52
78 4 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 50:29
79 4 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 51:10
80 6 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 52:34
81 - Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle MP + 54:42
82 2 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 56:46
83 6 William Barta CCC Team + 57:25
84 3 Roberto Gonzalez Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 57:30
85 - Daniel Auer Maloja Pushbikers + 57:31
86 2 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 59:47
87 5 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 01:00:28
88 2 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 01:00:58
89 6 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 01:01:06
90 1 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle MP + 01:02:17
91 2 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 01:02:21
92 9 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:02:41
93 5 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 01:03:19
94 3 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 01:04:35
95 1 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 01:04:41
96 4 Jaime Castrillo Movistar Team + 01:04:46
97 3 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 01:05:31
98 6 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle MP + 01:08:08
99 - Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 01:08:15
100 2 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 01:09:35
101 2 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 01:11:13
102 3 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 01:12:33
103 3 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle MP + 01:14:17
104 3 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 01:22:40
105 3 Alexandr Semenov Vino - Astana Motors + 01:32:08
Info
Nations Austria
Date July 12th
Where Kitzbühel -> Kitzbüheler Horn
What 06.Stage
Distance 116.7 km
Leader B.Hermans
Youth V.Pronskiy
Points J.Koch
Mountain G.Zimmerman