Front Races Teams Riders Ranking

Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria | 2019 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06

Results: 05.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic 04:04:0914
02 Jonas Koch CCC Team + 005
03 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 003
04 August Jensen Israel Cycling Academy + 00
05 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 00
06 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 00
07 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
08 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 00
09 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 00
10 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 00
11 Tom-Jelte Slagter Team Dimension Data + 00
12 Josef Černý CCC Team + 00
13 Ruben Fernandez Movistar Team + 00
14 Stefan De Bod Team Dimension Data + 00
15 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 00
16 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 00
17 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 00
18 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 00
19 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 00
20 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 00
21 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 00
22 Victor De La Parte CCC Team + 00
23 Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 00
24 Ben O'Connor Team Dimension Data + 00
25 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 00
26 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 00
27 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 00
28 Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 00
29 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
30 Riccardo Zoidl CCC Team + 00
31 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 00
32 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 00
33 Winner Anacona Movistar Team + 00
34 Lukasz Owsian CCC Team + 00
35 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 00
36 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 00
37 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 00
38 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 00
39 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 00
40 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 00
41 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 00
42 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 00
43 Rafael Valls Movistar Team + 00
44 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 00
45 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 00
46 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 00
47 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 00
48 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 00
49 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 00
50 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 00
51 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 00
52 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 00
53 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 00
54 Amanuel Gebreigzabhier Team Dimension Data + 00
55 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 00
56 Nicholas Dlamini Team Dimension Data + 00
57 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 00
58 Enrico Gasparotto Team Dimension Data + 00
59 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 00
60 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
61 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 00
62 Carlos Betancur Movistar Team + 00
63 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 00
64 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 00
65 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
66 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 00
67 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 00
68 Scott Davies Team Dimension Data + 02:41
69 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 00
70 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 04:49
71 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 04:49
72 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia + 04:55
73 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 00
74 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle + 07:13
75 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 07:13
76 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 07:13
77 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 07:13
78 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 07:13
79 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 07:13
80 Roberto Gonzalez Neri Sottoli - Selle Italia + 07:13
81 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 07:13
82 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 07:13
83 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 07:13
84 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 07:13
85 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 07:13
86 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 07:13
87 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 07:13
88 Jaime Castrillo Movistar Team + 07:13
89 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 07:13
90 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 07:13
91 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 07:13
92 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 07:13
93 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 07:13
94 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 07:13
95 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 07:13
96 William Barta CCC Team + 07:13
97 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 07:13
98 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 08:03
99 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 11:09
100 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 11:09
101 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia + 12:49
102 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 12:49
103 Alexandr Semenov Vino - Astana Motors + 12:49
104 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 12:49
105 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 12:49
106 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 12:49
107 Carlos Barbero Movistar Team + 00
108 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia + 00
DNF Laurens Ten Dam CCC Team
DNF Stefan Mastaller SportLand Niederösterreich Selle
DNF Stepan Astafyev Vino - Astana Motors
Pos Name Team Time
01 - Ben Hermans Israel Cycling Academy 19:36:32
02 - Ben O'Connor Team Dimension Data + 08
03 - Winner Anacona Movistar Team + 13
04 - Eduardo Sepulveda Movistar Team + 34
05 - Stefan De Bod Team Dimension Data + 47
06 - Riccardo Zoidl CCC Team + 01:10
07 - Victor De La Parte CCC Team + 01:33
08 - Amanuel Gebreigzabhier Team Dimension Data + 01:35
09 - Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 01:40
10 - Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 01:56
11 - Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 02:11
12 - Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 02:54
13 - Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 02:59
14 - Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 02:59
15 - Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 03:05
16 - Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 03:26
17 - Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 03:33
18 - Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 03:41
19 - Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 03:54
20 - Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 04:12
21 - Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 04:31
22 - Lukasz Owsian CCC Team + 04:38
23 - Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 05:01
24 - Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 05:06
25 - Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 05:29
26 - Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 05:41
27 - Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 05:56
28 - Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 06:41
29 - Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 06:48
30 - Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 08:04
31 - Ruben Fernandez Movistar Team + 08:21
32 1 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 09:21
33 1 Carlos Betancur Movistar Team + 09:40
34 1 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 09:45
35 1 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 09:47
36 1 Rafael Valls Movistar Team + 09:53
37 2 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 09:56
38 2 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 13:09
39 2 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 13:10
40 2 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 13:39
41 2 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 14:16
42 2 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 14:22
43 2 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 14:31
44 12 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 15:41
45 1 Tom-Jelte Slagter Team Dimension Data + 15:48
46 1 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 16:54
47 1 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 16:58
48 10 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 17:07
49 - Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 17:13
50 - Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 19:59
51 - Jonas Koch CCC Team + 20:38
52 - Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 21:25
53 - Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 22:11
54 - Enrico Gasparotto Team Dimension Data + 23:23
55 1 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 24:04
56 2 August Jensen Israel Cycling Academy + 25:37
57 2 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 25:41
58 2 Nicholas Dlamini Team Dimension Data + 25:58
59 3 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 27:35
60 3 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 28:22
61 5 Carlos Barbero Movistar Team + 32:27
62 5 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 32:30
63 5 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 32:36
64 7 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 32:45
65 5 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 32:54
66 8 Josef Černý CCC Team + 34:31
67 6 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 35:06
68 4 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 35:36
69 10 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 36:51
70 12 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 37:39
71 4 Scott Davies Team Dimension Data + 37:42
72 7 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 37:46
73 10 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 37:52
74 3 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 38:22
75 9 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 38:41
76 9 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 39:03
77 10 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 39:16
78 9 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 40:00
79 3 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 40:14
80 10 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 40:21
81 9 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle MP + 41:24
82 12 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 42:14
83 6 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 42:32
84 4 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 44:22
85 3 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 44:26
86 5 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 44:43
87 1 Roberto Gonzalez Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 46:17
88 15 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 47:18
89 3 William Barta CCC Team + 48:27
90 3 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 48:45
91 13 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle MP + 48:59
92 3 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 50:03
93 3 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 50:59
94 5 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 51:22
95 2 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 51:29
96 3 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 51:47
97 3 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 52:20
98 7 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 53:42
99 2 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 55:00
100 3 Jaime Castrillo Movistar Team + 56:31
101 3 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 56:59
102 4 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 57:09
103 3 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 01:00:02
104 2 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle MP + 01:00:07
105 2 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 01:00:25
106 3 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle MP + 01:04:16
107 1 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 01:09:25
108 3 Alexandr Semenov Vino - Astana Motors + 01:23:43
Info
Nations Austria
Date July 11th
Where Bruck -> Kitzbühel
What 05.Stage
Distance 161.9 km
Leader B.Hermans
Youth V.Pronskiy
Points J.Koch
Mountain G.Zimmerman