Front Races Teams Riders Ranking

Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria | 2019 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Ben Hermans Israel Cycling Academy 22:31:22125
02 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 2085
03 Stefan De Bod Team Dimension Data + 3870
04 Winner Anacona Movistar Team + 4160
05 Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 5250
06 Ben O'Connor Team Dimension Data + 01:0840
07 Riccardo Zoidl CCC Team + 01:1035
08 Amanuel Gebreigzabhier Team Dimension Data + 01:1330
09 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 01:2925
10 Victor De La Parte CCC Team + 01:4820
11 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 01:5615
12 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 03:2010
13 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 03:335
14 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 03:535
15 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 04:055
16 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 04:243
17 Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia + 04:453
18 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 05:213
19 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 06:063
20 Lukasz Owsian CCC Team + 06:403
21 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 06:453
22 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 07:373
23 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 07:383
24 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 07:513
25 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 08:023
26 Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert + 09:09
27 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 09:47
28 Ruben Fernandez Movistar Team + 11:22
29 Carlos Betancur Movistar Team + 11:24
30 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 12:15
31 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 14:18
32 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 14:20
33 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 14:54
34 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:57
35 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 15:18
36 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 15:34
37 Rafael Valls Movistar Team + 16:10
38 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 16:18
39 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 16:55
40 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 19:09
41 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 19:09
42 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 19:56
43 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 20:33
44 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 20:47
45 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 21:32
46 Tom-Jelte Slagter Team Dimension Data + 22:20
47 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 24:26
48 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 25:04
49 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 25:13
50 Jonas Koch CCC Team + 25:25
51 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 25:37
52 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 26:20
53 Enrico Gasparotto Team Dimension Data + 29:55
54 August Jensen Israel Cycling Academy + 30:21
55 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 30:21
56 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 32:24
57 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 33:11
58 Nicholas Dlamini Team Dimension Data + 37:09
59 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 37:48
60 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 38:01
61 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 38:41
62 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 40:01
63 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 41:43
64 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 43:37
65 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 44:59
66 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 45:23
67 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 45:54
68 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 46:01
69 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 46:08
70 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 47:09
71 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 47:17
72 Josef Černý CCC Team + 47:31
73 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia + 47:51
74 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 48:21
75 Mario Gamper Tirol KTM Cycling Team + 48:45
76 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 48:45
77 Scott Davies Team Dimension Data + 48:52
78 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 50:29
79 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 51:10
80 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 52:34
81 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle + 54:42
82 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 56:46
83 William Barta CCC Team + 57:25
84 Roberto Gonzalez Neri Sottoli - Selle Italia + 57:30
85 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 57:31
86 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 59:47
87 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 01:00:28
88 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 01:00:58
89 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 01:01:06
90 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 01:02:17
91 Grzegorz Stepniak Wibatech Merx 7R + 01:02:21
92 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:02:41
93 Etienne Van Empel Neri Sottoli - Selle Italia + 01:03:19
94 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 01:04:35
95 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 01:04:41
96 Jaime Castrillo Movistar Team + 01:04:46
97 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 01:05:31
98 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 01:08:08
99 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 01:08:15
100 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 01:09:35
101 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 01:11:13
102 Lukas Malgay Hrinkow Advarics Cycleang + 01:12:33
103 Luka Pajek SportLand Niederösterreich Selle + 01:14:17
104 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 01:22:40
105 Alexandr Semenov Vino - Astana Motors + 01:32:08
DNF Laurens Ten Dam CCC Team
DNF Przemyslaw Kasperkiewicz Delko Marseille - Provence
DNF Matthias Brändle Israel Cycling Academy
DNF Carlos Barbero Movistar Team
DNF Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia
DNF Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle
DNF Michael Holland SportLand Niederösterreich Selle
DNF Stefan Mastaller SportLand Niederösterreich Selle
DNF Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic
DNF Stepan Astafyev Vino - Astana Motors
DNF Emils Liepins Wallonie Bruxelles
DNF Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert
DNF Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert
DNF Marceli Boguslawski Wibatech Merx 7R
Information
Nations Austria
Date July 6th-12th
CAT 2.1