FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Österreich-Rundfahrt
UCI, Stage race, 7th -14th July 2018, Austria
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Bulgaria
Colombia
Czechia
France
Germany
Great Britain
Hungary
Israel
Italy
Kazakhstan
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
Adria Mobil
Aqua Blue Sport
Astana Pro Team
Bahrain - Merida
Bardiani - CSF
CCC Sprandi Polkowice
Delko-Marseille Provence-KTM
Dimension Data
Gazprom - RusVelo
Hrinkow Advarics CT
Israel Cycling Academy
My Bike - Stevens
Roompot - Ned.Loterij
Team EF Education First
Team Felbermayr - Simplon Wels
Tirol Cycling Team
Verandas Willems - Crelan
Vorarlberg - Santic
Wanty - Groupe Gobert
WSA Pushbikers
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Points
01
Visconti
Giovanni
1983
Bahrain - Merida
68
02
Mohoric
Matej
1994
Bahrain - Merida
65
03
Lutsenko
Alexey
1992
Astana Pro Team
47
04
Hermans
Ben
1986
Israel Cycling Academy
26
05
Cataldo
Dario
1985
Astana Pro Team
26
06
van der Lijke
Nick
1991
Roompot - Ned.Loterij
25
07
Eiking
Odd Christian
1994
Wanty - Groupe Gobert
25
08
Nibali
Antonio
1992
Bahrain - Merida
23
09
van Aert
Wout
1994
Verandas Willems - Crelan
23
10
Pernsteiner
Hermann
1990
Bahrain - Merida
21
11
Orrico
Davide
1990
Vorarlberg - Santic
20
12
Duyn
Huub
1984
Verandas Willems - Crelan
20
13
Gate
Aaron
1990
Aqua Blue Sport
19
14
Zoidl
Riccardo
1988
Team Felbermayr - Simplon Wels
18
15
Weening
Pieter
1981
Roompot - Ned.Loterij
17
16
Sterbini
Simone
1993
Bardiani - CSF
17
17
Morton
Lachlan
1992
Dimension Data
16
18
Kreder
Michel
1987
Aqua Blue Sport
16
19
Cieslik
Pawel
1986
CCC Sprandi Polkowice
15
20
Nych
Artem
1995
Gazprom - RusVelo
13
21
Neuhauser
Marcel
1997
Tirol Cycling Team
12
22
Mihaylov
Nikolay
1988
Delko-Marseille Provence-KTM
12
23
Foliforov
Alexander
1992
Gazprom - RusVelo
12
24
Schelling
Patrick
1990
Vorarlberg - Santic
11
25
Moreno
Javier
1984
Delko-Marseille Provence-KTM
11
26
Gerts
Floris
1992
Roompot - Ned.Loterij
11
27
Backaert
Frederik
1990
Wanty - Groupe Gobert
11
28
Bresciani
Michael
1994
Bardiani - CSF
10
29
Krizek
Matthias
1988
Team Felbermayr - Simplon Wels
9
30
Christian
Mark
1990
Aqua Blue Sport
9
31
Madrazo
Angel
1988
Delko-Marseille Provence-KTM
8
32
Badilatti
Matteo
1992
Vorarlberg - Santic
8
33
Zeits
Andrey
1986
Astana Pro Team
7
34
Groselj
Ziga
1993
Adria Mobil
6
35
Gidich
Yevgeniy
1996
Astana Pro Team
6
36
Maronese
Marco
1994
Bardiani - CSF
5
37
Loderer
Timon
1991
Hrinkow Advarics CT
4
38
Meintjes
Louis
1992
Dimension Data
3
39
Thalmann
Roland
1993
Vorarlberg - Santic
3
40
van Empel
Etienne
1994
Roompot - Ned.Loterij
3
41
Porzner
Manuel
1996
Tirol Cycling Team
3
42
Carboni
Giovanni
1995
Bardiani - CSF
2
43
Geysmayr
Daniel
1989
Vorarlberg - Santic
2
44
Schlegel
Michal
1995
CCC Sprandi Polkowice
2
45
Archbold
Shane
1989
Aqua Blue Sport
2
46
Clarke
William
1985
Team EF Education First
1
47
Steimle
Jannik
1996
Vorarlberg - Santic
1
48
Hofer
Andreas
1991
Hrinkow Advarics CT
1
Information
Österreich-Rundfahrt
Austria
7th -14th July 2018
2.1