Österreich-Rundfahrt - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Alexey Lutsenko Astana Pro Team 04:19:2514
02 Matej Mohoric Bahrain - Merida + 075
03 Odd Christian Eiking Wanty - Groupe Gobert + 503
04 Lachlan Morton Dimension Data + 54
05 Simone Sterbini Bardiani - CSF + 59
06 Angel Madrazo Delko Marseille - Provence + 01:03
07 Wout Van Aert Verandas Willems - Crelan + 01:38
08 Riccardo Zoidl Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:12
09 Dario Cataldo Astana Pro Team + 02:14
10 Pawel Cieslik CCC Sprandi Polkowice + 02:14
11 Patrick Schelling Vorarlberg - Santic + 02:14
12 Benjamin King Dimension Data + 02:14
13 Huub Duyn Verandas Willems - Crelan + 02:14
14 Michel Kreder Aqua Blue Sport + 02:14
15 Daniel Geysmayr Vorarlberg - Santic + 02:14
16 Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert + 02:14
17 Giovanni Visconti Bahrain - Merida + 02:14
18 Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 02:14
19 Ildar Arslanov Gazprom - RusVelo + 02:14
20 Floris Gerts Roompot - Ned.Loterij + 02:14
21 Mathias De Witte Verandas Willems - Crelan + 02:14
22 Hermann Pernsteiner Bahrain - Merida + 02:14
23 Mark Padun Bahrain - Merida + 02:14
24 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 02:14
25 Jonas Rapp Hrinkow Advarics CT + 02:14
26 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 02:14
27 Mark Christian Aqua Blue Sport + 02:14
28 Matteo Badilatti Vorarlberg - Santic + 02:14
29 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 02:14
30 Giovanni Carboni Bardiani - CSF + 02:14
31 Michal Schlegel CCC Sprandi Polkowice + 02:24
32 Louis Meintjes Dimension Data + 02:24
33 Andrey Zeits Astana Pro Team + 02:24
34 Sebastien Baldauf WSA Pushbikers + 02:24
35 Alexander Foliforov Gazprom - RusVelo + 02:24
36 Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy + 02:24
37 Janez Brajkovic Adria Mobil + 02:24
38 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 02:24
39 Sven Burger Tirol Cycling Team + 02:30
40 Roland Thalmann Vorarlberg - Santic + 02:30
41 Fabien Doubey Wanty - Groupe Gobert + 02:30
42 Davide Orrico Vorarlberg - Santic + 02:47
43 Jure Golcer Adria Mobil + 02:47
44 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics CT + 03:42
45 Marcel Neuhauser Tirol Cycling Team + 03:53
46 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:53
47 Peter Kusztor My Bike - Stevens + 04:15
48 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 05:27
49 Johann Van Zyl Dimension Data + 08:10
50 Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo + 08:12
51 Timon Loderer Hrinkow Advarics CT + 09:01
52 Enrico Gasparotto Bahrain - Merida + 09:01
53 Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 09:01
54 Kanstantsin Sivtsov Bahrain - Merida + 09:01
55 Julien El Fares Delko Marseille - Provence + 09:01
56 Yannick Martinez Delko Marseille - Provence + 09:01
57 Ziga Groselj Adria Mobil + 09:01
58 Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice + 09:01
59 Sebastian Langeveld Team EF Education First + 09:01
60 Mitch Docker Team EF Education First + 09:01
61 Martijn Budding Roompot - Ned.Loterij + 09:01
62 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 12:56
63 Daniil Fominykh Astana Pro Team + 13:40
64 Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 13:40
65 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 13:40
66 Dmitriy Kozontchuk Gazprom - RusVelo + 13:40
67 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 14:32
68 Etienne Van Empel Roompot - Ned.Loterij + 14:32
69 Peter Koning Aqua Blue Sport + 14:32
70 Senne Leysen Verandas Willems - Crelan + 14:32
71 Marco Friedrich Tirol Cycling Team + 14:32
72 Patryk Stosz CCC Sprandi Polkowice + 14:32
73 Stefan Poll WSA Pushbikers + 14:32
74 Jacques Janse Van Rensburg Dimension Data + 14:32
75 Zico Waeytens Verandas Willems - Crelan + 14:32
76 Steve Cummings Dimension Data + 14:32
77 Nathan Earle Israel Cycling Academy + 14:32
78 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:32
79 Andi Bajc My Bike - Stevens + 14:32
80 Scott Thwaites Dimension Data + 14:32
81 Kim Magnusson Team EF Education First + 14:32
82 Aaron Gate Aqua Blue Sport + 14:32
83 Arjen Livyns Verandas Willems - Crelan + 14:32
84 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 14:32
85 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 14:32
86 Antonio Nibali Bahrain - Merida + 14:32
87 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 14:32
88 Iuri Filosi Delko Marseille - Provence + 14:32
89 Daniel Pearson Aqua Blue Sport + 14:32
90 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 14:51
91 Julian Cardona Team EF Education First + 14:51
92 Otto Vergaerde WSA Pushbikers + 19:28
93 Robbert De Greef Roompot - Ned.Loterij + 19:28
94 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 19:28
95 Gregor Gazvoda Adria Mobil + 19:28
96 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 20:17
97 Nikolay Mihaylov Delko Marseille - Provence + 20:35
98 William Clarke Team EF Education First + 23:23
99 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 23:23
100 Artyom Zakharov Astana Pro Team + 23:23
101 Patrick Bosman Hrinkow Advarics CT + 23:23
102 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 23:23
103 Rok Korosec My Bike - Stevens + 23:23
104 Daniel Knapp Tirol Cycling Team + 23:23
105 Mark McNally Wanty - Groupe Gobert + 23:23
106 Marco Maronese Bardiani - CSF + 23:23
107 Daniel Savini Bardiani - CSF + 23:23
108 Jannik Steimle Vorarlberg - Santic + 23:23
109 Aljaz Jarc Adria Mobil + 23:23
110 Andreas Hofer Hrinkow Advarics CT + 23:23
111 Lukas Schlemmer Team Felbermayr - Simplon Wels + 23:23
112 Andrew Fenn Aqua Blue Sport + 23:23
113 Logan Owen Team EF Education First + 23:23
114 Gerd Fidler My Bike - Stevens + 23:23
115 Brendan Canty Team EF Education First + 23:23
116 Andreas Graf Hrinkow Advarics CT + 23:23
117 Guy Niv Israel Cycling Academy + 23:23
118 Jodok Salzmann WSA Pushbikers + 23:23
119 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 25:26
120 Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team + 25:35
121 Manuel Porzner Tirol Cycling Team + 25:42
122 Shane Archbold Aqua Blue Sport + 25:47
123 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 25:47
DNF Markus Freiberger Hrinkow Advarics CT
DNF Maximilian Kuen My Bike - Stevens
DNF Helmut Trettwer WSA Pushbikers
Pos Rider Team Time
01 - Ben Hermans Israel Cycling Academy 21:54:52
02 - Hermann Pernsteiner Bahrain - Merida + 18
03 - Dario Cataldo Astana Pro Team + 48
04 - Patrick Schelling Vorarlberg - Santic + 53
05 - Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 54
06 - Mark Padun Bahrain - Merida + 01:01
07 - Riccardo Zoidl Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:12
08 4 Angel Madrazo Delko Marseille - Provence + 01:33
09 1 Giovanni Carboni Bardiani - CSF + 01:45
10 1 Ildar Arslanov Gazprom - RusVelo + 01:49
11 1 Matteo Badilatti Vorarlberg - Santic + 02:02
12 1 Jonas Rapp Hrinkow Advarics CT + 02:45
13 - Mark Christian Aqua Blue Sport + 03:04
14 1 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 03:22
15 1 Louis Meintjes Dimension Data + 03:29
16 - Andrey Zeits Astana Pro Team + 03:40
17 - Alexander Foliforov Gazprom - RusVelo + 03:54
18 - Janez Brajkovic Adria Mobil + 04:51
19 - Pawel Cieslik CCC Sprandi Polkowice + 05:22
20 - Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy + 05:56
21 - Daniel Geysmayr Vorarlberg - Santic + 06:42
22 - Sebastien Baldauf WSA Pushbikers + 07:30
23 1 Roland Thalmann Vorarlberg - Santic + 07:47
24 1 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 08:13
25 2 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 10:38
26 2 Floris Gerts Roompot - Ned.Loterij + 10:47
27 2 Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 10:49
28 1 Peter Kusztor My Bike - Stevens + 11:02
29 1 Fabien Doubey Wanty - Groupe Gobert + 11:17
30 1 Michal Schlegel CCC Sprandi Polkowice + 12:01
31 4 Lachlan Morton Dimension Data + 12:56
32 1 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics CT + 13:36
33 3 Giovanni Visconti Bahrain - Merida + 15:44
34 3 Mathias De Witte Verandas Willems - Crelan + 15:58
35 4 Alexey Lutsenko Astana Pro Team + 16:35
36 6 Odd Christian Eiking Wanty - Groupe Gobert + 18:25
37 4 Benjamin King Dimension Data + 19:50
38 7 Simone Sterbini Bardiani - CSF + 21:20
39 13 Julian Cardona Team EF Education First + 21:28
40 3 Davide Orrico Vorarlberg - Santic + 22:58
41 9 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 23:31
42 5 Huub Duyn Verandas Willems - Crelan + 24:01
43 11 Matej Mohoric Bahrain - Merida + 24:34
44 5 Marcel Neuhauser Tirol Cycling Team + 26:42
45 8 Jure Golcer Adria Mobil + 27:23
46 9 Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert + 27:40
47 3 Ziga Groselj Adria Mobil + 29:17
48 10 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 30:33
49 1 Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo + 31:08
50 16 Nikolay Mihaylov Delko Marseille - Provence + 31:27
51 10 Wout Van Aert Verandas Willems - Crelan + 31:29
52 12 Antonio Nibali Bahrain - Merida + 31:44
53 2 Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice + 32:42
54 8 Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 34:51
55 13 Michel Kreder Aqua Blue Sport + 34:52
56 1 Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 35:38
57 12 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 37:02
58 10 Marco Friedrich Tirol Cycling Team + 37:11
59 1 Kanstantsin Sivtsov Bahrain - Merida + 38:24
60 8 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 38:40
61 17 Sven Burger Tirol Cycling Team + 38:55
62 - Julien El Fares Delko Marseille - Provence + 39:15
63 1 Martijn Budding Roompot - Ned.Loterij + 39:58
64 1 Johann Van Zyl Dimension Data + 40:16
65 6 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 42:39
66 6 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 44:18
67 7 Yannick Martinez Delko Marseille - Provence + 44:33
68 7 Sebastian Langeveld Team EF Education First + 44:40
69 6 Daniel Pearson Aqua Blue Sport + 45:05
70 - Dmitriy Kozontchuk Gazprom - RusVelo + 46:55
71 5 Senne Leysen Verandas Willems - Crelan + 46:55
72 5 Jacques Janse Van Rensburg Dimension Data + 47:08
73 2 Steve Cummings Dimension Data + 48:52
74 1 Patryk Stosz CCC Sprandi Polkowice + 49:58
75 2 Nathan Earle Israel Cycling Academy + 50:46
76 15 Mitch Docker Team EF Education First + 51:17
77 4 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 51:46
78 4 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 51:53
79 7 Andi Bajc My Bike - Stevens + 53:31
80 16 Enrico Gasparotto Bahrain - Merida + 54:40
81 9 Daniil Fominykh Astana Pro Team + 55:33
82 7 Iuri Filosi Delko Marseille - Provence + 56:17
83 3 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 57:13
84 8 Aaron Gate Aqua Blue Sport + 58:37
85 9 Brendan Canty Team EF Education First + 59:06
86 7 Arjen Livyns Verandas Willems - Crelan + 59:25
87 8 Lukas Schlemmer Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:00:04
88 6 Scott Thwaites Dimension Data + 01:00:06
89 6 Kim Magnusson Team EF Education First + 01:00:08
90 2 Gregor Gazvoda Adria Mobil + 01:00:20
91 8 Guy Niv Israel Cycling Academy + 01:01:01
92 7 William Clarke Team EF Education First + 01:01:36
93 4 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 01:02:09
94 7 Jodok Salzmann WSA Pushbikers + 01:02:38
95 5 Etienne Van Empel Roompot - Ned.Loterij + 01:02:49
96 6 Peter Koning Aqua Blue Sport + 01:03:20
97 6 Stefan Poll WSA Pushbikers + 01:03:37
98 14 Timon Loderer Hrinkow Advarics CT + 01:05:55
99 - Otto Vergaerde WSA Pushbikers + 01:07:31
100 5 Robbert De Greef Roompot - Ned.Loterij + 01:10:40
101 3 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 01:11:21
102 1 Artyom Zakharov Astana Pro Team + 01:11:51
103 13 Zico Waeytens Verandas Willems - Crelan + 01:13:27
104 5 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 01:14:01
105 1 Jannik Steimle Vorarlberg - Santic + 01:14:15
106 2 Aljaz Jarc Adria Mobil + 01:17:42
107 3 Gerd Fidler My Bike - Stevens + 01:18:56
108 2 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 01:19:07
109 2 Daniel Savini Bardiani - CSF + 01:19:49
110 3 Shane Archbold Aqua Blue Sport + 01:19:55
111 3 Mark McNally Wanty - Groupe Gobert + 01:21:22
112 3 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:22:17
113 - Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team + 01:23:12
114 3 Marco Maronese Bardiani - CSF + 01:23:15
115 3 Rok Korosec My Bike - Stevens + 01:23:32
116 3 Logan Owen Team EF Education First + 01:28:25
117 3 Andreas Graf Hrinkow Advarics CT + 01:29:04
118 4 Patrick Bosman Hrinkow Advarics CT + 01:30:43
119 2 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:31:34
120 3 Andreas Hofer Hrinkow Advarics CT + 01:33:29
121 3 Andrew Fenn Aqua Blue Sport + 01:33:52
122 3 Daniel Knapp Tirol Cycling Team + 01:37:42
123 3 Manuel Porzner Tirol Cycling Team + 01:45:27
Information
Nation Austria
Date 12th July
Where Knittelfeld -> Wenigzell
What 6th stage
Distance 176.9 km
Leader B.Hermans
Points G.Visconti
Mountain A.Gate
Other
Embed Results