Österreich-Rundfahrt - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Ben Hermans Israel Cycling Academy 03:30:1114
02 Hermann Pernsteiner Bahrain - Merida + 095
03 Dario Cataldo Astana Pro Team + 153
04 Matteo Badilatti Vorarlberg - Santic + 25
05 Patrick Schelling Vorarlberg - Santic + 25
06 Mark Padun Bahrain - Merida + 35
07 Mark Christian Aqua Blue Sport + 37
08 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 43
09 Andrey Zeits Astana Pro Team + 45
10 Giovanni Carboni Bardiani - CSF + 50
11 Ildar Arslanov Gazprom - RusVelo + 59
12 Riccardo Zoidl Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:03
13 Jonas Rapp Hrinkow Advarics CT + 01:18
14 Janez Brajkovic Adria Mobil + 01:19
15 Louis Meintjes Dimension Data + 01:24
16 Michal Schlegel CCC Sprandi Polkowice + 01:38
17 Angel Madrazo Delko Marseille - Provence + 01:53
18 Giovanni Visconti Bahrain - Merida + 02:03
19 Nikolay Mihaylov Delko Marseille - Provence + 02:09
20 Alexey Lutsenko Astana Pro Team + 02:28
21 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 02:32
22 Daniel Geysmayr Vorarlberg - Santic + 02:32
23 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 02:51
24 Roland Thalmann Vorarlberg - Santic + 03:01
25 Sebastien Baldauf WSA Pushbikers + 03:07
26 Julian Cardona Team EF Education First + 03:14
27 Brendan Canty Team EF Education First + 03:27
28 Odd Christian Eiking Wanty - Groupe Gobert + 03:36
29 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics CT + 03:47
30 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 03:47
31 Pawel Cieslik CCC Sprandi Polkowice + 03:47
32 Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy + 04:22
33 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:22
34 Alexander Foliforov Gazprom - RusVelo + 04:26
35 Floris Gerts Roompot - Ned.Loterij + 04:34
36 Markus Freiberger Hrinkow Advarics CT + 04:44
37 Peter Kusztor My Bike - Stevens + 04:48
38 Lachlan Morton Dimension Data + 05:40
39 Marcel Neuhauser Tirol Cycling Team + 06:12
40 Marco Friedrich Tirol Cycling Team + 06:32
41 Guy Niv Israel Cycling Academy + 06:47
42 Jure Golcer Adria Mobil + 06:54
43 Johannes Adamietz Tirol Cycling Team + 07:11
44 Benjamin King Dimension Data + 07:15
45 Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo + 07:15
46 Julien El Fares Delko Marseille - Provence + 07:15
47 Huub Duyn Verandas Willems - Crelan + 07:23
48 Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 07:23
49 Mathias De Witte Verandas Willems - Crelan + 07:29
50 Kanstantsin Sivtsov Bahrain - Merida + 07:45
51 Martijn Budding Roompot - Ned.Loterij + 07:47
52 Ziga Groselj Adria Mobil + 08:05
53 Fabien Doubey Wanty - Groupe Gobert + 08:39
54 Helmut Trettwer WSA Pushbikers + 08:51
55 Gregor Gazvoda Adria Mobil + 08:51
56 Davide Orrico Vorarlberg - Santic + 08:51
57 Simone Sterbini Bardiani - CSF + 08:54
58 Jacques Janse Van Rensburg Dimension Data + 09:11
59 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 09:18
60 Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 09:34
61 Timon Loderer Hrinkow Advarics CT + 09:51
62 Senne Leysen Verandas Willems - Crelan + 09:53
63 Otto Vergaerde WSA Pushbikers + 09:53
64 Wout Van Aert Verandas Willems - Crelan + 09:54
65 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 09:54
66 Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert + 09:54
67 Maximilian Kuen My Bike - Stevens + 10:01
68 Gerd Fidler My Bike - Stevens + 10:01
69 Daniel Pearson Aqua Blue Sport + 10:34
70 Mitchell Docker Team EF Education First + 11:00
71 Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 11:00
72 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 11:00
73 Nathan Earle Israel Cycling Academy + 11:10
74 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 11:10
75 Artyom Zakharov Astana Pro Team + 11:18
76 Etienne Van Empel Roompot - Ned.Loterij + 11:18
77 Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice + 11:23
78 Daniil Fominykh Astana Pro Team + 11:23
79 Mark McNally Wanty - Groupe Gobert + 11:23
80 Aljaz Jarc Adria Mobil + 11:38
81 Stefan Poll WSA Pushbikers + 11:51
82 Kim Magnusson Team EF Education First + 11:51
83 Enrico Gasparotto Bahrain - Merida + 12:16
84 Matej Mohoric Bahrain - Merida + 12:16
85 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 12:24
86 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 12:33
87 Dmitriy Kozontchuk Gazprom - RusVelo + 12:33
88 Steve Cummings Dimension Data + 12:42
89 Patryk Stosz CCC Sprandi Polkowice + 12:52
90 Omer Goldstein Israel Cycling Academy + 13:03
91 Johann Van Zyl Dimension Data + 13:24
92 Aaron Gate Aqua Blue Sport + 13:24
93 Antonio Nibali Bahrain - Merida + 13:45
94 Robbert De Greef Roompot - Ned.Loterij + 14:00
95 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 14:05
96 Arjen Livyns Verandas Willems - Crelan + 14:26
97 Iuri Filosi Delko Marseille - Provence + 14:37
98 William Clarke Team EF Education First + 14:40
99 Sebastian Langeveld Team EF Education First + 14:40
100 Rok Korosec My Bike - Stevens + 14:40
101 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 14:40
102 Peter Koning Aqua Blue Sport + 14:45
103 Daniel Savini Bardiani - CSF + 14:45
104 Marco Maronese Bardiani - CSF + 14:45
105 Zico Waeytens Verandas Willems - Crelan + 15:00
106 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:00
107 Lukas Schlemmer Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:00
108 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:00
109 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:00
110 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:00
111 Daniel Knapp Tirol Cycling Team + 15:00
112 Jannik Steimle Vorarlberg - Santic + 15:05
113 Yannick Martinez Delko Marseille - Provence + 15:07
114 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 15:10
115 Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team + 15:17
116 Jodok Salzmann WSA Pushbikers + 15:17
117 Sven Burger Tirol Cycling Team + 15:40
118 Janos Pelikan My Bike - Stevens + 15:44
119 Scott Thwaites Dimension Data + 16:29
120 Michel Kreder Aqua Blue Sport + 17:05
121 Patrick Bosman Hrinkow Advarics CT + 17:25
122 Logan Owen Team EF Education First + 17:42
123 Andrew Fenn Aqua Blue Sport + 17:42
124 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 17:48
125 Andreas Hofer Hrinkow Advarics CT + 18:16
126 Marko Kump CCC Sprandi Polkowice + 18:29
127 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 18:37
128 Andreas Graf Hrinkow Advarics CT + 18:58
129 Shane Archbold Aqua Blue Sport + 19:15
130 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 19:15
131 Andi Bajc My Bike - Stevens + 20:04
132 Daniel Auer WSA Pushbikers + 23:48
133 Markus Kopfauf WSA Pushbikers + 23:48
134 Manuel Porzner Tirol Cycling Team + 23:48
Pos Rider Team Time
01 4 Ben Hermans Israel Cycling Academy 11:26:33
02 22 Hermann Pernsteiner Bahrain - Merida + 18
03 17 Dario Cataldo Astana Pro Team + 26
04 19 Patrick Schelling Vorarlberg - Santic + 40
05 38 Matteo Badilatti Vorarlberg - Santic + 40
06 - Mark Christian Aqua Blue Sport + 47
07 7 Mark Padun Bahrain - Merida + 50
08 10 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 58
09 13 Andrey Zeits Astana Pro Team + 01:00
10 24 Giovanni Carboni Bardiani - CSF + 01:05
11 25 Ildar Arslanov Gazprom - RusVelo + 01:14
12 13 Riccardo Zoidl Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:18
13 25 Jonas Rapp Hrinkow Advarics CT + 01:33
14 1 Janez Brajkovic Adria Mobil + 01:34
15 12 Louis Meintjes Dimension Data + 01:39
16 16 Michal Schlegel CCC Sprandi Polkowice + 01:53
17 16 Giovanni Visconti Bahrain - Merida + 01:56
18 3 Angel Madrazo Delko Marseille - Provence + 02:08
19 8 Alexey Lutsenko Astana Pro Team + 02:43
20 1 Daniel Geysmayr Vorarlberg - Santic + 02:47
21 8 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 02:47
22 29 Nikolay Mihaylov Delko Marseille - Provence + 02:58
23 8 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 03:06
24 11 Roland Thalmann Vorarlberg - Santic + 03:16
25 15 Sebastien Baldauf WSA Pushbikers + 03:22
26 19 Odd Christian Eiking Wanty - Groupe Gobert + 03:48
27 18 Pawel Cieslik CCC Sprandi Polkowice + 04:24
28 16 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:37
29 10 Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy + 04:37
30 11 Alexander Foliforov Gazprom - RusVelo + 04:41
31 21 Floris Gerts Roompot - Ned.Loterij + 04:49
32 6 Peter Kusztor My Bike - Stevens + 05:03
33 22 Brendan Canty Team EF Education First + 05:23
34 20 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 05:28
35 31 Julian Cardona Team EF Education First + 06:44
36 25 Markus Freiberger Hrinkow Advarics CT + 06:48
37 26 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics CT + 06:51
38 3 Jure Golcer Adria Mobil + 07:09
39 37 Huub Duyn Verandas Willems - Crelan + 07:27
40 4 Julien El Fares Delko Marseille - Provence + 07:30
41 24 Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 07:38
42 14 Mathias De Witte Verandas Willems - Crelan + 07:44
43 27 Ziga Groselj Adria Mobil + 08:20
44 12 Guy Niv Israel Cycling Academy + 08:43
45 3 Simone Sterbini Bardiani - CSF + 09:09
46 - Fabien Doubey Wanty - Groupe Gobert + 09:21
47 15 Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo + 09:35
48 40 Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert + 10:09
49 1 Maximilian Kuen My Bike - Stevens + 10:43
50 13 Daniel Pearson Aqua Blue Sport + 10:49
51 21 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 11:15
52 19 Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice + 11:38
53 23 Marco Friedrich Tirol Cycling Team + 11:47
54 10 Helmut Trettwer WSA Pushbikers + 12:00
55 10 Gregor Gazvoda Adria Mobil + 12:18
56 53 Matej Mohoric Bahrain - Merida + 12:21
57 4 Nathan Earle Israel Cycling Academy + 12:30
58 1 Daniil Fominykh Astana Pro Team + 13:19
59 10 Jacques Janse Van Rensburg Dimension Data + 13:27
60 10 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 13:35
61 24 Lachlan Morton Dimension Data + 13:48
62 18 Benjamin King Dimension Data + 13:59
63 5 Steve Cummings Dimension Data + 14:38
64 17 Arjen Livyns Verandas Willems - Crelan + 15:08
65 8 Johann Van Zyl Dimension Data + 15:20
66 14 Sebastian Langeveld Team EF Education First + 15:35
67 15 Davide Orrico Vorarlberg - Santic + 15:40
68 7 Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 15:45
69 20 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:49
70 20 Lukas Schlemmer Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:49
71 12 Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 16:37
72 12 William Clarke Team EF Education First + 16:43
73 11 Wout Van Aert Verandas Willems - Crelan + 17:04
74 70 Michel Kreder Aqua Blue Sport + 17:11
75 26 Marcel Neuhauser Tirol Cycling Team + 18:13
76 19 Martijn Budding Roompot - Ned.Loterij + 18:23
77 4 Antonio Nibali Bahrain - Merida + 18:26
78 11 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 18:35
79 20 Johannes Adamietz Tirol Cycling Team + 18:38
80 71 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 18:52
81 7 Iuri Filosi Delko Marseille - Provence + 19:18
82 10 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 19:31
83 5 Mitchell Docker Team EF Education First + 19:42
84 7 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 19:46
85 14 Jodok Salzmann WSA Pushbikers + 19:48
86 4 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 20:05
87 4 Artyom Zakharov Astana Pro Team + 20:16
88 2 Dmitriy Kozontchuk Gazprom - RusVelo + 20:41
89 8 Otto Vergaerde WSA Pushbikers + 20:58
90 3 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 21:07
91 9 Senne Leysen Verandas Willems - Crelan + 21:20
92 14 Kanstantsin Sivtsov Bahrain - Merida + 21:32
93 15 Sven Burger Tirol Cycling Team + 21:47
94 15 Scott Thwaites Dimension Data + 22:53
95 27 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 22:59
96 2 Aaron Gate Aqua Blue Sport + 23:47
97 25 Shane Archbold Aqua Blue Sport + 23:47
98 9 Yannick Martinez Delko Marseille - Provence + 23:51
99 11 Gerd Fidler My Bike - Stevens + 23:51
100 2 Omer Goldstein Israel Cycling Academy + 24:24
101 8 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 24:55
102 1 Patryk Stosz CCC Sprandi Polkowice + 25:17
103 5 Aljaz Jarc Adria Mobil + 25:28
104 8 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 25:41
105 6 Kim Magnusson Team EF Education First + 26:00
106 25 Andi Bajc My Bike - Stevens + 26:48
107 5 Peter Koning Aqua Blue Sport + 27:10
108 4 Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team + 27:42
109 10 Timon Loderer Hrinkow Advarics CT + 28:20
110 5 Rok Korosec My Bike - Stevens + 28:27
111 2 Daniel Savini Bardiani - CSF + 28:35
112 5 Jannik Steimle Vorarlberg - Santic + 28:55
113 3 Mark McNally Wanty - Groupe Gobert + 29:27
114 4 Stefan Poll WSA Pushbikers + 29:55
115 2 Enrico Gasparotto Bahrain - Merida + 30:20
116 4 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 30:22
117 8 Etienne Van Empel Roompot - Ned.Loterij + 31:03
118 3 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 32:09
119 4 Marco Maronese Bardiani - CSF + 32:49
120 6 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 33:42
121 2 Robbert De Greef Roompot - Ned.Loterij + 33:45
122 9 Marko Kump CCC Sprandi Polkowice + 33:51
123 1 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 34:45
124 - Zico Waeytens Verandas Willems - Crelan + 34:45
125 5 Patrick Bosman Hrinkow Advarics CT + 35:57
126 - Janos Pelikan My Bike - Stevens + 38:09
127 - Andrew Fenn Aqua Blue Sport + 40:09
128 1 Logan Owen Team EF Education First + 40:42
129 1 Andreas Hofer Hrinkow Advarics CT + 41:16
130 2 Andreas Graf Hrinkow Advarics CT + 41:51
131 3 Daniel Knapp Tirol Cycling Team + 45:45
132 - Markus Kopfauf WSA Pushbikers + 46:48
133 2 Manuel Porzner Tirol Cycling Team + 46:48
134 1 Daniel Auer WSA Pushbikers + 46:48
Information
Nation Austria
Date 9th July
Where Kufstein -> Kitzbüheler Horn
What 3rd stage
Distance 133.7 km
Leader B.Hermans
Points G.Visconti
Mountain A.Gate
Other
Embed Results