Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Österreich-Rundfahrt
UCI, Stage race, 7th -14th July 2018, Austria
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Bulgaria
Colombia
Czechia
France
Germany
Great Britain
Hungary
Israel
Italy
Kazakhstan
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
Adria Mobil
Aqua Blue Sport
Astana Pro Team
Bahrain - Merida
Bardiani - CSF
CCC Sprandi Polkowice
Delko-Marseille Provence-KTM
Dimension Data
Gazprom - RusVelo
Hrinkow Advarics CT
Israel Cycling Academy
My Bike - Stevens
Roompot - Ned.Loterij
Team EF Education First
Team Felbermayr - Simplon Wels
Tirol Cycling Team
Verandas Willems - Crelan
Vorarlberg - Santic
Wanty - Groupe Gobert
WSA Pushbikers
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Hermans
Ben
1986
Israel Cycling Academy
29:11:51
125
02
Pernsteiner
Hermann
1990
Bahrain - Merida
+ 18
85
03
Cataldo
Dario
1985
Astana Pro Team
+ 44
70
04
Schelling
Patrick
1990
Vorarlberg - Santic
+ 01:01
60
05
Zoidl
Riccardo
1988
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 01:12
50
06
Moreno
Javier
1984
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 01:21
40
07
Madrazo
Angel
1988
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 01:41
35
08
Carboni
Giovanni
1995
Bardiani - CSF
+ 01:58
30
09
Badilatti
Matteo
1992
Vorarlberg - Santic
+ 02:13
25
10
Nych
Artem
1995
Gazprom - RusVelo
+ 02:18
20
11
Arslanov
Ildar
1994
Gazprom - RusVelo
+ 02:47
15
12
Rapp
Jonas
1994
Hrinkow Advarics CT
+ 03:12
10
13
Christian
Mark
1990
Aqua Blue Sport
+ 03:17
5
14
Meintjes
Louis
1992
Dimension Data
+ 03:29
5
15
Cieslik
Pawel
1986
CCC Sprandi Polkowice
+ 04:06
5
16
Zeits
Andrey
1986
Astana Pro Team
+ 04:35
3
17
Foliforov
Alexander
1992
Gazprom - RusVelo
+ 05:37
3
18
Brajkovic
Janez
1983
Adria Mobil
+ 07:08
3
19
Geysmayr
Daniel
1989
Vorarlberg - Santic
+ 07:53
3
20
Thalmann
Roland
1993
Vorarlberg - Santic
+ 08:36
3
21
Baldauf
Sebastien
1989
WSA Pushbikers
+ 08:52
3
22
Diaz
Jose Manuel
1995
Israel Cycling Academy
+ 09:32
3
23
Plucinski
Leszek
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 09:56
3
24
van der Lijke
Nick
1991
Roompot - Ned.Loterij
+ 11:50
3
25
Rabitsch
Stephan
1991
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 12:15
3
26
Doubey
Fabien
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 12:37
27
Morton
Lachlan
1992
Dimension Data
+ 14:23
28
Visconti
Giovanni
1983
Bahrain - Merida
+ 15:24
29
Gerts
Floris
1992
Roompot - Ned.Loterij
+ 17:31
30
Hrinkow
Dominik
1988
Hrinkow Advarics CT
+ 17:47
31
De Witte
Mathias
1993
Verandas Willems - Crelan
+ 17:50
32
Eiking
Odd Christian
1994
Wanty - Groupe Gobert
+ 19:05
33
Mohoric
Matej
1994
Bahrain - Merida
+ 23:48
34
Orrico
Davide
1990
Vorarlberg - Santic
+ 24:04
35
Lutsenko
Alexey
1992
Astana Pro Team
+ 24:15
36
Schlegel
Michal
1995
CCC Sprandi Polkowice
+ 24:53
37
King
Benjamin
1989
Dimension Data
+ 27:13
38
Duyn
Huub
1984
Verandas Willems - Crelan
+ 28:37
39
Neuhauser
Marcel
1997
Tirol Cycling Team
+ 29:35
40
Backaert
Frederik
1990
Wanty - Groupe Gobert
+ 30:14
41
Nibali
Antonio
1992
Bahrain - Merida
+ 30:51
42
Gebremedhin
Awet
1992
Israel Cycling Academy
+ 30:54
43
Sterbini
Simone
1993
Bardiani - CSF
+ 32:12
44
Weening
Pieter
1981
Roompot - Ned.Loterij
+ 36:52
45
Cardona Tabares
Julian
1997
Team EF Education First
+ 36:52
46
Mihaylov
Nikolay
1988
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 37:19
47
Kreder
Michel
1987
Aqua Blue Sport
+ 37:27
48
Golcer
Jure
1977
Adria Mobil
+ 38:57
49
Lagutin
Sergey
1981
Gazprom - RusVelo
+ 39:55
50
Burger
Sven
1997
Tirol Cycling Team
+ 41:37
51
Groselj
Ziga
1993
Adria Mobil
+ 42:37
52
van Aert
Wout
1994
Verandas Willems - Crelan
+ 44:12
53
Van Melsen
Kevin
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 48:21
54
Friedrich
Marco
1998
Tirol Cycling Team
+ 48:24
55
Koch
Jonas
1993
CCC Sprandi Polkowice
+ 49:20
56
Lehner
Daniel
1994
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 50:06
57
El Fares
Julien
1985
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 51:02
58
Gidich
Yevgeniy
1996
Astana Pro Team
+ 51:20
59
Rovny
Ivan
1987
Gazprom - RusVelo
+ 51:23
60
Van Zyl
Johann
1991
Dimension Data
+ 52:12
61
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Bahrain - Merida
+ 52:26
62
Budding
Martijn
1995
Roompot - Ned.Loterij
+ 53:10
63
Orsini
Umberto
1994
Bardiani - CSF
+ 55:19
64
Shalunov
Evgeny
1992
Gazprom - RusVelo
+ 56:46
65
Martinez
Yannick
1988
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 57:45
66
Earle
Nathan
1988
Israel Cycling Academy
+ 59:23
67
Janse Van Rensburg
Jacques
1987
Dimension Data
+ 59:24
68
Stosz
Patryk
1994
CCC Sprandi Polkowice
+ 59:37
69
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Gazprom - RusVelo
+ 59:38
70
Leysen
Senne
1996
Verandas Willems - Crelan
+ 59:47
71
Gasparotto
Enrico
1982
Bahrain - Merida
+ 01:00:37
72
Krizek
Matthias
1988
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 01:00:47
73
Bajc
Andi
1988
My Bike - Stevens
+ 01:02:09
74
Langeveld
Sebastian
1985
Team EF Education First
+ 01:02:35
75
Friesecke
Gian
1994
Vorarlberg - Santic
+ 01:04:29
76
Docker
Mitchell
1986
Team EF Education First
+ 01:04:48
77
Filosi
Iuri
1992
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 01:09:23
78
Gate
Aaron
1990
Aqua Blue Sport
+ 01:10:05
79
van Empel
Etienne
1994
Roompot - Ned.Loterij
+ 01:10:41
80
Fominykh
Daniil
1991
Astana Pro Team
+ 01:12:11
81
Thwaites
Scott
1990
Dimension Data
+ 01:12:58
82
Gazvoda
Gregor
1981
Adria Mobil
+ 01:13:03
83
Bresciani
Michael
1994
Bardiani - CSF
+ 01:14:00
84
Schlemmer
Lukas
1995
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 01:17:02
85
Magnusson
Kim
1992
Team EF Education First
+ 01:17:30
86
Niv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
+ 01:18:09
87
Clarke
William
1985
Team EF Education First
+ 01:18:26
88
Loderer
Timon
1991
Hrinkow Advarics CT
+ 01:18:38
89
Koning
Peter
1990
Aqua Blue Sport
+ 01:18:41
90
Salzmann
Jodok
1995
WSA Pushbikers
+ 01:19:17
91
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 01:19:52
92
Poll
Stefan
1986
WSA Pushbikers
+ 01:20:15
93
Livyns
Arjen
1994
Verandas Willems - Crelan
+ 01:21:55
94
De Greef
Robbert
1991
Roompot - Ned.Loterij
+ 01:23:23
95
Vergaerde
Otto
1994
WSA Pushbikers
+ 01:24:56
96
Katrasnik
Gasper
1995
Adria Mobil
+ 01:27:50
97
Steimle
Jannik
1996
Vorarlberg - Santic
+ 01:27:53
98
Zakharov
Artyom
1991
Astana Pro Team
+ 01:28:49
99
Waeytens
Zico
1991
Verandas Willems - Crelan
+ 01:30:05
100
Reinders
Elmar
1992
Roompot - Ned.Loterij
+ 01:30:39
101
McNally
Mark
1989
Wanty - Groupe Gobert
+ 01:34:14
102
Jarc
Aljaz
1999
Adria Mobil
+ 01:34:40
103
Schreurs
Hamish
1994
Israel Cycling Academy
+ 01:37:18
104
Archbold
Shane
1989
Aqua Blue Sport
+ 01:38:06
105
Fortin
Filippo
1989
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 01:38:55
106
Maronese
Marco
1994
Bardiani - CSF
+ 01:39:44
107
Bizhigitov
Zhandos
1991
Astana Pro Team
+ 01:40:52
108
Graf
Andreas
1985
Hrinkow Advarics CT
+ 01:46:26
109
Bosman
Patrick
1994
Hrinkow Advarics CT
+ 01:47:12
110
Fenn
Andrew
1990
Aqua Blue Sport
+ 01:47:28
111
Owen
Logan
1995
Team EF Education First
+ 01:48:22
112
Hofer
Andreas
1991
Hrinkow Advarics CT
+ 01:49:58
113
Knapp
Daniel
1996
Tirol Cycling Team
+ 01:54:32
114
Mangertseder
Matthias
1998
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 01:55:24
115
Porzner
Manuel
1996
Tirol Cycling Team
+ 02:02:14
DNF
Pearson
Daniel
1994
Aqua Blue Sport
DNF
Padun
Mark
1996
Bahrain - Merida
DNF
Savini
Daniel
1997
Bardiani - CSF
DNF
Wackermann
Luca
1992
Bardiani - CSF
DNF
Kump
Marko
1988
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Malecki
Kamil
1996
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Finetto
Mauro
1985
Delko-Marseille Provence-KTM
DNF
Freiberger
Markus
1995
Hrinkow Advarics CT
DNF
Goldstein
Omer
1996
Israel Cycling Academy
DNF
Fidler
Gerd
1996
My Bike - Stevens
DNF
Korosec
Rok
1993
My Bike - Stevens
DNF
Kuen
Maximilian
1992
My Bike - Stevens
DNF
Kusztor
Peter
1984
My Bike - Stevens
DNF
Mastaller
Stefan
1995
My Bike - Stevens
DNF
Pelikan
Janos
1995
My Bike - Stevens
DNF
Cummings
Steve
1981
Dimension Data
DNF
Canty
Brendan
1992
Team EF Education First
DNF
Adamietz
Johannes
1998
Tirol Cycling Team
DNF
Zimmermann
Georg
1997
Tirol Cycling Team
DNF
Devriendt
Tom
1991
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Auer
Daniel
1994
WSA Pushbikers
DNF
Kopfauf
Markus
1996
WSA Pushbikers
DNF
Trettwer
Helmut
1983
WSA Pushbikers
Information
Österreich-Rundfahrt
Austria
7th -14th July 2018
2.1