Österreich-Rundfahrt - 2009

Overall Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Michael Albasini Team Columbia - HTC 28:14:05
02 Ruslan Pidgornyy ISD - Neri + 1:12
03 Branislau Samoilau Quick Step + 2:20
04 Kevin Seeldraeyers Quick Step + 2:42
05 Francesco Reda Quick Step + 2:51
06 Pieter Weening Rabobank + 2:59
07 Giampaolo Caruso Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 3:05
08 Stefan Denifl Elk Haus + 3:37
09 Jelle Vanendert Silence - Lotto + 5:30
10 Thomas Peterson Garmin-Slipstream + 5:36
11 Robert Kiserlovski Fuji-Servetto + 6:34
12 Bram Tankink Rabobank + 6:43
13 Dries Devenyns Quick Step + 7:47
14 Matthias Brändle Elk Haus + 7:51
15 Timothy Duggan Garmin-Slipstream + 7:51
16 Jan Barta KTM - Junkers + 9:48
17 Svein Tuft Garmin-Slipstream + 11:29
18 Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec + 12:29
19 Serguei Klimov Team Katusha + 12:59
20 Dario Cataldo Quick Step + 13:24
21 Fredrik Kessiakoff Fuji-Servetto + 15:06
22 Leonardo Bertagnolli [*] Serramenti - Androni Giocattoli + 17:04
23 Maxim Belkov ISD - Neri + 21:47
24 Wim Van Huffel Vorarlberg - Corratec + 23:09
25 Matthias Russ Team Milram + 23:31
26 Massimiliano Gentili Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 23:33
27 Elias Schmaeh Vorarlberg - Corratec + 24:36
28 Martin Velits Team Milram + 25:41
29 Luis Angel Mate Serramenti - Androni Giocattoli + 26:30
30 Mathew Hayman Rabobank + 26:49
31 Olivier Kaisen Silence - Lotto + 27:26
32 Marcus Burghardt Team Columbia - HTC + 28:17
33 Kai Reus Rabobank + 28:49
34 André Greipel Team Columbia - HTC + 28:50
35 Emanuele Vona ISD - Neri + 29:04
36 Gennady Mikhailov Team Katusha + 29:07
37 Oscar Garcia-Casarrubios Contentpolis - Ampo + 29:37
38 Morris Possoni Team Columbia - HTC + 30:38
39 Harald Starzengruber Elk Haus + 30:48
40 Cristiano Fumagalli Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 30:49
41 Marco Velo Quick Step + 30:53
42 Markus Eibegger Elk Haus + 30:54
43 Benat Intxausti Fuji-Servetto + 31:10
44 Bram de Groot Rabobank + 31:25
45 Thomas Fothen Team Milram + 32:02
46 Ian Stannard ISD - Neri + 32:02
47 Dominik Hrinkow RC Arbö - Wels - Gourmetfein + 32:07
48 Koos Moerenhout Rabobank + 33:12
49 Ermanno Capelli Fuji-Servetto + 33:37
50 Jan Valach Elk Haus + 34:11
51 Gabriel Rasch Cervelo TestTeam + 34:18
52 Gert Dockx Team Columbia - HTC + 34:37
53 Alessandro Bertolini Serramenti - Androni Giocattoli + 35:03
54 Stefan Rucker Elk Haus + 35:12
55 Huub Duyn Garmin-Slipstream + 35:13
56 Riccardo Zoidl RC Arbö - Wels - Gourmetfein + 36:14
57 Jonas Ljungblad Silence - Lotto + 36:41
58 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 37:16
59 Werner Riebenbauer RC Arbö - Wels - Gourmetfein + 37:56
60 Michael Pichler RC Arbö - Wels - Gourmetfein + 37:57
61 Sebastien Siedler Vorarlberg - Corratec + 38:43
62 Oscar Pujol Cervelo TestTeam + 38:58
63 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 39:09
64 Roy Sentjens Silence - Lotto + 39:19
65 Davide Ricci Bitti ISD - Neri + 39:38
66 Thomas Vedel Kvist Quick Step + 39:44
67 Juan José Cobo Fuji-Servetto + 40:08
68 Ruben Reig Conejero Contentpolis - Ampo + 40:20
69 Luigi Sestili Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 41:04
70 Alexander Serov Team Katusha + 41:54
71 Ben Swift Team Katusha + 42:08
72 Josef Kugler KTM - Junkers + 42:41
73 Markus Eichler Team Milram + 44:18
74 Edward King Cervelo TestTeam + 44:42
75 Philipp Ludescher Vorarlberg - Corratec + 45:09
76 Dainius Kairelis Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 45:19
77 Marcel Sieberg Team Columbia - HTC + 45:33
78 Paolo Bailetti Fuji-Servetto + 45:47
79 David Schöggl RC Arbö - Wels - Gourmetfein + 46:32
80 Jeremy Hunt Cervelo TestTeam + 46:35
81 Martin Riska RC Arbö - Wels - Gourmetfein + 46:49
82 Bart Dockx Silence - Lotto + 47:23
83 Christian Kux Team Milram + 48:27
84 Leonardo Moser Serramenti - Androni Giocattoli + 49:14
85 Christoph Sokoll Vorarlberg - Corratec + 49:26
86 László Bodrogi Team Katusha + 49:45
87 Rafael Serrano Fernandez Contentpolis - Ampo + 49:50
88 Denis Galimzyanov Team Katusha + 50:13
89 Cristian Benenati ISD - Neri + 51:47
90 Gorik Gardeyn Silence - Lotto + 52:35
91 Peter Pichler RC Arbö - Wels - Gourmetfein + 52:36
92 Harald Morscher Vorarlberg - Corratec + 53:09
93 Joaquin Novoa Mendez Cervelo TestTeam + 53:37
94 René Haselbacher Vorarlberg - Corratec + 54:15
95 Artur Gajek Team Milram + 54:48
96 Stefan Probst KTM - Junkers + 55:01
97 Eloy Teruel Contentpolis - Ampo + 55:23
98 Graeme Brown Rabobank + 55:24
99 Rubert Probst RC Arbö - Wels - Gourmetfein + 57:09
100 Steffen Radochla Elk Haus + 57:20
101 Filippo Simeoni Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 57:59
102 Luca Solari Serramenti - Androni Giocattoli + 1:00:47
103 Francesco Ginanni Serramenti - Androni Giocattoli + 1:01:26
104 Pedro Jose Vera Alcaraz Contentpolis - Ampo + 1:08:18
105 Petr Lechner KTM - Junkers + 1:08:49
106 Bernardo Riccio Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 1:10:54
107 Robert Gaszmayr KTM - Junkers + 1:26:24
DNF Adriano Angeloni Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Daniel Fleeman Cervelo TestTeam
DNF Martin Reimer Cervelo TestTeam
DNF Claudio Jose Casas Gallego Contentpolis - Ampo
DNF Sergio Dominquez Munoz Contentpolis - Ampo
DNF Javier Etxarri Marin Contentpolis - Ampo
DNF Björn Thurau Elk Haus
DNF Javier Mejias Fuji-Servetto
DNF Cameron Wurf Fuji-Servetto
DNF William Frischkorn Garmin-Slipstream
DNF Kilian Patour Garmin-Slipstream
DNF Chris Sutton Garmin-Slipstream
DNF Alessandro Proni ISD - Neri
DNF Hannes Grundlinger KTM - Junkers
DNF Michael Knopf KTM - Junkers
DNF Stefan Poll KTM - Junkers
DNF Hubert Schwab Quick Step
DNF Rick Flens Rabobank
DNF Manuel Belletti Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Luca Celli Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Michiel Elijzen Silence - Lotto
DNF Adam Hansen Team Columbia - HTC
DNF Ivan Rovny Team Katusha
DNF Luca Barla Team Milram
DNF Dominik Roels Team Milram
Information
Nation Austria
Date 5th - 12th July
CAT 2.HC
Other
Embed Results