Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2000 Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Georg Totschnig 1971 Team Deutsche Telekom 30:00:19120
02 Hannes Hempel 1973 Bosch Hausgeräte - Sport Kärnten + 5196
03 Maurizio Vandelli 1964 Stabil - Steiermark + 1:1572
04 Gorazd Stangelj 1973 Liquigas - Pata + 1:3460
05 Valter Bonca 1968 Bosch Hausgeräte - Sport Kärnten + 2:0954
06 Dainis Ozols 1966 Mat Ceresit CCC + 2:4448
07 Gerhard Trampusch 1978 Team Deutsche Telekom + 2:5543
08 Hans Peter Obwaller 1971 Austria + 3:4138
09 Daniele Nardello 1972 Mapei - Quick Step + 4:2735
10 Marco Serpellini 1972 Lampre - Daikin + 5:1231
11 Alexandre Chefer 1971 Alessio - Banca SMG + 5:1329
12 Oscar Camenzind 1971 Lampre - Daikin + 8:1526
13 Holger Sievers 1968 Nurnberger Versicherung + 8:4724
14 Martin Derganc 1977 Krka - Telekom Slovenije + 8:5522
15 Alexandre Moos 1972 KIA - Villiger Suisse + 9:5519
16 Gerrit Glomser 1975 Austria + 10:0918
17 Anton Chantyr 1974 Team Coast + 10:0917
18 Harald Morscher 1972 Nurnberger Versicherung + 10:3716
19 Jürgen Pauritsch 1977 Arbö - Uvex Schartner + 11:0314
20 Uwe Ampler 1964 Dhfk Leipzig + 11:0713
21 Arnold Eisel 1972 Bosch Hausgeräte - Sport Kärnten + 12:3712
22 Antonio Rizzi 1978 Mapei - Quick Step + 12:5111
23 Matthias Kessler 1979 Team Deutsche Telekom + 13:2810
24 David Chassot 1973 KIA - Villiger Suisse + 13:508
25 Bernhard Gugganig 1970 Bosch Hausgeräte - Sport Kärnten + 17:057
26 Helmut Dollinger 1969 Austria + 17:536
27 Boris Premuzic 1968 Krka - Telekom Slovenije + 19:545
28 Felice Puttini 1967 Alessio - Banca SMG + 20:574
29 Tom Desmet 1969 Tönissteiner - Colnago + 22:032
30 Vladimir Miholjevic 1974 Krka - Telekom Slovenije + 22:461
31 Stefano Della Santa 1967 Alexia Alluminio + 23:18
32 Andrey Mizurov 1973 Team Deutsche Telekom + 23:36
33 Daniele Righi 1976 Alexia Alluminio + 24:07
34 Alessandro Bertolini 1971 Alessio - Banca SMG + 26:01
35 Uros Murn 1975 Krka - Telekom Slovenije + 26:06
36 Jens Zemke 1966 Nurnberger Versicherung + 28:40
37 Eddy Ratti 1977 Mapei - Quick Step + 29:14
38 Dimitri Sedun 1971 Mat Ceresit CCC + 29:30
39 Patrick Kofler 1979 Austria + 31:57
40 Gerald Meinhardt 1972 Arbö - Uvex Schartner + 35:29
41 Jörn Reuss 1968 Nurnberger Versicherung + 36:15
42 Timo Scholz 1972 Dhfk Leipzig + 36:41
43 Josef Lontscharitsch 1970 Union Elk Haus + 36:55
44 Matteo Frutti 1975 Lampre - Daikin + 37:06
45 Andrei Teteriouk 1967 Liquigas - Pata + 37:34
46 Simone Mori 1972 Team Coast + 37:58
47 Zbigniew Piatek 1966 Mat Ceresit CCC + 38:18
48 Rubens Bertogliati 1979 Lampre - Daikin + 38:37
49 Albin Kern 1970 Arbö - Uvex Schartner + 38:53
50 Andrea Tafi 1966 Mapei - Quick Step + 38:59
51 Enrico Poitschke 1969 Dhfk Leipzig + 39:30
52 Sandi Papez 1965 Krka - Telekom Slovenije + 39:38
53 Leandro Fioroni 1974 Alexia Alluminio + 40:20
54 Werner Riebenbauer 1974 Union Elk Haus + 40:21
55 Frantisek Trkal 1970 Bosch Hausgeräte - Sport Kärnten + 40:21
56 Andrea Brognara 1971 Alexia Alluminio + 41:00
57 Peter Pichler 1969 Austria + 41:10
58 Werner Faltheiner 1974 Stabil - Steiermark + 41:16
59 Branko Filip 1975 Gerolsteiner + 41:40
60 Zbigniew Spruch 1965 Lampre - Daikin + 42:59
61 Alexander Kastenhuber 1967 Nurnberger Versicherung + 43:05
62 Andreas Kittinger 1968 Arbö - Uvex Schartner + 43:09
63 Roland Pils 1973 Bosch Hausgeräte - Sport Kärnten + 43:13
64 Michael Giebelmann 1974 Team Coast + 44:40
65 Radoslaw Romanik 1967 Mat Ceresit CCC + 44:54
66 Massimiliano Gentili 1971 Cantina Tollo + 45:51
67 Kai Hundertmarck 1969 Team Deutsche Telekom + 46:46
68 Giovanni Lombardi 1969 Team Deutsche Telekom + 47:37
69 Raphael Schweda 1976 Nurnberger Versicherung + 48:13
70 Kurt Van Landeghem 1972 Tönissteiner - Colnago + 48:26
71 Peter Jorg 1972 KIA - Villiger Suisse + 48:32
72 Alessandro Baronti 1967 Cantina Tollo + 51:06
73 Edouard Gritsoun 1976 Gerolsteiner + 52:30
74 Klaus Mutschler 1977 Team Coast + 52:30
75 Roland Wafler 1972 Arbö - Uvex Schartner + 53:46
76 Christian Pömer 1977 Arbö - Uvex Schartner + 56:29
77 Franz Stocher 1969 Union Elk Haus + 58:40
78 Pascal Hungerbühler 1977 KIA - Villiger Suisse + 59:08
79 Ralph Scherzer 1978 Austria + 1:01:14
80 Marc Kerker - Dhfk Leipzig + 1:07:33
DNF Matthias Lipsky 1977 Dhfk Leipzig
DNF Patrick Weber - Dhfk Leipzig
DNF Roland Garber 1972 Union Elk Haus
DNF Stefano Casagranda 1973 Alessio - Banca SMG
DNF Sasa Gajicic 1977 Alessio - Banca SMG
DNF Flavio Zandarin 1975 Alessio - Banca SMG
DNF Giacomo Battistel 1976 Alexia Alluminio
DNF Mirko Lauria 1977 Alexia Alluminio
DNF Rodolfo Massi 1965 Cantina Tollo
DNF Emanuele Negrini 1974 Cantina Tollo
DNF Cristian Pepoli 1978 Cantina Tollo
DNF Guisvan Piovaccari 1973 Cantina Tollo
DNF René Haselbacher 1977 Gerolsteiner
DNF Thomas Mühlbacher 1974 Gerolsteiner
DNF Andreas Walzer 1970 Gerolsteiner
DNF Patrick Riedesser 1975 KIA - Villiger Suisse
DNF Milan Erzen 1971 Krka - Telekom Slovenije
DNF Franco Ballerini 1964 Lampre - Daikin
DNF Fausto Dotti 1968 Liquigas - Pata
DNF Fabio Marchesin 1977 Liquigas - Pata
DNF Mirko Marini 1974 Liquigas - Pata
DNF Ellis Rastelli 1975 Liquigas - Pata
DNF Stefano Zanini 1969 Mapei - Quick Step
DNF Artur Krasinski 1971 Mat Ceresit CCC
DNF Sasa Sviben 1973 Stabil - Steiermark
DNF Markus Wimmer 1980 Stabil - Steiermark
DNF Valentin Zeller 1977 Stabil - Steiermark
DNF Thorsten Carrier 1978 Team Coast
DNF Uwe Nepp 1966 Team Coast
DNF Nicolas Coudray 1967 Tönissteiner - Colnago
DNF Niclas Ekström 1976 Tönissteiner - Colnago
DNF Bert Roesems 1972 Tönissteiner - Colnago
DNF Michel Vanhaecke 1971 Tönissteiner - Colnago