Front Races Teams Riders Ranking

Izegem Koers | 2019 Results

Information Results

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Yves Lampaert Deceuninck - Quick Step 3:35:47
02 Alvaro Hodeg Deceuninck - Quick Step + 1:00
03 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 1:00
04 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 1:00
05 Jesper Asselman Roompot - Charles + 1:00
06 Gianni Marchand Cibel + 1:00
07 Joeri Stallaert Corendon - Circus + 1:34
08 Ivar Slik Monkey Town - A Block CT + 1:34
09 Arjen Livyns Roompot - Charles + 1:34
10 Jannik Steimle Deceuninck - Quick Step + 1:34
11 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 1:34
12 Yoeri Havik Vlasman Cycling Team + 1:34
13 Stijn De Bock Canyon DHB + 1:34
14 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 1:34
15 Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Devo + 1:34
16 Davide Gabburo Neri Sottoli - Selle Italia + 1:34
17 August Jensen Israel Cycling Academy + 1:34
18 Edward Walsh X Speed United + 1:34
19 Kenny Dehaes Wallonie Bruxelles + 1:34
20 Guillaume Seye Beat Cycling Club + 1:34
21 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 1:34
22 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 1:34
23 Brent Van Mulders Home Solution-Soenens + 1:34
24 Pieter Serry Deceuninck - Quick Step + 1:34
25 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 1:34
26 Brecht Stas Home Solution-Soenens + 1:34
27 Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy + 1:45
28 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 1:45
29 Ylber Sefa Tarteletto - Isorex + 1:50
30 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 1:50
31 Alfdan De Decker Wanty - Groupe Gobert + 1:50
32 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 1:50
33 Daan Hoeyberghs Beat Cycling Club + 1:50
34 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 1:50
35 Ross Lamb SwiftCarbon Pro Cycling + 1:50
36 Aaron Vervaeke Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 1:50
37 Julien Mortier Wallonie Bruxelles + 1:50
38 Jeroen Pattyn Team Differdange-GeBa + 1:50
39 Luis Javelly Start Cycling Team + 1:50
40 Mihkel Räim Israel Cycling Academy + 1:50
41 Corey Davis IAM Excelsior + 1:50
42 Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23 + 1:50
43 Arne De Groote Aluvano Development Team + 1:50
44 Han Devos Home Solution-Soenens + 1:50
45 Itamar Einhorn Israel Cycling Academy + 1:50
46 Tibo Nevens Home Solution-Soenens + 1:50
47 Justin Timmermans Roompot - Charles + 1:50
48 Martins Pluto Monkey Town - A Block CT + 1:50
49 Jan Petelin Team Differdange-GeBa + 1:50
50 Oliver Robinson Team Wiggins-Le Col + 1:50
51 Maxime De Poorter EC Saint-Etienne Loire + 1:50
52 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 1:50
53 Cédric Beullens Wanty - Groupe Gobert + 1:50
54 Alex Mengoulas Beat Cycling Club + 1:50
55 Dylan Page IAM Excelsior + 1:50
56 Piet Allegaert Sport Vlaanderen - Baloise + 1:50
57 Thomas Joseph Tarteletto - Isorex + 1:50
58 Trystan Five Home Solution-Soenens + 1:50
59 Nahom Desale Kalei Beat Cycling Club + 1:50
60 Glenn Debruyne Cibel + 1:50
61 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 1:50
62 Ruben Apers Lotto - Soudal U23 + 1:50
63 Balazs Rozsa Team Differdange-GeBa + 1:50
64 Ulises Castillo Elevate - KHS Pro Cycling + 1:50
65 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 1:50
66 Luca Pacioni Neri Sottoli - Selle Italia + 1:50
67 Cedric Raymackers Cibel + 1:50
68 Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex + 1:50
69 Lars Loohuis Monkey Town - A Block CT + 1:50
70 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 1:50
71 Jeen De Jong Monkey Town - A Block CT + 1:50
72 Franklin Six Wallonie Bruxelles + 1:50
73 Alex Molenaar Monkey Town - A Block CT + 1:50
74 Umberto Marengo Neri Sottoli - Selle Italia + 1:50
75 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 1:50
76 Sean De Bie Roompot - Charles + 1:50
77 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 1:50
78 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 1:50
79 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 1:50
80 Camille Thominet St. Michel - Auber 93 + 1:50
81 Martin Schäppi IAM Excelsior + 1:50
82 Jordi Warlop Sport Vlaanderen - Baloise + 1:50
83 Stijn Steels Roompot - Charles + 1:50
84 Dennis Coenen Cibel + 1:50
85 Ludwig De Winter Wanty - Groupe Gobert + 1:50
86 Adam Lewis Beat Cycling Club + 1:50
87 Jasper Bovenhuis Vlasman Cycling Team + 1:50
88 Jelle Wolsink Vlasman Cycling Team + 1:50
89 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 1:50
90 Iljo Keisse Deceuninck - Quick Step + 1:50
91 Samuel Gaze Deceuninck - Quick Step + 1:50
92 Tim Merlier Corendon - Circus + 1:50
93 Michael Freiberg Pro Racing Sunshine Coast + 1:50
94 Fabian Lienhard IAM Excelsior + 1:50
95 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix + 1:50
96 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 1:50
97 Clément Carisey Israel Cycling Academy + 1:50
98 Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix + 1:50
99 Dries Devenyns Deceuninck - Quick Step + 1:50
100 Luca Raggio Neri Sottoli - Selle Italia + 1:50
101 Kelvin Van Den Dool Vlasman Cycling Team + 3:00
102 Joost Van der Burg Vlasman Cycling Team + 3:00
Information
Nations Belgium
Date September 5th
Distance 164.9 km
CAT KP