Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid

2019 Skoda - Tour de Luxembourg

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (33) Fantasy

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Results: 04.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Jesus Herrada Lopez 1990 Cofidis, Solutions Credits 04:19:061620
02 Jonathan Hivert 1985 Total Direct Energie + 021310
03 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 02105
04 Andrea Pasqualon 1988 Wanty - Groupe Gobert + 028
05 Maurits Lammertink 1990 Roompot - Charles + 067
06 Julien El Fares 1985 Delko Marseille - Provence + 086
07 Huub Duyn 1984 Roompot - Charles + 096
08 Baptiste Planckaert 1988 Wallonie Bruxelles + 095
09 Benjamin Declercq 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 095
10 Anthony Turgis 1994 Total Direct Energie + 094
11 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 094
12 Joaquim Silva 1992 W52 - FC Porto + 134
13 Kevin Geniets 1997 Luxembourg + 133
14 Luca Wackermann 1992 Bardiani - CSF + 133
15 Kenneth Van Rooy 1993 Sport Vlaanderen - Baloise + 153
16 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 152
17 Otto Vergaerde 1994 Corendon - Circus + 202
18 Thomas Sprengers 1990 Sport Vlaanderen - Baloise + 202
19 Kim Magnusson 1992 Riwal Readynez Cycling + 212
20 Anthony Perez 1991 Cofidis, Solutions Credits + 212
21 Rasmus Christian Quaade 1990 Riwal Readynez Cycling + 252
22 Delio Fernandez Cruz 1986 Delko Marseille - Provence + 271
23 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 291
24 Rémy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 321
25 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 371
26 Mathias De Witte 1993 Roompot - Charles + 401
27 Cesar Fonte 1986 W52 - FC Porto + 401
28 Pieter Weening 1981 Roompot - Charles + 40-
29 Piet Allegaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 55-
30 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 01:11-
31 Oscar Rodriguez 1995 Euskadi Basque - Murias + 01:13
32 Colin Joyce 1994 Rally UHC Cycling + 01:16
33 Mario Gonzalez 1992 Euskadi Basque - Murias + 01:20
34 Arjen Livyns 1994 Roompot - Charles + 01:20
35 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 01:24
36 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 01:25
37 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 01:27
38 Edward Planckaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:31
39 Aimé De Gendt 1994 Wanty - Groupe Gobert + 01:31
40 Marcel Meisen 1989 Corendon - Circus + 02:12
41 Dries De Bondt 1991 Corendon - Circus + 02:19
42 Joao Rodrigues 1994 W52 - FC Porto + 02:09
43 Mathias Van Gompel 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 02:19
44 Jérôme Baugnies 1987 Wanty - Groupe Gobert + 02:19
45 Loic Chetout 1992 Cofidis, Solutions Credits + 02:22
46 Tom Thill 1990 Team Differdange-GeBa + 02:24
47 Adam De Vos 1993 Rally UHC Cycling + 02:24
48 Maxime Weyrich 1997 Luxembourg + 02:28
49 Filip Maciejuk 1999 Leopard Pro Cycling + 02:31
50 Jan Hugger 1998 Team Lotto - Kern Haus + 02:31
51 Joshua Huppertz 1994 Team Lotto - Kern Haus + 02:31
52 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 02:32
53 Thomas Deruette 1995 Team Differdange-GeBa + 02:42
54 Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 03:03
55 Tobias Mørch Kongstad 1996 Riwal Readynez Cycling + 03:09
56 Tim Diederich 1989 Luxembourg + 03:09
57 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Riwal Readynez Cycling + 03:09
58 Sindre Skjøstad Lunke 1993 Riwal Readynez Cycling + 03:09
59 Sjoerd Van Ginneken 1992 Roompot - Charles + 03:09
60 Rasmus Wallin 1996 Riwal Readynez Cycling + 03:15
61 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 03:15
62 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 03:18
63 Loic Vliegen 1993 Wanty - Groupe Gobert + 03:18
64 Stijn Steels 1989 Roompot - Charles + 03:20
65 Bryan Nauleau 1988 Total Direct Energie + 03:20
66 Jan Petelin 1996 Team Differdange-GeBa + 03:20
67 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 03:47
68 Frederik Backaert 1990 Wanty - Groupe Gobert + 03:56
69 Yoann Offredo 1986 Wanty - Groupe Gobert + 04:01
70 Angelo Tulik 1990 Total Direct Energie + 04:01
71 Ryan Anderson 1987 Rally UHC Cycling + 04:09
72 Svein Tuft 1977 Rally UHC Cycling + 04:09
73 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 04:09
74 Jimmy Janssens 1989 Corendon - Circus + 04:09
75 Philip Walsleben 1987 Corendon - Circus + 04:31
76 Sergio Rodriguez Reche 1992 Euskadi Basque - Murias + 05:04
77 Kevin Van Melsen 1987 Wanty - Groupe Gobert + 05:27
78 Gaetan Pons 1992 Leopard Pro Cycling + 05:27
79 Wesley Mol 1999 Team Differdange-GeBa + 05:27
80 Aksel Nommela 1994 Wallonie Bruxelles + 05:27
81 Robin Carpenter 1992 Rally UHC Cycling + 05:27
82 Dimitri Claeys 1987 Cofidis, Solutions Credits + 05:32
83 Adrien Petit 1990 Total Direct Energie + 05:32
84 Enrique Sanz Unzue 1989 Euskadi Basque - Murias + 05:41
85 Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 05:45
86 Nicolai Brøchner 1993 Riwal Readynez Cycling + 07:34
87 Tobias Knaup 1993 Team Lotto - Kern Haus + 08:03
88 Dorian Lübbers 1997 Team Lotto - Kern Haus + 08:04
89 Luca Henn 1997 Team Lotto - Kern Haus + 08:05
90 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 09:59
DNF Gianni Vermeersch 1992 Corendon - Circus
DNF Angel Sanchez Rebollido 1993 W52 - FC Porto
DNF Julien Mortier 1997 Wallonie Bruxelles
DNF Ken Conter 1999 Luxembourg
DNF Kenneth Vanbilsen 1990 Cofidis, Solutions Credits
DNF Zico Waeytens 1991 Cofidis, Solutions Credits
DNF Stijn Devolder 1979 Corendon - Circus
DNF Raul Alarcon 1986 W52 - FC Porto
DNF Damien Gaudin 1986 Total Direct Energie
DNF John Murphy 1984 Rally UHC Cycling
DNF Hector Saez Benito 1993 Euskadi Basque - Murias
DNF Benat Intxausti 1986 Euskadi Basque - Murias
DNF Robbe Ghys 1997 Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Gilles Kirsch 2000 Luxembourg
Pos Name Born Team Time
01 - Jesus Herrada Lopez 1990 Cofidis, Solutions Credits 17:41:49
02 - Maurits Lammertink 1990 Roompot - Charles + 25
03 2 Andrea Pasqualon 1988 Wanty - Groupe Gobert + 36
04 1 Anthony Turgis 1994 Total Direct Energie + 37
05 1 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 44
06 1 Baptiste Planckaert 1988 Wallonie Bruxelles + 47
07 3 Julien El Fares 1985 Delko Marseille - Provence + 54
08 - Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 54
09 - Luca Wackermann 1992 Bardiani - CSF + 58
10 1 Joaquim Silva 1992 W52 - FC Porto + 59
11 7 Pieter Weening 1981 Roompot - Charles + 01:13
12 6 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 01:20
13 2 Huub Duyn 1984 Roompot - Charles + 01:29
14 15 Jonathan Hivert 1985 Total Direct Energie + 01:30
15 1 Kevin Geniets 1997 Luxembourg + 01:34
16 6 Benjamin Declercq 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:34
17 4 Anthony Perez 1991 Cofidis, Solutions Credits + 01:38
18 1 Otto Vergaerde 1994 Corendon - Circus + 01:41
19 5 Kenneth Van Rooy 1993 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:46
20 8 Rémy Rochas 1996 Delko Marseille - Provence + 01:47
21 2 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 01:51
22 4 Thomas Sprengers 1990 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:52
23 9 Kim Magnusson 1992 Riwal Readynez Cycling Team + 02:04
24 1 Mathias De Witte 1993 Roompot - Charles + 02:06
25 3 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 02:11
26 5 Piet Allegaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 02:19
27 11 Cesar Fonte 1986 W52 - FC Porto + 02:40
28 8 Aimé De Gendt 1994 Wanty - Groupe Gobert + 02:54
29 4 Oscar Rodriguez 1995 Euskadi Basque Country - Murias + 02:56
30 5 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 02:56
31 1 Arjen Livyns 1994 Roompot - Charles + 02:58
32 1 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 03:06
33 1 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 03:10
34 20 Marcel Meisen 1989 Corendon - Circus + 03:30
35 8 Dries De Bondt 1991 Corendon - Circus + 03:50
36 1 Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 04:51
37 1 Loic Vliegen 1993 Wanty - Groupe Gobert + 05:13
38 1 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 05:33
39 7 Ty Magner 1991 Rally UHC Cycling + 05:39
40 3 Angelo Tulik 1990 Total Direct Energie + 05:58
41 16 Delio Fernandez Cruz 1986 Delko Marseille - Provence + 06:06
42 2 Jérôme Baugnies 1987 Wanty - Groupe Gobert + 06:16
43 2 Loic Chetout 1992 Cofidis, Solutions Credits + 06:19
44 4 Jimmy Janssens 1989 Corendon - Circus + 06:43
45 3 Joao Rodrigues 1994 W52 - FC Porto + 06:55
46 1 Adam De Vos 1993 Rally UHC Cycling + 07:05
47 8 Edward Planckaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 07:05
48 5 Sjoerd Van Ginneken 1992 Roompot - Charles + 07:06
49 3 Tom Thill 1990 Team Differdange-GeBa + 07:20
50 11 Rasmus Christian Quaade 1990 Riwal Readynez Cycling Team + 07:26
51 2 Filip Maciejuk 1999 Leopard Pro Cycling + 07:32
52 2 Jan Hugger 1998 Team Lotto - Kern Haus + 07:33
53 3 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Riwal Readynez Cycling Team + 07:59
54 13 Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 08:26
55 6 Frederik Backaert 1990 Wanty - Groupe Gobert + 08:44
56 4 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 09:13
57 2 Sindre Skjøstad Lunke 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 09:29
58 4 Mathias Van Gompel 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 10:08
59 5 Colin Joyce 1994 Rally UHC Cycling + 10:15
60 9 Robin Carpenter 1992 Rally UHC Cycling + 10:21
61 5 Adrien Petit 1990 Total Direct Energie + 11:06
62 3 Joshua Huppertz 1994 Team Lotto - Kern Haus + 11:34
63 3 Bryan Nauleau 1988 Total Direct Energie + 12:25
64 3 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 12:29
65 7 Nicolai Brøchner 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 13:19
66 3 Jan Petelin 1996 Team Differdange-GeBa + 14:26
67 1 Aksel Nommela 1994 Wallonie Bruxelles + 15:08
68 4 Thomas Deruette 1995 Team Differdange-GeBa + 15:15
69 2 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 16:11
70 - Dimitri Claeys 1987 Cofidis, Solutions Credits + 16:54
71 4 Yoann Offredo 1986 Wanty - Groupe Gobert + 18:20
72 1 Sergio Rodriguez Reche 1992 Euskadi Basque Country - Murias + 18:43
73 7 Mario Gonzalez 1992 Euskadi Basque Country - Murias + 19:19
74 - Kevin Van Melsen 1987 Wanty - Groupe Gobert + 19:40
75 4 Svein Tuft 1977 Rally UHC Cycling + 20:33
76 9 Maxime Weyrich 1997 Luxembourg + 21:31
77 9 Tim Diederich 1989 Luxembourg + 23:02
78 5 Wesley Mol 1999 Team Differdange-GeBa + 24:08
79 5 Gaetan Pons 1992 Leopard Pro Cycling + 24:10
80 8 Stijn Steels 1989 Roompot - Charles + 24:15
81 6 Ryan Anderson 1987 Rally UHC Cycling + 24:33
82 8 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 26:04
83 12 Tobias Mørch Kongstad 1996 Riwal Readynez Cycling Team + 28:47
84 10 Rasmus Wallin 1996 Riwal Readynez Cycling Team + 28:50
85 6 Enrique Sanz Unzue 1989 Euskadi Basque Country - Murias + 28:51
86 6 Philip Walsleben 1987 Corendon - Circus + 29:14
87 2 Dorian Lübbers 1997 Team Lotto - Kern Haus + 29:57
88 9 Luca Henn 1997 Team Lotto - Kern Haus + 35:14
89 10 Tobias Knaup 1993 Team Lotto - Kern Haus + 37:05
90 10 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 39:29

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Skoda - Tour de Luxembourg
Luxembourg
04.stage Hilly MF
176 km
Mersch -> Luxembourg
June 9th (2019)
Leader J.Herrada Lopez
Youth A.Turgis
Points J.Herrada Lopez
Mountain R.Carpenter