Front Races Teams Riders Ranking

Skoda - Tour de Luxembourg | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Results: 03.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Jesus Herrada Cofidis, Solutions Credits 04:30:4720
02 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 0310
03 Anthony Turgis Total Direct Energie + 075
04 Julien El Fares Delko Marseille - Provence + 10
05 Baptiste Planckaert Wallonie Bruxelles + 13
06 Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling + 13
07 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 13
08 Pieter Weening Roompot - Charles + 13
09 Jonas Rutsch Team Lotto - Kern Haus + 13
10 Joaquim Silva W52 - FC Porto + 15
11 Luca Wackermann Bardiani - CSF + 17
12 Andrea Pasqualon Wanty - Groupe Gobert + 17
13 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 43
14 Rémy Rochas Delko Marseille - Provence + 43
15 Huub Duyn Roompot - Charles + 56
16 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 59
17 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 59
18 Mathias De Witte Roompot - Charles + 59
19 Anthony Perez Cofidis, Solutions Credits + 59
20 Kevin Geniets Luxembourg + 01:02
21 Kenneth Van Rooy Sport Vlaanderen - Baloise + 01:03
22 Marcel Meisen Corendon - Circus + 01:05
23 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 01:06
24 Arjen Livyns Roompot - Charles + 01:06
25 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 01:08
26 Dries De Bondt Corendon - Circus + 01:08
27 Piet Allegaert Sport Vlaanderen - Baloise + 01:10
28 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 01:10
29 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 01:10
30 Aimé De Gendt Wanty - Groupe Gobert + 01:10
31 Oscar Rodriguez Euskadi Basque - Murias + 01:14
32 Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling + 01:14
33 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 01:16
34 Jonathan Hivert Total Direct Energie + 01:16
35 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 01:16
36 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 01:16
37 Cesar Fonte W52 - FC Porto + 01:22
38 Loic Vliegen Wanty - Groupe Gobert + 01:27
39 Wesley Mol Team Differdange-GeBa + 01:34
40 Tyler Magner Rally UHC Cycling + 01:34
41 Angelo Tulik Total Direct Energie + 01:34
42 Alessandro Tonelli Bardiani - CSF + 01:47
43 Loic Chetout Cofidis, Solutions Credits + 01:53
44 Colin Joyce Rally UHC Cycling + 01:57
45 Eduard Michael Grosu Delko Marseille - Provence + 02:04
46 Jimmy Janssens Corendon - Circus + 02:09
47 Gianni Vermeersch Corendon - Circus + 03:22
48 Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert + 03:27
49 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 03:27
50 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 03:45
51 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 04:12
52 Adam De Vos Rally UHC Cycling + 04:12
53 Tom Thill Team Differdange-GeBa + 04:22
54 Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert + 04:24
55 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 04:24
56 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 04:24
57 Robin Carpenter Rally UHC Cycling + 04:30
58 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 04:30
59 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling + 05:13
60 Bryan Nauleau Total Direct Energie + 05:13
61 Adrien Petit Total Direct Energie + 05:13
62 Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling + 05:13
63 Edward Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 05:13
64 Sergio Rodriguez Reche Euskadi Basque - Murias + 05:13
65 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 05:13
66 Mauro Finetto Delko Marseille - Provence + 06:14
67 Jan Petelin Team Differdange-GeBa + 07:20
68 Mathias Van Gompel Sport Vlaanderen - Baloise + 07:20
69 Maxime Weyrich Luxembourg + 07:20
70 Angel Sanchez W52 - FC Porto + 07:20
71 Thomas Deruette Team Differdange-GeBa + 07:33
72 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 08:41
73 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 08:41
74 Dorian Lübbers Team Lotto - Kern Haus + 08:41
75 Ryan Anderson Rally UHC Cycling + 09:00
76 Svein Tuft Rally UHC Cycling + 09:00
77 Dimitri Claeys Cofidis, Solutions Credits + 09:00
78 Julien Mortier Wallonie Bruxelles + 09:00
79 Aksel Nommela Wallonie Bruxelles + 09:19
80 Philip Walsleben Corendon - Circus + 09:33
81 Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 13:46
82 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 13:46
83 Yoann Offredo Wanty - Groupe Gobert + 13:46
84 Luca Henn Team Lotto - Kern Haus + 13:47
85 Ken Conter Luxembourg + 13:55
86 Kenneth Vanbilsen Cofidis, Solutions Credits + 14:12
87 Stijn Steels Roompot - Charles + 14:12
88 Zico Waeytens Cofidis, Solutions Credits + 14:12
89 Rasmus Wallin Riwal Readynez Cycling + 14:12
90 Stijn Devolder Corendon - Circus + 14:12
91 Tobias Kongstad Riwal Readynez Cycling + 14:12
92 Raul Alarcon W52 - FC Porto + 14:14
93 Enrique Sanz Euskadi Basque - Murias + 14:14
94 Tim Diederich Luxembourg + 14:43
95 Marco Maronese Bardiani - CSF + 14:43
96 Tobias Knaup Team Lotto - Kern Haus + 15:01
97 Damien Gaudin Total Direct Energie + 15:04
98 John Murphy Rally UHC Cycling + 15:20
99 Andrea Guardini Bardiani - CSF + 16:05
100 Hector Saez Euskadi Basque - Murias + 17:35
101 Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias + 17:35
102 Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias + 17:35
103 Robbe Ghys Sport Vlaanderen - Baloise + 20:57
104 Gilles Kirsch Luxembourg + 32:09
DNS Niki Terpstra Total Direct Energie
DNF Christophe Laporte Cofidis, Solutions Credits
DNF Jack Burke Leopard Pro Cycling
DNF Tiago Ferreira W52 - FC Porto
DNF Konrad Gessner Leopard Pro Cycling
DNF Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa
DNF Laurin Winter Team Differdange-GeBa
DNF Marc Dörrie Team Lotto - Kern Haus
DNF Tiago Da Silva Team Differdange-GeBa
Pos Name Team Time
01 10 Jesus Herrada Cofidis, Solutions Credits 13:22:53
02 13 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 09
03 26 Anthony Turgis Total Direct Energie + 18
04 8 Pieter Weening Roompot - Charles + 23
05 1 Andrea Pasqualon Wanty - Groupe Gobert + 24
06 12 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 25
07 24 Baptiste Planckaert Wallonie Bruxelles + 28
08 29 Jonas Rutsch Team Lotto - Kern Haus + 29
09 33 Luca Wackermann Bardiani - CSF + 35
10 53 Julien El Fares Delko Marseille - Provence + 36
11 47 Joaquim Silva W52 - FC Porto + 38
12 43 Rémy Rochas Delko Marseille - Provence + 01:05
13 6 Anthony Perez Cofidis, Solutions Credits + 01:07
14 12 Marcel Meisen Corendon - Circus + 01:08
15 12 Huub Duyn Roompot - Charles + 01:10
16 7 Kevin Geniets + 01:11
17 - Otto Vergaerde Corendon - Circus + 01:11
18 5 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 01:12
19 50 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 01:12
20 17 Aimé De Gendt Wanty - Groupe Gobert + 01:13
21 17 Piet Allegaert Sport Vlaanderen - Baloise + 01:14
22 12 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 01:15
23 17 Mathias De Witte Roompot - Charles + 01:16
24 17 Kenneth Van Rooy Sport Vlaanderen - Baloise + 01:21
25 20 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 01:22
26 10 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 01:22
27 6 Dries De Bondt Corendon - Circus + 01:23
28 7 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 01:24
29 21 Jonathan Hivert Total Direct Energie + 01:24
30 24 Arjen Livyns Roompot - Charles + 01:28
31 9 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 01:29
32 13 Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling Team + 01:33
33 14 Oscar Rodriguez Euskadi Basque Country - Murias + 01:33
34 15 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 01:35
35 33 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 01:38
36 7 Loic Vliegen Wanty - Groupe Gobert + 01:45
37 16 Angelo Tulik Total Direct Energie + 01:47
38 28 Cesar Fonte W52 - FC Porto + 01:50
39 28 Alessandro Tonelli Bardiani - CSF + 02:14
40 10 Jimmy Janssens Corendon - Circus + 02:24
41 24 Eduard Michael Grosu Delko Marseille - Provence + 02:31
42 18 Gianni Vermeersch Corendon - Circus + 03:33
43 5 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 03:47
44 6 Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert + 03:47
45 29 Loic Chetout Cofidis, Solutions Credits + 03:47
46 30 Tyler Magner Rally UHC Cycling + 04:18
47 3 Adam De Vos Rally UHC Cycling + 04:31
48 11 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 04:36
49 21 Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert + 04:38
50 14 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling Team + 04:40
51 19 Robin Carpenter Rally UHC Cycling + 04:44
52 8 Tom Thill Team Differdange-GeBa + 04:46
53 11 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 04:51
54 1 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 04:52
55 41 Edward Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 05:24
56 43 Adrien Petit Total Direct Energie + 05:24
57 23 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 05:29
58 2 Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling Team + 05:35
59 13 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling Team + 06:10
60 22 Mauro Finetto Delko Marseille - Provence + 06:31
61 25 Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling Team + 06:51
62 16 Mathias Van Gompel Sport Vlaanderen - Baloise + 07:39
63 8 Angel Sanchez W52 - FC Porto + 08:01
64 23 Colin Joyce Rally UHC Cycling + 08:51
65 45 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 08:53
66 12 Bryan Nauleau Total Direct Energie + 08:55
67 16 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 09:01
68 49 Aksel Nommela Wallonie Bruxelles + 09:31
69 8 Jan Petelin Team Differdange-GeBa + 10:56
70 5 Dimitri Claeys Cofidis, Solutions Credits + 11:12
71 20 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 12:16
72 8 Thomas Deruette Team Differdange-GeBa + 12:23
73 17 Sergio Rodriguez Reche Euskadi Basque Country - Murias + 13:29
74 35 Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 14:03
75 18 Yoann Offredo Wanty - Groupe Gobert + 14:09
76 7 Julien Mortier Wallonie Bruxelles + 14:12
77 25 Stijn Devolder Corendon - Circus + 14:34
78 5 Ken Conter + 15:09
79 10 Svein Tuft Rally UHC Cycling + 16:14
80 54 Mario Gonzalez Euskadi Basque Country - Murias + 17:49
81 20 Benat Intxausti Euskadi Basque Country - Murias + 17:59
82 20 Hector Saez Euskadi Basque Country - Murias + 18:00
83 27 Wesley Mol Team Differdange-GeBa + 18:31
84 5 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 18:33
85 13 Maxime Weyrich + 18:53
86 5 Tim Diederich + 19:43
87 8 Ryan Anderson Rally UHC Cycling + 20:14
88 3 Stijn Steels Roompot - Charles + 20:45
89 12 Dorian Lübbers Team Lotto - Kern Haus + 21:43
90 2 Marco Maronese Bardiani - CSF + 21:45
91 1 Enrique Sanz Euskadi Basque Country - Murias + 23:00
92 16 Philip Walsleben Corendon - Circus + 24:35
93 - Raul Alarcon W52 - FC Porto + 25:01
94 - Rasmus Wallin Riwal Readynez Cycling Team + 25:25
95 1 Tobias Kongstad Riwal Readynez Cycling Team + 25:28
96 1 John Murphy Rally UHC Cycling + 26:38
97 5 Luca Henn Team Lotto - Kern Haus + 26:59
98 14 Robbe Ghys Sport Vlaanderen - Baloise + 27:22
99 6 Tobias Knaup Team Lotto - Kern Haus + 28:52
100 3 Andrea Guardini Bardiani - CSF + 29:20
101 8 Kenneth Vanbilsen Cofidis, Solutions Credits + 31:03
102 10 Damien Gaudin Total Direct Energie + 33:49
103 10 Zico Waeytens Cofidis, Solutions Credits + 42:41
104 2 Gilles Kirsch + 46:11
Info
Nations Luxembourg
Date June 8th
Where Mondorf-les-Bains -> Diekirch
What 03.Stage
Distance 178.7 km
Leader J.Herrada
Youth A.Turgis
Points E.Grosu
Mountain R.Carpenter