Tour de Luxembourg - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Tony Gallopin Cofidis 04:57:28
02 Giovanni Visconti ISD - Neri + 00
03 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 00
04 Sergei Ivanov Team Katusha + 00
05 Björn Leukemans Vacansoleil + 00
06 Matteo Carrara Vacansoleil + 00
07 Steve Houanard Skil - Shimano + 00
08 Eduard Vorganov Team Katusha + 00
09 Juan Antonio Flecha Sky Professional Cycling Team + 00
10 Jérémy Roy Française des Jeux + 00
11 Gregory Rast RadioShack + 00
12 Laurent Didier Team Saxo Bank + 00
13 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 00
14 Serge Pauwels Sky Professional Cycling Team + 00
15 Fränk Schleck Team Saxo Bank + 00
16 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 00
17 Jonathan Castroviejo Euskaltel-Euskadi + 00
18 Andreas Klöden RadioShack + 00
19 Romain Zingle Cofidis + 00
20 Sandy Casar Française des Jeux + 00
21 Anthony Charteau BBOX Bouygues Telecom + 00
22 Lance Armstrong RadioShack + 00
23 Ivan Rovny RadioShack + 00
24 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet + 00
25 Nico Sijmens Cofidis + 00
26 Tiago Machado RadioShack + 00
27 Thomas Löfkvist Sky Professional Cycling Team + 00
28 Patrik Sinkewitz ISD - Neri + 06
29 Pavel Brutt Team Katusha + 07
30 Carlo Scognamiglio ISD - Neri + 07
31 Kim Kirchen Team Katusha + 01:45
32 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 01:45
33 Alexandre Pliuschin Team Katusha + 01:45
34 Anthony Roux Française des Jeux + 02:08
35 Brice Feillu Vacansoleil + 02:08
36 Morten Knudsen Continental Team Differdange + 02:08
37 Nikita Eskov Team Katusha + 02:08
38 Alexandr Kolobnev Team Katusha + 02:08
39 Saïd Haddou BBOX Bouygues Telecom + 02:08
40 Koen De Kort Skil - Shimano + 02:08
41 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 02:08
42 Ruslan Pidgornyy ISD - Neri + 02:08
43 Martin Mortensen Vacansoleil + 02:08
44 Bart Dockx Landbouwkrediet + 02:42
45 Manuel Ortega Ocaña Andalucía - Cajasur + 02:42
46 Sergey Lagutin Vacansoleil + 02:42
47 Borut Bozic Vacansoleil + 03:35
48 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 03:35
49 Arthur Vichot Française des Jeux + 03:37
50 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 03:37
51 Clemens Fankhauser Vorarlberg - Corratec + 03:37
52 Nico Schneider Continental Team Differdange + 03:37
53 Antonio Cabello Baena Andalucía - Cajasur + 04:34
54 Sébastien Turgot BBOX Bouygues Telecom + 04:34
55 Kjell Carlström Sky Professional Cycling Team + 04:34
56 Cyril Lemoine Saur - Sojasun + 04:34
57 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 04:34
58 Mitch Docker Skil - Shimano + 04:34
59 Javier Ramirez Andalucía - Cajasur + 04:34
60 Gorka Izagirre Euskaltel-Euskadi + 04:34
61 Simon Gerrans Sky Professional Cycling Team + 04:34
62 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 04:34
63 Freddy Bichot BBOX Bouygues Telecom + 04:37
64 Oscar Gatto ISD - Neri + 04:37
65 Juan Javier Estrada Andalucía - Cajasur + 05:35
66 Kevyn Ista Cofidis + 05:35
67 Robert Retschke Continental Team Differdange + 05:35
68 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 05:35
69 Arnaud Labbe Cofidis + 05:35
70 Kevin Neirynck Landbouwkrediet + 05:35
71 Kurt Asle Arvesen Sky Professional Cycling Team + 05:35
72 Yauheni Hutarovich Française des Jeux + 05:35
73 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 05:35
74 Ian Stannard Sky Professional Cycling Team + 05:35
75 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 05:35
76 Bjorn Selander RadioShack + 05:35
77 Jens Voigt Team Saxo Bank + 05:35
78 Davide Ricci Bitti ISD - Neri + 05:35
79 Frederik Wilmann Skil - Shimano + 05:35
80 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet + 05:35
81 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 05:35
82 Kasper Klostergaard Team Saxo Bank + 05:35
83 Piergiorgio Camussa Vorarlberg - Corratec + 05:35
84 Angel Vicioso Andalucía - Cajasur + 05:39
85 Dominic Klemme Team Saxo Bank + 05:40
86 Jimmy Engoulvent Saur - Sojasun + 06:50
87 Koen Barbe Landbouwkrediet + 06:50
88 Steven Caethoven Landbouwkrediet + 07:22
89 Tom Van den Haute Landbouwkrediet + 07:22
90 Vytautas Kaupas Continental Team Differdange + 07:22
91 Jorge Martin Montenegro Adaro Andalucía - Cajasur + 07:22
92 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 07:22
93 Hakan Nilsson Continental Team Differdange + 07:22
94 Miguel Minguez Euskaltel-Euskadi + 07:22
95 Sebastien Siedler Vorarlberg - Corratec + 07:22
96 Bartosz Huzarski ISD - Neri + 07:22
97 Stefan Cohnen Continental Team Differdange + 07:22
98 Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi + 07:22
99 Christoph Sokoll Vorarlberg - Corratec + 07:22
100 Michal Golas Vacansoleil + 07:22
101 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 07:22
102 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 07:22
103 Jempy Drucker Continental Team Differdange + 07:22
104 Danilo Napolitano Team Katusha + 14:53
DNS Manuel Calvente Andalucía - Cajasur
DNS Silvere Ackermann Vorarlberg - Corratec
DNF Guillaume Blot Cofidis
DNF Christian Poos Continental Team Differdange
DNF Yoann Offredo Française des Jeux
DNF Gianni Meersman Française des Jeux
DNF Floris Goesinnen Skil - Shimano
Information
Nation Luxembourg
Date 5th June
Where Eschweiler -> Diekirch
What 3rd stage
Distance 192 km
Leader M.Carrara
Other
Embed Results