Tour de Luxembourg - 2010

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Matteo Carrara Vacansoleil 17:43:21
02 Fränk Schleck Team Saxo Bank + 1
03 Lance Armstrong [*] RadioShack + 30
04 Juan Antonio Flecha Sky Professional Cycling Team + 34
05 Sergei Ivanov Team Katusha + 34
06 Björn Leukemans Vacansoleil + 35
07 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 39
08 Andreas Klöden RadioShack + 50
09 Gregory Rast RadioShack + 51
10 Sandy Casar Française des Jeux + 52
11 Jérémy Roy Française des Jeux + 55
12 Giovanni Visconti ISD - Neri + 56
13 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 56
14 Patrik Sinkewitz ISD - Neri + 59
15 Nico Sijmens Cofidis + 1:01
16 Serge Pauwels Sky Professional Cycling Team + 1:02
17 Thomas Löfkvist Sky Professional Cycling Team + 1:05
18 Ivan Rovny RadioShack + 1:07
19 Eduard Vorganov Team Katusha + 1:08
20 Jonathan Castroviejo Euskaltel-Euskadi + 1:08
21 Laurent Didier Team Saxo Bank + 1:08
22 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet + 1:08
23 Steve Houanard Skil - Shimano + 1:14
24 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 1:44
25 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 2:48
26 Koen De Kort Skil - Shimano + 3:07
27 Brice Feillu Vacansoleil + 3:10
28 Carlo Scognamiglio ISD - Neri + 3:14
29 Anthony Charteau BBOX Bouygues Telecom + 3:27
30 Martin Mortensen Vacansoleil + 3:45
31 Sergey Lagutin Vacansoleil + 4:24
32 Borut Bozic Vacansoleil + 4:28
33 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 4:44
34 Arthur Vichot Française des Jeux + 4:48
35 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 5:13
36 Pavel Brutt Team Katusha + 5:20
37 Simon Gerrans Sky Professional Cycling Team + 5:33
38 Bart Dockx Landbouwkrediet + 6:58
39 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 7:10
40 Nico Schneider Continental Team Differdange + 7:31
41 Kjell Carlström Sky Professional Cycling Team + 8:02
42 Kim Kirchen Team Katusha + 8:11
43 Manuel Ortega Ocaña Andalucía - Cajasur + 8:22
44 Nikita Eskov Team Katusha + 8:33
45 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet + 8:39
46 Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi + 8:45
47 Sébastien Turgot BBOX Bouygues Telecom + 8:47
48 Robert Retschke Continental Team Differdange + 9:16
49 Mitch Docker Skil - Shimano + 10:10
50 Kevin Neirynck Landbouwkrediet + 10:47
51 Bartosz Huzarski ISD - Neri + 11:13
52 Angel Vicioso Andalucía - Cajasur + 11:18
53 Saïd Haddou BBOX Bouygues Telecom + 12:04
54 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 13:30
55 Gorka Izagirre Euskaltel-Euskadi + 14:55
56 Tiago Machado RadioShack + 15:05
57 Kevyn Ista Cofidis + 15:16
58 Morten Knudsen Continental Team Differdange + 15:25
59 Arnaud Labbe Cofidis + 15:26
60 Ian Stannard Sky Professional Cycling Team + 15:30
61 Dominic Klemme Team Saxo Bank + 15:30
62 Yauheni Hutarovich Française des Jeux + 15:40
63 Jens Voigt Team Saxo Bank + 16:03
64 Michal Golas Vacansoleil + 16:06
65 Javier Ramirez Andalucía - Cajasur + 16:31
66 Juan Javier Estrada Andalucía - Cajasur + 16:34
67 Clemens Fankhauser Vorarlberg - Corratec + 16:55
68 Jimmy Engoulvent Saur - Sojasun + 16:56
69 Sebastien Siedler Vorarlberg - Corratec + 17:12
70 Kurt Asle Arvesen Sky Professional Cycling Team + 17:19
71 Koen Barbe Landbouwkrediet + 17:22
72 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 17:32
73 Vytautas Kaupas Continental Team Differdange + 17:56
74 Hakan Nilsson Continental Team Differdange + 18:02
75 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 18:02
76 Tom Van den Haute Landbouwkrediet + 18:03
77 Steven Caethoven Landbouwkrediet + 18:07
78 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 18:22
79 Jorge Martin Montenegro Adaro Andalucía - Cajasur + 18:39
80 Anthony Roux Française des Jeux + 21:40
81 Antonio Cabello Baena Andalucía - Cajasur + 24:26
82 Miguel Minguez Euskaltel-Euskadi + 27:06
DNF Manuel Calvente Andalucía - Cajasur
DNF Freddy Bichot BBOX Bouygues Telecom
DNF Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom
DNF Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom
DNF Guillaume Blot Cofidis
DNF Tony Gallopin Cofidis
DNF Tristan Valentin Cofidis
DNF Romain Zingle Cofidis
DNF Stefan Cohnen Continental Team Differdange
DNF Jempy Drucker Continental Team Differdange
DNF Christian Poos Continental Team Differdange
DNF Sergio De Lis De Andres Euskaltel-Euskadi
DNF Gianni Meersman Française des Jeux
DNF Yoann Offredo Française des Jeux
DNF Oscar Gatto ISD - Neri
DNF Ruslan Pidgornyy ISD - Neri
DNF Davide Ricci Bitti ISD - Neri
DNF Cyril Bessy Saur - Sojasun
DNF Jimmy Casper Saur - Sojasun
DNF Cedric Coutouly Saur - Sojasun
DNF Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun
DNF Cyril Lemoine Saur - Sojasun
DNF Rony Martias Saur - Sojasun
DNF Romain Matheou Saur - Sojasun
DNF Floris Goesinnen Skil - Shimano
DNF Thierry Hupond Skil - Shimano
DNF Frederik Wilmann Skil - Shimano
DNF Ben Swift Sky Professional Cycling Team
DNF Alexandr Kolobnev Team Katusha
DNF Danilo Napolitano Team Katusha
DNF Alexandre Pliuschin Team Katusha
DNF Sam Bewley RadioShack
DNF Daryl Impey RadioShack
DNF Bjorn Selander RadioShack
DNF Kasper Klostergaard Team Saxo Bank
DNF Alex Rasmussen Team Saxo Bank
DNF Johnny Hoogerland Vacansoleil
DNF Silvere Ackermann Vorarlberg - Corratec
DNF Piergiorgio Camussa Vorarlberg - Corratec
DNF Alexander Gufler Vorarlberg - Corratec
DNF Christoph Sokoll Vorarlberg - Corratec
DNF Matic Strgar Vorarlberg - Corratec
Information
Nation Luxembourg
Date 2nd - 6th June
CAT 2.HC
Other
Embed Results