Tour de Luxembourg - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Andy Schleck Team Saxo Bank 05:00:46
02 Matti Breschel Team Saxo Bank + 00
03 Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi + 00
04 Marco Marcato Vacansoleil + 00
05 Geoffroy Lequatre Agritubel + 00
06 Assan Bazayev Cervelo TestTeam + 00
07 Emanuele Vona ISD - Neri + 00
08 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 00
09 Marco Frapporti CSF Group - Navigare + 05
10 Andreas Klöden Astana + 05
11 Michael Schär Astana + 05
12 Matteo Carrara Vacansoleil + 05
13 Amets Txurruka Euskaltel-Euskadi + 05
14 Fränk Schleck Team Saxo Bank + 05
15 Domenico Pozzovivo CSF Group - Navigare + 05
16 Baden Cooke Vacansoleil + 27
17 Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi + 27
18 Romain Feillu Agritubel + 27
19 Vincent Jérôme BBOX Bouygues Telecom + 27
20 Robert Retschke Continental Team Differdange + 27
21 Fredrik Johansson Continental Team Differdange + 27
22 Sebastian Portal Cofidis + 27
23 Maxime Vantomme Team Katusha + 27
24 Martial Ricci Poggi Landbouwkrediet - Colnago + 27
25 Koen De Kort Skil - Shimano + 27
26 Enrico Zen CSF Group - Navigare + 27
27 Theo Eltink Skil - Shimano + 27
28 Kurt Asle Arvesen Team Saxo Bank + 27
29 Gregory Rast Astana + 27
30 Gerben Löwik Vacansoleil + 27
31 Patrick Calcagni Barloworld - Bianchi + 27
32 Olivier Bonnaire BBOX Bouygues Telecom + 27
33 Geert Verheyen Landbouwkrediet - Colnago + 27
34 Denys Kostyuk ISD - Neri + 27
35 Steve Houanard Skil - Shimano + 27
36 Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec + 27
37 Christoph Sokoll Vorarlberg - Corratec + 27
38 Alexey Markov Team Katusha + 27
39 Borut Bozic Vacansoleil + 27
40 Francesco Bellotti Barloworld - Bianchi + 27
41 Marcus Ljungqvist Team Saxo Bank + 27
42 Stuart O'Grady Team Saxo Bank + 27
43 Gustav Erik Larsson Team Saxo Bank + 27
44 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet - Colnago + 27
45 Perrig Quemeneur BBOX Bouygues Telecom + 27
46 Mauro Finetto CSF Group - Navigare + 27
47 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 27
48 Carlo Scognamiglio Barloworld - Bianchi + 27
49 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 27
50 Jonathan Hivert Skil - Shimano + 27
51 Markel Irizar Euskaltel-Euskadi + 27
52 Jempy Drucker Continental Team Differdange + 27
53 Chris Anker Sørensen Team Saxo Bank + 27
54 Joan Horrach Team Katusha + 27
55 Ruslan Pidgornyy ISD - Neri + 27
56 Rémy Cusin Agritubel + 27
57 Dmitriy Muravyev Astana + 27
58 Sergey Lagutin Vacansoleil + 27
59 Björn Leukemans Vacansoleil + 27
60 Alan Marangoni CSF Group - Navigare + 27
61 Federico Canuti CSF Group - Navigare + 27
62 Diego Caccia Barloworld - Bianchi + 27
63 Mitch Docker Skil - Shimano + 27
64 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 27
65 Gennady Mikhailov Team Katusha + 27
66 Oleksandr Kvachuk ISD - Neri + 27
67 Anthony Ravard Agritubel + 27
68 Daniel Musiol Vorarlberg - Corratec + 27
69 Hannes Blank Continental Team Differdange + 27
70 Florent Brard Cofidis + 27
71 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 27
72 Martin Mortensen Vacansoleil + 27
73 Benjamin Gourgue Landbouwkrediet - Colnago + 27
74 Wim Van Huffel Vorarlberg - Corratec + 01:03
75 Steven Caethoven Agritubel + 01:03
76 Nico Sijmens Cofidis + 01:21
77 Maxim Iglinskiy Astana + 01:21
78 Sébastien Turgot BBOX Bouygues Telecom + 02:14
79 Tiziano Dall'Antonia CSF Group - Navigare + 02:14
80 Vitaly Kondrut ISD - Neri + 02:14
81 Filippo Savini CSF Group - Navigare + 02:14
82 Josef Benetseder Vorarlberg - Corratec + 02:14
83 Nicolas Jalabert Agritubel + 02:18
84 Bert De Backer Skil - Shimano + 04:07
85 Alexandre Usov Cofidis + 04:07
86 Jonathan Bertrand Landbouwkrediet - Colnago + 04:07
87 Danilo Napolitano Team Katusha + 04:07
88 Michele Merlo Barloworld - Bianchi + 04:07
89 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 04:07
90 Josu Agirre Asegniloaza Euskaltel-Euskadi + 04:07
91 Mathieu Drouilly Landbouwkrediet - Colnago + 04:07
92 Rob Peeters Landbouwkrediet - Colnago + 04:07
93 Guillaume Blot Cofidis + 04:07
94 Marco Corti Barloworld - Bianchi + 04:07
95 Mickaël Buffaz Cofidis + 04:07
96 Romain Villa Cofidis + 04:07
97 Mathieu Claude BBOX Bouygues Telecom + 04:07
98 Alexandre Blain Cofidis + 04:07
99 Rony Martias BBOX Bouygues Telecom + 04:07
100 Yoann Le Boulanger Agritubel + 04:07
101 Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom + 04:07
102 Maxim Belkov ISD - Neri + 04:07
103 Bolat Raimbekov Astana + 04:07
104 Valeriy Dmitriyev Astana + 04:07
105 Igor Abakoumov ISD - Neri + 04:07
106 Philipp Ludescher Vorarlberg - Corratec + 04:07
107 Silvere Ackermann Vorarlberg - Corratec + 04:07
108 Tom Veelers Skil - Shimano + 04:07
109 Kenny Dehaes Team Katusha + 04:07
110 Ludovic Capelle Continental Team Differdange + 04:07
111 Christian Poos Continental Team Differdange + 04:07
112 Hakan Nilsson Continental Team Differdange + 04:07
113 René Haselbacher Vorarlberg - Corratec + 04:07
114 Cyrille Heymans Continental Team Differdange + 09:45
DNS Robert Hunter Barloworld - Bianchi
Information
Nation Luxembourg
Date 5th June
Where Schifflange -> Differdange
What 2nd stage
Distance 187 km
Leader A.Bazayev
Youth M.Marcato
Points R.Feillu
Mountain A.Usov
Other
Embed Results