Tour de Luxembourg - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Gregory Rast Astana 03:46
02 Jonathan Hivert Skil - Shimano + 02
03 Romain Feillu Agritubel + 04
04 Assan Bazayev Cervelo TestTeam + 05
05 Gustav Erik Larsson Team Saxo Bank + 06
06 Andreas Klöden Astana + 08
07 Baden Cooke Vacansoleil + 08
08 Marco Marcato Vacansoleil + 08
09 Alexey Markov Team Katusha + 08
10 Tiziano Dall'Antonia CSF Group - Navigare + 09
11 Fränk Schleck Team Saxo Bank + 10
12 Rémy Cusin Agritubel + 10
13 Jempy Drucker Continental Team Differdange + 10
14 Matti Breschel Team Saxo Bank + 10
15 Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom + 11
16 Matteo Carrara Vacansoleil + 11
17 Sebastian Portal Cofidis + 11
18 Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi + 11
19 Nico Sijmens Cofidis + 11
20 Alexandre Blain Cofidis + 12
21 Anthony Ravard Agritubel + 12
22 Markel Irizar Euskaltel-Euskadi + 12
23 Koen De Kort Skil - Shimano + 12
24 Kurt Asle Arvesen Team Saxo Bank + 12
25 Martin Mortensen Vacansoleil + 13
26 Andy Schleck Team Saxo Bank + 13
27 René Haselbacher Vorarlberg - Corratec + 13
28 Geoffroy Lequatre Agritubel + 14
29 Marcus Ljungqvist Team Saxo Bank + 14
30 Martial Ricci Poggi Landbouwkrediet - Colnago + 14
31 Alan Marangoni CSF Group - Navigare + 15
32 Borut Bozic Vacansoleil + 15
33 Stuart O'Grady Team Saxo Bank + 15
34 Mitchell Docker Skil - Shimano + 16
35 Robert Retschke Continental Team Differdange + 16
36 Filippo Savini CSF Group - Navigare + 17
37 Maxime Vantomme Team Katusha + 17
38 Björn Leukemans Vacansoleil + 17
39 Cyrille Heymans Continental Team Differdange + 17
40 Sébastien Turgot BBOX Bouygues Telecom + 17
41 Hakan Nilsson Continental Team Differdange + 17
42 Theo Eltink Skil - Shimano + 17
43 Michael Schär Astana + 17
44 Joan Horrach Team Katusha + 17
45 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 18
46 Federico Canuti CSF Group - Navigare + 18
47 Christian Poos Continental Team Differdange + 18
48 Tom Veelers Skil - Shimano + 18
49 Domenico Pozzovivo CSF Group - Navigare + 18
50 Alexandre Usov Cofidis + 18
51 Oleksandr Kvachuk ISD - Neri + 18
52 Mauro Finetto CSF Group - Navigare + 19
53 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 19
54 Gennady Mikhailov Team Katusha + 19
55 Rob Peeters Landbouwkrediet - Colnago + 19
56 Carlo Scognamiglio Barloworld - Bianchi + 19
57 Maxim Iglinskiy Astana + 19
58 Emilien Berges Agritubel + 19
59 Marco Frapporti CSF Group - Navigare + 19
60 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet - Colnago + 19
61 Rony Martias BBOX Bouygues Telecom + 20
62 Bolat Raimbekov Astana + 20
63 Igor Abakoumov ISD - Neri + 20
64 Florent Brard Cofidis + 20
65 Geert Verheyen Landbouwkrediet - Colnago + 21
66 Francesco Bellotti Barloworld - Bianchi + 21
67 Denys Kostyuk ISD - Neri + 21
68 Daniel Musiol Vorarlberg - Corratec + 21
69 Dmitriy Muravyev Astana + 21
70 Robert Hunter Barloworld - Bianchi + 21
71 Silvere Ackermann Vorarlberg - Corratec + 21
72 Amets Txurruka Euskaltel-Euskadi + 22
73 Nicolas Jalabert Agritubel + 22
74 Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi + 22
75 Olivier Bonnaire BBOX Bouygues Telecom + 22
76 Romain Villa Cofidis + 23
77 Emanuele Vona ISD - Neri + 23
78 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 23
79 Bert De Backer Skil - Shimano + 24
80 Sergey Lagutin Vacansoleil + 24
81 Vincent Jérôme BBOX Bouygues Telecom + 24
82 Yoann Le Boulanger Agritubel + 24
83 Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec + 24
84 Kenny Dehaes Team Katusha + 24
85 Gerben Löwik Vacansoleil + 24
86 Fredrik Johansson Continental Team Differdange + 24
87 Josu Agirre Asegniloaza Euskaltel-Euskadi + 25
88 Guillaume Blot Cofidis + 25
89 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 25
90 Hannes Blank Continental Team Differdange + 25
91 Danilo Napolitano Team Katusha + 25
92 Josef Benetseder Vorarlberg - Corratec + 25
93 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 26
94 Wim Van Huffel Vorarlberg - Corratec + 26
95 Mathieu Claude BBOX Bouygues Telecom + 27
96 Chris Anker Sørensen Team Saxo Bank + 28
97 Mickaël Buffaz Cofidis + 28
98 Patrick Calcagni Barloworld - Bianchi + 28
99 Christoph Sokoll Vorarlberg - Corratec + 28
100 Vitaly Kondrut ISD - Neri + 29
101 Diego Caccia Barloworld - Bianchi + 29
102 Steve Houanard Skil - Shimano + 30
103 Benjamin Gourgue Landbouwkrediet - Colnago + 30
104 Michele Merlo Barloworld - Bianchi + 30
105 Maxim Belkov ISD - Neri + 31
106 Mathieu Drouilly Landbouwkrediet - Colnago + 31
107 Jonathan Bertrand Landbouwkrediet - Colnago + 31
108 Enrico Zen CSF Group - Navigare + 32
109 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 32
110 Perrig Quemeneur BBOX Bouygues Telecom + 33
111 Philipp Ludescher Vorarlberg - Corratec + 35
112 Ruslan Pidgornyy ISD - Neri + 36
113 Valeriy Dmitriyev Astana + 36
114 Steven Caethoven Agritubel + 38
115 Ludovic Capelle Continental Team Differdange + 38
116 Marco Corti Barloworld - Bianchi + 43
DNS Frédéric Amorison Landbouwkrediet - Colnago
Information
Nation Luxembourg
Date 3rd June
Where Luxembourg -> Luxembourg
What Prologue
Distance 2.7 km
Leader G.Rast
Youth J.Hivert
Points G.Rast
Other
Embed Results