FIRSTCYCLING
Amateur
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
3 Jours de Cherbourg
Amateur, 3rd stage, 5th September 2021, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Belgium
France
Great Britain
Italy
Japan
Netherlands
Norway
Poland
USA
Teams
A.V.C. Aix-en-Provence
AG2R Citroën U23 Team
C.C.Nogent-sur-Oise
Charvieu-Chavagneux IC
Côtes d'Armor - Marie Morin
Creuse Oxygène Guéret
Dinan Sport Cycling
Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
EFC - L&R - Vulsteke
ES Torigni
Hennebont Cyclisme
Laval Cyclisme 53
Moyon Percy VC
Occitane Cyclisme Formation
Océane Top 16
Paris Cycliste Olympique
Sojasun espoir-ACNC
Team Bricquebec Cotentin
Team UC Nantes - Atlantique
U.C.Cholet 49
U.S.Saint-Herblain
USSA Pavilly Barentin
UV Aube-Club Champagne Charlott
V.C.Avranches
V.C.Pays de Loudéac
V.C.Rouen 76
V.S.Valletais
VDM -Trawobo CT
WB-Fybolia Locminé
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Bacon
Romain
1990
C.C.Nogent-sur-Oise
03:40:45
02
Labrosse
Jordan
2002
AG2R Citroën U23 Team
+ 09
03
Terrien
Valentin
1994
Laval Cyclisme 53
+ 09
04
Baudin
Alex
2001
AG2R Citroën U23 Team
+ 11
05
Tronchon
Bastien
2002
AG2R Citroën U23 Team
+ 13
06
Danès
Léo
1996
Dinan Sport Cycling
+ 13
07
Bravard
Antoine
1994
Charvieu-Chavagneux IC
+ 13
08
Lagrée
Adrien
1997
V.C.Pays de Loudéac
+ 16
09
Campistrous
Romain
1992
Occitane Cyclisme Formation
+ 16
10
Ballabio
Giacomo
1998
Charvieu-Chavagneux IC
+ 16
11
Le Bon
Johan
1990
Dinan Sport Cycling
+ 16
12
Le Berre
Mathis
2001
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 16
13
Jegat
Jordan
1999
Team UC Nantes - Atlantique
+ 16
14
Malle
Nicolas
1998
V.C.Pays de Loudéac
+ 16
15
Alleno
Clément
2000
V.C.Pays de Loudéac
+ 16
16
Guillon
Célestin
1996
Laval Cyclisme 53
+ 16
17
Girard
Damien
2001
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 16
18
Matthys
Louka
1999
Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
+ 16
19
Breuillard
Nicolas
2000
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 16
20
Demeautis
Matthieu
1997
Océane Top 16
+ 16
21
Cotard
Théo
1999
WB-Fybolia Locminé
+ 24
22
Guéret
Théo
2000
Moyon Percy VC
+ 27
23
Romé
Axel
2001
Sojasun espoir-ACNC
+ 27
24
Taillandier
Axel
1999
U.C.Cholet 49
+ 29
25
van den Bossche
Angelo
1996
VDM -Trawobo CT
+ 29
26
Ferron
Hugo
1998
V.S.Valletais
+ 31
27
Saint-Guilhem
Thibaud
1996
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 31
28
Théot
Hugo
2001
USSA Pavilly Barentin
+ 31
29
Delcros
Clément
1999
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 31
30
Costeplane
Aurélien
1997
Occitane Cyclisme Formation
+ 35
31
Bouts
Jens
1998
EFC - L&R - Vulsteke
+ 37
32
Pardon
Florian
2001
V.C.Rouen 76
+ 41
33
Baguelin
Jocelyn
1999
Laval Cyclisme 53
+ 41
34
Devaux
Thomas
1997
Charvieu-Chavagneux IC
+ 44
35
Roche
Julian
1998
Creuse Oxygène Guéret
+ 44
36
Costiou
Ewen
2002
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 44
37
Besson
Kévin
1991
Occitane Cyclisme Formation
+ 44
38
Meal
Théo
2002
Team Bricquebec Cotentin
+ 44
39
Thomas
Nicolas
1997
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 50
40
Lavenant
Thibault
2000
Sojasun espoir-ACNC
+ 53
41
Fillion
Erwann
2002
Moyon Percy VC
+ 53
42
Glot
Raphaël
2000
V.C.Avranches
+ 53
43
Baudis
Anthony
2000
Charvieu-Chavagneux IC
+ 53
44
Farazijn
Maxime
1994
Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
+ 53
45
Carlot
Matéo
2000
V.C.Rouen 76
+ 53
46
Goulet
Florian
1999
V.S.Valletais
+ 53
47
Mariault
Axel
1998
Team UC Nantes - Atlantique
+ 53
48
Renault
Baptiste
1995
V.S.Valletais
+ 53
49
Stalmans
Jasper
2002
VDM -Trawobo CT
+ 53
50
Le Boetez
Clément
2000
Océane Top 16
+ 53
51
Chan Tsin
Romain
1988
Team Bricquebec Cotentin
+ 53
52
Cueff
Romain
1993
V.C.Avranches
+ 01:01
53
Teisseire
Clément
1999
V.S.Valletais
+ 01:01
54
Simon
Yohann
2001
Moyon Percy VC
+ 01:01
55
Heron
Antonin
2001
Team Bricquebec Cotentin
+ 01:01
56
Cornu
Benjamin
2002
Team Bricquebec Cotentin
+ 01:01
57
Protin
Célian
2002
UV Aube-Club Champagne Charlott
+ 01:09
58
Desmortreux
Martin
2002
Moyon Percy VC
+ 01:09
59
Clynhens
Toon
2001
EFC - L&R - Vulsteke
+ 01:09
60
Dujardin
Julien
2001
USSA Pavilly Barentin
+ 01:09
61
Debroise
Dorian
2000
V.C.Avranches
+ 01:09
62
Pasturel
Maxime
1999
V.C.Pays de Loudéac
+ 01:20
63
Hopmans
Wouter
2001
VDM -Trawobo CT
+ 01:24
64
Lacroix
Baptiste
2002
AG2R Citroën U23 Team
+ 01:42
65
Gullickson
Finn
2000
Sojasun espoir-ACNC
+ 01:42
66
Patoux
Cyrille
1985
ES Torigni
+ 01:44
67
Dubois
Pierre-Emmanuel
2000
Sojasun espoir-ACNC
+ 01:54
68
Renault
Maxime
1990
WB-Fybolia Locminé
+ 01:54
69
Lawton
Henry
2001
AG2R Citroën U23 Team
+ 01:58
70
Mahoudo
Nolann
2002
V.C.Pays de Loudéac
+ 02:24
71
Boulo
Matthieu
1989
Dinan Sport Cycling
+ 02:24
72
Barbin
Louis
1999
U.S.Saint-Herblain
+ 02:30
73
Théot
Killian
1999
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 02:30
74
Rouland
Louis
2002
V.C.Pays de Loudéac
+ 02:30
75
Borra
Gilles
1998
EFC - L&R - Vulsteke
+ 02:30
76
Jamot
Julien
1999
V.C.Rouen 76
+ 02:37
77
Fiefvez
Rudy
1993
Océane Top 16
+ 02:52
78
Warhurst
Matthew
2000
Creuse Oxygène Guéret
+ 02:59
79
Roma
Jérémy
1995
Paris Cycliste Olympique
+ 03:17
80
Guégan
Maël
1998
Team UC Nantes - Atlantique
+ 03:27
81
Kasperkiewicz
Przemyslaw
1994
Team UC Nantes - Atlantique
+ 03:27
82
Lewis
Adam
1995
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 03:47
83
Ridel
Damien
1999
Team UC Nantes - Atlantique
+ 04:17
84
Le Lay
Aurélien
1994
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 05:27
85
Danton
Victor
2001
Creuse Oxygène Guéret
+ 09:03
86
Chopier
Loïc
1995
USSA Pavilly Barentin
+ 09:10
87
Leroy
Loann
2002
U.S.Saint-Herblain
+ 09:17
88
Rio
Maxime
1999
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 09:17
89
Macé
Marius
2002
Paris Cycliste Olympique
+ 09:38
90
Brisard
Alexandre
2001
V.S.Valletais
+ 09:44
91
Bunodière
Guillaume
1990
V.C.Avranches
+ 10:01
92
Cobbaert
Robby
1990
VDM -Trawobo CT
+ 10:09
93
Lavigne
Baptiste
1997
Occitane Cyclisme Formation
+ 10:09
94
Wante
Jari
1998
VDM -Trawobo CT
+ 10:09
95
Roger
Gabriel
2000
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 10:09
96
Zehnich
Dorian
1996
UV Aube-Club Champagne Charlott
+ 10:09
97
Eloy
Maxime
1999
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 10:09
98
Tanguy
Hugo
2002
Hennebont Cyclisme
+ 10:18
99
Rivallain
Hugo
1998
Hennebont Cyclisme
+ 10:21
100
Guilbert
Clément
2001
Moyon Percy VC
+ 10:21
101
Sutton
Joseph
1997
WB-Fybolia Locminé
+ 10:21
102
Poisson
Damien
1997
Dinan Sport Cycling
+ 10:55
103
Cailliau
Taïno
2001
Creuse Oxygène Guéret
+ 11:02
104
Garel
Adrien
1996
Sojasun espoir-ACNC
+ 11:39
105
Chandemerle
Hugo
1998
Dinan Sport Cycling
+ 13:48
106
Bohal
Victor
2001
U.S.Saint-Herblain
+ 14:02
107
Grella
Benjamin
2002
ES Torigni
+ 17:00
108
Quinio
Adrien
1992
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 17:00
109
Knecht
Noah
2000
Charvieu-Chavagneux IC
+ 17:00
110
Terada
Yoshiki
2002
USSA Pavilly Barentin
+ 17:00
111
Bareille
Bastien
1999
Océane Top 16
+ 17:00
112
Michel
Quentin
2000
U.S.Saint-Herblain
+ 17:00
113
Royer
Jérémy
2000
V.C.Avranches
+ 17:00
114
Tardivel
Théo
1998
Hennebont Cyclisme
+ 17:26
115
Wold
Marius
1998
EFC - L&R - Vulsteke
+ 17:30
116
Beaune
Romain
1999
USSA Pavilly Barentin
+ 17:56
117
Quindry
Emeric
2000
ES Torigni
+ 18:41
118
Chauvin
Scott
1999
ES Torigni
+ 25:12
DNS
Valognes
Thibault
2000
V.C.Rouen 76
DNS
Vauquelin
Kévin
2001
V.C.Rouen 76
DNS
Villemin
Alan
1999
Team Bricquebec Cotentin
DNF
Lapierre
Louis
1997
Océane Top 16
DNF
Poirier
Clément
2000
WB-Fybolia Locminé
DNF
Le Barbier
Loïc
1996
Hennebont Cyclisme
Information
3 Jours de Cherbourg
France
3rd stage | 153.0 km
Cherbourg
->
Cherbourg
2.12.1