Tour de Loire-Atlantique - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Kévin Le Cunff Dunkerque Grand Littoral-Cofidis 03:25:29
02 Romain Feillu C.C.Périgueux-Dordogne + 04
03 Camille Batista Guidon Chalettois + 04
04 Kevin Boyer Côtes d'Armor-Marie Morin + 04
05 Sandy Dujardin Vendée U + 04
06 Alexis Robert Dinan Sport Cycling + 04
07 Jocelyn Baguelin Laval Cyclisme 53 + 04
08 Maxime Gressier Paris Cycliste Olympique + 04
09 Raphael Parisella Sables Vendée Cyclisme-Cube + 04
10 Florian Rapiteau Laval Cyclisme 53 + 04
11 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 04
12 Charles Paige Team U Cube 17 + 04
13 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 04
14 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 04
15 Davy Romian Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 04
16 Killian Larpe Océane Top 16 + 04
17 Corentin Ermenault A.V.C. Aix-en-Provence + 04
18 Florian Richard-Andrade Team UC Nantes - Atlantique + 04
19 Fabien Rondeau Laval Cyclisme 53 + 04
20 Robin Boucher Guidon Chalettois + 04
21 Vincent Arhie Team U Cube 17 + 04
22 Simon Millon Guidon Chalettois + 04
23 Ronan Racault Guidon Chalettois + 04
24 Hugo Ferron V.S.Valletais + 04
25 Guillaume Dauschy Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 04
26 Matthieu Demeautis Océane Top 16 + 04
27 Jérémy Roma Paris Cycliste Olympique + 04
28 Kirill Tarassov Team U Cube 17 + 04
29 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 04
30 Jules Boulais Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 04
31 Luc Tellier U.C.Cholet 49 + 04
32 Jean-Denis Thibault Team U Cube 17 + 04
33 Kylian Senicourt Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 04
34 Alexandre Caudoux U.V.Limoges-Team U 87 + 04
35 Anthony Haspot Sables Vendée Cyclisme-Cube + 04
36 Fabio Do Rego Team UC Nantes - Atlantique + 04
37 Tommy Pouget Laval Cyclisme 53 + 04
38 Mathéo Le Fur Paris Cycliste Olympique + 18
39 Corentin Sassier Guidon Chalettois + 25
40 Pierre-Emmanuel Dubois Sojasun espoir-ACNC + 25
41 Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence + 38
42 Adrien Lagrée V.C.Pays de Loudéac + 01:10
43 Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac + 01:10
44 Killian Briand Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:34
45 Lucas Grolier Vendée U + 04:45
46 Baptiste Renault Sables Vendée Cyclisme-Cube + 04:49
47 Antony Roturier U.C.Cholet 49 + 06:49
48 Henry Lutz U.C.Cholet 49 + 06:49
49 Nicolas Hamon U.V.Limoges-Team U 87 + 06:49
50 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 06:49
51 Joris Ducrocq UV Aube-Club Champagne Charlott + 06:49
52 Gabriel Roger A.V.C. Aix-en-Provence + 06:49
53 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 06:49
54 Louka Matthys Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 09:45
55 Geoffrey Thevenez UV Aube-Club Champagne Charlott + 09:45
56 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 09:45
57 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 09:45
58 Eugène Richardot UV Aube-Club Champagne Charlott + 09:45
59 Émilien Clère UV Aube-Club Champagne Charlott + 09:45
60 Youen Glon V.S.Valletais + 09:45
61 Eugene Kakizaki V.S.Valletais + 09:45
62 Victor Mouraud U.C.Cholet 49 + 09:45
63 Finn Gullickson Sojasun espoir-ACNC + 09:45
64 David Cardis U.C.Cholet 49 + 09:45
65 Lukas Carreau Sables Vendée Cyclisme-Cube + 09:45
66 Emilien Jeannière Vendée U + 09:45
67 Simon Verger V.C.Pays de Loudéac + 09:45
68 Aurélien Pasquet C.C.Périgueux-Dordogne + 09:45
69 Valentin Masse Dinan Sport Cycling + 09:45
70 Riley Sheehan Sojasun espoir-ACNC + 09:45
71 Scott Chauvin E.S.Torigni + 09:45
72 Lilian Nomine Paris Cycliste Olympique + 09:45
DNS Lucas Aumeunier U.V.Limoges-Team U 87
DNF George Mills-Keeling A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Dorian Carreau C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Damien Lapouges C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Valentin Vezie Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Thibault D'Hervez Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Alan Moulin Dinan Sport Cycling
DNF Hugo Roussel Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Ronan Dequippe E.S.Torigni
DNF Emeric Quindry E.S.Torigni
DNF Grégoire Salmon E.S.Torigni
DNF Tom Baubry Laval Cyclisme 53
DNF Rudy Fiefvez Océane Top 16
DNF Alexis Diligeart Océane Top 16
DNF Clement Le Boetez Océane Top 16
DNF Willy Artus Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes - Atlantique
DNF Julien Buisson U.V.Limoges-Team U 87
DNF Dorian Zehnich UV Aube-Club Champagne Charlott
DNF Florian Goulet V.S.Valletais
DNF James Tillett V.S.Valletais
DNF Théo Menant Vendée U
DNF Antonin Corvaisier Vendée U
Information
Nation France
Date 30th May
Where Guemené-Penfao -> Guemené-Penfao
What 2nd stage
Distance 147.4 km
Other
Embed Results