Tour de Loire-Atlantique - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac 03:36:22
02 Nicolas Hamon U.V.Limoges-Team U 87 + 00
03 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 00
04 Guillaume Dauschy Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 00
05 Romain Feillu C.C.Périgueux-Dordogne + 04
06 Corentin Ermenault A.V.C. Aix-en-Provence + 04
07 Florian Richard-Andrade Team UC Nantes - Atlantique + 04
08 Kévin Le Cunff Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 04
09 Camille Batista Guidon Chalettois + 04
10 Pierre-Emmanuel Dubois Sojasun espoir-ACNC + 04
11 Alexis Robert Dinan Sport Cycling + 04
12 Jocelyn Baguelin Laval Cyclisme 53 + 04
13 Julien Buisson U.V.Limoges-Team U 87 + 04
14 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 04
15 Davy Romian Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 04
16 Alexandre Caudoux U.V.Limoges-Team U 87 + 04
17 Matthieu Demeautis Océane Top 16 + 04
18 Émilien Clère UV Aube-Club Champagne Charlott + 04
19 Jules Boulais Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 04
20 Kevin Boyer Côtes d'Armor-Marie Morin + 04
21 Eugene Kakizaki V.S.Valletais + 04
22 Ronan Racault Guidon Chalettois + 04
23 Kirill Tarassov Team U Cube 17 + 04
24 Mathéo Le Fur Paris Cycliste Olympique + 04
25 Charles Paige Team U Cube 17 + 04
26 Florian Rapiteau Laval Cyclisme 53 + 04
27 Raphael Parisella Sables Vendée Cyclisme-Cube + 04
28 Maxime Gressier Paris Cycliste Olympique + 04
29 Hugo Ferron V.S.Valletais + 04
30 Adrien Lagrée V.C.Pays de Loudéac + 04
31 Jean-Denis Thibault Team U Cube 17 + 04
32 Killian Larpe Océane Top 16 + 04
33 Jérémy Roma Paris Cycliste Olympique + 04
34 Louka Matthys Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 04
35 Corentin Sassier Guidon Chalettois + 04
36 Vincent Arhie Team U Cube 17 + 04
37 Luc Tellier U.C.Cholet 49 + 04
38 Gabriel Roger A.V.C. Aix-en-Provence + 04
39 Fabien Rondeau Laval Cyclisme 53 + 04
40 Sandy Dujardin Vendée U + 04
41 Grégoire Salmon E.S.Torigni + 04
42 Antony Roturier U.C.Cholet 49 + 04
43 Youen Glon V.S.Valletais + 04
44 Joris Ducrocq UV Aube-Club Champagne Charlott + 04
45 Henry Lutz U.C.Cholet 49 + 04
46 Kylian Senicourt Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 04
47 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 04
48 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 04
49 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 04
50 David Cardis U.C.Cholet 49 + 04
51 Thibault D'Hervez Côtes d'Armor-Marie Morin + 04
52 Alexis Diligeart Océane Top 16 + 04
53 Baptiste Renault Sables Vendée Cyclisme-Cube + 04
54 Killian Briand Côtes d'Armor-Marie Morin + 04
55 Fabio Do Rego Team UC Nantes - Atlantique + 04
56 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 04
57 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 04
58 Geoffrey Thevenez UV Aube-Club Champagne Charlott + 04
59 Ronan Dequippe E.S.Torigni + 04
60 Anthony Haspot Sables Vendée Cyclisme-Cube + 04
61 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 04
62 Rudy Fiefvez Océane Top 16 + 04
63 Florian Goulet V.S.Valletais + 04
64 Victor Mouraud U.C.Cholet 49 + 04
65 Robin Boucher Guidon Chalettois + 04
66 Simon Millon Guidon Chalettois + 04
67 Tommy Pouget Laval Cyclisme 53 + 04
68 Valentin Masse Dinan Sport Cycling + 04
69 Eugène Richardot UV Aube-Club Champagne Charlott + 04
70 Scott Chauvin E.S.Torigni + 24
71 Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence + 37
72 Hugo Roussel Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 47
73 Lucas Grolier Vendée U + 02:31
74 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 03:16
75 Emeric Quindry E.S.Torigni + 03:16
76 Valentin Vezie Côtes d'Armor-Marie Morin + 03:36
77 George Mills-Keeling A.V.C. Aix-en-Provence + 03:46
78 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes - Atlantique + 03:52
79 Tom Baubry Laval Cyclisme 53 + 05:20
80 Lukas Carreau Sables Vendée Cyclisme-Cube + 05:20
81 Damien Lapouges C.C.Périgueux-Dordogne + 05:20
82 Antonin Corvaisier Vendée U + 05:20
83 Dorian Carreau C.C.Périgueux-Dordogne + 05:20
84 Dorian Zehnich UV Aube-Club Champagne Charlott + 07:04
85 Aurélien Pasquet C.C.Périgueux-Dordogne + 07:04
86 Lilian Nomine Paris Cycliste Olympique + 07:41
87 Alan Moulin Dinan Sport Cycling + 11:29
88 Riley Sheehan Sojasun espoir-ACNC + 14:53
89 Finn Gullickson Sojasun espoir-ACNC + 14:53
90 James Tillett V.S.Valletais + 15:46
91 Willy Artus Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 19:10
92 Simon Verger V.C.Pays de Loudéac + 19:26
93 Théo Menant Vendée U + 04
94 Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac + 04
95 Emilien Jeannière Vendée U + 04
96 Clement Le Boetez Océane Top 16 + 04
97 Lucas Aumeunier U.V.Limoges-Team U 87 + 04
OOT Bapthiste Bouvier Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNS Clément Orceau Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Lucas Cumenal C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Thibaut Madorre Paris Cycliste Olympique
DNF Bryan Monnier Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Gabriel Peyencet Team U Cube 17
Information
Nation France
Date 29th May
Where Nantes -> Guemené-Penfao
What 1st stage
Distance 154 km
Other
Embed Results