Tour de Loire-Atlantique - 2021

Overall Youth Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Kévin Le Cunff Dunkerque Grand Littoral-Cofidis 7:04:06
02 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 11
03 Corentin Ermenault A.V.C. Aix-en-Provence + 12
04 Romain Feillu C.C.Périgueux-Dordogne + 14
05 Sandy Dujardin Vendée U + 15
06 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 17
07 Guillaume Dauschy Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 18
08 Raphael Parisella Sables Vendée Cyclisme-Cube + 18
09 Jérémy Roma Paris Cycliste Olympique + 20
10 Maxime Gressier Paris Cycliste Olympique + 21
11 Kirill Tarassov Team U Cube 17 + 21
12 Fabio Do Rego Team UC Nantes - Atlantique + 21
13 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 21
14 Fabien Rondeau Laval Cyclisme 53 + 21
15 Jocelyn Baguelin Laval Cyclisme 53 + 23
16 Alexandre Caudoux U.V.Limoges-Team U 87 + 24
17 Charles Paige Team U Cube 17 + 24
18 Luc Tellier U.C.Cholet 49 + 24
19 Simon Millon Guidon Chalettois + 25
20 Florian Rapiteau Laval Cyclisme 53 + 25
21 Camille Batista Guidon Chalettois + 25
22 Ronan Racault Guidon Chalettois + 25
23 Jules Boulais Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 26
24 Davy Romian Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 26
25 Kevin Boyer Côtes d'Armor-Marie Morin + 27
26 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 27
27 Jean-Denis Thibault Team U Cube 17 + 28
28 Vincent Arhie Team U Cube 17 + 28
29 Alexis Robert Dinan Sport Cycling + 28
30 Florian Richard-Andrade Team UC Nantes - Atlantique + 29
31 Matthieu Demeautis Océane Top 16 + 29
32 Kylian Senicourt Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 30
33 Tommy Pouget Laval Cyclisme 53 + 32
34 Anthony Haspot Sables Vendée Cyclisme-Cube + 32
35 Killian Larpe Océane Top 16 + 33
36 Robin Boucher Guidon Chalettois + 34
37 Hugo Ferron V.S.Valletais + 36
38 Mathéo Le Fur Paris Cycliste Olympique + 39
39 Pierre-Emmanuel Dubois Sojasun espoir-ACNC + 45
40 Corentin Sassier Guidon Chalettois + 46
41 Adrien Lagrée V.C.Pays de Loudéac + 1:27
42 Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac + 1:32
43 Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence + 1:38
44 Killian Briand Côtes d'Armor-Marie Morin + 1:58
45 Nicolas Hamon U.V.Limoges-Team U 87 + 6:54
46 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 7:10
47 Joris Ducrocq UV Aube-Club Champagne Charlott + 7:10
48 Gabriel Roger A.V.C. Aix-en-Provence + 7:11
49 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 7:11
50 Henry Lutz U.C.Cholet 49 + 7:14
51 Antony Roturier U.C.Cholet 49 + 7:16
52 Baptiste Renault Sables Vendée Cyclisme-Cube + 7:18
53 Lucas Grolier Vendée U + 7:34
54 Emilien Jeannière Vendée U + 10:01
55 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 10:03
56 Eugène Richardot UV Aube-Club Champagne Charlott + 10:06
57 Geoffrey Thevenez UV Aube-Club Champagne Charlott + 10:06
58 Victor Mouraud U.C.Cholet 49 + 10:09
59 Émilien Clère UV Aube-Club Champagne Charlott + 10:10
60 Valentin Masse Dinan Sport Cycling + 10:10
61 Louka Matthys Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 10:11
62 Youen Glon V.S.Valletais + 10:11
63 Eugene Kakizaki V.S.Valletais + 10:11
64 David Cardis U.C.Cholet 49 + 10:12
65 Scott Chauvin E.S.Torigni + 10:38
66 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 13:17
67 Lukas Carreau Sables Vendée Cyclisme-Cube + 15:27
68 Aurélien Pasquet C.C.Périgueux-Dordogne + 17:15
69 Lilian Nomine Paris Cycliste Olympique + 17:47
70 Riley Sheehan Sojasun espoir-ACNC + 24:51
71 Finn Gullickson Sojasun espoir-ACNC + 25:00
72 Simon Verger V.C.Pays de Loudéac + 29:34
DNF Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence
DNF George Mills-Keeling A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Dorian Carreau C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Lucas Cumenal C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Damien Lapouges C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Thibault D'Hervez Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Valentin Vezie Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Alan Moulin Dinan Sport Cycling
DNF Hugo Roussel Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Ronan Dequippe E.S.Torigni
DNF Emeric Quindry E.S.Torigni
DNF Grégoire Salmon E.S.Torigni
DNF Tom Baubry Laval Cyclisme 53
DNF Alexis Diligeart Océane Top 16
DNF Rudy Fiefvez Océane Top 16
DNF Clement Le Boetez Océane Top 16
DNF Thibaut Madorre Paris Cycliste Olympique
DNF Bryan Monnier Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Willy Artus Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Bapthiste Bouvier Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Clément Orceau Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Gabriel Peyencet Team U Cube 17
DNF Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes - Atlantique
DNF Lucas Aumeunier U.V.Limoges-Team U 87
DNF Julien Buisson U.V.Limoges-Team U 87
DNF Dorian Zehnich UV Aube-Club Champagne Charlott
DNF Florian Goulet V.S.Valletais
DNF James Tillett V.S.Valletais
DNF Antonin Corvaisier Vendée U
DNF Théo Menant Vendée U
Information
Nation France
Date 28th - 30th May
CAT 2.12.1
Other
Embed Results