Vuelta a Cantabria - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Calum Johnston Caja Rural-Seguros RGA amateur 03:44:37
02 Benjamin Prades Vigo-Rias Baixas + 00
03 Mikel Retegi Lizarte + 00
04 Unai Iribar Laboral Kutxa + 00
05 Vinicius Rangel Telcom-On Clima-Osés Const + 00
06 Daniel Cavia Sanz Eiser-Hirumet + 00
07 Vicente Hernaiz Santamaría EOLO-KOMETA + 00
08 Angel Coterillo González Gomur-Cantabria Infinita + 04
09 Luis Daniel Zea Telcom-On Clima-Osés Const + 07
10 Javier Hernandez Martin Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 12
11 Antonio Eric Fagundez Aluminios Cortizo + 14
12 Joseba Lopez Grupo Eulen + 16
13 Eduardo Perez-Landaluce EOLO-KOMETA + 21
14 Luis Henrique Flauzino Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 26
15 Imanol Alvarez Arriola Eiser-Hirumet + 28
16 Adria Bartrina Moreno Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 30
17 David Delgado Higueruelo Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 31
18 Juan Antonio Velazquez Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 33
19 Victor Etxeberria Super Froiz + 33
20 Ander Del Castaño Vigo-Rias Baixas + 50
21 Jose Marin Aragón Telcom-On Clima-Osés Const + 01:01
22 Roberto Mediero Vazquez Super Froiz + 01:01
23 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:06
24 Dylan Westley Lizarte + 01:21
25 Eugenio Sanchez Lizarte + 01:38
26 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 02:37
27 Oier Aldama Udaeta Electroalavesa-Zuia-BSafe + 02:42
28 Asier Pablo Gonzalez Quintana Vigo-Rias Baixas + 02:55
29 Yago Segovia Escribano EOLO-KOMETA + 03:39
30 Pablo Ara Perez Huesca la Magia-Renault + 05:29
31 Francisco Javier Agea Gomur-Cantabria Infinita + 05:29
32 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 05:29
33 Angel Vazquez Iglesias Hoomu Seguros + 05:33
34 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 05:33
35 Arnau Sole Vall Controlpack-Badia + 05:43
36 Miori Kawasaki Japan + 05:43
37 Iker Trigo Hernandez Baqué Cycling Team + 05:49
38 Victor Castellano La Tova - Asesoría Almudévar + 05:54
39 Manuel Rodriguez Alonso Super Froiz + 05:56
40 Jeroen Van Krimpen Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 06:17
41 Toby Perry La Tova - Asesoría Almudévar + 06:50
42 Ailetz Lasa Laboral Kutxa + 07:42
43 Pablo Alonso Montes Super Froiz + 08:03
44 David Martin EOLO-KOMETA + 08:03
45 Jon Ibarluzea Grupo Eulen + 11:10
46 Sergio Trueba Cagigas Gomur-Cantabria Infinita + 11:10
47 Cristobal Moral Delgado Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 11:10
48 Abel Alonso Vega Ciudad de Oviedo + 11:14
49 Raul Lopez Franco Caja Rural-Seguros RGA amateur + 11:14
50 Luis Enrique Lopez Nolasco Hoomu Seguros + 11:14
51 Patxi Juaristi Pagaegi Eiser-Hirumet + 11:14
52 Julen Garcia Grupo Eulen + 11:14
53 Fergus Robinson Eiser-Hirumet + 11:14
54 Edgar Curto Pellicer Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 11:14
55 Antonio Nieto Sanchez Lizarte + 11:14
56 Alvaro Garcia Villegas EOLO-KOMETA + 11:18
57 Alex Diaz Baqué Cycling Team + 12:54
58 Gabriel Ochando Escudero Globalia Salamanca ECS + 15:20
59 Fabricio Kevin Feil Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 15:20
60 Javier Fernandez Rodriguez Previley-Coforma + 15:20
61 Kacper Smreczek Telcom-On Clima-Osés Const + 15:20
62 Ari Scott Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 15:20
63 Jose Hernandez Prieto Globalia Salamanca ECS + 15:20
64 Lander Lartitegi Baqué Cycling Team + 15:20
65 Iker Cerviño Pueyo Telcom-On Clima-Osés Const + 15:20
66 Thomas Silva Previley-Coforma + 15:20
67 Daniel Reyes Gloria Controlpack-Badia + 15:20
68 Asier Azkarate Grupo Eulen + 15:20
69 Asier Urionabarrenetxea Aranbarri Eiser-Hirumet + 15:20
70 Aner Arozena Dominguez Zabalgarbi-Photon + 15:20
71 Igor Ruiz Baez Zabalgarbi-Photon + 15:20
72 Cristobal Ramirez Previley-Coforma + 15:20
73 Mario Folgueras Ciudad de Oviedo + 15:20
74 Flavio Ortiz Heer Electroalavesa-Zuia-BSafe + 15:20
75 David Gomez Cazorla Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 15:26
76 Marc Brustenga Caja Rural-Seguros RGA amateur + 15:27
77 Miguel Anton Ortiz Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 15:27
78 Ismael Guzman Velazquez Globalia Salamanca ECS + 15:27
79 Yeray Medina del Olmo La Tova - Asesoría Almudévar + 15:27
80 Claudio Clavijo Dominguez Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 15:27
81 Alejandro Martinez Bayan Globalia Salamanca ECS + 15:27
82 Aser Estevez Cividades A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia + 15:27
83 Alfredo Cascallana de la Iglesia Ciudad de Oviedo + 15:27
84 Carlos Gutierrez Sanchez Aluminios Cortizo + 15:27
85 Nicolas Saenz Aluminios Cortizo + 15:27
86 Mikel Agirrebeitia Baqué Cycling Team + 15:27
87 Jorge Martin Montenegro Adaro Aluminios Cortizo + 15:27
88 Erlantz Calvo Gonzalez Zabalgarbi-Photon + 15:27
89 Javier Chacon Quesada Super Froiz + 15:27
90 Alejandro Luna Del Cerro EOLO-KOMETA + 15:27
91 Mario Vilches Soria Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 15:27
92 Jokin Sarasola Artolozaga Eiser-Hirumet + 15:27
93 Ignacio Ara Pérez Huesca la Magia-Renault + 15:27
94 Jonas Sancho Lamiel Huesca la Magia-Renault + 15:27
95 Iñaki Murua Carrasco Laboral Kutxa + 15:27
96 Iker Mintegui Laboral Kutxa + 15:27
97 Kenzaburo Nishimoto Japan + 15:34
98 German Castell Mallen Huesca la Magia-Renault + 15:42
99 Miguel Angel Fernandez Vigo-Rias Baixas + 15:47
100 Miguel Saenz Electroalavesa-Zuia-BSafe + 15:47
101 Alvaro Carasa Granados Vigo-Rias Baixas + 15:49
102 Pablo Oceja Conde Gomur-Cantabria Infinita + 15:49
103 Jorge Gonzalez Segurado Gomur-Cantabria Infinita + 15:53
104 Alejandro Paz Miramontes Aluminios Cortizo + 15:53
105 Unai Zoilo Elexgaray Baqué Cycling Team + 15:57
106 Diego Gonzalo La Tova - Asesoría Almudévar + 16:00
107 Ginés López Ribeiro A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia + 16:03
108 Mikel Lizasoain Echeverz Zabalgarbi-Photon + 16:03
109 Jon Tena Egidazu Vigo-Rias Baixas + 16:03
110 Pau Torrent Ortiz Globalia Salamanca ECS + 16:14
111 Ander Lopez Isla Laboral Kutxa + 16:14
112 Alberto Serrano Caja Rural-Seguros RGA amateur + 16:14
113 Gorka Ortega Soro Baqué Cycling Team + 16:27
DNF Itsuki Koide Japan
DNF Kazutoshi Kariya Japan
DNF Marcel Camprubi Pijuan Antiga Casa Bellsolà Girona CT
DNF Jose Antonio Granda Carreiras Ciudad de Oviedo
DNF Nicklas Jacobsen Nissen Controlpack-Badia
DNF Endika Balza de Vallejo Couto Electroalavesa-Zuia-BSafe
DNF Pedro Luis Monroy Ceballos Gomur-Cantabria Infinita
DNF Santiago Mesa Pietralunga Grupo Eulen
DNF Pablo Clavero Castillo Huesca la Magia-Renault
DNF Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte
DNF Devin Shortt Previley-Coforma
DNF Mateo Barriguete Previley-Coforma
DNF Ivan Martinez Jimenez Super Froiz
DNF Onditz Urrutzmendi Telcom-On Clima-Osés Const
Information
Nation Spain
Date 4th September
Where Puente Viesgo -> Cuevas Monte Castillo
What 3rd stage
Distance 148.4 km
Classification 2.12.1
Other
Embed Results