Vuelta a Cantabria - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Benjamin Prades Vigo-Rias Baixas 03:07:31
02 Vinicius Rangel Telcom-On Clima-Osés Const + 00
03 Vicente Hernaiz Santamaría EOLO-KOMETA + 00
04 Francisco Javier Agea Gomur-Cantabria Infinita + 00
05 Calum Johnston Caja Rural-Seguros RGA amateur + 00
06 Pablo Alonso Montes Super Froiz + 00
07 Unai Iribar Laboral Kutxa + 00
08 Daniel Cavia Sanz Eiser-Hirumet + 00
09 Mikel Retegi Lizarte + 00
10 Marcel Camprubi Pijuan Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 00
11 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 00
12 Ailetz Lasa Laboral Kutxa + 05
13 Marc Brustenga Caja Rural-Seguros RGA amateur + 05
14 Nicklas Jacobsen Nissen Controlpack-Badia + 05
15 Claudio Clavijo Dominguez Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 05
16 Adria Bartrina Moreno Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 00
17 Luis Daniel Zea Telcom-On Clima-Osés Const + 05
18 Angel Coterillo González Gomur-Cantabria Infinita + 05
19 Joseba Lopez Grupo Eulen + 05
20 Pablo Ara Perez Huesca la Magia-Renault + 05
21 Mario Vilches Soria Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 05
22 Eduardo Perez-Landaluce EOLO-KOMETA + 16
23 Imanol Alvarez Arriola Eiser-Hirumet + 16
24 Gabriel Ochando Escudero Globalia Salamanca ECS + 16
25 Thomas Silva Previley-Coforma + 16
26 Javier Hernandez Martin Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 16
27 Jose Marin Aragón Telcom-On Clima-Osés Const + 16
28 Oier Aldama Udaeta Electroalavesa-Zuia-BSafe + 16
29 Antonio Eric Fagundez Aluminios Cortizo + 16
30 David Martin EOLO-KOMETA + 16
31 Miori Kawasaki Japan + 16
32 Nicolas Saenz Aluminios Cortizo + 21
33 David Delgado Higueruelo Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 21
34 Alvaro Garcia Villegas EOLO-KOMETA + 21
35 Jon Ibarluzea Grupo Eulen + 21
36 Luis Henrique Flauzino Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 23
37 Daniel Reyes Gloria Controlpack-Badia + 23
38 Roberto Mediero Vazquez Super Froiz + 23
39 Cristobal Ramirez Previley-Coforma + 23
40 Eugenio Sanchez Lizarte + 23
41 Juan Antonio Velazquez Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 23
42 Kenzaburo Nishimoto Japan + 23
43 Julen Garcia Grupo Eulen + 23
44 Victor Etxeberria Super Froiz + 23
45 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 23
46 Jorge Martin Montenegro Adaro Aluminios Cortizo + 23
47 Antonio Nieto Sanchez Lizarte + 23
48 Fergus Robinson Eiser-Hirumet + 30
49 Luis Enrique Lopez Nolasco Hoomu Seguros + 34
50 Asier Pablo Gonzalez Quintana Vigo-Rias Baixas + 34
51 Mateo Barriguete Previley-Coforma + 34
52 Ander Del Castaño Vigo-Rias Baixas + 34
53 Dylan Westley Lizarte + 34
54 Edgar Curto Pellicer Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 34
55 David Gomez Cazorla Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 34
56 Victor Castellano La Tova - Asesoría Almudévar + 39
57 Iker Trigo Hernandez Baqué Cycling Team + 39
58 Lander Lartitegi Baqué Cycling Team + 39
59 Jose Antonio Granda Carreiras Ciudad de Oviedo + 46
60 Miguel Anton Ortiz Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 46
61 Alex Diaz Baqué Cycling Team + 46
62 Asier Urionabarrenetxea Aranbarri Eiser-Hirumet + 46
63 Arnau Sole Vall Controlpack-Badia + 46
64 Manuel Rodriguez Alonso Super Froiz + 46
65 Pablo Clavero Castillo Huesca la Magia-Renault + 55
66 Abel Alonso Vega Ciudad de Oviedo + 58
67 Cristobal Moral Delgado Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 58
68 Javier Chacon Quesada Super Froiz + 01:01
69 Itsuki Koide Japan + 01:01
70 Aser Estevez Cividades A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia + 01:01
71 Javier Fernandez Rodriguez Previley-Coforma + 01:01
72 Jonas Sancho Lamiel Huesca la Magia-Renault + 01:01
73 Jeroen Van Krimpen Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 01:01
74 Alejandro Martinez Bayan Globalia Salamanca ECS + 01:01
75 Patxi Juaristi Pagaegi Eiser-Hirumet + 01:01
76 Carlos Gutierrez Sanchez Aluminios Cortizo + 01:01
77 Ignacio Ara Pérez Huesca la Magia-Renault + 01:05
78 Jose Hernandez Prieto Globalia Salamanca ECS + 01:16
79 Diego Gonzalo La Tova - Asesoría Almudévar + 01:16
80 Kacper Smreczek Telcom-On Clima-Osés Const + 01:16
81 Mikel Agirrebeitia Baqué Cycling Team + 01:16
82 Aner Arozena Dominguez Zabalgarbi-Photon + 01:16
83 Gorka Ortega Soro Baqué Cycling Team + 01:16
84 Angel Vazquez Iglesias Hoomu Seguros + 01:16
85 Asier Azkarate Grupo Eulen + 01:16
86 Iñaki Murua Carrasco Laboral Kutxa + 01:31
87 Fabricio Kevin Feil Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 01:49
88 Jorge Gonzalez Segurado Gomur-Cantabria Infinita + 01:51
89 Pablo Oceja Conde Gomur-Cantabria Infinita + 01:51
90 Toby Perry La Tova - Asesoría Almudévar + 02:00
91 Yago Segovia Escribano EOLO-KOMETA + 02:02
92 Endika Balza de Vallejo Couto Electroalavesa-Zuia-BSafe + 00
93 Pedro Luis Monroy Ceballos Gomur-Cantabria Infinita + 02:19
94 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 02:22
95 Santiago Mesa Pietralunga Grupo Eulen + 03:00
96 Jokin Sarasola Artolozaga Eiser-Hirumet + 03:00
97 Alejandro Luna Del Cerro EOLO-KOMETA + 03:33
98 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 03:56
99 Sergio Trueba Cagigas Gomur-Cantabria Infinita + 04:16
100 Iker Cerviño Pueyo Telcom-On Clima-Osés Const + 04:16
101 Alfredo Cascallana de la Iglesia Ciudad de Oviedo + 04:16
102 Ismael Guzman Velazquez Globalia Salamanca ECS + 04:25
103 Raul Lopez Franco Caja Rural-Seguros RGA amateur + 05:04
104 Yeray Medina del Olmo La Tova - Asesoría Almudévar + 05:04
105 Unai Zoilo Elexgaray Baqué Cycling Team + 05:04
106 Ander Lopez Isla Laboral Kutxa + 05:17
107 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 06:00
108 Ari Scott Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 06:31
109 Flavio Ortiz Heer Electroalavesa-Zuia-BSafe + 06:54
110 Alejandro Paz Miramontes Aluminios Cortizo + 07:03
111 Ivan Martinez Jimenez Super Froiz + 07:17
112 Igor Ruiz Baez Zabalgarbi-Photon + 07:47
113 Ginés López Ribeiro A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia + 07:50
114 Iker Mintegui Laboral Kutxa + 07:54
115 Miguel Angel Fernandez Vigo-Rias Baixas + 08:06
116 Jon Tena Egidazu Vigo-Rias Baixas + 08:06
117 Onditz Urrutzmendi Telcom-On Clima-Osés Const + 08:06
118 German Castell Mallen Huesca la Magia-Renault + 08:18
119 Alvaro Carasa Granados Vigo-Rias Baixas + 08:33
120 Mario Folgueras Ciudad de Oviedo + 08:37
121 Miguel Saenz Electroalavesa-Zuia-BSafe + 08:40
122 Mikel Lizasoain Echeverz Zabalgarbi-Photon + 08:40
123 Erlantz Calvo Gonzalez Zabalgarbi-Photon + 08:40
124 Devin Shortt Previley-Coforma + 08:40
125 Kazutoshi Kariya Japan + 08:40
126 Alberto Serrano Caja Rural-Seguros RGA amateur + 08:44
127 Pau Torrent Ortiz Globalia Salamanca ECS + 08:44
DSQ Igor Molina Previley-Coforma
DNS Hugo Ruiz Hoomu Seguros
DNF Justo Gonzalez Rodriguez A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia
DNF Mario Garcia Ontiyuelo A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia
DNF Norberto Velaszquez Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF Cristian Nuñez Ortiz Ciudad de Oviedo
DNF Miguel Cantillo Muñoz Controlpack-Badia
DNF Jorge Gonzalez Gamez Controlpack-Badia
DNF Jakub Pilecek Electroalavesa-Zuia-BSafe
DNF Ferran Carreras Electroalavesa-Zuia-BSafe
DNF Alfredo Martinez Avelino Hoomu Seguros
DNF Hector Aurrecoechea Martin Hoomu Seguros
DNF Marc Naveira Visus Huesca la Magia-Renault
DNF Sergio Sanchez Marquina La Tova - Asesoría Almudévar
DNF Quique Herrero La Tova - Asesoría Almudévar
DNF Ander Amondarain Narganes Zabalgarbi-Photon
Information
Nation Spain
Date 3rd September
Where Vioño -> Vioño
What 2nd stage
Distance 135 km
Classification 2.12.1
Leader V.Rangel
Youth V.Rangel
Points V.Rangel
Mountain M.Fernandez
Sprint I.Alvarez Arriola
Other
Embed Results