Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Vuelta a Cantabria - 2021

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Rangel Vinicius Telcom-On Clima-Osés Const 10:21:43
02 Iribar Unai Laboral Kutxa + 00
03 Hernaiz Santamaría Vicente EOLO-KOMETA + 00
04 Cavia Sanz Daniel Eiser-Hirumet + 00
05 Retegi Mikel Lizarte + 00
06 Johnston Calum Caja Rural-Seguros RGA amateur + 00
07 Prades Benjamin Vigo-Rias Baixas + 00
08 Coterillo González Angel Gomur-Cantabria Infinita + 09
09 Zea Luis Daniel Telcom-On Clima-Osés Const + 12
10 Lopez Joseba Grupo Eulen + 21
11 Hernandez Martin Javier Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 28
12 Fagundez Antonio Eric Aluminios Cortizo + 30
13 Bartrina Moreno Adria Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 35
14 Perez-Landaluce Eduardo EOLO-KOMETA + 37
15 Alvarez Arriola Imanol Eiser-Hirumet + 53
16 Etxeberria Victor Super Froiz + 56
17 Marin Aragón Jose Telcom-On Clima-Osés Const + 1:17
18 Mediero Vazquez Roberto Super Froiz + 1:24
19 Del Castaño Ander Vigo-Rias Baixas + 1:24
20 Sanchez Eugenio Lizarte + 2:01
21 Velazquez Juan Antonio Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 2:12
22 Aldama Udaeta Oier Electroalavesa-Zuia-BSafe + 2:58
23 Arriola-Bengoa Julen Caja Rural-Seguros RGA amateur + 3:28
24 Gonzalez Asier Pablo Vigo-Rias Baixas + 3:29
25 Flauzino Luis Henrique Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 3:46
26 Delgado Higueruelo David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 4:36
27 Westley Dylan Lizarte + 4:52
28 Agea Francisco Javier Gomur-Cantabria Infinita + 5:29
29 Berasategi Xabier Laboral Kutxa + 5:29
30 Ara Perez Pablo Huesca la Magia-Renault + 5:36
31 Kawasaki Miori Japan + 5:59
32 Castellano Victor La Tova - Asesoría Almudévar + 6:33
33 Van Krimpen Jeroen Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 7:18
34 Lasa Ailetz Laboral Kutxa + 7:47
35 Alonso Montes Pablo Super Froiz + 8:03
36 Martin David EOLO-KOMETA + 8:19
37 Perry Toby La Tova - Asesoría Almudévar + 8:50
38 Trigo Hernandez Iker Baqué Cycling Team + 9:25
39 Garcia Pablo Caja Rural-Seguros RGA amateur + 9:35
40 Rodriguez Alonso Manuel Super Froiz + 9:39
41 Vazquez Iglesias Angel Hoomu Seguros + 9:46
42 Ibarluzea Jon Grupo Eulen + 11:31
43 Garcia Julen Grupo Eulen + 11:37
44 Sole Vall Arnau Controlpack-Badia + 11:39
45 Robinson Fergus Eiser-Hirumet + 11:44
46 Segovia Escribano Yago EOLO-KOMETA + 11:44
47 Curto Pellicer Edgar Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 11:48
48 Castrillo Pablo Lizarte + 12:47
49 Nieto Sanchez Antonio Lizarte + 14:34
50 Garcia Villegas Alvaro EOLO-KOMETA + 14:36
51 Lopez Nolasco Luis Enrique Hoomu Seguros + 14:45
52 Alonso Vega Abel Ciudad de Oviedo + 15:09
53 Juaristi Pagaegi Patxi Eiser-Hirumet + 15:12
54 Brustenga Marc Caja Rural-Seguros RGA amateur + 15:32
55 Vilches Soria Mario Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 15:34
56 Silva Thomas Previley-Coforma + 15:36
57 Montenegro Adaro Jorge Martin Aluminios Cortizo + 15:50
58 Moral Delgado Cristobal Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 15:52
59 Lartitegi Lander Baqué Cycling Team + 15:59
60 Gomez Cazorla David Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 16:00
61 Diaz Alex Baqué Cycling Team + 16:37
62 Lopez Franco Raul Caja Rural-Seguros RGA amateur + 17:32
63 Gonzalez Segurado Jorge Gomur-Cantabria Infinita + 17:53
64 Reyes Gloria Daniel Controlpack-Badia + 18:40
65 Ramirez Cristobal Previley-Coforma + 18:40
66 Saenz Nicolas Aluminios Cortizo + 18:45
67 Nishimoto Kenzaburo Japan + 18:54
68 Urionabarrenetxea Aranbarri Asier Eiser-Hirumet + 19:03
69 Fernandez Rodriguez Javier Previley-Coforma + 19:18
70 Gutierrez Sanchez Carlos Aluminios Cortizo + 19:25
71 Ara Pérez Ignacio Huesca la Magia-Renault + 19:29
72 Murua Carrasco Iñaki Laboral Kutxa + 19:55
73 Sancho Lamiel Jonas Huesca la Magia-Renault + 20:12
74 Azkarate Asier Grupo Eulen + 20:25
75 Clavijo Dominguez Claudio Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 20:42
75 Clavijo Dominguez Claudio Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 20:42
76 Trueba Cagigas Sergio Gomur-Cantabria Infinita + 21:29
77 Ochando Escudero Gabriel Globalia Salamanca ECS + 21:39
78 Agirrebeitia Mikel Baqué Cycling Team + 21:53
79 Anton Ortiz Miguel Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 22:16
80 Martinez Bayan Alejandro Globalia Salamanca ECS + 22:31
81 Estevez Cividades Aser A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia + 22:31
82 Smreczek Kacper Telcom-On Clima-Osés Const + 22:39
83 Arozena Dominguez Aner Zabalgarbi-Photon + 22:39
84 Ortega Soro Gorka Baqué Cycling Team + 22:53
85 Sarasola Artolozaga Jokin Eiser-Hirumet + 23:37
86 Oceja Conde Pablo Gomur-Cantabria Infinita + 24:52
87 Feil Fabricio Kevin Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 24:52
88 Chacon Quesada Javier Super Froiz + 25:26
89 Hernandez Prieto Jose Globalia Salamanca ECS + 25:34
90 Cerviño Pueyo Iker Telcom-On Clima-Osés Const + 25:39
91 Zoilo Elexgaray Unai Baqué Cycling Team + 26:11
92 Gonzalo Diego La Tova - Asesoría Almudévar + 26:14
93 Medina del Olmo Yeray La Tova - Asesoría Almudévar + 26:34
94 Paz Albores Alejandro Aluminios Cortizo + 26:40
95 Scott Ari Antiga Casa Bellsolà Girona CT + 27:01
96 Luna Del Cerro Alejandro EOLO-KOMETA + 27:55
97 Cascallana de la Iglesia Alfredo Ciudad de Oviedo + 28:48
98 Guzman Velazquez Ismael Globalia Salamanca ECS + 28:50
99 Ortiz Heer Flavio Electroalavesa-Zuia-BSafe + 28:59
100 Mintegui Iker Laboral Kutxa + 29:24
101 Lopez Isla Ander Laboral Kutxa + 29:27
102 Calvo Gonzalez Erlantz Zabalgarbi-Photon + 30:10
103 Castell Mallen German Huesca la Magia-Renault + 30:18
104 Fernandez Miguel Angel Vigo-Rias Baixas + 30:33
105 Lizasoain Echeverz Mikel Zabalgarbi-Photon + 30:46
106 Ruiz Baez Igor Zabalgarbi-Photon + 30:52
107 López Ribeiro Ginés A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia + 31:36
108 Tena Egidazu Jon Vigo-Rias Baixas + 31:52
109 Folgueras Mario Ciudad de Oviedo + 32:55
110 Saenz Miguel Electroalavesa-Zuia-BSafe + 33:39
111 Torrent Ortiz Pau Globalia Salamanca ECS + 33:56
112 Serrano Alberto Caja Rural-Seguros RGA amateur + 34:10
113 Carasa Granados Alvaro Vigo-Rias Baixas + 35:15
DNF Hirai Kosuke Japan
DNF Kariya Kazutoshi Japan
DNF Koide Itsuki Japan
DNF Garcia Ontiyuelo Mario A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia
DNF Gonzalez Rodriguez Justo A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia
DNF Lapido Cristian A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia
DNF Trillo Jose Carlos A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia
DNF Uria Carcaba Adrian Aluminios Cortizo
DNF Camprubi Marcel Antiga Casa Bellsolà Girona CT
DNF Velaszquez Norberto Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF Granda Carreiras Jose Antonio Ciudad de Oviedo
DNF Junquera Sanmillán Mario Ciudad de Oviedo
DNF Nuñez Ortiz Cristian Ciudad de Oviedo
DNF Cantillo Muñoz Miguel Controlpack-Badia
DNF Gonzalez Gamez Jorge Controlpack-Badia
DNF Nissen Nicklas Jacobsen Controlpack-Badia
DNF Ubeda Sola Sergi Controlpack-Badia
DNF Balza de Vallejo Couto Endika Electroalavesa-Zuia-BSafe
DNF Balza de Vallejo Couto Endika Electroalavesa-Zuia-BSafe
DNF Carreras Ferran Electroalavesa-Zuia-BSafe
DNF Pilecek Jakub Electroalavesa-Zuia-BSafe
DNF Guzman Trillo Jaime Globalia Salamanca ECS
DNF Monroy Ceballos Pedro Luis Gomur-Cantabria Infinita
DNF Mesa Pietralunga Santiago Grupo Eulen
DNF Murcia Hodei Grupo Eulen
DNF Aurrecoechea Martin Hector Hoomu Seguros
DNF Martinez Avelino Alfredo Hoomu Seguros
DNF Naharro Delicado Jose Antonio Hoomu Seguros
DNF Ruiz Hugo Hoomu Seguros
DNF Clavero Castillo Pablo Huesca la Magia-Renault
DNF Naveira Visus Marc Huesca la Magia-Renault
DNF Herrero Quique La Tova - Asesoría Almudévar
DNF Sanchez Marquina Sergio La Tova - Asesoría Almudévar
DNF Gutierrez Gonzalez Jorge Lizarte
DNF Barriguete Mateo Previley-Coforma
DNF Molina Igor Previley-Coforma
DNF Shortt Devin Previley-Coforma
DNF Martinez Jimenez Ivan Super Froiz
DNF Urrutzmendi Onditz Telcom-On Clima-Osés Const
DNF Fajardo Toledo Martin Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español
DNF Yague Llamas Jose Carlos Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español
DNF Amondarain Narganes Ander Zabalgarbi-Photon
DNF Arriortua Imanol Zabalgarbi-Photon

Information