Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 Deutschland Tour

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (6) Fantasy

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Jasper Stuyven 1992 Trek - Segafredo 16:23:09180200
02 Sonny Colbrelli 1990 Bahrain - Merida + 03144150
03 Yves Lampaert 1991 Deceuninck - Quick Step + 12108125
04 Alexey Lutsenko 1992 Astana Pro Team + 1590100
05 Diego Ulissi 1989 UAE Team Emirates + 208185
06 Marc Hirschi 1998 Team Sunweb + 207270
07 Jens Keukeleire 1988 Lotto - Soudal + 216560
08 Tom Jelte Slagter 1989 Team Dimension Data + 215850
09 Jonas Vingegaard 1996 Team Jumbo - Visma + 225240
10 Toms Skujins 1991 Trek - Segafredo + 234735
11 Jhonnatan Narvaez 1997 Team Ineos + 234330
12 Simon Geschke 1986 CCC Team + 234025
13 Emanuel Buchmann 1992 Bora - Hansgrohe + 233620
14 Pieter Serry 1988 Deceuninck - Quick Step + 463215
15 Jai Hindley 1996 Team Sunweb + 462910
16 Vincenzo Nibali 1984 Bahrain - Merida + 01:03275
17 Alexander Kristoff 1987 UAE Team Emirates + 01:06255
18 Ben Swift 1987 Team Ineos + 01:26235
19 Timo Roosen 1993 Team Jumbo - Visma + 01:26225
20 Nils Politt 1994 Team Katusha - Alpecin + 01:26205
21 Mathias Frank 1986 AG2R La Mondiale + 01:26185
22 Jelle Vanendert 1985 Lotto - Soudal + 01:42165
23 Reinardt Janse Van Rensburg 1989 Team Dimension Data + 01:58145
24 Joey Rosskopf 1989 CCC Team + 03:05135
25 Mickaël Cherel 1986 AG2R La Mondiale + 03:57115
26 Enrico Gasparotto 1982 Team Dimension Data + 04:5195
27 Jonathan Caicedo 1993 EF Education First + 06:5875
28 Yoann Offredo 1986 Wanty - Groupe Gobert + 07:0555
29 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 07:0545
30 Michael Gogl 1993 Trek - Segafredo + 07:2325
31 Remco Evenepoel 2000 Deceuninck - Quick Step + 07:303
32 Alexandr Riabushenko 1995 UAE Team Emirates + 07:493
33 Kasper Asgreen 1995 Deceuninck - Quick Step + 08:143
34 Nikolas Maes 1986 Lotto - Soudal + 08:253
35 Enric Mas 1995 Deceuninck - Quick Step + 09:213
36 Jenthe Biermans 1995 Team Katusha - Alpecin + 09:353
37 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 10:273
38 Nans Peters 1994 AG2R La Mondiale + 10:333
39 Paul Martens 1983 Team Jumbo - Visma + 10:473
40 Davide Villella 1991 Astana Pro Team + 11:353
41 Mekseb Debesay 1991 Bike Aid + 11:36
42 Romain Hardy 1988 Team Arkéa - Samsic + 11:42
43 Stef Krul 1995 Team Jumbo - Visma + 11:59
44 André Greipel 1982 Team Arkéa - Samsic + 12:37
45 Elie Gesbert 1995 Team Arkéa - Samsic + 12:46
46 Daniel McLay 1992 EF Education First + 13:31
47 Damiano Caruso 1987 Bahrain - Merida + 13:56
48 Koen Bouwman 1993 Team Jumbo - Visma + 13:57
49 Andrea Garosio 1993 Bahrain - Merida + 14:29
50 Ben Gastauer 1987 AG2R La Mondiale + 14:34
51 Daniel Martin 1986 UAE Team Emirates + 14:35
52 Pavel Sivakov 1997 Team Ineos + 14:50
53 Riccardo Zoidl 1988 CCC Team + 15:15
54 Gijs Van Hoecke 1991 CCC Team + 16:40
55 Nico Denz 1994 AG2R La Mondiale + 17:35
56 Michael Schwarzmann 1991 Bora - Hansgrohe + 17:35
57 Cees Bol 1995 Team Sunweb + 17:39
58 Lennard Kämna 1996 Team Sunweb + 18:23
59 Dominik Röber 1999 P&S Metalltechnik + 19:11
60 Richie Porte 1985 Trek - Segafredo + 20:12
61 Odd Christian Eiking 1994 Wanty - Groupe Gobert + 20:20
62 Immanuel Stark 1994 P&S Metalltechnik + 21:02
63 Vegard Stake Laengen 1989 UAE Team Emirates + 21:14
64 Chris Hamilton 1995 Team Sunweb + 21:43
65 Geraint Thomas 1986 Team Ineos + 22:08
66 Simone Consonni 1994 UAE Team Emirates + 22:15
67 Magnus Cort 1993 Astana Pro Team + 24:19
68 Bert-Jan Lindeman 1989 Team Jumbo - Visma + 24:25
69 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 24:51
70 Roger Kluge 1986 Lotto - Soudal + 25:49
71 Jose Goncalves 1989 Team Katusha - Alpecin + 26:13
72 Frederik Frison 1992 Lotto - Soudal + 28:19
73 Kamil Gradek 1990 CCC Team + 28:37
74 Thomas Scully 1990 EF Education First + 29:38
75 Andrey Zeits 1986 Astana Pro Team + 29:40
76 Jan Hugger 1998 Team Lotto - Kern Haus + 29:47
77 Andreas Schillinger 1983 Bora - Hansgrohe + 30:18
78 Juri Hollmann 1999 Team Katusha - Alpecin + 30:31
79 Fred Wright 1999 CCC Team + 30:31
80 Brice Feillu 1985 Team Arkéa - Samsic + 32:06
81 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 33:20
82 Adne Van Engelen 1993 Bike Aid + 33:22
83 Marcus Burghardt 1983 Bora - Hansgrohe + 33:42
84 Frederik Backaert 1990 Wanty - Groupe Gobert + 34:36
85 Kim Heiduk 2000 Team Lotto - Kern Haus + 35:26
86 Justin Wolf 1992 Bike Aid + 36:31
87 Joshua Huppertz 1994 Team Lotto - Kern Haus + 36:54
88 Mads Pedersen 1995 Trek - Segafredo + 37:06
89 Rodrigo Contreras 1994 Astana Pro Team + 37:07
90 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 37:35
91 Wesley Kreder 1990 Wanty - Groupe Gobert + 38:14
92 James Whelan 1996 EF Education First + 39:06
93 Robert Kessler 1995 Team Lotto - Kern Haus + 40:23
94 Julian Alaphilippe 1992 Deceuninck - Quick Step + 40:24
95 Mika Heming 2000 Team Dauner D&DQ - Akkon + 40:59
96 Sven Thurau 1996 Team Dauner D&DQ - Akkon + 43:27
97 Antonio Nibali 1992 Bahrain - Merida + 45:14
98 Vladislav Kulikov 1996 Gazprom - RusVelo + 46:16
99 Max Kanter 1997 Team Sunweb + 46:39
100 Hernando Bohorquez 1992 Astana Pro Team + 47:06
101 Marcel Sieberg 1982 Bahrain - Merida + 51:13
102 Julian Braun 1995 Team Dauner D&DQ - Akkon + 52:52
103 Lucas Carstensen 1994 Bike Aid + 56:45
104 Michel Aschenbrenner 1999 P&S Metalltechnik + 56:45
105 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 56:45
106 Tobias Knaup 1993 Team Lotto - Kern Haus + 56:45
107 Mark Renshaw 1982 Team Dimension Data + 56:45
108 Tobias Nolde 1998 P&S Metalltechnik + 56:45
109 Robert Jägeler 1996 P&S Metalltechnik + 56:45
110 Kilian Steigner 2000 Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:02:13
111 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 01:02:19
112 Jay Robert Thomson 1986 Team Dimension Data + 01:06:22
DNF Pascal Ackermann 1994 Bora - Hansgrohe
DNF Rüdiger Selig 1989 Bora - Hansgrohe
DNF Sean Bennett 1996 EF Education First
DNF Alberto Bettiol 1993 EF Education First
DNF Ildar Arslanov 1994 Gazprom - RusVelo
DNF Sergey Shilov 1988 Gazprom - RusVelo
DNF Caleb Ewan 1994 Lotto - Soudal
DNF John Mandrysch 1996 P&S Metalltechnik
DNF Franck Bonnamour 1995 Team Arkéa - Samsic
DNF Maxime Bouet 1986 Team Arkéa - Samsic
DNF Dominik Bauer 1997 Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Philipp Mamos 1982 Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Mark Cavendish 1985 Team Dimension Data
DNF Michal Kwiatkowski 1990 Team Ineos
DNF Luke Rowe 1990 Team Ineos
DNF Alex Dowsett 1988 Team Katusha - Alpecin
DNF Simon Spilak 1986 Team Katusha - Alpecin
DNF Julien Bernard 1992 Trek - Segafredo
DNF Kevin Van Melsen 1987 Wanty - Groupe Gobert
DNF Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Deutschland Tour
Germany - August 29th-1st
Classification 2.HC