Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Deutschland Tour
UCI, Stage race, 23rd -26th August 2018, Germany
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1982
1981
1980
1979
1962
1961
1960
1955
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1931
1930
1927
1922
1911
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
China
Colombia
Ecuador
France
Germany
Great Britain
Israel
Italy
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
USA
Uzbekistan
Teams
AG2R La Mondiale
Bahrain - Merida
BMC Racing Team
Bora - Hansgrohe
Dauner D&DQ - Akkon
Dimension Data
Gazprom - RusVelo
Heizomat Rad-Net.De
Israel Cycling Academy
Katusha - Alpecin
Leopard Pro Cycling
Lotto - Soudal
Movistar Team
Quick-Step Floors
Rally Cycling
Roompot - Ned.Loterij
Team Fortuneo - Samsic
Team Lotto - Kern Haus
Team Sauerland NRW
Team Sky
Team Sunweb
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Mohoric
Matej
1994
Bahrain - Merida
17:27:10
125
02
Politt
Nils
1994
Katusha - Alpecin
+ 06
85
03
Schachmann
Max
1994
Quick-Step Floors
+ 12
70
04
Dumoulin
Tom
1990
Team Sunweb
+ 16
60
05
Caruso
Damiano
1987
BMC Racing Team
+ 26
50
06
Barguil
Warren
1991
Team Fortuneo - Samsic
+ 28
40
07
Janse van Rensburg
Reinardt
1989
Dimension Data
+ 30
35
08
Bardet
Romain
1990
AG2R La Mondiale
+ 31
30
09
Martin
Guillaume
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 33
25
10
van der Lijke
Nick
1991
Roompot - Ned.Loterij
+ 34
20
11
Vuillermoz
Alexis
1988
AG2R La Mondiale
+ 34
15
12
Bakelants
Jan
1986
AG2R La Mondiale
+ 34
10
13
Henao
Sebastian
1993
Team Sky
+ 34
5
14
Fernandez
Ruben
1991
Movistar Team
+ 34
5
15
Konrad
Patrick
1991
Bora - Hansgrohe
+ 34
5
16
Hermans
Ben
1986
Israel Cycling Academy
+ 34
3
17
Backaert
Frederik
1990
Wanty - Groupe Gobert
+ 59
3
18
Arcas
Jorge
1992
Movistar Team
+ 01:19
3
19
Sütterlin
Jasha
1992
Movistar Team
+ 01:21
3
20
Rekita
Szymon
1994
Leopard Pro Cycling
+ 01:21
3
21
Frankiny
Kilian
1994
BMC Racing Team
+ 01:21
3
22
Kämna
Lennard
1996
Team Sunweb
+ 01:21
3
23
Frank
Mathias
1986
AG2R La Mondiale
+ 01:21
3
24
Golas
Michal
1984
Team Sky
+ 02:00
3
25
Earle
Nathan
1988
Israel Cycling Academy
+ 02:20
3
26
Sbaragli
Kristian
1990
Israel Cycling Academy
+ 02:28
27
Lagutin
Sergey
1981
Gazprom - RusVelo
+ 02:28
28
Weening
Pieter
1981
Roompot - Ned.Loterij
+ 03:02
29
Eiking
Odd Christian
1994
Wanty - Groupe Gobert
+ 03:04
30
Maison
Jeremy
1993
Team Fortuneo - Samsic
+ 03:13
31
Bohli
Tom
1994
BMC Racing Team
+ 03:24
32
Joyce
Colin
1994
Rally Cycling
+ 03:24
33
Strakhov
Dmitriy
1995
Katusha - Alpecin
+ 03:24
34
Pedrero
Antonio
1991
Movistar Team
+ 03:24
35
Minnaard
Marco
1989
Wanty - Groupe Gobert
+ 03:41
36
Haussler
Heinrich
1984
Bahrain - Merida
+ 04:05
37
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 04:08
38
Krieger
Alexander
1991
Leopard Pro Cycling
+ 05:17
39
Roelandts
Jürgen
1985
BMC Racing Team
+ 05:45
40
Janse Van Rensburg
Jacques
1987
Dimension Data
+ 06:13
41
Thomas
Geraint
1986
Team Sky
+ 07:14
42
Haller
Patrick
1997
Heizomat Rad-Net.De
+ 07:36
43
Bidard
François
1992
AG2R La Mondiale
+ 08:04
44
Quintana
Dayer
1992
Movistar Team
+ 08:32
45
Carpenter
Robin
1992
Rally Cycling
+ 09:37
46
De Greef
Robbert
1991
Roompot - Ned.Loterij
+ 10:15
47
Hugger
Jan
1998
Team Lotto - Kern Haus
+ 10:20
48
Knox
James
1995
Quick-Step Floors
+ 10:20
49
Leinau
Louis
1995
Team Sauerland NRW
+ 10:20
50
Hansen
Adam
1981
Lotto - Soudal
+ 10:20
51
Cavagna
Remi
1995
Quick-Step Floors
+ 10:35
52
Shaw
James
1996
Lotto - Soudal
+ 10:44
53
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Gazprom - RusVelo
+ 10:57
54
Huppertz
Joshua
1994
Team Lotto - Kern Haus
+ 11:19
55
Budding
Martijn
1995
Roompot - Ned.Loterij
+ 11:52
56
Oronte
Emerson
1990
Rally Cycling
+ 11:52
57
Davies
Scott
1995
Dimension Data
+ 11:56
58
Schillinger
Andreas
1983
Bora - Hansgrohe
+ 12:35
59
Ackermann
Pascal
1994
Bora - Hansgrohe
+ 12:55
60
Knees
Christian
1981
Team Sky
+ 13:17
61
Denz
Nico
1994
AG2R La Mondiale
+ 13:23
62
Riesebeek
Oscar
1992
Roompot - Ned.Loterij
+ 13:57
63
Van Melsen
Kevin
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 14:08
64
Maes
Nikolas
1986
Lotto - Soudal
+ 14:09
65
Selig
Rüdiger
1989
Bora - Hansgrohe
+ 15:34
66
Rowe
Luke
1990
Team Sky
+ 15:51
67
Biermans
Jenthe
1995
Katusha - Alpecin
+ 16:01
68
Nowak
Florian
1995
Team Lotto - Kern Haus
+ 16:01
69
Van Winden
Dennis
1987
Israel Cycling Academy
+ 17:21
70
Dombrowski
Frederik
1992
Dauner D&DQ - Akkon
+ 17:22
71
Kennaugh
Peter
1989
Bora - Hansgrohe
+ 17:28
72
Kiryienka
Vasil
1981
Team Sky
+ 19:10
73
Shalunov
Evgeny
1992
Gazprom - RusVelo
+ 20:11
74
Hollmann
Juri
1999
Heizomat Rad-Net.De
+ 20:42
75
Zabel
Rick
1993
Katusha - Alpecin
+ 20:57
76
Eekhoff
Nils
1998
Team Sunweb
+ 21:32
77
Intra
Felix
1995
Team Sauerland NRW
+ 22:14
78
Thomson
Jay Robert
1986
Dimension Data
+ 24:09
79
Goldstein
Omer
1996
Israel Cycling Academy
+ 25:37
80
Bol
Cees
1995
Team Sunweb
+ 26:23
81
Feillu
Brice
1985
Team Fortuneo - Samsic
+ 26:23
82
Knaup
Tobias
1993
Team Lotto - Kern Haus
+ 26:29
83
Dal-Cin
Matteo
1991
Rally Cycling
+ 27:36
84
Pfingsten
Christoph
1987
Bora - Hansgrohe
+ 28:21
85
Brockhoff
Jan
1994
Leopard Pro Cycling
+ 28:32
86
Sieberg
Marcel
1982
Lotto - Soudal
+ 28:50
87
Le Roux
Romain
1992
Team Fortuneo - Samsic
+ 30:24
88
De Vos
Adam
1993
Rally Cycling
+ 30:24
89
Pons
Gaetan
1992
Leopard Pro Cycling
+ 31:49
90
Narvaez
Jhonnatan
1997
Quick-Step Floors
+ 32:17
91
Keisse
Iljo
1982
Quick-Step Floors
+ 32:19
92
Hodeg
Alvaro
1996
Quick-Step Floors
+ 33:37
93
Bico
Nuno
1994
Movistar Team
+ 33:47
94
Schormair
Fabian
1994
Team Lotto - Kern Haus
+ 33:47
95
Spengler
Mario
1997
Leopard Pro Cycling
+ 33:47
96
Renshaw
Mark
1982
Dimension Data
+ 35:00
97
Treubel
Pascal
1997
Heizomat Rad-Net.De
+ 35:05
98
Boev
Igor
1989
Gazprom - RusVelo
+ 35:24
99
Reynders
Jens
1998
Leopard Pro Cycling
+ 35:43
100
Leinau
Joann
1995
Team Sauerland NRW
+ 35:45
101
Grosser
Aaron
1996
Team Sauerland NRW
+ 35:46
102
Braun
Julian
1995
Dauner D&DQ - Akkon
+ 37:07
103
Jarrier
Benoît
1989
Team Fortuneo - Samsic
+ 37:07
104
Heider
Christopher
1996
Dauner D&DQ - Akkon
+ 37:22
105
Hodapp
Johannes
1999
Team Sauerland NRW
+ 37:56
106
Mamos
Philipp
1982
Dauner D&DQ - Akkon
+ 39:14
107
Münstermann
Per Christian
1999
Team Sauerland NRW
+ 41:40
108
Lübbers
Dorian
1997
Team Lotto - Kern Haus
+ 41:40
109
Reutter
Sven
1996
Heizomat Rad-Net.De
+ 44:33
110
Pirard
Maxim
1997
Bahrain - Merida
+ 52:18
111
Nolde
Tobias
1998
Heizomat Rad-Net.De
+ 55:37
112
Rohde
Leon
1995
Heizomat Rad-Net.De
+ 01:00:31
DNF
Bonifazio
Niccolo
1993
Bahrain - Merida
DNF
Nibali
Antonio
1992
Bahrain - Merida
DNF
Wang
Meiyin
1988
Bahrain - Merida
DNF
Ovett
Freddy
1994
BMC Racing Team
DNF
Vliegen
Loic
1993
BMC Racing Team
DNF
Arslanov
Ildar
1994
Gazprom - RusVelo
DNF
Nych
Artem
1995
Gazprom - RusVelo
DNF
Jensen
August
1991
Israel Cycling Academy
DNF
Greipel
André
1982
Lotto - Soudal
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Lotto - Soudal
DNF
Huff
Brad
1979
Rally Cycling
DNF
van Empel
Etienne
1994
Roompot - Ned.Loterij
DNF
Laib
Simon
1995
Dauner D&DQ - Akkon
DNF
Mandrysch
John
1996
Dauner D&DQ - Akkon
DNF
Eisel
Bernhard
1981
Dimension Data
DNF
Moinard
Amaël
1982
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Cras
Steff
1996
Katusha - Alpecin
DNF
Kittel
Marcel
1988
Katusha - Alpecin
DNF
Stamsnijder
Tom
1985
Team Sunweb
Information
Deutschland Tour
Germany
23rd -26th August 2018
2.1