Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Volta a Valencia
Amateur, 8th -11th September 2022, Spain
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Andorra
Argentina
Belgium
Brazil
Chile
Colombia
Costa Rica
Dom. Republic
France
Great Britain
Hungary
Israel
Italy
Latvia
Mexico
New Zealand
Poland
Portugal
Russia
Spain
Sweden
Ukraine
USA
Venezuela
Teams
Aluminios Cortizo
Arabay Team
AVC Aix-en-Provence
Baqué Cycling Team
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
Brocar-Ale
Caja Rural-Alea
Drone Hopper-Gsport
EOLO-KOMETA U23
Essax
Gomur-Cantabria Infinita
Huesca la Magia-Renault
Israel Cycling Academy
Lasal Cocinas-Louriña
Lizarte
Pemoy
Previley-Coforma
Team MP Group
U.C.Monaco
Ulevel-Safir Fruits
Valverde Team-Ricardo Fuentes
Vigo-Rias Baixas
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Carrascosa
Pablo
2002
Lizarte
12:29:16
02
Etxeberria
Haimar
2003
Caja Rural-Alea
+ 31
03
Peñuela
Francisco
2001
Drone Hopper-Gsport
+ 31
04
Saint-Guilhem
Thibaud
1996
AVC Aix-en-Provence
+ 32
05
Gilabert
Arnau
2002
EOLO-KOMETA U23
+ 35
06
Fernandez
Sinuhé
2000
Lizarte
+ 35
07
Faura Asensio
Jose Luis
2000
Valverde Team-Ricardo Fuentes
+ 37
08
Rodas Jimeno
Gabriel
2001
Caja Rural-Alea
+ 47
09
Luna Del Cerro
Alejandro
2002
Previley-Coforma
+ 01:17
10
Weinberg
Roi
2000
Israel Cycling Academy
+ 01:21
11
Montoli
Andrea
2002
EOLO-KOMETA U23
+ 01:21
12
Coterillo González
Angel
1997
Gomur-Cantabria Infinita
+ 01:39
13
Armengol Gonzalo
Eduardo
1993
Lasal Cocinas-Louriña
+ 01:48
14
Robert Torrents
Ferran
1998
Valverde Team-Ricardo Fuentes
+ 02:13
15
Jimenez Durán
Sergio
1998
Brocar-Ale
+ 02:13
16
Raisberg
Nadav
2001
Israel Cycling Academy
+ 03:01
17
Collazos Gorriz
Carlos
1998
Drone Hopper-Gsport
+ 03:03
18
Martin Muñoz
Jose Maria
2001
Valverde Team-Ricardo Fuentes
+ 03:03
19
Domínguez
David
2000
EOLO-KOMETA U23
+ 03:03
20
Gutiérrez
Carlos
1995
Aluminios Cortizo
+ 03:03
21
Martinez Garcia
Victor
1985
Drone Hopper-Gsport
+ 03:11
22
Tomas
Josep
2001
Brocar-Ale
+ 03:14
23
Delgado
David
2000
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
+ 03:42
24
Maire
Adrien
2000
AVC Aix-en-Provence
+ 04:23
25
Albiach Melado
Adrian
1999
Ulevel-Safir Fruits
+ 04:46
26
Sorarrain
Gorka
1996
Baqué Cycling Team
+ 04:47
27
Miralles Sendra
Tomas
1998
Essax
+ 04:52
28
Villarino Sanchez
Mario
1999
Lasal Cocinas-Louriña
+ 05:41
29
Curto Pellicer
Edgar
1999
Arabay Team
+ 05:50
30
Garzon
Santiago
2003
AVC Aix-en-Provence
+ 05:56
31
Mellado Tamayo
Daniel
1998
Aluminios Cortizo
+ 06:03
32
Sedzielewski
Michal
2002
U.C.Monaco
+ 06:26
33
Sagiv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
+ 07:30
34
Gonzalez
Asier Pablo
1999
Vigo-Rias Baixas
+ 07:40
35
Erostarbe
Aimar
2003
Baqué Cycling Team
+ 08:01
36
Sutton
Louis
2002
Brocar-Ale
+ 08:43
37
Gonzalez Martinez
Natxo
2000
Caja Rural-Alea
+ 09:00
38
Gandia Ribera
Jordi
2000
Drone Hopper-Gsport
+ 09:08
39
Aznar
Unai
2002
Lizarte
+ 09:34
40
Granero
Mario
2002
Drone Hopper-Gsport
+ 11:22
41
Sanchez Moliné
Guillem
1999
Team MP Group
+ 11:22
42
Álvarez
Rodrigo
1999
Gomur-Cantabria Infinita
+ 11:38
43
Rey
Martin
2003
Vigo-Rias Baixas
+ 11:38
44
Moscardó Hernandez
Oscar
1998
Essax
+ 12:23
45
Martin
Tom
1999
Brocar-Ale
+ 12:28
46
Sancho Lamiel
Jonas
1993
Huesca la Magia-Renault
+ 12:55
47
Suarez Fernandez
Alain
2003
Gomur-Cantabria Infinita
+ 13:07
48
Camprubí
Marcel
2001
EOLO-KOMETA U23
+ 13:54
49
Bilyi
Maksym
2001
U.C.Monaco
+ 13:56
50
Palomeque Fernandez
Ivan
2002
Valverde Team-Ricardo Fuentes
+ 14:04
51
Breuillard
Nicolas
2000
AVC Aix-en-Provence
+ 14:28
52
Morante Lopez
Javier
2003
Previley-Coforma
+ 14:42
53
Fernandez
Ramon
2001
EOLO-KOMETA U23
+ 15:00
54
Pietrobon
Andrea
1999
EOLO-KOMETA U23
+ 15:03
55
Davidzon
Lahav
2000
Israel Cycling Academy
+ 15:08
56
Delcros
Clément
1999
AVC Aix-en-Provence
+ 15:14
57
Gonzalez Segurado
Jorge
2001
Gomur-Cantabria Infinita
+ 15:54
58
González Correa
Raul
1997
Valverde Team-Ricardo Fuentes
+ 16:40
59
Dols
Marc
2003
Brocar-Ale
+ 17:43
60
Polanco
Steven Manuel
2000
Ulevel-Safir Fruits
+ 18:17
61
Gomez Cazorla
David
1995
Team MP Group
+ 18:17
62
Lartitegi
Lander
2001
Baqué Cycling Team
+ 18:34
63
Sagrado Perez
Alvaro
2000
Brocar-Ale
+ 19:48
64
Raus
Jerome
2003
AVC Aix-en-Provence
+ 20:34
65
Darder
Sergi
2003
Drone Hopper-Gsport
+ 20:37
66
Peretz
Aviv
2003
Israel Cycling Academy
+ 20:44
67
Belohvosciks
Kristians
2002
U.C.Monaco
+ 21:00
68
Campoy Ferrer
Carles
2001
Arabay Team
+ 21:06
69
Shischkin
Vlas
2002
Team MP Group
+ 21:27
70
Cabedo Hernandez
Marc
2002
Ulevel-Safir Fruits
+ 22:22
71
Kogut
Oded
2001
Israel Cycling Academy
+ 23:32
72
Arcangeli
Romain
1999
AVC Aix-en-Provence
+ 23:53
73
Lopez
Raul
2001
Caja Rural-Alea
+ 24:09
74
Tessiore
Tommaso
2003
U.C.Monaco
+ 24:10
75
Lozano
Adrian
2003
Valverde Team-Ricardo Fuentes
+ 24:14
76
Gonzalez Marquez
Ruben
1999
Arabay Team
+ 24:56
77
Uria
Pablo
2001
EOLO-KOMETA U23
+ 25:32
78
Salas Pasto
Eloi
2002
Team MP Group
+ 26:39
79
Pallares
Marcel
2003
Baqué Cycling Team
+ 26:53
80
Bennassar
Francesc
2002
Drone Hopper-Gsport
+ 26:55
81
Goñi
Ismael
2003
Lizarte
+ 27:58
82
Echavarria Bustamante
Alonso
2001
Aluminios Cortizo
+ 28:32
83
Aguilera Cano
Abraham
1999
Arabay Team
+ 33:44
84
Garcia Vedri
Antonio
1993
Huesca la Magia-Renault
+ 35:17
85
Casillas
Angel
2001
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
+ 35:21
DNF
Calderon
Sebastian
2003
Aluminios Cortizo
DNF
Garcia Rus
Francisco
1992
Aluminios Cortizo
DNF
Jimenez
John
1999
Aluminios Cortizo
DNF
Rojas
Santiago
2001
Aluminios Cortizo
DNF
Castellano
Victor
1999
Arabay Team
DNF
Llaneras
Pau
1999
Arabay Team
DNF
Llul Ruiz
Sergio
2003
Arabay Team
DNF
Aranceta
Egoitz
2002
Baqué Cycling Team
DNF
Bengoechea
Galder
2003
Baqué Cycling Team
DNF
Zoilo Elexgaray
Unai
2002
Baqué Cycling Team
DNF
Diaz León
Ivan
2001
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF
Garcia Rojas
David
2003
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF
López Mayo
Francisco
1996
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF
Martins
Tomás
2002
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF
Cano Perez
Juan Diego
2001
Caja Rural-Alea
DNF
Diaz
Iñaki
2001
Caja Rural-Alea
DNF
Guardeño
Jaume
2003
Caja Rural-Alea
DNF
Castella Benedito
Mikel
2002
Essax
DNF
Gil Iborra
Martin
2001
Essax
DNF
Romero Alvarez
Francisco de Borja
2000
Essax
DNF
Sanz Gandia
Jose
2003
Essax
DNF
Torrella Saez
David
2000
Essax
DNF
Fernandez Heres
Samuel
2003
Gomur-Cantabria Infinita
DNF
Rubio Robles
Pablo
2003
Gomur-Cantabria Infinita
DNF
Segovia Escribano
Yago
1999
Gomur-Cantabria Infinita
DNF
Bazan
Nehuen
1999
Huesca la Magia-Renault
DNF
Fontan
Javier
2003
Huesca la Magia-Renault
DNF
Jimenez Ruiz
Christian
2002
Huesca la Magia-Renault
DNF
Sanchez Gavilan
Juan
2001
Huesca la Magia-Renault
DNF
Ben Moshe
Yuval
1999
Israel Cycling Academy
DNF
Bugarin Ledo
Aitor
1998
Lasal Cocinas-Louriña
DNF
Dias Fernandez
Ivan
2000
Lasal Cocinas-Louriña
DNF
Haug
Kieran
2002
Lasal Cocinas-Louriña
DNF
Rodriguez Llorca
Javier
1997
Lasal Cocinas-Louriña
DNF
White
Alexander
2001
Lasal Cocinas-Louriña
DNF
Aznar
Hugo
2003
Lizarte
DNF
Nieto
Antonio
2002
Lizarte
DNF
Uriarte
Diego
2001
Lizarte
DNF
Fernandez Ramos
Benjhamin
2001
Pemoy
DNF
Fernandez Ramos
Kevin
2001
Pemoy
DNF
Barriguete
Mateo
2002
Previley-Coforma
DNF
Fernandez Rodriguez
Javier
2001
Previley-Coforma
DNF
Gomez
Marcos
2003
Previley-Coforma
DNF
Lopez Llorente
Alvaro
2002
Previley-Coforma
DNF
Casabella Sin
Sergi
1998
Team MP Group
DNF
Kryuchkov
Mark
2003
Team MP Group
DNF
Mulet Acosta
Pol
2002
Team MP Group
DNF
Meszaros
Bence
2003
U.C.Monaco
DNF
Pedersen
Eric
2003
U.C.Monaco
DNF
Szijarto
Zeteny
2003
U.C.Monaco
DNF
Huertas
Jason
1998
Ulevel-Safir Fruits
DNF
Marin Bataller
Alex
2003
Ulevel-Safir Fruits
DNF
Cesar De Paula
Victor
2003
Valverde Team-Ricardo Fuentes
DNF
Antorena
Nicolas Gabriel
1996
Vigo-Rias Baixas
DNF
Carasa Granados
Alvaro
1999
Vigo-Rias Baixas
DNF
Martin Infante
Noel
1989
Vigo-Rias Baixas
DNF
Taboada
Andres
2002
Vigo-Rias Baixas
DNF
Tarres Mas
Bernat
2002
Vigo-Rias Baixas
Information
Volta a Valencia
Spain
8th -11th September 2022
2.12.1