Volta a Valencia - 2021

Overall Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Benjamin Prades Vigo-Rias Baixas 12:13:10
02 Mikel Retegi Lizarte + 07
03 Erik Martorell Haga Team MP Group + 16
04 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 21
05 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 24
06 Sergio Jimenez Durán Netllar Telecom-Ale + 24
07 Jose David Martinez Alcaraz Brocoli Mecánico + 24
08 Juan Antonio Velazquez Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 24
09 Antonio Eric Fagundez Aluminios Cortizo + 29
10 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 29
11 Enekoitz Azparren Laboral Kutxa + 36
12 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 1:32
13 Vicente Hernaiz Santamaría Kometa U23 + 1:44
14 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 1:47
15 Jose Luis Faura Asensio ULB Sports-Safir Fruits + 1:51
16 Abel Balderstone Roumens Valverde Team-Tierra Fecundis + 1:59
17 Cristobal Moral Delgado Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 2:13
18 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 2:14
19 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 2:17
20 Miguel Angel Silva Muñoz GSport - Grupo Tormo Innova + 2:26
21 Jose Maria Garcia Soriano Valverde Team-Tierra Fecundis + 2:32
22 Carlos Collazos Gorriz GSport - Grupo Tormo Innova + 2:33
23 Wilson Haro Essax + 2:46
24 Pedro Antonio Rodriguez Moya Valverde Team-Tierra Fecundis + 3:11
25 Daniel Mellado Tamayo GSport - Grupo Tormo Innova + 3:26
26 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 3:45
27 Aleix Biel Bolaño Benicassim-VR Sport + 4:58
28 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 5:16
29 David Martin Kometa U23 + 5:27
30 August Höglund U.C.Monaco + 6:59
31 Alvaro Marza Martinez Electro Hiper Europa-Ristrasol-Elit + 7:16
32 Angel Coterillo González Gomur-Cantabria Infinita + 7:37
33 Eduardo Perez-Landaluce Kometa U23 + 7:43
34 Tom Martin Netllar Telecom-Ale + 8:26
35 Alex Ruiz Roldán Valverde Team-Tierra Fecundis + 8:31
36 Adrian Albiach Melado ULB Sports-Safir Fruits + 8:44
37 Beñat Onaindia Baqué Cycling Team + 8:49
38 Eugenio Sanchez Lizarte + 8:49
39 Francisco Javier Agea Gomur-Cantabria Infinita + 9:00
40 Omer Lahav Israel Cycling Academy + 9:01
41 Joan Albert Riera Baqué Cycling Team + 9:23
42 Itsuki Koide Japan U23 + 9:45
43 Saned Abu-Fares Israel Cycling Academy + 10:29
44 Natxo Gonzalez Martinez ULB Sports-Safir Fruits + 11:22
45 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 11:22
46 Roy Weinberg Israel Cycling Academy + 12:20
47 Tomas Petit ULB Sports-Safir Fruits + 12:31
48 Ander Amonarriz Laboral Kutxa + 13:51
49 Kristians Belohvosciks U.C.Monaco + 14:00
50 Jorge Martin Montenegro Adaro Aluminios Cortizo + 14:34
51 Mikel Agirrebeitia Baqué Cycling Team + 16:09
52 Sergio Garcia Campo Gomur-Cantabria Infinita + 16:26
53 Ruben Gonzalez Marquez Baqué Cycling Team + 16:26
54 Antonio Garcia Vedri Benicassim-VR Sport + 16:54
55 Lander Lartitegi Baqué Cycling Team + 17:04
56 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 17:09
57 Josue Gomez GSport - Grupo Tormo Innova + 17:25
58 Ricardo Alejandro Zurita GSport - Grupo Tormo Innova + 17:27
59 Sergio Ginés Quilez GSport - Grupo Tormo Innova + 17:49
60 Carlos Gutierrez Sanchez Aluminios Cortizo + 18:51
61 Andrea Montoli Kometa U23 + 19:08
62 Francesc Bennassar Caja Rural-Seguros RGA amateur + 19:26
63 Kenzaburo Nishimoto Japan U23 + 19:27
64 Yago Segovia Escribano Kometa U23 + 19:28
65 Tomas Miralles Sendra Essax + 19:37
66 Oded Kogut Israel Cycling Academy + 19:39
67 Pablo Ara Perez Vigo-Rias Baixas + 20:11
68 Kosuke Hirai Japan U23 + 20:45
69 Jacopo Pesenti Gallina-Ekotek-Colosio + 20:50
70 Andrea Berzi Gallina-Ekotek-Colosio + 20:54
71 Angel Casillas Martin Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 21:25
72 Antonio Canovas Cuadrado Brocoli Mecánico + 21:50
73 Alejandro Luna Del Cerro Kometa U23 + 22:36
74 Nahuel Dáquila Silva Netllar Telecom-Ale + 22:51
75 Aritz Urra Laboral Kutxa + 22:54
76 Miguel Juan Castellano Netllar Telecom-Ale + 22:56
77 Raul González Correa Valverde Team-Tierra Fecundis + 23:02
78 Francisco Garcia Rus Aluminios Cortizo + 22:23
79 Jon Arakama Laboral Kutxa + 24:06
80 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 24:24
81 Oscar Moscardó Hernandez Essax + 24:38
82 Andreu Murla Electro Hiper Europa-Ristrasol-Elit + 24:47
83 Diego Gonzalo La Tova - Asesoría Almudévar + 26:48
84 Kevin Suarez Fernandez Gomur-Cantabria Infinita + 27:34
85 Luca Van Hout Essax + 29:58
86 Oier Ibarguren Caja Rural-Seguros RGA amateur + 30:43
87 Adriá Tortosa Noves Team MP Group + 30:49
88 Manuel Jimenez García Vigo-Rias Baixas + 31:13
89 Sergio Geerlings Martinez Valverde Team-Tierra Fecundis + 32:58
90 Unai Zoilo Elexgaray Baqué Cycling Team + 33:10
91 Pol Hervas Garcia Team MP Group + 34:16
92 Asier Castilla Picaza Laboral Kutxa + 36:26
93 Abraham Aguilera Cano La Tova - Asesoría Almudévar + 36:32
94 Josep María Arnau Riba Electro Hiper Europa-Ristrasol-Elit + 36:39
95 Francisco Daniel Mulero Ruiz Brocoli Mecánico + 36:57
96 Jose Saturnino Ripoll Benicassim-VR Sport + 39:05
DNF Eugene Kakizaki Japan U23
DNF Kazutoshi Kariya Japan U23
DNF Miori Kawasaki Japan U23
DNF Takumi Yamada Japan U23
DNF Jose Dias Aluminios Cortizo
DNF Evgenii Kazanov Aluminios Cortizo
DNF Nicolas Saenz Aluminios Cortizo
DNF Francisco de Bo Romero Alvarez Baqué Cycling Team
DNF Alvaro Galbis Bordera Benicassim-VR Sport
DNF Asier Hernandez Gonzalez Benicassim-VR Sport
DNF Mario Ramos Benicassim-VR Sport
DNF Agustin Sebastia Benicassim-VR Sport
DNF Claudio Clavijo Dominguez Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF David Delgado Higueruelo Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF Ignacio Gallego Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF Norberto Velaszquez Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF Mario González Marquez Brocoli Mecánico
DNF Ignacio Rodriguez Mingorance Brocoli Mecánico
DNF Alejandro Ruiz Trujillo Brocoli Mecánico
DNF Eloy Teruel Brocoli Mecánico
DNF Inaki Diaz Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Duvián Galvis Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Alfonso Plá Micó Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Guillermo Claudio Alventosa Navarro Electro Hiper Europa-Ristrasol-Elit
DNF Joan Conesa Electro Hiper Europa-Ristrasol-Elit
DNF Iñigo Gonzalez Ibarra Electro Hiper Europa-Ristrasol-Elit
DNF Joel Villaverde Rodriguez Electro Hiper Europa-Ristrasol-Elit
DNF Mateu Gamundi Adrover Essax
DNF Kaden Hopkins Essax
DNF Ivan Palomeque Fernandez Essax
DNF Matteo Pongiluppi Gallina-Ekotek-Colosio
DNF Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio
DNF Javier Hernandez Blanco Gomur-Cantabria Infinita
DNF Pablo Oceja Conde Gomur-Cantabria Infinita
DNF Pablo Uria Iglesias Gomur-Cantabria Infinita
DNF Jordi Gandia Ribera GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Alvaro Garcia Villegas Kometa U23
DNF Quique Calahorra Custardoy La Tova - Asesoría Almudévar
DNF Adriá Garcia Guillen La Tova - Asesoría Almudévar
DNF Joel Elian Morales La Tova - Asesoría Almudévar
DNF Toby Perry La Tova - Asesoría Almudévar
DNF David Rubio La Tova - Asesoría Almudévar
DNF Unai Aznar Lizarte
DNF Pablo Castrillo Zapater Lizarte
DNF Ivan Cobo Cayon Lizarte
DNF Diego Uriarte Belzunegi Lizarte
DNF Alejandro Gomiz Netllar Telecom-Ale
DNF Izan Linares Abad Netllar Telecom-Ale
DNF Josep Tomas Netllar Telecom-Ale
DNF Francisco Muñoz Llana Team MP Group
DNF Marc Ortiz Ivorra Team MP Group
DNF David Ramon Rubinat Team MP Group
DNF Eloi Salas Pasto Team MP Group
DNF Louis Houillier U.C.Monaco
DNF Alexandre Vinokourov U.C.Monaco
DNF Marc Cabedo Hernandez ULB Sports-Safir Fruits
DNF Alejandro Tomas Lovera Moreira ULB Sports-Safir Fruits
DNF Steven Manuel Polanco ULB Sports-Safir Fruits
DNF Ferran Robert Torrents Valverde Team-Tierra Fecundis
DNF Nicolae Bumbu Vigo-Rias Baixas
DNF Jordi Galindo Xifré Vigo-Rias Baixas
DNF Angel Maneiro Fernandez Vigo-Rias Baixas
DNF Andres Taboada Vigo-Rias Baixas
Information
Nation Spain
Date 9th - 12th September
CAT 2.12.2
Other
Embed Results