Tour du Piémont Pyrénéen - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux 03:35:55
02 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique + 00
03 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 03
04 Toon Clynhens EFC - L&R - Vulsteke + 05
05 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 24
06 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 01:31
07 Tristan Delacroix Team Sprinter Nice Métropole + 01:38
08 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 01:38
09 Maxime Richard C.C.Etupes + 01:38
10 Thomas Naudts EFC - L&R - Vulsteke + 01:38
11 Charles Paige Team U Cube 17 + 01:38
12 Alan Jousseaume Vendée U + 01:38
13 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 01:43
14 Yaël Joalland C.C.Etupes + 02:09
15 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 02:15
16 Adam Lewis Côtes d'Armor-Marie Morin + 02:18
17 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 02:20
18 Arno Debeir Basso Team Flanders + 02:31
19 Laurent Gervais Creuse Oxygène Guéret + 03:31
20 Antoine Boudsocq Grenoble Metropole Cyclisme 38 + 03:31
21 Jean Goubert Team Sprinter Nice Métropole + 03:32
22 Victor Guernalec Côtes d'Armor-Marie Morin + 03:32
23 Lukas Drapier Lescar V.S + 03:32
24 Arne Bauters Basso Team Flanders + 03:32
25 Paul Lefaure C.C.Etupes + 03:40
26 Louis Ferreira GSC Blagnac Velo Sport 31 + 04:05
27 Valentin Terrien Laval Cyclisme 53 + 04:26
28 Maxime Agut A.V.C. Aix-en-Provence + 04:40
29 Julien Buisson U.V.Limoges-Team U 87 + 05:12
30 Julen Garcia Grupo Eulen + 05:42
31 Pierre Carlet Pau Vélo 64 + 05:43
32 Rudy Fiefvez Océane Top 16 + 05:46
33 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 06:18
34 Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence + 06:18
35 Maxime Pasturel V.C.Pays de Loudéac + 06:18
36 Valentin Guillaud Laval Cyclisme 53 + 06:21
37 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux + 07:23
38 Thomas Bonnet Vendée U + 07:23
39 Kevin Besson Occitane CF + 09:08
40 Vincent Reyboz Grenoble Metropole Cyclisme 38 + 09:26
41 Enekoitz Azparren Laboral Kutxa + 10:01
42 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 10:01
43 Siebe Roesems EFC - L&R - Vulsteke + 10:07
44 Dylan Van Den Borre EFC - L&R - Vulsteke + 10:11
45 Antoine Devanne Vendée U + 10:15
46 Célestin Guillon Laval Cyclisme 53 + 10:15
47 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 10:16
48 Taino Cailliau Creuse Oxygène Guéret + 10:16
49 Killian Larpe Océane Top 16 + 10:19
50 Adrien Lagrée V.C.Pays de Loudéac + 11:37
51 Andoni Azkarate Grupo Eulen + 11:42
52 Killian Briand Côtes d'Armor-Marie Morin + 12:20
53 Matthieu Demeautis Océane Top 16 + 12:35
54 Edouard Bonnefoix Team Sprinter Nice Métropole + 13:03
55 Yorben Lauryssen EFC - L&R - Vulsteke + 13:04
56 Guillaume Gerbaud U.V.Limoges-Team U 87 + 13:04
57 Arthur Meyer Grenoble Metropole Cyclisme 38 + 13:08
58 Henry Lutz U.C.Cholet 49 + 13:11
59 Axel Taillandier U.C.Cholet 49 + 13:11
60 Alexandre Caudoux U.V.Limoges-Team U 87 + 14:03
61 Julian Roche Creuse Oxygène Guéret + 14:26
62 Théo Thomas C.C.Etupes + 14:47
63 Theo Laurans WB-Fybolia Locminé + 14:48
64 William Junior Lecerf C.C.Etupes + 14:48
65 Antonin Corvaisier Vendée U + 14:48
66 Mathieu Ceresuela Lescar V.S + 14:48
67 Louis Pijourlet Team Pro Immo Nicolas Roux + 15:18
68 Joseph Sutton WB-Fybolia Locminé + 15:32
69 Baptiste Lavigne Occitane CF + 15:32
70 Gaizka Gurrutxaga Grupo Eulen + 15:32
71 Charles-Etienne Chrétien Laboral Kutxa + 15:32
72 Ailetz Lasa Laboral Kutxa + 15:32
73 Alexy Fouquet U.C.Cholet 49 + 15:34
74 Alex Vandenbulcke EFC - L&R - Vulsteke + 16:17
75 Maxime Piris Team Sprinter Nice Métropole + 16:37
76 Asier Castilla Picaza Laboral Kutxa + 16:52
77 Jean-Denis Thibault Team U Cube 17 + 16:52
78 Yann Plusquellec V.C.Pays de Loudéac + 16:52
79 Nicolas Hamon U.V.Limoges-Team U 87 + 16:54
80 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 17:35
81 Toby Perry La Tova - Asesoría Almudévar + 17:35
82 Tom Donnewirth Pau Vélo 64 + 17:51
83 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 18:50
84 Baptiste Vadic Vendée U + 18:50
85 Nicola Marcerou Vendée U + 18:50
86 Bastien Bareille Océane Top 16 + 18:50
87 Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac + 18:50
88 Aritz Urra Laboral Kutxa + 20:08
89 Fabian Holbach Grenoble Metropole Cyclisme 38 + 20:08
90 Benoit Ladeiro Team U Cube 17 + 20:30
91 Romain Campistrous Occitane CF + 20:30
92 Vincent Arhie Team U Cube 17 + 20:30
93 Patxi Darthayette Grupo Eulen + 20:30
94 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 20:30
95 Kévin Arhie Lescar V.S + 20:30
96 Ayrton Latreille Lescar V.S + 20:32
97 Thomas Avril U.V.Limoges-Team U 87 + 20:44
98 Mathieu Taburet U.C.Cholet 49 + 20:44
99 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 20:58
100 Nathan Ruault WB-Fybolia Locminé + 21:32
101 Joseba Lopez Grupo Eulen + 21:36
102 Théo Matonti Team Sprinter Nice Métropole + 21:48
103 Diego Gonzalo La Tova - Asesoría Almudévar + 22:19
104 Daniel Asensio Sanclemente La Tova - Asesoría Almudévar + 22:19
105 Trifonius Van Peteghem Basso Team Flanders + 22:28
106 Tom Bosmans Basso Team Flanders + 22:28
107 Max Warmerdam GSC Blagnac Velo Sport 31 + 22:28
108 Rémi Verloo C.C.Etupes + 22:40
109 Baptiste Constantin Team UC Nantes - Atlantique + 22:40
110 Etienne Audidier U.V.Limoges-Team U 87 + 22:40
111 Jon Arakama Laboral Kutxa + 22:42
112 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes - Atlantique + 22:42
113 Gaëtan Lemoine Occitane CF + 22:42
114 Maximillien Provost Team UC Nantes - Atlantique + 22:45
115 Luca De Vincenci Pau Vélo 64 + 23:08
116 Fabien Rondeau Laval Cyclisme 53 + 23:25
117 Tommy Pouget Laval Cyclisme 53 + 23:25
118 Eliot Pauchard A.V.C. Aix-en-Provence + 23:59
119 Thibault Paumard U.C.Cholet 49 + 25:35
120 Jamie Morris Team U Cube 17 + 25:58
121 Marius Cordier Team U Cube 17 + 26:27
122 Santiago Mesa Pietralunga Grupo Eulen + 26:32
123 Christophe Chabert-Veau Lescar V.S + 26:56
124 Alex Haines GSC Blagnac Velo Sport 31 + 28:46
125 Pierre Boismartel U.C.Cholet 49 + 29:07
126 Thomas Bibet GSC Blagnac Velo Sport 31 + 29:57
127 Ludovic Nadon Océane Top 16 + 30:16
128 Matthieu Lavignac Occitane CF + 32:34
129 Emanuel Chaillan Grenoble Metropole Cyclisme 38 + 33:51
130 Kevin Boyer Côtes d'Armor-Marie Morin + 34:44
131 Valentin Vezie Côtes d'Armor-Marie Morin + 34:44
OOT Victor Castellano La Tova - Asesoría Almudévar
OOT Abraham Aguilera Cano La Tova - Asesoría Almudévar
DNS Calvin Verbeeck Basso Team Flanders
DNS Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole
DNF Xeno Young Creuse Oxygène Guéret
DNF Léo Pendery GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Joel Elian Morales La Tova - Asesoría Almudévar
DNF Hugo Roméo Occitane CF
DNF Mathieu Pedemarie Pau Vélo 64
Information
Nation France
Date 3rd July
Where Thèze -> Laruns
What 3rd stage
Distance 147.5 km
Leader F.Castellarnau
Other
Embed Results