Follow the Giro LIVE every stage at our Race Centre

Tour du Piémont Pyrénéen - 2021

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Castellarnau Florent Team Pro Immo Nicolas Roux 9:32:09
02 Mariault Axel Team UC Nantes - Atlantique + 10
03 Jolibert Clément Team Pro Immo Nicolas Roux + 24
04 Rouland Louis V.C.Pays de Loudéac + 34
05 Clynhens Toon EFC - L&R - Vulsteke + 51
06 Barré Louis Team UC Nantes - Atlantique + 1:41
07 Jousseaume Alan Vendée U + 1:43
08 Gilbert Aurélien V.C.Pays de Loudéac + 1:58
09 Knight Oliver A.V.C. Aix-en-Provence + 1:59
10 Richard Maxime C.C.Etupes + 2:03
11 Delcros Clément A.V.C. Aix-en-Provence + 2:09
12 Naudts Thomas EFC - L&R - Vulsteke + 2:13
13 Joalland Yaël C.C.Etupes + 2:34
14 Delacroix Tristan Team Sprinter Nice Métropole + 3:03
15 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 3:05
16 Lewis Adam Côtes d'Armor-Marie Morin + 3:29
17 Lefaure Paul C.C.Etupes + 4:05
18 Bauters Arne Basso Team Flanders + 4:33
19 Boudsocq Antoine Grenoble Metropole Cyclisme 38 + 4:36
20 Agut Maxime A.V.C. Aix-en-Provence + 5:06
21 Drapier Lukas Lescar V.S + 5:13
22 Gervais Laurent Creuse Oxygène Guéret + 5:26
23 Terrien Valentin Laval Cyclisme 53 + 5:47
24 Goubert Jean Team Sprinter Nice Métropole + 6:39
25 Saint-Guilhem Thibaud A.V.C. Aix-en-Provence + 6:44
26 Fiefvez Rudy Océane Top 16 + 7:12
27 Guillaud Valentin Laval Cyclisme 53 + 7:17
28 Garcia Julen Grupo Eulen + 7:49
29 Carlet Pierre Pau Vélo 64 + 7:57
30 Le Clech Lomig WB-Fybolia Locminé + 8:04
31 Debeir Arno Basso Team Flanders + 9:10
32 Pasturel Maxime V.C.Pays de Loudéac + 10:15
33 Jegat Jordan Team UC Nantes - Atlantique + 10:26
34 Roesems Siebe EFC - L&R - Vulsteke + 10:42
35 Reyboz Vincent Grenoble Metropole Cyclisme 38 + 10:42
36 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 10:58
37 Azparren Enekoitz Laboral Kutxa + 11:22
38 Larpe Killian Océane Top 16 + 11:45
39 Briand Killian Côtes d'Armor-Marie Morin + 12:33
40 Lagrée Adrien V.C.Pays de Loudéac + 12:33
41 Paige Charlie Team U Cube 17 + 12:41
42 Lauryssen Yorben EFC - L&R - Vulsteke + 13:39
43 Taillandier Axel U.C.Cholet 49 + 13:41
44 Demeautis Matthieu Océane Top 16 + 13:50
45 Caudoux Alexandre U.V.Limoges-Team U 87 + 13:56
46 Lecerf William Junior C.C.Etupes + 14:26
47 Fouquet Alexy U.C.Cholet 49 + 16:15
48 Laurans Theo WB-Fybolia Locminé + 16:23
49 Lavigne Baptiste Occitane CF + 16:38
50 Lasa Ailetz Laboral Kutxa + 16:53
51 Gerbaud Guillaume U.V.Limoges-Team U 87 + 17:08
52 Chrétien Charles-Etienne Laboral Kutxa + 17:10
53 Cailliau Taino Creuse Oxygène Guéret + 17:24
54 Hamon Nicolas U.V.Limoges-Team U 87 + 17:34
55 Konijn Alexander A.V.C. Aix-en-Provence + 18:01
56 Piris Maxime Team Sprinter Nice Métropole + 18:02
57 Vadic Baptiste Vendée U + 18:08
58 Thomas Théo C.C.Etupes + 18:29
59 Thibault Jean-Denis Team U Cube 17 + 18:48
60 Dauphin Florian V.C.Pays de Loudéac + 19:10
61 Perry Toby La Tova - Asesoría Almudévar + 19:25
62 Meyer Arthur Grenoble Metropole Cyclisme 38 + 19:54
63 Roche Julian Creuse Oxygène Guéret + 20:41
64 Bonnefoix Edouard Team Sprinter Nice Métropole + 21:16
65 Donnewirth Tom Pau Vélo 64 + 21:23
66 Latreille Ayrton Lescar V.S + 22:02
67 Darthayette Patxi Grupo Eulen + 22:10
68 Arhie Vincent Team U Cube 17 + 22:15
69 Vandenbulcke Alex EFC - L&R - Vulsteke + 22:26
70 Ladeiro Benoit Team U Cube 17 + 22:26
71 Sutton Joseph WB-Fybolia Locminé + 22:42
72 Jolly Maxime V.C.Pays de Loudéac + 22:46
73 Kasperkiewicz Przemyslaw Team UC Nantes - Atlantique + 23:03
74 Lopez Joseba Grupo Eulen + 23:27
75 Bosmans Tom Basso Team Flanders + 23:38
76 Acosta Thomas Team Pro Immo Nicolas Roux + 23:57
77 Arakama Jon Laboral Kutxa + 24:48
78 Ferreira Louis GSC Blagnac Velo Sport 31 + 24:50
79 Pauchard Eliot A.V.C. Aix-en-Provence + 25:22
80 Corvaisier Antonin Vendée U + 26:03
81 Holbach Fabian Grenoble Metropole Cyclisme 38 + 26:11
82 Constantin Baptiste Team UC Nantes - Atlantique + 26:14
83 Urra Aritz Laboral Kutxa + 26:59
84 Guichard Mickaël Team Pro Immo Nicolas Roux + 27:22
85 Rondeau Fabien Laval Cyclisme 53 + 28:42
86 Asensio Sanclemente Daniel La Tova - Asesoría Almudévar + 30:08
87 Bareille Bastien Océane Top 16 + 31:15
88 Mesa Pietralunga Santiago Grupo Eulen + 31:48
89 Paumard Thibault U.C.Cholet 49 + 31:54
90 Bibet Thomas GSC Blagnac Velo Sport 31 + 32:58
91 Arhie Kévin Lescar V.S + 33:10
92 Poirier Clément WB-Fybolia Locminé + 33:15
93 Matonti Théo Team Sprinter Nice Métropole + 37:05
94 Lauk Karl Patrick Team Pro Immo Nicolas Roux + 37:32
95 Warmerdam Max GSC Blagnac Velo Sport 31 + 37:40
96 Pijourlet Louis Team Pro Immo Nicolas Roux + 37:57
97 Cordier Marius Team U Cube 17 + 39:22
98 Verloo Rémi C.C.Etupes + 39:27
99 Lavignac Matthieu Occitane CF + 39:42
100 Gonzalo Diego La Tova - Asesoría Almudévar + 39:50
101 Boyer Kevin Côtes d'Armor-Marie Morin + 41:29
102 Vezie Valentin Côtes d'Armor-Marie Morin + 42:35
103 Provost Maximillien Team UC Nantes - Atlantique + 43:26
DNF Van Peteghem Trifonius Basso Team Flanders
DNF Verbeeck Calvin Basso Team Flanders
DNF Guernalec Victor Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Fralin Jamy Creuse Oxygène Guéret
DNF Luinaud Romain Creuse Oxygène Guéret
DNF Young Xeno Creuse Oxygène Guéret
DNF Van Den Borre Dylan EFC - L&R - Vulsteke
DNF Chaillan Emanuel Grenoble Metropole Cyclisme 38
DNF Azkarate Andoni Grupo Eulen
DNF Gurrutxaga Gaizka Grupo Eulen
DNF Haines Alex GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Pendery Léo GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Phillippon Elliot GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Aguilera Cano Abraham La Tova - Asesoría Almudévar
DNF Castellano Victor La Tova - Asesoría Almudévar
DNF Morales Joel Elian La Tova - Asesoría Almudévar
DNF Castilla Picaza Asier Laboral Kutxa
DNF Pouget Tommy Laval Cyclisme 53
DNF Bauzil Olivier Lescar V.S
DNF Ceresuela Mathieu Lescar V.S
DNF Chabert-Veau Christophe Lescar V.S
DNF Besson Kévin Occitane CF
DNF Campistrous Romain Occitane CF
DNF Lemoine Gaëtan Occitane CF
DNF Roméo Hugo Occitane CF
DNF Nadon Ludovic Océane Top 16
DNF Aim Rémy Pau Vélo 64
DNF De Vincenci Luca Pau Vélo 64
DNF Menneteau Alexandre Pau Vélo 64
DNF Pedemarie Mathieu Pau Vélo 64
DNF Gardella Florent Team Sprinter Nice Métropole
DNF Morris Jamie Team U Cube 17
DNF Boismartel Pierre U.C.Cholet 49
DNF Lutz Henry U.C.Cholet 49
DNF Taburet Mathieu U.C.Cholet 49
DNF Audidier Etienne U.V.Limoges-Team U 87
DNF Avril Thomas U.V.Limoges-Team U 87
DNF Buisson Julien U.V.Limoges-Team U 87
DNF Plusquellec Yann V.C.Pays de Loudéac
DNF Bonnet Thomas Vendée U
DNF Devanne Antoine Vendée U
DNF Marcerou Nicola Vendée U
DNF Chuzeville Volodia WB-Fybolia Locminé
DNF Ruault Nathan WB-Fybolia Locminé

Information